Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6118 6118

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

monulka
16.04.2020 5 z 5

Famózní kniha. Myslela jsem, že ji budu číst aspoň týden, ale nestihla jsem ani zamrkat a kniha byla u konce. Žádná pasáž nenudila. Nádherné čtení, průřez dějinami, autorce děkuji.

pedobro
14.04.2020 5 z 5

Nebudu se rozepisovat...Láska k Aleně Mornštajnové začala Hanou...Slepou Mapu jsem dočetla před chvílí jedním dechem a jdu se pustit do Tichých roků. Autorčin styl i tématika jsou mi velice blízké.

martinaandulka
13.04.2020 5 z 5

Po 2 letech jsem se vrátila ke knize a znova wau.Paní Morštajnová prostě umí psát o běžném životě,lidské povaze,lásce,rodině a historií naší republiky a to vše zabalené ve vyprávění jako od babičky.

petronella1
12.04.2020 5 z 5

Velmi zajímavý příběh, knihy paní Mornštajnové mám moc ráda

Aelin.
10.04.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale upřímně mě zaujaly více příběhy Anny a Alžběty, než život Anežky, o které byla skoro polovina knihy. Nelituji toho, že jsem po ní sáhla, celkově se četla dobře, ale neoslovila mě natolik, jako Tiché roky od stejné autorky.

LuciLux
03.04.2020 3 z 5

Alena Mornštajnová umí psát. Čtivě a poutavě. Má svůj snadno rozpoznatelný styl, který se v jednotlivých knihách opakuje a nechám na každém, zda to považuje za přednost či nikoliv (...ale jinak tam žijí lidé úplně stejně jako jinde a ani jim se nevyhýbají rány, které tak rádi připisují osudu, i když za většinu špatného nemůže osud, nýbrž zlo v nás"). Třígenerační příběh Anny, Alžběty a Anežky zasazený do dějinného soukolí 20. století je řemeslně kvalitně odvedená práce. Přestože mi rozepisování rodinných historií občas přišlo příliš opakující a zbytečně roztahané, Anežčiny vztahy neměly daleko do béčkových ženských románů a doušky prozrazující, co přijde na nadcházejících stranách, působily velmi rušivě a místy navíc nesprávně, za hlavní výtku považuji, že knize chybelo něco navíc, něco, díky čemu by kniha nezapadla v zapomnění a zůstala v mém srdci po boku jiných podobně zaměřených knih jako Zvuk slunečních hodin, Marie a Magdalény či Němci.

AnjaBo
02.04.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha, neustále žasnu, jak krásně Alena Mornštajnová dokáže pracovat s jazykem. Těším se na další, pište, prosím!

danče
01.04.2020 5 z 5

Pěkný, místy smutný příběh tří generací žen jedné rodiny. Každá si svůj kříž nesla v jiné době, každá se s ním vypořádala jinak. Svým stylem vyprávění a vykreslením postav mě autorka vtáhla do děje, dá se říct až do jejich kuchyně. A já tam s nimi pobyla ráda.

Devil-Ivet
01.04.2020 4 z 5

Další z autorčiných počinů, který mě nemohl minout. Osud všech třech žen byl zajímavý a doslova mě vtáhl do děje. Nejvíce mě však zajímala Anna a pak Alžběta, která prchala z pohraničí před německou armádou. Skvěle napsané, čtivé a poutavé.

Terezz1
01.04.2020 5 z 5

Moje první kniha této autorky, která mě přiměla přečíst si hned i všechny ostatní, které napsala. Nenásilně propojené příběhy tří generací na pozadí historických událostí minulého století mě hned od začátku vtáhly do děje, a ke konci jsem se do osudu hrdinky tak vžila, že jsem téměř fyzicky cítila její strach.

Niu
01.04.2020 5 z 5

Dočetla jsem teď tuto knihu a po celém těle se neskutečně klepu. Tuhle knihu jsem odkládala, na doporučení, jako tu nejméně hodnocenou v mém okolí. Taky s faktem, jak velmi syrově autorka líčí něčí smrt jen tak mezi řečí (řádky), což už zase mne připadá krapet drsné. Ale musím říct, že po přečtení téhle knihy jako třetí v pořadí od autorky, ji stavím na stejné místo jako Hanu. Mně se tato líbila opravdu hodně. Ale ano, ta pachuť bezpráví ve mně zůstává, není to žádná oddechovka, i když kniha se čte opravdu snadno. Několikrát dívajíc se na titulní stránku, jsem přemýšlela proč zrovna název Slepá mapa, nedává mi to smysl. Možná to je tím, že v knize nezazní přesné místo děje? Kdyby měl někdo jiné informace, budu ráda za osvětlení. Plním své předsevzetí přečíst autorčiny knihy.

misatrix
31.03.2020 5 z 5

Ctiva kniha zabývající se osudem tři zen z jedné rodiny a jejich blízkých. Příběh začíná před první světovou válkou a postupně plyne dal historii. Kniha se zabývá zejména osobními pribehy, avšak zároveň nás nenásilnou formou informuje o politické situaci. Výborná kniha, doporučuji.

denjis2957
30.03.2020 5 z 5

Pani Mornstajnovou, jako vetsina lidi, co se kdy k jejim dilum dostala, naprosto zboznuju. Jeji neuveritelna, ctivost, hloubka, s kterou umi vykreslit osudy postav tak, aniz by to nepusobilo monotonne ci prehnane a take primereny pocet stran, ktere mi knihu vzdy dovoli do max jednoho dne docist je neco, co se u autoru dnesni doby vidi malokdy. Ackoliv take miluji jeji styl, kdy si za tema vybira osudy rodiny, ktery je nasledne vylicen v prubehu staleti a ruznych politickych obdobi nasich dejin, je treba poznamenat, ze toto stejne tema uz pomalu zacina nudit, a to i presto, ze autorka vzdy prijde s trochu jinym napadem a lidmi v nem. Slepa mapa je za mne jeji nejlepsi knihou. Kazdopadne si myslim, ze do budoucna by se autorka mohla zamerit na soudobejsi dejiny a starosti lidi dnesni doby. Kdovi, treba aktualni pandemie zazehne v jeji mysli napad na novy tragicky namet :))

Renáta41
30.03.2020 5 z 5

Opět skvělé počtení! Mornštajnová je mistryně dějových linií!

Andynka
28.03.2020 4 z 5

Moc hezky napsaná kniha o rodinné historii. Bála jsem se, že se budu nudit, ale naopak to bylo jednoduše napsané a velmi zajímavě.
Příběh začíná před první světovou válkou, kde nás postupně příběhem provedou tří generace .
Opravdu mě to bavilo, bylo to nenásilné. Zapojilo se zde i dění v té době a zároveň se zde objevuje i láska.
Jediné, co mi trošku vadilo, bylo odskakování v příběhu k jiných osobám, které nebylo nijak odděleno. Takže jste najednou četli plynule o někom jiném. To mi v tom dělalo ze začátku bordel, než jsem si na ten styl psaní zvykla. Nakonec jsem opravdu spokojena a byl to velmi zajímavý příběh. Za mě mnohem lepší jak Hana.

Lucciella_L
26.03.2020

Příjemné čtení. Klidný děj bez nějakých extra výrazných skoků v ději. Přesto však kniha byla velice zajímavá a pěkná.

adela6792
25.03.2020 5 z 5

Tato kniha se mi přesně trefila do mého vkusu. Rozhodně se nejedná o nudnou rodinou kroniku. Chvílemi se velké životní drama odehrává jen na pár stránkách a já knihu hltala s napětím. Skvěle se zde snoubí příběhy lásky s okolnostmi dvacátého století. Vřele doporučuji!

Zania
22.03.2020 4 z 5

Hodně mi připomíná Hanu, ale příběh zase jiný i když hodně podobný způsob vyprávění a obsah knihy. Zaujala hodně a dobře se četla i když mě přišlo, že chvílema čtu Hanu.

kuky921
17.03.2020 3 z 5

Čtivá historie rodiny a jejich přátel na příč několika generacemi.

Tanja00
14.03.2020 4 z 5

Byl to parádní zážitek a poslední kniha, kterou jsem od této skvělé autorky ještě neměla přečtenou. Tak snad budou brzy další...protože každá její kniha v sobě ukrývá svůj příběh i překvapení.