Severka
Nina Špitálníková
Příběh dívky z rodiny vysoce postaveného severokorejského funkcionáře v knize kontrastuje s příběhem jiné dívky. Tu režim za chování, které je v západním světě zcela běžné, poslal do pracovního tábora. Setkává se v něm s nepředstavitelnou brutalitou dozorců a životními podmínkami, v nichž se pro mnohé z odsouzených stává smrt kýženým vykoupením. Autorka do románu zakomponovala také autentické rozhovory, které literární fikci dávají pevnou faktickou základnu. Vzniká tak literární tvar, který přibližuje nelítostný a striktně hierarchický severokorejský režim očima lidí z opačných konců společenského žebříčku. Vychází však z autentických příběhů, které Nina Špitálníková vyslechla od uprchlíků, když s nimi vedla v Jižní Koreji rozhovory. Severka je tak vlastně dokufikcí. Na základě reálných příběhů klade hlubší otázky po nevyhnutelnosti osudu člověka, který se narodil do prostředí svázaného striktními pravidly, do rodiny, která byla důležitou součástí totalitního systému. Součástkou, bez níž by systém nemohl fungovat. Když ideologický „guláš“ snídáte, obědváte i večeříte už od raného dětství, zůstane vám jeho chuť na patře ještě dlouhá léta. Může takový člověk v životě někdy najít svobodu?... celý text
Romány Literatura česká
Vydáno: 2024 , RadioservisInterpreti: Dagmar Křížová , Štěpánka Romová , Viktor Kuzník , Barbora Goldmannová , Ondřej Dvořáček , Petr Kubes , Martin Siničák , Šárka Šildová
více info...
Přidat komentář
"Rodina, vůdci, strana - lhali mi ve všem, vytvořili přede mnou kulisy všeho, co dělá člověka člověkem. Přijmout tuto zradu není jednoduché. ...Došlo mi, že moje rodina už není. Že jsou nejspíš mrtví. Kvůli mě."
Vzhledem k tomu o jak mrazivý příběh se jedná je až s podivem, jak je to celé čtivé, uhrančivé, v angličtině tzv. "pageturner". Příběh Severky - věrné a propagandou vymyté obdivovatelky severokorejského režimu, která o všechny své iluze přijde jakmile přejde hranice, je prostě strhující a odzbrojující svou silou, kde se snoubí osobní příběhy Severokorejců z různých kast na pozadí tamního autoritativního režimu Kim Čong Ila, ve kterém prásknete za cappucino rodiče, sousedy za ulovení krysy, nebo jak v tomto případě obyčejnou holku, co má zálibu v upnutějších jeansech západního střihu. Kdo chce sakra žít ve státě, kde musíte i na záchod jen určitý čas. Bralo mně to místy dech. Jeden den jste nějakým člověkem, co posílá lidi do nápravných pracovnách táborů a věříte, že váš vůdce sleduje každý váš krok a vše je zkouška, no a den druhý vám jiní tlouknou do hlavy, že vše v co věříte je jen fraška, zástěrka za nefungujícím státem, vykořisťováním lidských práv a cílené velebování chudoby a nevyspělosti stojící jen na ideologii. Tohle není ani Rusko, které se století žene v zápřahu za Evropou a pořád něco dohání, tohle je ještě další krok dále a informace na konci knihy, kde hrdinka čte dopisy od svého tatínka, jenž zosnoval celou cestu je srdcervoucí, i s ohledem na trpký konec.
Šťastný život v iluzi a pokřivené pravdě, nebo trpké smíření se svou minulostí a radikální změnou postojů? Být na místě jejího táty, tak vůbec nevím, co dělat a i když vím, že dělal to nejlepší pro ni. Díky Nině, že se teď vypráví jejich příběh - tohle napíše jen život a život je občas mrcha.
Obsahově to pro mě bylo na 5 hvězdiček, ale vůbec mi nesedl způsob podání, proto jen 3.
Severka představuje život v KLDR z více úhlů pohledu, přičemž se nelze jednoznačně rozhodnout, který je děsivější.
Odlepit se od rozečtené knihy není jednoduché. Příběh vede k zamyšlení nad nelehkou otázkou, jak vlastně soudit severokorejská svědomí zdeformovaná tamním režimem.
Severka je druhá kniha od autorky, do ktorej som sa odhodlal ísť. Už z prvej knihy boli neskutočné dojmy a emócie, no tentokrát sa autorka zamerala na jeden príbeh z úteku zo Severnej Kórei. Znova ho sprevádza obrovské množstvo smútku. Severná Kórea nie je miesto pre ľahký život, každý utečenec vie o tom svoje, a aj keď postava pochádza z vysoko postavenej elity v krajine, musí sa mať stále na pozore a je otázka času, keď sa stane pre režim nepotrebným, či dokonca nebezpečným.
Je to príbeh dcéry vysokopostaveného pracovníka a príbeh vzbudzuje veľa zmiešaných pocitov. Príbeh je kvalitne napísaný a mrzí ma, ako nakoniec skončil. Dúfam, že sa ešte niečo dočítame, že budú ľudia, ktorí sa budú chcieť podeliť o svoje príbehy, aby sme si vedeli viac predstaviť život v krajine a začali si vážiť demokratickú krajinu.
Tak toto bola silná dávka. Najlepšia audio kniha, čo som tento rok počúval. Príbeh dievčaťa ktoré podrobne opisuje svoj úspešný život v Severnej Kórey, až do chvíle keď sa dostala z danej krajiny. Nevie sa adaptovať na niečo nové, je tak zmanipulovaná, že nevie existovať v slobodnom svete Južnej Kórey.
Až po chrbte behá mráz pri počúvaní svedectva ako v ľudovej republike doslova magoria ľudí. Človeku príde zle, že to niekto nezastaví. Pri opise pracovných táborov je mi veľmi smutno - čo dokáže človek - človeku robiť.
Znova som raz rád za to v akej krajine môžem žiť ja.
Další z pohledů na osudy těch, kteří se dostali do svobodného světa. Škoda, že takovou možnost má většinou jen opravdová elita KLDR a ostatní lidé, kteří nemají toto privilegium o tom mohou jen snít a někdy ani to ne, protože netuší, že takový svět vůbec existuje.
Velmi silné, hluboké a smutné čtení. Příběh poukazuje na to, jak může být těžké rozhodnout se, co je správné, a co špatné. A co je naprosto šokující je nesmyslnost a brutalita režimu v KLDR. Kniha se čte velmi dobře, jen místy zůstává rozum stát nad věcmi, které si Evropan ani nedokáže představit.
(SPOILER) Druhá kniha od autorky a opět brutální dílo, úplně mrazí a bohužel musím někdy tu brutalitu číst i 2x, protože mozek nechce pobrat, že čtu správně..velmi smutné jak můžou lidé manipulovat lidí a co se na nich stále dopouští..takové neuvěřitelné zvěrstva.. neodsuzuji někoho kdo neměl možnost vidět věci i z jiné strany a od malička mu vtloukali do hlavy, že dělá vše správně.. otázka je jak s tím pak žít, když vám někdo tu druhou stranu ukáže..velmi smutné
Klobouk dolů a velký potlesk. Vřele doporučuji! Pro dobrou náladu nic moc, ale zážitek z knihy je hluboký!
Tak tohle je WOW. Úžasný počin české autorky která velmi surově přibližuje jinak naprosto uzavřený vesmír a to že dvou naprosto rozdílných pohledů. To jakým způsobem přemýšlí "vyslíchná" je neskutečné.
Absolutní skvost, který dokonale popisuje veškeré zrůdnosti severokorejského režimu. Špitálníková ukazuje, že jí toto téma nesmírně sedí a dokáže veškeré své "respondenty" odhalit na dřeň. Pro všechny, jež toto téma zajímá, nesmírně doporučuji.
Prostě silný. Kniha ukazuje nejen zrůdnost severokorejského režimu, ale vlastně i tu hrůzu, která následuje poté, kdy se z tohoto systému Severokorejec vymaní a o které se mluví mnohem méně. Po přečtení mi zbyla úzkost a prázdno.
Pokud by režim v Severní Koreji padl, znamenalo by to pravděpodobně sociální kolaps. A Jižní Korea si to až moc dobře uvědomuje.
Kniha Severka byla opět moc zajímavá, jak se dalo čekat, ale nečekala jsem ještě zajímavější zápletku s "uprchlicí". Všem doporučuji, i když občas jsem si musela odpočinout, byla to síla
Silný příběh Severokorejky, která se měla ve své rodné zemi dobře, ale pak se něco stalo a musela utéct. Kniha je napsaná zvláštním stylem, který mi ale sedl. Nad knihou jsem musela dlouho přemýšlet.
Jako i jiné knihy paní Špitálníkové vás ani tato nenechá bez emocí.
Narozdíl od Svědectví o životě v KLDR, kde se setkáváme s různými osudy emigrantů a jejich rozdílnými názory na svou zemi a režim, zde máme osud jedné dívky, jejíž mozek byl naprosto vymydlen v době jejího dětství. Jedná se tedy o jiný postoj. Popis života není zdaleka tak strašlivý jako v předešlé knize, ale zase se tu dějí jiné hrůzy, které si nikdo z nás neumí představit a určitě by je ani nechtěl zažít.
Jsem vděčná autorce za to, že nás nepřestává informovat o hrůzách totality, která existuje i v moderním světě a jen čeká na to až zhloupneme a zeslábneme, aby opět mohla vystrčit růžky.
Doporučuji, i jako povinnou literaturu.
Rozhodně jde o knihu, která ve vás vyvolá spousty pocitů a otázek. Chovala bych se jinak než hlavní hrdinka, kdybych žila v KLDR? Netuším, ale jedno vím jistě: Jsem vděčná, za to, že žiji tam, kde žiji.
Štítky knihy
totalitní stát útěk Severní Korea rodina totalitní režimy ideologie nový začátek podle skutečných událostí osud české rományAutorovy další knížky
2020 | Svědectví o životě v KLDR |
2017 | Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR |
2023 | Severka |
2014 | Propaganda v KLDR: funkce, metody a vývoj |
2022 | Deníky ze Severní Koreje |
(SPOILER) Vůbec si nedovedu představit žít v takové zemi....Ti lidé bohužel nic jiného nepoznali, než tenhle pokřivený režim. Hrozné je, že ani ve svobodné zemi nakonec nejsou svobodní a ani šťastní... Sebevraždu hlavní hrdinky jsem vůbec nečekala....Knihy Niny Špitálníkové mám ráda, celkově toto téma podává zajímavě.... Měli bychom si vážit toho, kde a jak žijeme a ne pořád řešit žabomyší spory a být věčně nespokojení...ach jo, je mi z té knihy smutno....