Trón zo skla

Trón zo skla
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243781/bmid_tron-zo-skla-LU1-243781.jpeg 4 4617 4617

V krajine bez akejkoľvek mágie, kde vládne krutý kráľ, je na kráľovský dvor povolaná najnebezpečnejšia nájomná vrahyňa. Prichádza, aby získala späť svoju slobodu, nie aby zabila kráľa. Ak v turnaji porazí dvadsať tri nájomných vrahov, zlodejov a žoldnierov, prepustia ju z väzenia v soľných baniach a po štvorročnej službe ako kráľova šampiónka, získa späť svoju slobodu. Jej meno je Celaena Sardothien. Korunný princ si ju na túto úlohu najal a je jej jediným spojencom. Kapitán kráľovskej gardy zas pravým ochrancom. V komnatách a chodbách Zámku zo skla sa však schováva niečo oveľa nebezpečnejšie... A keď začne jej protivníkov niekto po jednom likvidovať, Calaenin zápas o slobodu sa mení na boj o holé prežitie. Tajomný nepriateľ sa totiž neuspokojí, kým nebude ležať celý svet v troskách.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Throne of Glass , 2012

vojta888
07.04.2021 4 z 5

Velmi dobrá kniha

betule3
04.04.2021 3 z 5

Slušný začátek série. I když to bylo takové pomalejší a rozjezdové, čtení jsem si moc užila. Sarah J. Maas prostě umí psát a tady se to opět prokázalo. Občas mě jen teda zarážela Celaenina naivita - na to, čím vším si prošla, reagovala někdy dost dětinsky a věřila všemu bez nějakého hlubšího promyšlení. Moc mě zaujala fantasy stránka knihy a už se moc těším, co všechno se o magii dozvím v dalších dílech - rozjeté je to skvěle. Za mě 3,5 *.

Katerina589
03.04.2021 4 z 5

Tak tuhle knížku jsem si užila. Je tu akce, romantika a hlavní hrdinka mi byla sympatická. Další díly mi přijdou trochu lepší, ale i tak zbožňuju celou sérii skleněného trůnu. S. J. Maas opravdu umí psát a tím se zařadila k mým oblíbeným autorům. Opravdu mohu doporučit od této autorky cokoliv.

Loriss
03.04.2021 2 z 5

Na Skleněný trůn mě nalákaly pozitivní recenze, anotace zněla zajímavě, ale nakonec to taková hitparáda nebyla.
Za prvé styl psaní byl dost jednoduchý, i když to může být dáno i překladem. Ale větší problém mám se samotným příběhem. Že se jedná o naprostou klasickou YA, o tom není sporu, začátek v dolech byl ještě fajn, ale po příjezdu na dvůr.. Celaena (jak se to vůbec čte) má neustále silácké řeči, má to být největší zabiják (že je to taky zároveň křehká sedmnáctiletá krasotinka na to už jsem v žánru zvyklá), ale nic nepředvede, řeší se šaty a jestli si vybrat sexy prince nebo sexy kapitána. Ani jednomu, jak se zdá, nevadí, že ta holka zabíjela lidi pro peníze. Ve finálním souboji toho pak taky moc nepředvede. Na takovou fantasy už jsem asi moc stará, další díly zatím rozhodně ne.

mi-380
01.04.2021 1 z 5

Možná to někdy dočtu a ocením, nejdřív ale budu muset buď hodně omládnout, nebo zestárnout tak dokonale, abych se dostal do stavu zvaného dětinštění.
20 % za snahu a 5 % za (mnou neobjevené) kouzlo, jímž dokázala mladičká autorka zaujmout davy (3257! hodnotících se dostalo na pozoruhodný průměr 87 %).

P.S.
Nejvíc jsem si tentokrát užil komentáře čtenářů, jejichž hodnocení se nedostalo nad dvě hvězdy.

katerina-an9765
29.03.2021 2 z 5

Tak nějak jsem asi čekala víc po vší chvále na S. J. Maas. Svět se mi líbí, ale příběh je takový utahaný a postavy hrozně naivní a ploché (snad kromě Nehemie). Kamarádka mě upozornila, že série dostává pořádný drive až tak od 3. dílu, tak se nenechám odradit a dám tomu ještě šanci.

Týna79
28.03.2021 5 z 5

Super začátek série, těším se na další díly. Je to super nápad na námět. Musím říct, že mi to trochu připomnělo Hunger games, ale zároveň to bylo i tak moc odlišný. Stojí za přečtení!

johana3160
24.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha uz je mimo moji vekovou skupinu a je to citit. To co bych jako nactileta prehlizela me ted bilo do oci. Celkovy napad neni spatny, ale je tam plno der, v chovani hrdinu, v trochu zdlouhavem pribehu, kostrbatem zacatku a dalsi. I presto slo o poutave cteni a bylo vtipne sledovat, kterej chlap se rozhoupe prvni. Ale nejak nebyla poradne rozvinuta ani romanticka linka ani “boj o svobodu”. Takove všechno nakousle, ale nedotahnute. Mozna je to tim, ze je to, jak jsem napsala, mimo moji vekovou skupinu, ale uz cekam od knihy vic. I tak to byla zajimava zmena:)

Knihomollla
23.03.2021 4 z 5

Dlouho jsem hledala nějaký příběh, kde by hlavní hrdinka nebyla jen ta hodná, nevinná dáma a konečně jsem ho našla. Cealena je totiž přesně ta dívka která v žádném případě není nevinná. A co se týče autorčina psaní, nemám slov. I po několika knížek, které jsem už od Sarah J. Mass četla, jsem se stále nenabažila toho jejího stylu psaní. Přesto si nechávám jednu hvězdičku na další díly z této, zatím skvělé série.

muf4108
23.03.2021 odpad!

(SPOILER) Young adult literaturu jsem začal číst nedávno, ale pár desítek knih jsem už přelouskal a řeknu jen jedno - tohle je nejhorší young adult literatura co jsem v poslední době četl. Pokud můžete podívejte se po Naslouchači, nebo sérii Leviatan. Hlavní hrdinka se chová jako puberťák z 21 století posazený do středověku - kdo tomu má věřit?. Je hloupá, na královnu vrahů útlocitná co zabíjí pomalu jen v sebeobraně a když se do toho pustí najednou zabije 20-30 lidí a popis autorky je tak bezduchý a ubohý, že tomu může věřit jen beznadějně romantická duše. Když jde o to zachránit nějákého hrdinu tak si autorka něco narychlo vymyslí nějáké duchy, vtělení a je to. Škoda času, nevěřil jsem autorce, hrdinům, ani vymyšlenému světu, který je plný jen takových překvapení, který autorka potřebovala pro vyšperkování příběhu. Jako fááákt hrůza. Puberťákem ve fantasy středověku? Proč ne? Ale nejlepší vražedkyně s povahou medvídka Pů mixlým s Barbie co má dva Keny? To ani náhodou...

katkaq
21.03.2021 2 z 5

Když jsem tuhle knihu četla před pár lety, odložila jsem ji. Teď jsem se k ní vrátila a vytrvala. Dokonce teď čtu šestý díl. Nebudu lhát, postavy a hlavně Celaena mě v tomto díle rozčilují naivitou a svým chováním. Jak je možné, že když si prošla tolika věcmi, se chová takhle. Jenže v navazujících dílech jsem musela autorce gratulovat, protože jsem nečetla moc knih, kde by bylo tak vidět dospění postav. Zajímavá série, která stojí za přečtení.

LucinkaPevensi
20.03.2021 2 z 5

Poměrně napínavý příběh, který je však z větší části vykradený z Hunger games. 24 lidí soutěží, o svůj život sice ne, ale nemá to k tomu daleko. Hlavní hrdinka miluje dva chlápky, ale nemůže si vybrat. A světu, ve kterém žije, vládne krutý král, takže ona chce samozřejmě udělat revoluci a vysvobodit spousty nešťastných otroků.
Tahle hlavní hrdinka je nevychovaná, tak samolibá, že i samolibě miluje a tak sebevědomá, že to musím nazvat arogancí. Její názory jsou obdivuhodně pokrytecké. Nájemná vražedkyně tvrdí, že je v každém člověku střípek dobra. A dokonce se pohoršuje nad utrácením neposlušného psa. Zabíjí pro peníze, dělá z lidských životů záležitost obchodu, což je skoro stejné jako otrokářství, proti kterému tato osoba tak vytrvale bojuje. A k tomu všemu o ní její kamarádka prohlásí: ,,Ale ty jsi v těch dolech neztratila lidskost. Nedopustila jsi, aby tvou duši strhli ke krutosti.''
Asi jí nedošlo, že mluví s nájemnou vražedkyní. Já se jen znechuceně ptám: umění nebo kýč? Odpověď na sebe nenechává dlouho čekat.
P. S. Jo a jestli se těšíte na krvavý souboj mezi nejlepšími zabijáky Erylei, máte smůlu, protože autorka většinu zkoušek přeskakuje a pořádný souboj je až na konci.

TeoK7
16.03.2021 5 z 5

Dobrý začátek jedné z mých nejoblíbenějších sérií.

diana1217
14.03.2021 3 z 5

Skvělá série. První tři díly jsou trošku zdlouhavé a občas mě i části začaly nudit, ale čtvrtý díl je naprosto suprový, stejně jako pátý a šestý. Určitě tuto sérii přečtu znovu, jen asi vynechám první tři díly a začnu rovnou tím čtvrtým, když už vím všechny důležité informace :)

Marsí5
11.03.2021 4 z 5

Moc dobrý začátek série :-)
Kniha se dobře čte, naláká vás na tajemství a záhady do dalších pokračování a postavy mají různou povahu, abyste našli oblíbence ;-)
První půlka sice nebyla tak akční, přesto mě styl psaní nenudil a plynule jsem se přenesla k zajímavějším částem. Za mě osobně by závěrečný souboj mohl být o něco kratší, protože za takových podmínek by podle mě nedopadl, tak jak dopadl. Celeana je vykreslená možná až příliš jemně vzhledem k tomu, že má být chladnokrevný zabiják.
A sama za sebe - na poslední setkání s králem se podle mě šaty nehodily :-D Víc by mi sedělo něco na způsob vyobrazení na obálce knihy (i když kvůli bezpečnosti asi bez mečů :-D ).
Rozhodně budu pokračovat dál a knihu doporučuji nejen mladé generaci :-)

Nikusha
09.03.2021 3 z 5

No tak jasně, není to žádný Tolkien, ale taky je kniha vedena jako pro mládež. Podle mě je krásně jednoduchá, ale přitom čtivá a dokáže vtáhnou do děje. Samozřejmě Chaol je největší sympaťák. Dávám tři hvězdy, abych měla nějakou rezervu pro další díly.

Kiri1610
04.03.2021 5 z 5

Miluju. Čtu ji už posedmé UwU. Přála bych si abych ji nikdy nepřečetla a ted byla pro mě nová.

Iris02
02.03.2021 4 z 5

První půlka byla sice slabší, ale i tak jsem knihu přečetla jedním dechem. Celaena se ovšem mohla chovat více otrkaně vzhledem k tomu, že je nájemný vrah :D

fajka
01.03.2021 4 z 5

O této knize už jsem delší dobu slýchala a mnohokrát jsem na ni narazila. Popravdě mě nezklamala. Jelikož já miluji fantasy, tak jsem si ji velice užila a se spokojeným pocitem jsem ji četla. Místy jsem s napjatým dechem zjišťovala, co se bude dít dál, někdy jsem se smála a jindy jsem se pro sebe usmívala. Vražedkyně Celaena jako hlavní hrdinka byla celkem sympatická. Stejně tak i ostatní postavy jako Dorian, Chaol, Nehemia... Popravdě jsem knihu dočítala až do půlnoci. Pokaždé jsem si řekla, že jdu spát, ale stejně jsem knihu neodložila. :D Takže já jsem z knihy spokojená a těším se na další díl.

maruschka
25.02.2021 3 z 5

OK, další z řady "přečteno pro potěchu náctiletého dítěte" splněno. No a pro její potěchu jsem taky nakonec se zaťatými zuby dala tři hvězdy.