Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6113 6113

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

LuciePa522
30.12.2019 5 z 5

Čtivá knížka. Líbil se mi nápad ,jak je příběh 3generaci napsaný. Občas ,ze začátku jsem se zamotala. Ale knížku jsem přečetla skoro jedním dechem ???? určitě se poohlednu i po jiné knize od téhle autorky.

Mrs.Brick
29.12.2019 4 z 5

Kniha stylem velmi podobná Haně, zajímavé postavy i osudy...velmi čtivá.

ujunka
27.12.2019 4 z 5

Paní Mornštajnová umí velmi poutavě psát a její styl mi vyhovuje. Knížka se četla dobře a zvládla jsem ji celkem za krátkou dobu.

frydak
27.12.2019 5 z 5

Četl jsem několikátou knihu této autorky a stále mi není jasné, čím je styl vyprávění tak návykový. Prostě začnu číst a nejde přestat, dokud není konec.

leanyka
26.12.2019 5 z 5

Moje první kniha od paní Mornštajnové a moc se mi líbila. Krásně čtivá.

Markett
20.12.2019 4 z 5

Páni, tak tahle knížka mě dostala!
Přiznávám, že ze začátku jsem měla obrovský problém se začíst, a chvílemi jsem si myslela, že knihu nechám nedočtenou, ale dala jsem jí druhou šanci a vyplatilo se.
Začátky s Annou a Antonínem byly docela příjemné, takové nenáročné. Když pak přišla Alžběta a 2. světová válka, těžko se mi od knihy odcházelo, ač některé pasáže se mi nečetly zrovna snadno (popravdě mě toto období zajímá, a zároveň neskutečně děsí), sem tam jsem si všimla, že mám ba rukou husí kůži, jak mi bylo úzko... v tuto chvíli klobouk dolů, hodně dobře napsané.
A poslední období - komunismus a Anežka. Ta holka se mi už od začátku zdála zvláštní, ale ta doba, ve které děj probíhal, mi také naháněla husí kůži. Ten strach, bezmoc... brr, opravdu divné. Ale i tady palce nahoru, opět dobře napsané.

Knížka jako celek je opravdu hodně dobrá, až tedy na začátek, kterým jsem se musela"prokousat", ale stálo to za to, rozhodně knihu můžu doporučit. Něco tak fascinujícího a zároveň trochu děsivého jsem hodně dlouho nečetla.

marvarid
18.12.2019 1 z 5

Román je dokonale bez chuti a bez zápachu. Nevyskytne se zde jediné kontroverzní téma, jediný náznak odklonu od konvenčních názorů na naši „národní minulost“. O psychologickém vykreslení postav se nedá příliš mluvit. To je důvod, proč se nedívám na seriálovou tvorbu ČT ani jiných českých stanic. Ale co s rozečtenou knihou? Zpočátku mě ještě celkem zajímal život Anny a Alžběty (asi pro dobové reálie, které z vlastní zkušenosti neznám), ale od narození Anežky jsem knihu dočítala jen díky pevné vůli a závěr byl vysloveně slabomyslný. No, původně jsem zvažovala objednávku 2 knih této autorky naráz (abych ušetřila na poštovném) - ještě že jsem to neudělala.

vendy246
16.12.2019 4 z 5

Kniha se dobře čte. Příběh jedné rodiny a jako kulisa a zároveň zásadní činitel, události 20. století. Roky komunismu mě dostaly nejvíc, ta tíseň a strach... Brr

tatjana1737
14.12.2019 4 z 5

Souhlasím s převládajícím názorem, který řadí Slepou mapu na druhé místo za Hanu, ačkoli uznávám, že jsem ještě nepřečetla vše. Kompozice je obdobná jako u Hotýlku, ale mapa mne bavila víc, možná i proto, že byla delší a já bych klidně brala knihu i trojnásobného objemu, jenom abych mohla číst a sledovat osudy postav, jak je Mornštajnová čtenáři předkládá. Autorka má velmi příjemný jazyk a styl vyprávění, při čtení jejích knížek si připadám, jako kdybych sledovala film nebo seriál, ve kterém se sice nic výrazně dramatického neděje, ale i tak si musím pustit další díl a dokoukat to do konce. Dějinné události jsou prezentovány spíše na pozadí, ale ten, kdo je s českou historií 20. století obeznámen, je i přesto napjatý a čeká, co přijde. A s osudy postav kolikrát mávají nejen historické mezníky (jejichž vyústění my již známe, protože jsme se o nich učili, ale jejich aktéři netuší, kam se dostanou, když učiní rozhodnutí, které učinili), ale i samy postavy, když se rozhodnout nějak a ne jinak. Čekala jsem, že se dozvíme trochu víc i o bratrovi / strýci, který emigroval do Ameriky, ale záběr se týkal především Čech a trochu i Německa. Ze všech postav mi byla nejméně sympatická sama vypravěčka, s tou jsem se moc sžít nedokázala, ale samotný konec knihy mne přesto potěšil.

Verida
13.12.2019 5 z 5

Tuto autorku jsem objevila díky Haně, a můžu říct že její příběhy a styl psaní mě prostě baví.Slepá mapa byla mojí druhou knihou od ní a nemohla jsem se odtrhnout.

Danago
13.12.2019 5 z 5

Už jsem od autorky přečetla všechno a zatím mě nikdy nezklamala. Všechny její knihy se čtou velice dobře. Víc tak skvělých českých autorů .

85098211
12.12.2019 5 z 5

Zase další výborná kniha, která se mi od autorky dostala do rukou. A i když se jedná o její prvotinu, je stejně dokonale napsaná, čtivá a prostě vynikající jako ostatní, které jsem doposud četla. A sice knihy Hana a Tiché roky. Příběh mne opět strhnul hned od prvních stránek a nedokázala jsem se od něj odtrhnout až do úplného konce. A přestože se jedná o zdánlivě obyčejné osudy tří generací jedné rodiny, vůbec jsem neměla pocit, že by byly tak obyčejné... A mezi řádky se dá vyčíst, že v podstatě snad každý z nás v sobě nese takový neobyčejný příběh, protože každý osud je jedinečný - jen o něm možná nevíme?

Klárai
12.12.2019 5 z 5

Nádherná skvělá kniha mé nejoblíbenější české autorky.

lucie2169
11.12.2019 4 z 5

Těch téměř 400 stran jsem zhltla za u mě neuvěřitelné dva pracovní dny, navíc v rušném předvánočním čase a navzdory tomu, že jsem na oba večery měla domluvený program, který jsem proto musela trochu ošidit. Kniha mě prostě nějak chytla a nepustila, i když vlastně ani nevím proč: žádnou z postav jsem si nijak zvlášť nezamilovala, k vypravěčce cítím spíše despekt než cokoli jiného a z hlediska historického jsem se nic extra zajímavého nedozvěděla. Za pozornost tento román rozhodně stojí, ovšem do páté hvězdy ještě něco málo chybí.

Nestorkea
10.12.2019 3 z 5

Moje třetí kniha od této autorky, takže mám co srovnávat. Ačkoliv se čte lehce, děj ubíhá a nemusíte u ní moc přemýšlet, nezaujala mě tolik, jako Hana či Hotýlek. Postavy mi zde přišly líčeny více povrchně než v ostatních knihách, a díky jejich množství se pletly dohromady. Co je ale největší škoda - autorka se drží stále stejného mustru. Příběh opět zachycuje život jedné rodiny, tentokrát ale bez nějaké větší zápletky. Získávám dojem, že mě už nemá čím překvapit.

Efča59
09.12.2019 4 z 5

Z počátku jsem se trochu ztrácela ve změti postav, ale ano, dobré to bylo. I když zatím mi stále nejlépe sedl Hotýlek.

Kája95
04.12.2019 4 z 5

Hana a Slepá mapa, tyto knihy mi trochu splynuly dohromady. Obě se čtou dobře. Ale kdybych měla říct která o čem byla nevěděla bych

qwerb
03.12.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, složité rodinné vazby, ale pěkné popsaný život tří generací jedné rodiny za války.

soupik2012
30.11.2019 5 z 5

Po poslechu audioknihy Hana, jsem již měla povědomí co mě asi čeká. A zklamaná jsem rozhodně nebyla. Kniha je propletencem osudů jednoho rodu, po dobu tří generací. Během poslechu jsem si několikrát v duchu říkala jak jsem šťastná, že žiji v této době. I když máme své starosti a často se nám zdají nepřekonatelné, tak jsou to oproti tomu, co život přichystal lidem v minulosti jenom samé prkotiny. Máme se všichni stále lépe a lépe. Každý kdo si v životě neustále na něco stěžuji, by si měl tuto knihu přečíst a zkusit si svůj život představit na místě kterékoliv osoby z této knihy. Audioknihu čte paní Veronika Gajerová a její přednes byl pro mne zklamáním. Kdyby tuto audioknihu četl někdo s větším citem pro emoce, tak by to byl mnohem větší zážitek. Je to obrovská škoda.

Lizard
29.11.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od této autorky a podruhé nezklamala! Skvělá knížka zachycující nelehký život několika generací. Krásná a čtivá čeština paní Mornštajnové mě opravdu moc baví. Těším se na další knihu od této autorky.