Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6116 6116

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

Abroš
13.03.2020 5 z 5

Dobře čtivé.Obyčejný příběh tří generací obyčejných žen a jejich rodin,a dokázali prostě a nekomplikovaně držet pospolu v dobrém i zlém

Ladys
13.03.2020 3 z 5

Musím narušit tu snůšku maximálních hodnocení tady.
Autorka má v tomto případě totiž štěstí na příběh. A ten nejspíš zdědila ze své rodiny, nebo jí blízkého okolí.
Nebýt silného tématu, tak to hodnocení tady tak vysoké nebude, si troufám tvrdit.
Osudy postav semletých soukolím velkých českých dějin jsou bez debat to, co knihu dělá poutavou od začátku do konce.
To ale neplatí o stylu psaní. Je to, jako by mi to vyprávěla babka od vedle a ne spisovatelka. Ale je možné, že autorce křivdím a byl to záměr. Jen mám prostě pocit, že z té síly tématu se dalo vyždímat víc.
A musím říct, že mám pocit, že autorka má jeden mustr, podle kterého píše romány pro dospělé a začíná to být ohraná písnička.
Za téma dávám 5 hvězd, za styl 2. Což v průměru hodí solidních 3,5 hvězdy. A jestli i to není moc. Víc ze mě tentokrát paní Mornštajnová nevymáčkla.
Přesné komentáře podle mě například:
janek, ponti, luciiis, dáma s hrntjm

Eviku-miluna
12.03.2020 5 z 5

Úžasná kniha. Velice mě potěšil závěr, který předčil mé očekávání. Doporučuji.

Barussat
08.03.2020 5 z 5

Alena Mornštajnová je autorkou, která nikdy nezklame. Pro mě je to její třetí kniha, bavila mě, zařadila se po Haně na druhé místo, ale mám pocit, že čtu skoro to samé. Ne že by se autorka tématicky opakovala, ale její knihy jsou stále výletem do minulosti jedné rodiny. Tady jde o generaci tří žen... Mornštajnová má nádherný jazyk, knihu jsem přečetla za tři dny, přesto mě zajímá, co dále nám nabídne. Myslím, že to rozhodně nebude mít jednoduché.

Jjaanneet
06.03.2020 5 z 5

skvost

Didi1973
06.03.2020 4 z 5

Dějově bohatá kniha, tady si na nedostatek invence rozhodně nemůžeme stěžovat. Jinak ale vyprávěno standardním způsobem.

Francesca14
06.03.2020 5 z 5

Druhá kniha, kterou jsem od autorky četla a nadchla mě úplně stejně. V něčem jsem dokonce ocenila, že byla o něco méně "bombastická" a brutální než "Hana" a zároveň posloužila jako skvělý ukazatel české historie 20. století z pohledu tří úplně nedůležitých lidí, přicházejících postupně. Příběh se čte sám, postavy jsou vesměs sympatické a realistické a všechny zmíněné osudy ve čtenářovi zanechají silnou emoci. Ráda jsem četla o úplně každodenních příhodách lidí před první světovou, které postupně vyústily až v každodenní příhody lidí po skončení komunismu. Opět výborný příběh, za jehož četbu jsem ráda.

13werka
05.03.2020 5 z 5

Autorka podle mého názoru umí hezky popisovat osudy běžných lidí i to, jak je mohou ovlivnit jak drobné náhody, tak dějinné události. Její postavy nejsou charakterově ploché, mají své kladné i záporné stránky (i když musím říci, že v mých očích měla vypravečka Anežka měla spíš ty záporné a trochu mi lezla na nervy i svým postojem k životu). Děj přirozeně plyne, takže se knížka dobře čte. Jen konec mi přišel takový hodně zvláštní a vlastně jsem nepochopila, proč se knížka jmenuje zrovna Slepá mapa. Nicméně ani tentokrát autorka nezklamala.

Briseovna
04.03.2020 3 z 5

Já musím dát bohužel tři hvězdy. Téma vděčné, napsáno svižně, ale nějak extra mě to nebavilo, nezaujalo.

ZoeChaya
03.03.2020 5 z 5

Další kniha Mornštajnové, kterou jsem nedokázala odložit. Výtečná stylistika, příběh, od kterého se nedá odtrhnout.

Evsim
03.03.2020 5 z 5

Za mě nejlepší kniha od A. Mornštajnové.

vladka321
29.02.2020 5 z 5

Slepá mapa je opět velmi čtivá kniha. Autorka zde velmi umně, ač se nepouští do náročných charakteristik, či hlubších zkoumání psychologie postav vypráví až někdy dost překotně událostmi nabytý příběh. Krásně se zde proplétají osudy tří představitelek a čtenář má možnost během jedné knihy celkem dost často přehodnotit své názory a čtenářsky nabyté soudy. Autorka nás krásně vede celým obsahem knihy přesně tak, jak ona chce a my se necháme krásně vtáhnout do sice fiktivního a přesto tak skutečného příběhu. Je to kniha, která nabízí mnoho a mnoho si z ní můžeme odnést i v dnešní zcela odlišné době.

Per-quiee
28.02.2020 3 z 5

Kniha se četla dobře, a kdo má rád toto téma, přijde si na své. Mně to bohužel přišlo velmi podobné Haně, tudíž mě to moc nebavilo.

Vlaďkaa4
28.02.2020 5 z 5

To se neda popsat jinak nez parada????

KláraHunčarová
28.02.2020 5 z 5

Slepá mapa je za mě zatím nejlepší počin Aleny Mornštajnové.

Bukina
28.02.2020 5 z 5

Dokonalá četba. Začala jsem autorku vnímat Hanou, ale ani touto knihou mě Alena Mornštajnová nezklamala.
Ano, lze udělat špatné věci s prvotně dobrými úmysly. Člověk si to stejně "vyžere" vlastně sám.

wencatko18
27.02.2020 4 z 5

Tyhle příběhy mám ráda, nicméně mi přišlo, že na jednu rodinu je toho až až. Nejsympatičtější ze třech žen mi byla upovídaná Anička. Alžběta a její neschopnost dávat najevo emoce mi příliš nesedla a Anežka a její pesimismus nestojí ani za řeč. Ovšem nic nemění na tom, že kniha je dobrá a čtivá.

BlackFun
26.02.2020 4 z 5

Fajn počtení, ale od autorky jsem četla lepší příběhy, které mě dokázaly vtáhnout do děje. Zajímavý koncept, ale bohužel jsem byla lehce zklamaná, jelikož jsem předtím četla Hanu nebo Hotýlek. Tato díla byla dle mého lepší.

scroft
26.02.2020 4 z 5

Opět jedna z dalších krásných knih této autorky. Ač na bestseller Hana dle mého nedosáhla, dokázala opět čtenáře vtáhnout do děje a stotožnit se s hlavními postavami a jejich životními cestami. Autorka má můj obdiv za to, jak si dokáže hrát s dějem a proplétat lidské osudy.

Luciga
23.02.2020 5 z 5

Četla jsem ji jako poslední ze všech autorčiných knih a za mne jednoznačně ta nejlepší...
Velmi citlivě vystavěný a podaný příběh. Opět několik generací a hlavních hrdinů a přesto se v nich čtenář vyzná a neztrácí se ve velkém množství informací. Měla jsem pocit, jako bych knihu ani nečetla, vyprávění mne obklopovalo, stala jsem se téměř jeho součástí...
Já se tak těším, až časem někdy nevím kdy vyjde nová další kniha :).