Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6114 6114

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

lucifess
29.01.2020 4 z 5

Zatím nejslabší kniha, kterou jsem od autorky četla. Někdy jsem se ztrácela ve jménech Anna, Alžběta, Anežka - všechno od A pro mě bylo špatné pro orientaci.
Kniha se četla celkem příjemně.

Jumpova
27.01.2020 4 z 5

Slepá mapa je druhá kniha po Haně, kterou jsem od Aleny Mornštajnový přečetla. A Hanu tato kniha za mě nepředčila, ale příběh je taky skvělej, napínavej, pro mě často nečekaně zamotanej nebo zakončenej. Akorát jsem se v určitých chvílích ztrácela docela dost v postavách - kdo je kdo. Musela jsem se párkrát vrátit zpět a dát si to nějak dohromady. Ale i tak doporučuju určitě k přečtení.

Lenourt
26.01.2020 3 z 5

Hana byla mnohem lepší. Toto byla historie cca 100 let života rodiny a osudů....nemůžu dat více než 3*

oskarina
25.01.2020 5 z 5

Nejlepší kniha od paní Mornstajnove! Během prvni půlky knihy jsem mela nespocetnekrat husi kůži. Posledni část knihy me bavila méně, přesto jsem se nemohla odtrhnout.

EvieS
24.01.2020 4 z 5

Pro mě zatím nejslabší ale stále krásný příběh. Ze začátku jsem měla docela guláš kdo je kdo.

Dandy1
24.01.2020 2 z 5

Knížce chybí nějaký zásadní děj a zvrat. Je to jen prostoduché vyprávění o tom, jak se tady žilo dříve. Chybí propracování jednotlivých postav, pořádné dialogy i zápletka. Kdyby autorka sepsala o každé postavě samostatnou knihu, bylo by to lepší. Tohle je takový pohled z rychlíku do života jedné ženy, její matky a babičky. Mě to nestačí.

bamba
23.01.2020 2 z 5

Prišlo mi to pritiahnuté za vlasy síce iba v jednom bode, ale ten bol dosť zásadný. Na druhej strane v Rusku udávanie bolo celkom bežné a asi aj u nás. Na Hanu to nemá. Ale je to lepšie než "tiché roky".

Mateo67
22.01.2020 5 z 5

Vlastně další úplně obyčejná kniha o obyčejných lidech. Proč tedy člověk u každé její knihy nevěřícně kroutí hlavou, kde se to jenom v té “ženské” bere. Je jedno, v jakém pořadí její knížky čtete, protože každá vás okamžitě drapne do svých spárů a hned tak nepustí. Musíte se smířit s tím, a věřte, že se smíříte rychle a rádi, že vaše domácnost bude nějakou dobu přeplněná. Postavy z knihy, naprosto živé, budou všude kolem vás a budou se dožadovat svého místa na slunci. A vy se budete snažit čtení protahovat co nejdéle, i když vás kniha bude přitahovat jako magnet, jen aby ještě pár dní zůstaly.
Tož tak.

Boogie007
21.01.2020 5 z 5

Tiché roky mě udělily výchovný pohlavek tím, že mi předvedly, jak rychle si může člověk druhé zařadit, aniž by pátral po tom, co za tím kterým jedincem a jeho chováním je. Slepá mapa mě zas připomněla, že všichni jsme lidé s tužbami, láskami, pády a vítězstvími a ty, kteří tu byli před námi, nemáme odsouvat s tím, že je to pouhá historie.

hanzmb
20.01.2020 5 z 5

Asi každou autorčinou knihu budu porovnávat s Hanou. A i když je tato kniha také vynikající, tak jejich kvalit nedosahuje. Kniha je velmi čtivá, člověka ten příběh neustále udržuje v napětí, ale přece tam ta nějaká "třešnička na dortu" chybí. Nevím, možná to je tím, že jde o autorčinu prvotinu a postupně se dopracovala k dokonalosti (to posoudím, až si přečtu Tiché roky). Možná je to i hlavní postavou, kdy Hana je silná osobnost, zatímco Anežka spíš slaboch, který se snaží proplouvat životem bez konfliktů.

Lucie401
18.01.2020 5 z 5

nedavno jsem oběvila Mornšajnovou a??? je skvěla mocccc..

magic11
18.01.2020 5 z 5

Miluju Mornštajnovou, opět to nemělo chybu

Sonrie
17.01.2020 5 z 5

Shodou okolností všechny knihy Mornštajnové se ke mně dostaly jen v elektronické podobě, což mě trochu mrzí, myslím, že v hardbacku by byly ještě silnější. Jako vždy, skvělé. Skloubení osudů tří generací, nečekaná rozuzlení, přitom celý děj přirozený bez násilných zvratů.

Anette99
16.01.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha. Čtivě a zajímavě ukazuje životní osudy tří generací jedné české rodiny a spousty jejich známých napříč 20. stoletím. Ukazuje, jak důležité historické události dvacátèho století měnily životy jednotlivců, ale i celých rodin, jak se měnily jejich osobnosti, touhy a sny, a jak se vypořádávali se změnou podmínek/režimů.

Ardilka
15.01.2020 5 z 5

Pěkný příběh, ráda si přečtu i ostatní knihy autorky

makacek
15.01.2020 5 z 5

již druhá úžasná kniha této autorky. Už vyhlížím další. Opět vlastně obyčejný příběh obyčejné rodiny, provázaný napříč obdobím, místem i režimy. Četlo se to samo.

janulka1310
14.01.2020 5 z 5

Kniha se mi dobře četla, i když téma bylo opět děsivé...Jak jednotlivá období ovlivňují životy obyčejných lidí...ani si neuvědomujeme, co máme, když můžeme žít ve svobodě..

hnilda3
12.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha, autorka píše velmi poutavě, takže se to skvěle čte, navíc bylo zajímavé číst o osudech tolika generací.

KristínaKap
10.01.2020 5 z 5

Asi mám už pro autorku slabost, všechny její knihy se mi čtou lehce, líbí se mi styl vyprávění.

twiggynka
10.01.2020 4 z 5

Četla jsem Hanu a Tiché roky a nyní Slepou mapu. Podle mě z těchto třech knih byla tahle nejslabší, ale i tak se četla dobře a příběh byl pěkný.