Skleněný trůn

Skleněný trůn
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538854/bmid_skleneny-trun.jpg 4 4742 4742

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena byla od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass, 2012

tru32
16.10.2020 4 z 5

Spisovatelka dokáže zemi, budovy i místnosti vykreslit tak , jako bych tam sama byla. Hlavní hrdinku jsem si okamžitě zamilovala a fandila ji celou dobu. Konec se mi teda úplně nezamlouval ale uvidíme co přinese pokračování. Zatím se mi více líbily Dvory. Jdu se vrhnout na další díl.

tamisha7240
07.10.2020

Knihu jsem měla dlouho v knihovně a teď lituji, že jsem si ji nevzala dříve. Úžasný a strhující příběh, co mě nutil číst až do pozdních hodin. Těším se na další díly ????

NONAM
28.09.2020 5 z 5

Mně osobně se tato série líbí víc než dvory... Teď uz jsem u třetího dílu této série a zase a jenom WAU! Fakt jsem si tuto sérii zamilovala. URČITĚ doporučuji!!!

KatieWolfLover
27.09.2020 3 z 5

Skleněný trůn jsem si vypůjčila na popud recenzí, různých doporučení a celkové "slávy" kolem této série a autorky. Byla jsem však docela zklamaná, ale možná za to můžou mé vysoké naděje na začátku. Přišlo mi, že dějová linka se strašně táhla a ke konci knihy mi připadalo, že se v celé knížce až na pár událostí stalo velké nic. Abych nebyla jen negativní, musím pochválit některé postavy, zvlášť Celaenu a Nehemii, které jsem si oblíbila a hezky příběh zpestřily.

Druhý díl si nejspíše přečtu, abych posoudila, jestli byl lepší/horší než první. Pokud však máte rádi fantasy s nádechem akce, Skleněný trůn si přečtěte.

dontbullshitme
26.09.2020 3 z 5

Těšila jsem se na to, protože si to všichni chválí, ale moc mě to nenadchlo, byla by z toho však dobrá drinking game - kolikrát zmíní, že je tím největším zabijákem v zemi a ještě dál. Chaol je jediný, kvůli komu jsem vydržela až do konce, ale prý to s ním pak není tak slavné, tak uvidíme.. jediné, co mě tedy v tuto chvíli nutí k dalšímu dílu, je jeho osud.

Rozalin
22.09.2020 5 z 5

Jedná z nejlepších fantasy knih, co jsem kdy četla! Ten příběh vezme za srdce snad každého.

Bezkyne9
16.09.2020

Nebudu lhat, strasne se mi to libilo :D Uz to ani nepovazuji za quilty pleasure. Hlavni hrdinka je bojovnice a knihomolka, co bych mohla chtit vic? :D Ano, uz vim - dalsi dil!

Ketrin.TR
12.09.2020 4 z 5

Série s Dvory mně tak neuvěřitelně nadchla, že jsem dlouho neváhala a sáhla po prvotině této autorky. I když nechci srovnávat (a ani to nejde, když tohle začala psát v 16 letech!), tak mi dlouho trvalo, než mě knížka vtáhla a zatím z ní nejsem tolik oslněná. Postava Celeany se mi však líbí; je drsná, krvežíznivá a zároveň plná smutku a bolesti. To vše vyvažuje její krásný humor, který mě prostě baví. Série má však spoustu dalších dílů, takže se těším kam se to dál posune a jaké zápletky, tajuplná místa a magická stvoření na mě čekají dál!

Nikidree
11.09.2020 3 z 5

Celý den přemýšlím, jak knihu správně zhodnotit. I tak si myslím, že se mi to úplně nepovede. Dle jednoho dílu se samozřejmě nedá hodnotit celá série, avšak to stejně zkusím.
Hl. hrdinka si mě nijak nezískala. Když vezmu v potaz, jak dlouho se cvičí v zabijáka, tak i přes roční pauzu se na cvičenou vražedkyni prostě nechová. Nemám z ní pocit, té chladnokrevnosti, kterou musela získat. Jistě, nemá problém zabít kde koho na potkání, ale nevyzařuje to z ní. Ani když někomu vyhrožuje smrtí. To samé by šlo říct o Chaolovi. Je takový nemastný neslaný. A to je v tak mladém věku velitelem královských stráží! Alespoň že princ Dorian, díky svému postoji, za něco stojí.
Další znatelné mínus vidím ve stylu vyprávění. Možná to je tím, že to čtu v pdfku na čtečce, ale i tak se mi zrovna nezamlouvá, že mezi vyprávěním o Calaeně se objeví jeden max dva odstavce z pohledu někoho jiného. Nevadí mi různé úhly pohledu, ale ať to má smysl. Krátké odstavečky jsou o ničem.
No abych tu nepsala román, zakončím to: První díl na mě působí jako kniha pro relativně mladší čtenáře, kteří ještě moc neřeší, proč a jak se kdo chová. Ačkoliv si velmi cením, že autorka vytvořila svůj fantasy svět, který má svá pravidla a magii, příběh Calaeny mě (alespoň prozatím) neoslovil.

gladya
11.09.2020 3 z 5

Kdybych to četla tak před 40 nebo 45 lety, asi bych to hodnotila výš. Ale já si tenhle druh knížek občas s chutí přečtu i když jsem vlastně o dvě generace starší než hlavní hrdinka.

Vím, že některé věci patří v podstatě neodmyslitelně k žánru, třeba velmi mladý hrdina či hrdinka s výjimečnými schopnostmi. Romantika tam je, i akce se najde. Magie se mi zdála zakomponovaná trochu násilně.
V knížce se objevuje celkem častý nešvar žánru, ve fiktivním fantazy "středověkém" světě se objevují věci, které tam nepatří, třeba valčík. Vím, to zrovna je spíš úsměvné, ale stačilo by, kdyby se autorka pokusila vytvořit něco, co alespoň připomíná svébytný svět a knížku by to zvedlo.

K postavám. Od nejlepšího zabijáka bych čelala sebeovládání a chladnokrevnost, to mi u hlavní hrdinky docela chybí. Princ a hlavně jeho vztah k otci patří k tomu povedenějšímu. Chaol moc věrohodně nepůsobí.

Na jednu stranu jsem docela zvědavá, kam se příběh posune, ale na celou sérii chuť nemám, mám lepší knížky "v pořadí".

Ellis03
10.09.2020 5 z 5

Ze začátku jsem myslela ze dej cele knihy bude o souboji šampionů a potěšila mě krimizapletka. Démonicky souboj na konci byl možná už trosku moc ale líbilo se mi ze vse bylo vysvětleno. Také jsem zvědavá jak se bude dal odvíjet romantická linie série :) Celaena je vážně sympatická. Je vtipná, má Dobre srdce a zároveň je i tvrdá, nekompromisní a neporazitlelna. Já osobně mám tak nějak rada když hlavní hrdina je neznicitelny. Alespoň nejsem nervózní z toho ze něco nezvládne a spis jsem zvědavá, jak ze všeho vybrusli :D Za mě 4,5 hvězdy

annes
10.09.2020 4 z 5

Po přečtení série Dvůr trnů a růží jsem sáhla po Skleněném trůnu..no a musím říct, že pro je to tady velký rozdíl. Styl v této knize je pro mě trochu nevyzrálý oproti předchozí sérii (co se píše popisů a tak), ale Celaena je mi velmi sympatická - už jen kvůli té lidskosti. Všechny bolesti, radosti, vztekání, nadšení - proívá úplně normální dívčí problémy, i když v trochu jiném prostředí než my.
Taky se mi líbí pozadí s pradávnou vírou v Bohyni a magií, se zmínkami o Sudbě a to vše protkané podobností Keltských svátků.
Jsem zvědavá jak se naše vražedkyně bude mít ;-), takže otevřu i další díly.

Ulrika
27.08.2020 5 z 5

Výborné. Kniha mě bavila a už se vrhám na druhý díl:)

Marbla2004
21.08.2020 5 z 5

S přečtením této série jsem dlouho otálela. Všichni říkali, že je to super a že mě to bude bavit, ale většinou, když mi to někdo doporučí a strčí do ruky, jsem zklamaná. Ze začátku jsem nevěděla, proč tohle by měla být ta nejlepší fantasy série. Děj ubíhal, ale trochu mimo mě. Až ke konci mě to začalo bavit a jsem zvědavá na další díly. Postava Caleany, Chaola a Doriana se mi docela líbí, ale Nehemia mi sympatická není. Dávám pomyslné 4,5* a jdu číst další díl.

zandu
20.08.2020 4 z 5

Můj první dojem byl takový, co na tom všichni mají?! Já přemýšlela, že odložím. Vydržela jsem. A jsem ráda. Po cca 120 stranách jsem se konečně začetla a začalo mě to bavit. Dávám šanci dalším dílům. Není to nic úplně světoborného, ale vezme člověka do jiného světa baví ho :-)

Tereza432
19.08.2020 5 z 5

Kniha mi přišla velmi čtivá a hned od začátku mě upoutala. Okamžitě jsem se vžila do role Celaeny. Zaujal mě děj a prostředí v němž se příběh odehrává. Moc se mi líbil vztah Doriana a Celaeny. Přijde mi, že se k sobě hodí. Doufám, že spolu nakonci série budou. Nejraději mám Doriana a Celaenu. Jediné z čeho mám u dalších dílů strach je, že Celaena nebude s Dorianem, ale s Chaolem. Dle mého názoru by Chaol měl být její nejlepší přítel, ale milostný vztah by měla vést s Dorianem. Doufám jen, že vztahová linka nepřebije ostatní dění. Ke knize jinak nemám žádné výhrady a můžu ji vřele doporučit lidem, kteří mají rádi fantazi a dobrodružný žánr, zároveň si, však myslím, že by mohla bavit i lidi, jenž čtou převážně romantické knihy, neboť má kniha i romantickou a vztahovou linku. Kniha mě opravdu natchla a těším se na další díly.

Brunnetka
18.08.2020 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala "co to jako je? To je nějaká blbost". Pak mě to ale chytlo a dávám šanci ještě druhému dílu...

temna.vila
14.08.2020 3 z 5

Po Skleněném trůnu jsem sáhla především proto, jak moc se mi líbila autorčina série Dvůr trnů a růží. A jsem moc ráda, že jsem nebyla zklamaná. Autorka čtenáře postupně seznamuje s novým světem, s ústředními postavami a s fungováním (nebo spíš nefungováním) magie. Hlavní hrdinka se dost podobá Feyre z již zmiňované série, ale rozhodně mě nenudila. Děj se nezadrhává, ale protože se jedná o úvod do velmi rozsáhlé série, není tak poutavý jako následující díly. Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala, proto jí můžu s čistým svědomím doporučit.

Luci-_-
11.08.2020 5 z 5

Série skleněný trůn je úžasná fantasy série. Fantasy se dle mého názoru stupňuje s dalšími knihami. Klišé se zde rozhodně objevovalo, ale nepřekrylo úžasnost této knihy.

Nelča560
11.08.2020 2 z 5

Kniha nebyla špatná, ale ani tak úžasná jak všichni říkají.Na knize mi vadilo kolik klišé se tam objevovalo, že jsem ji občas musela zaklapnout. Nic mě u knihy nepřekvapilo takže ji hodnotím jako takový průměr, ale byla to příjemná oddechovka a čtení celkem ubýhalo.