Smutek poručíka Borůvky
Josef Škvorecký
Poručík Borůvka série
1. díl >
Smutek poručíka Borůvky (1966) nebyl první detektivní knížkou, kterou Josef Škvorecký napsal, ale předcházející romány Vražda pro štěstí (1962) a Vražda se zárukou (1964), které vznikly v autorské dvojici s Janem Zábranou, podepsal v zájmu jejich snazší cesty mezi schvalovacími překážkami jen spoluautor. Povídkový soubor o smutném kriminalistovi, který nyní vychází již v pátém vydání, zahájil cyklus dalších Škvoreckého detektivek, pokračující sbírkami Hříchy pro pátera Knoxe (1973) a Konec poručíka Borůvky (1975) a uzavřený románem Návrat poručíka Borůvky (1981). Jednotlivé příběhy poručíka Borůvky zahrnuté do této knížky jsou sice pevně spjaty s dobou svého vzniku, avšak Škvoreckého vypravěčské kvality, jeho vskutku tvůrčí práce s jazykem a také přirozený půvab „soudružky s drdolem“ zajisté zaujmou i současné čtenáře.... celý text
Přidat komentář
Přečteno díky výzvě, nejvíc mě pobavila první povídka Nadpřirozené schopnosti poručíka Borůvky.
Soubor detektivních povídek, které spojuje dohromady osoba poručíka Borůvky – coby melancholického vyšetřovatele mordů.
Každá povídka se odehrává v jiném prostředí, jednou je to například hráč na saxofon, jindy se vražda odehraje na skále. Co povídka, to samostatný příběh. Škvoreckého styl není ani v dnešní době zastaralý, příjemně se čte. Bohužel však Borůvkovo odhalení vraha a motivu je mnohdy zarážející. Na základě žádných indicií odhalí, jak se vše odehrálo a povídka tím jaksi vyšumí do ztracena. S každou další povídkou jsem tak zažívala víc a víc zklamání a deziluze z celého příběhu. K této knize se z tohoto důvodu už nevrátím, ale věřím, že spoustu čtenářů si v dnešní uspěchané době plné skandinávských brutalit najde.
Není to špatné. Borůvka je ale takový geniální detektiv, který z pár informací najedno vyřeší případ. Vyřešení případu je pro mne až záhadné.
Knížku jsem si našla díky letošní čtenářské výzvě. Potřebovala jsem autora s cenou Franze Kafky. Jsou to detektivní povídky - některé napsané úsměvně, některé smutně - ale jako celek knížka určitě pobaví.
Také priemerné, nič moc a postava poručíka na mňa pôsobila depresívne, vyriešenia prípadov boli krkolomné a nevierohodne. Filmové stvárnenie troch poviedok bolo skvelé.
Starý dobrý poručík Borůvka...Nestárnoucí klasika a příjemná změna. Je občas fajn ,díky Výzvě, sáhnout do starých zásob:-)
Překvapivě povedené, hezké čtení souboru povídek. Některé byly lepší, jiné méně zajímavé, ale jako celek musím hodnotit mezi 4 a půl až 5 hvězdičkami. A určitě se podívám i po dalších, méně známých knihách autora.
Tohle je jedna z mála knih ze školní povinné četby, ke které se ráda vracím. Poručík Borůvka není prototyp dokonalého detektiva, má své slabosti a občas zrovna neperlí, právě proto mi přijde uvěřitelný a o to sympatičtejší.
Soubor povídek, neboli krátkých případů poručíka Borůvky, které se četli velmi příjemně. Jak to již bývá, některé byly povedenější a některé méně, ale nedá se jim upřít zajímavost.
Povídky pro ty, kteří mají rádi klasické detektivky. Některé se mi líbily hodně, jiné méně. Po návratu z Itálie mi vadilo, jak se poručík Borůvka i jeho kolega chovali, ale jinak knize nic nemůžu vytknout. Bylo to pohodové čtení, u kterého jsem mohla v klidu hádat, kdo je vrah. Dávám čtyři a půl hvězdičky.
Obvykle nemám moc ráda povídky. Pro jejich kratší rozsah nejde jít více do hloubky a tak v člověku moc nerezonují a dokonce se mi i hůře pamatují. I zde to tak bylo. Některé povídky byly lepší jiné horší.
Čteno do čtenářské výzvy. Psáno to bylo jako pohádka, ale celkově mě to až tak nebavilo. Některé příběhy byly moc hezké, jiné zase moc ne.
Dvanáctero případů smutného poručíka Borůvky, vydaných v pro mě tak trochu tajemné edici Smaragd z pera, nebo spíše z psacího stroje autora, s nímž mě pojí rodné město. Čtení je to příjemné, zachycující dobu dávno minulou. Některé povídky jsou lepší jiné, zase slabší. Za nejlepší považuji dvojici Vědecká metoda a Smrt na Jehle. Kniha obsahuje různé plánky i náčrty, což hodnotím kladně. Doporučuji čtenářům starých českých detektivek.
Tak dneska by se podobný detektiv v knize rozhodně neobjevil:) Nejdřív má mechtle s žákyní a pak, když je odklizen na VB, má techtle se soudružkou :), takový kádrový profil by 21.století neuneslo!
Taková pěkná detektivní jednohubka. Poručík Borůvka je sympatický detektiv a pěkně mazaný ;-) Tyhle detektivky bez potoků krve a drastických scén mám ráda.
Štítky knihy
detektivní a krimi romány zfilmováno detektivní a krimi povídky české detektivky a krimi
Část díla
- Aristotelská logika 1966
- Čí dedukce? 1966
- Dobrá stará daktyloskopie 1966
- Horizontální vražda 1966
- Jeho nejlehčí případ 1966
Autorovy další knížky
1964 | Zbabělci |
1990 | Prima sezóna |
1990 | Tankový prapor |
1991 | Mirákl |
1965 | Legenda Emöke |
Kniha se čte dobře, detektivní příběhy, jsou vždy vyřešené, ale čtenář sám nemá šanci najít vraha, nemá se, narozdíl od poručíka Borůvky, čeho chytit. Zajímavý je pohled na kapitalistickou Itálii. Poslední povídka mi nesedla vůbec.