Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6121 6121

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

eva5397
22.06.2020 5 z 5

Prostě život. Syrový, krutý, krásný. Třetí kniha od autorky. Naprostá pecka. Přečteno za dva dny.

Merryashka
20.06.2020 5 z 5

Kniha velmi čtivá. Svět v ní není zalitý jen slunečnými dny. Vlastně je zajímavé sledovat, jak se hlavní hrdinky vnímají - jako nezajímavé, nespokojené..., ale svět je ve skutečnosti vidí jinak. Pro mě to bylo fajn čtení, i pro to, jak je zde popisován velký časový úsek československých dějin.

Zuzkanka
19.06.2020 5 z 5

Knížku jsem si pořídila v Audio formátu a poslouchala vždy u domácích prací. Alena M. je prostě skvělá. Byla to má třetí knížka od ní a Hotýlek bude bezpochyby další na řadě. Tyto příběhy mi dávají mnohem víc než všechny krimi a detektivky dohromady. Člověk si uvědomí, jaké má štěstí žít v této době a s pokorou přijímat vše, co dnes může. Doporučila bych tyto knížky všem těm, kteří mají pořád pocit, že nemají dost a to nejcennější jim utíká mezi prsty.
Nejednu pasáž z knihy jsem probrecela nad představou, že bych v této nesvobode měla žít.
Knížka je skvělá a vřele doporučuji. Jen Hana je pro mě zatím na špici díky tomu vyvrcholení. Tady mě závěr trochu rozladil. Čekala jsem něco víc. (myslím zhruba poslední odstavec) v kontextu celé knihy to je, jako kdyby ho vymyslel podprůměrný pisalek a ne autorka formátu Aleny Mornstajnove.

Nepri
15.06.2020 3 z 5

Knihu jsem si přečetla na doporučení, ale musím říci, že jsem byla zklamaná. Příběh 3 generací žen je psán pěkně, dobře se čte, ale hlavní hrdinka Anežka mi k srdci opravdu nepřirostla. Působila na mě divně, jako by byla úplně citově plochá, bez emocí. Knihu jsem dočetla jen s velkým sebezapřením. Věřím, že takoví lidé jsou i mezi námi, ale číst o nich opravdu nechci, protože i v životě se jim snažím vyhýbat.

Junjun
14.06.2020 5 z 5

Moje první knížka od této autorky a pecka. Smutné příběhy 3 generací žen, z níž mě nejvíc zasáhl příběh Anežky. Protože píšu komentář už s velkým časovým odstupem, úplně si nevybavuji, jestli mi bylo Anežky líto nebo jestli mě trochu neštvala. Rozhodně stojí za přečtení a myslím, že se k ní ještě vrátím.

katka134
07.06.2020

Smutné osudy tří žen, to jistě, ale nedokázala jsem k nim najít žádný vztah. Vyprávění bylo takové bez citu.

Smonca
06.06.2020 4 z 5

Nejprve mi chvilku trvalo než jsem se začetla, ale pak už mne vyprávění chytlo a nepustilo, nejvíce mne zasáhla poslední část knihy a příběh vypravěčky Anežky. Líbí se mi styl psaní paní Mornštajnové, je takový úpornější a přitom nevynechá žádný detail. Kdybych jako první nečetla Hanu, jistě by Slepá mapa dostala o jednu hvězdičku víc...

brabpa
05.06.2020 3 z 5

Během prvních pár stránek mě autorka vtáhla do postav tak mocně, že jsem si říkala, že bych si od ní ráda přečetla i nějaké lehčí téma. Ale postupem děje jsem byla spíše zklamaná. Respektive kniha se čte dobře, děj má víceméně spád. Ale tragédie popisované doby jsou dle mého názoru vyobrazeny tam plitce, že mě citově vůbec nezasáhly.

irrrenka
05.06.2020 3 z 5

Tato knížka se mi od autorky líbila nejméně. Moc lidí, moc jmen a ani postavy mi nebyly příliš sympatické.

Artim
03.06.2020 5 z 5

Autorčina prvotina. Někde jsem si přečetl, že sepsání knihy jí trvalo 10 let. A vyplatila se tak dlouhá příprava? Určitě ano!
Nebyla zrovna troškař a na paškál si vzala snad celé období Československa podané pohledem a osudy několika rodin a jejich generací. Nevynechala snad nic ze smutných a krutých zářezů pohnuté doby.
Teď budu trochu netaktní a srovnám dílo s televizními novinami Novy. Ta v necelé hodině do člověka napumpuje všechno špatné, co se na světě děje a na závěr přidá čerstvě narozené štěňátko kdesi v Hornídolní, abychom měli pocit, že život se točí kolem krutých věcí s občas šťastným koncem.
Mornštajnová to dělá taky, ale mnohem, mnohem lépe. Pečlivě si hraje s každým detailem a na rozdíl od Novy nejde po senzacích a přehnaných emocích, ale po nacítění lidského života se všemi konturami, které nabývá a ony kruté rány osudu jen dokreslují hloubku, která je na prvním místě.
S dalšími jejími díly hloubka přibývá, množství postav a časové období se zužuje, což přidává na hodnotě.
Doporučuji proto číst autorku chronologicky, protože toto je rozjezd a Hana je vrchol!

Opatov
02.06.2020 5 z 5

Příběh Anny, Alžběty a Anežky. 3 ženy, 3 různé životy. Asi nejvíc se mi líbil příběh Alžběty. Každá z nich žila v jiném období, v jiné politické situaci, každá však bojovala o přežití jiným způsobem. Po Heřmánkovém údolí, které je pro mě top s touto tematikou, se mi tahle kniha líbila nejvíc.

Mája777
30.05.2020 4 z 5

Tentokrát mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Příběhy jsou to zajímavé, hluboké a možná by si zasloužil každý svou knihu. Příběh Anny je nejkratší a je to škoda. Když začal příběh Alžběty, tak mi tam stále něco chybělo. Paní Mornštajnová umí krásně popisovat lidské vztahy a duše a myšlenky jednotlivých postav a to je její veliké plus. Už jsem přečetla všechny její knihy, tak uvidíme, co napíše dál.

Janadvorackova
29.05.2020 2 z 5

Nebylo to nečitelné, respektive neposlouchatelné. Ale nic nového pod sluncem také ne.
Rodinné příběhy zasahující do několika generací se osvědčí vždycky a autorka pěkně vystihla atmosféru hned několika období, jimiž si naši předkové ve dvacátém století prošli. Jen z celku nemám pocit, že bych četla bůhvíco. Protože nakonec všechna ta období se vyznačovala nějakou zásadní změnou, kterou zasáhla lidi. Tady žádný zásadní zásah necítím, spíš takové šimrání.

Rania
29.05.2020 3 z 5

Na knihu jsem si počkala v knihovně v rezervaci skoro půl roku, ale žádný zážitek ze čtení se nekonal...hodně postav, každou chvíli se někam stěhují, někdo umírá, někdo se znova vdá a znova přestěhuje... na konci jsem měla hrozny chaos. Za mne tedy jenom 3 hvězdy a nevím, jestli od autorky mám číst i Hanu...

mag097
18.05.2020 5 z 5

Alena Mornštajnová je prostě sázka na jistotu. Slepá mapa je dalším silným příběhem, který se čtenářem zůstane i po jeho přečtení. Tři generace, tři ženy a tři režimy, díky kterým se jejich život vyvíjel jinak, než by si samy přály a představovaly. Autorce se opět podařilo přiblížit svým čtenářům část české historie, na kterou bychom neměli zapomínat.

nikola3345
16.05.2020 5 z 5

Moje II. kniha od této autorky. Opět lehkost a nadhled. Je tu poměrně hodně postav, no každá bravurně zasahuje do děje a má své opodstatněné místo v dějí. Já osobně mám nejraději Anežku. Je to taková ustrašená (ne)hrdinka. Kniha se četla jedním dechem a opět mi dala krásné emoce. Je to o přijetí osudu, o bojovnosti a odhodlanosti žít lepší a šťastnější život. Nádherná kniha, ke které se ne jednou vrátím. Má své čestné místo v mé knihovně.

Patlalca
16.05.2020 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a určitě né poslední. Moc se mi líbí,že je to ten klasický román, který má v každé etapě života hlavní hrdinky nějaký náboj. Pořád se něco děje. Já jako generace, která už moc nezažila socialistický režim, obdivuji jak byli lidé v každé době naší historie stateční a odvážní.

allfonsa
14.05.2020 4 z 5

Opět autorka nezklamala, kniha se mi líbila, hlavně první dvě generace Anna a Alžběta se četly jedním dechem. Kupodivu život hlavní hrdinky ( Anežky) se mi nelíbil, na mě měla moc depresivní povahu a to zdaleka neprožila tak hrozný zivot, proto 1 hvězda dolů. Ale jako celek kniha hezká a doporučuji

Jurfinka
13.05.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, ale v druhé části jsem se ztrácela... Věta maminka a hned Alžběta... Jinak pěkně napsána

Kaiserka
10.05.2020 5 z 5

Úžasná knížka. Četla jsem celý den. Nemohla jsem se odtrhnout. Příběh mi zůstal v hlavě. Za mě, o trochu lepší bez Hana (i když ta byla taky skvělá)..