Trón zo skla

Trón zo skla
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243781/bmid_tron-zo-skla-LU1-243781.jpeg 4 4766 4766

V krajine bez akejkoľvek mágie, kde vládne krutý kráľ, je na kráľovský dvor povolaná najnebezpečnejšia nájomná vrahyňa. Prichádza, aby získala späť svoju slobodu, nie aby zabila kráľa. Ak v turnaji porazí dvadsať tri nájomných vrahov, zlodejov a žoldnierov, prepustia ju z väzenia v soľných baniach a po štvorročnej službe ako kráľova šampiónka, získa späť svoju slobodu. Jej meno je Celaena Sardothien. Korunný princ si ju na túto úlohu najal a je jej jediným spojencom. Kapitán kráľovskej gardy zas pravým ochrancom. V komnatách a chodbách Zámku zo skla sa však schováva niečo oveľa nebezpečnejšie... A keď začne jej protivníkov niekto po jednom likvidovať, Calaenin zápas o slobodu sa mení na boj o holé prežitie. Tajomný nepriateľ sa totiž neuspokojí, kým nebude ležať celý svet v troskách.... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Throne of Glass, 2012

pepa3rd
11.09.2019 2 z 5

Kdybych nebyl ujišťován, že další díly jsou mnohem lepší a opravdu napínavé, asi bych tuhle sérii odložil po tomto díle. Chvílema jsem měl pocit, že tohle psala šestnáctka pro šestnáctky. Z počátku opravdu napínavý příběh velmi rychle sklouzává k nudě, kde postavy začínají jednat nejenom hloupě, ale doslova nelogicky a tím víc neuvěřitelně, což platí především o ústřední zápletce. Autorka potřebuje hrdinku "někam" dostat, ale cesta kterou volí je více než jen postavená na vodě. Je vidět, že kniha je asi hodněkrát přepracovávána, protože místy je opravdu napínavá, aby následně skočila uplně jinam, na vše předešlé zapomněla a vrátila se k chychtající se hloupé naivní šestnáctce, která řeší velmi detailně šaty, šminky, dorty, kluky... a rozhodně se nechová jako (osmnáctiletý - to jako fakt?) obávaný zabiják, který si prošel peklem koncentračního tábora. Tak nezbývá než doufat, že do toho nekonzistentního zmatku jednoho krásného dne autorka vnese řád, vše vysvětlí a že ta lepší hodnocení dalších dílů neodráží jen skutečnost, že ostatní čtenáře odradil už díl první. 40 %

dadako
05.09.2019 3 z 5

Za mě celkem průměr. Je zde spousta nelogičností, které celý příběh shazují. Skleněný hrad... Kapitán stráží, který je neskutečně mladý a dosud nikoho nezabil... Pubertální a impulsivní chování Adarlanského zabijáka... To je jen malý zlomek. No budu číst dál a uvidím, kam se celá série vyvine.

chodícírohožka
31.08.2019 2 z 5

Mno, tohle se moc nepovedlo. Děj sice neurazí, ale ani nenadchne, nepřekvapí, prostředí, ve kterém se odehrává, je poněkud fádní, a obojí je plné nesmyslů. I když člověk omluví nelogický hrad ze skla a bez oken nebo třeba kluka, který má už v devatenácti tolik zkušeností, aby mohl být kapitánem stráží, tím, že je to prostě puberťácký fantasy svět, pořád tam zůstává spousta nonsensů. Tak třeba samotná ústřední myšlenka turnaje, kdy si král z lidí, kteří mají ten největší důvod ho nenávidět, rozhodne vybrat svého budoucího oddaného služebníka... To rozhodně nezní moc moudře samo o sobě... A pak... Který idiot si pozve přes dvacet nejnebezpečnějších lidí světadílu a nechá je poměrně volně se toulat po zámku mezi lidmi (a ani se neobtěžuje pořádně prohlédnout jejich pokoje)?! K tomu neuvěřitelně namyšlená a protivná hlavní hrdinka, která bůhvíproč má být nejlepším zabijákem světa... A dva neodolatelně krásní nápadníci, ze kterých si nemůže vybrat... Ech! Aspoň že se to celkem dobře četlo (když se člověk obrnil proti všemu výše zmíněnému - a pár dalším věcem)...

dominika2585
29.08.2019 5 z 5

Od autorky jsem četla sérii Dvorů, která mě naprosto uchvátila. Rozhodla jsem se zkusit i Skleněný trůn a rozhodně nelituji. Knihy jsou si obsahově dost podobné, v obou příbězích najdeme milostný trojúhelník, magii, nestvůry, víly apod. Kniha je velmi čtivá a dokáže vtáhnout do děje a přinutit čtenáře číst až do konce. Po prvním dílu jsem se ihned pustila na další. Jsem ráda, že čtu sérii až teď, když jsou všechny díl již venku. Nedokážu si představit čekání na další díl. Takhle si vychutnám celý příběh hezky najednou.

paja0903
27.08.2019 1 z 5

Sarah J. Maas - proč je ta spisovatelka tak vychvalovaná? Proč? Co je na knize tááááák úžasného? Hrdinka (jak popisuje kniha) má být nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým a neodhalitelným a všehoschopným - tak kde nastala ta chyba. Myslela jsem, že bude Celaena něco jako Arya Stark či někdo podobný ale ona je mezitím trapná princeznička, která záhadným kouzlem miluje knihovničku a zásadně červenou knihovnu a to nemluvím o tom jak je namyšlená kráva, kterou jsem chtěla na každé stránce nafackovat. No a pak tu máme Doriana a Chaol že? OHH počkat kniha vlastně nese young adult - to by byl hřích, kdyby tam nebyli dva kluci, co hlavní hrdince připadají moooooooooc krásný...
Achjo, kde nastala chyba proč mám před očima vlčí mlhu? Proč se mi kniha nelíbí? Proč mám pocit, že Celeana nebude Celeana ale někdo jiný? Proč Dorian bude určitě nějaký debil. Proč jsem si tu knihu musela koupit když obálka je škaredá a zadní stránka knihy tvrdí lež. Možná je to první kniha - možná druhá a další budou jiné...ale určitě to není Best Book Ever

zuzanka79
25.08.2019 5 z 5

Za mě to bylo super čtení.

Tridenti
22.08.2019 4 z 5

Knihu jsem teď četla podruhé a budu číst i zbytek série (chci se naladit na vlnu, než přečtu poslední díl, který nedávno vyšel).
Když vím, jak se děj bude přibližně dál vyvíjet, musím říct, že se mi hrozně líbí náznaky, kterých si člověk podle mě moc nevšímá, když čte knihu poprvé (myslím tím třeba narážky na Celaeninu minulost nebo černé prsteny, které se vždy na čtenáře zaleskly). Zároveň ale musím říct, že Celaena podle všeho trpí nějakou poruchou osobnosti. Chvíli tvrdí, jak by je všechny složila na hromadu malíčkem u nohy, pak se zase rozplývá nad šaty... Našla jsem v příběhu i pár nelogičností...
Na druhou stranu je to super fantasy ya kniha, která určitě stojí na přečtení, ale za mě se to prostě s Dvory od SJM nemůže rovnat.

Andrea_I_Am
20.08.2019 2 z 5

A já se po anotaci těšila na nějakou pořádnou akční fantasy záležitost ... první kapitola tomu snad ještě i nasvědčovala, ale pak ... začalo být něco špatně. To nejzajímavější se odehrálo z kraje knihy a pak to šlo mimo naslibované věci. Všechno to sklouzlo do klišé, do takových těch knih podobných Stmívání, kdy jsou všichni záporáci krásní a kruté hrdinky vlastně strašně křehké duše milující módu ... své čtenáře si to určitě našlo, Maasová je oblíbená autorka a hlavně tedy grafomanka, ale tím, o čem píše, jsem ji zařadila do sekce "na jedno brdo" a vrátila do regálu. V knize chci akci, nápaditost, dobrodružství, dobrý překlad a pěknou slovní zásobu ... a tady to prostě všechno nějak kulhá. Neříkám, že je to vyloženě špatná kniha, ale nesplnila má očekávání.

Radovan_R
20.08.2019

Začátek knihy vypadal zajímavě a slibně, jakmile ale došlo na soutěž o post králova bojovníka, celé to ztratilo glanc a číst dál bylo těžší a těžší. Asi nejsem cílová skupina pro tuhle knihu, další díly série nejspíš číst nebudu.

Medasek
13.08.2019 5 z 5

O této knižní sérii jsem se dozvěděla díky knize dvůr trnů a růží, kterou jsem od této autorky četla jako první. A nezklamala. Napínavý a nepředvídatelný příběh.

termitovo
08.08.2019 3 z 5

Jedna hvězda dolů za jednoduchost až přihlouplost děje. Výmluva, že je to dívčí román nestačí, to by tam pak nemělo být tolik krve. Druhá hvězda dolů za nudný svět.

Elleonora
07.08.2019 2 z 5

Nevím. Prostě nevím. Tak dlouho jsem kolem knihy chodila, dlouho o ní slýchávala samé chvály ze všech stran, až jsem ji také vzala do ruky. A musím říct, že mne čekalo zklamání.

Dějová linka jako taková byla velmi lákavá a prvních několik stran jsem autorce věřila, že zvládne udržet postavu Celaeny takovou, jak nám byla popsána - chladná, nekompromisní vražedkyně, která sebou nenechá manipulovat. No a pak se to stalo - potkala Doriana.
Z dobře vykreslené postavy se najednou stala červenající se a nesvá dívka, což byl pro mne jako zásah z čistého nebe. Tak rychlou proměnu jsem nečekala.
Knihu jsem jakž takž přelouskala a s vypětím vůle dočetla. Kromě již zmiňovaného jsem byla i mrzutá, když se začaly přeskakovat takřka všechny části turnaje, u kterých jsem si myslela, že se autorka pořádně předvede.

Sarah J. Maas si pro mne však připravila menší "mindfuck". Před pár týdny jsem začala číst sérii Dvůr bez nejmenšího uvědomění, kdo ji napsal. Kniha se mi dostala do rukou náhodou a já ji přečetla za jednu noc. Chápete moje neskonalé překvapení, když mnou prostoupilo prozření, že je to stejná autorka, co napsala Skleněný trůn.

Jedná má část ví, že některé knihy z kategorie YA už pro mne prostě nejsou, ale na druhou stranu - Dvůr je napsaný opravdu skvěle a hlavně jinak. Jinak než jsem u většiny knih ze žánru zvyklá.
Až dočtu celou sérii a budu truchlit nad jejím koncem, možná, MOŽNÁ se zkusím vrátit i ke Skleněnému trůnu a třeba zjistím, že jsem měla jenom vlčí mlhu. Zatím pro mne bohužel platí odstavce napsané výše.

margitka13
01.08.2019 5 z 5

Nedokázala som sa od nej odtrhnúť a plynulo som prešla na druhú časť. Horšie to bolo, keď tretia ešte nebola vydaná. Vtedy som už len odpočítavala dni na každú jej knihu.

Čtenář1234
01.08.2019 4 z 5

Za mě to bylo skvělé, bylo to akční a bavilo mě to . Ale už asi chápu proč je to spíš pro dívky, ale to nemění, že jsem moc šťastný, že jsem si to přečetl a těším se na další díly , dávám 4 hvězdičky

KZD
01.08.2019 2 z 5

Po přečtení Dvorů jsem byla trochu zklamaná... Ale zvládlo mě to zaujmout natolik, že pokračuji dalším dílem. I když bez většího nadšení bohužel. Hlavní hrdinka mi přijde hodně nelogická, děj se občas zbytečně táhne.
Uvidím dle dalších dílů, zatím průměr.

Andynka
31.07.2019 5 z 5

Tohle byla jízda! Pouštěla jsem se do knihy s velkými rozpaky. Je hodně chvalená. A já jsem většinou zklamaná pak z knihy, jelikož mám velká očekávání. A tady v teto knihy to má očekávání ještě předčilo! Příběh hrozně rychle utekl, ty intriky... ta promyšlenost příběhu. Sympatické postavy. Jsem vážně nadšená . A mám velkou radost, že mě doma čeká ještě plno dalších knih k této sérii a doufám, že se brzo dozvím více o zapomenuté magii. Jediné, co mi trochu kazilo čtení je, že v textu bylo hodně překlepů. Tak snad si na to dali u dalších dílů větší pozor.

E.lisabeth
27.07.2019 3 z 5

Kdyz jsem videla, ze ma vyjit posledni dil, rozhodla jsem se, ze nadesel cas pustit se do teto serie. A jako jsem megazklamana. Ocekavala jsem hodne, potom co skleneny trun vsichni tolik opevuji a me proste prislo ze to bylo uplne o nicem...jo mozna trochu o tom jak se Celeane libi Dorian. Cekala jsem mnohem vic popsane sceny z ,,turnaje'', misto toho je jich hromadu preskakano...no budu cist dal, ale rozhodne nemam chut zacit rychle dalsim dilem.

Steiniglovka
24.07.2019 4 z 5

Dávám jen 4 hvězdy, protože jsem u autorky zvyklá na větší jízdu. ALE pokračuji dál druhým dílem a věřím,že pokračování bude bomba,že první díl byl jen rozjezd ♥️ věřím autorce,že ví co dělá :-)
Postavy se mi líbí a strašně se těší,jak se jejich příběhy rozvinou dál...

anishta
19.07.2019 5 z 5

WOW, tak zas mě něco hoodně pohltilo. Pro mě skvělý příběh, který má strašně hodně otevřených vrátek, kde se dá leccos zvrtnout. Těším se na další díl.

Pro druhém čtení se mi to stále líbí, tak pokračujeme.

4129
16.07.2019 4 z 5

Skleněný trůn jsem si i přes malá očekávání oblíbila. První díl série není sice nejlepší, ale i tak jsem se po určité době vžila do děje. Zamilovala jsem si jak hlavní hrdinku, tak vedlejší postavy. Ty byly propracované a živé. A svět ve kterém se příběh odehrával? Působil obyčejně. Ovšem hluboko pod kameným hradem se ve stínech plížila stvoření, která si snad doteď neumím pořádně představit. Příběh je napínavý, tajemný a plný nebezpečí dávných časů jiného světa. A to se mi velice zamlouvá. S ohledem na to, že první díl byl určen hlavně k poznání hlavní hrdinky a jejího prostředí jsem odpustila autorce těch pár nevyužitých příležitostí které se nabízely a dávám plný počet hvězdiček s tím že je to jedna z mích nejoblíbenějších sérií.