Sněhulák

Sněhulák
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140150/bmid_snehulak-653be9ad036ce.png 5 7101 7101

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Snømannen, 2007

izfnp
12.01.2017 4 z 5

Veľmi dobrá kniha, žiaľ som ju čítala až po Levhartovi - znalosť páchateľa mi značne pokazila zážitok. Až tu som si uvedomila, že ak je jeden naozaj Nesbovým fanúšikom, treba ho čítať pekne poporade.

Verkavcelka
11.01.2017 5 z 5

Napínavé, nemohla jsem se od čtení odtrhnout.Při pohledu na sněhuláky, které je teď hodně vidět, se mi vybavují detaily z knihy.Závěr mi připadl trochu supermanský - Harry a dvoje pouta...

Mathiola8
10.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha, po jejím přečtení jsem si dokoupila všechny knihy série. Všechny jsem četla jedním dechem.

Aymira
10.01.2017 5 z 5

S počáteční Nesbovou tvorbou se to vůbec nedá srovnávat. Sněhulák je jedna velká jízda plná napětí. Přemýšlela jsem, proč mě k sobě tak přitahuje a dospěla jsem k závěru, že je to jistou tajemností, která z příběhu čiší. Přece jen sníh, zima, v Oslu skoro pořád tma nebo šedo, a do toho si představím takovou abstraktní postavu, kterou je sněhulák, ale tenhle sněhulák přemýšlí, jedná a vraždí. Navíc děj je pro Harryho velmi osobní, celou dobu jsem se obávala, jak to s ním a s Ráchel dopadne. Pachatel se dal odhadnout vcelku záhy, ale stejně jím nakonec mohl být kdokoliv z postav. Konec, týkající se Harryho osobního života, si Nesbo nechal opět otevřený. A mimochodem ta statistika ohledně kukaččích dětí je známá a určitě může stvořit podobné šílence i i v reálném životě.

MK36
10.01.2017 5 z 5

Tato kniha byla první, kterou jsem četla od Jo Nesba. Četla jsem jí se zatajeným dechem a když někdo vešel do místnosti, tak jsem sebou polekaně trhla. Jelikož je v této knize významný sníh, necítila jsem se dobře ani venku mezi "normálními" sněhuláky. Velmi čtivý byl způsob psaní, kdy autor nezůstává dlouho u jedné postavy, ale jejich příběhy se ve střípcích střídají a prolínají. Špatný pocit z celé knihy ve mě zůstal i po přečtení a vyřešení případu. Tato kniha mě neskutečně vtáhla, ale než si přečtu další knihu od Nesba (což určitě chci), vyhledám něco lehčího a romantického.

helusa2
07.01.2017 5 z 5

Tak to bylo "hustý"... :-D Byť toto vyjádření právě nepatří do mého běžného slovníku, plně odpovídá mému pocitu bezprostředně po dočtení...
Několik zásadních zvratů, pozoruhodné postavy, spousta napětí, neskutečně vygradovaný závěr...
No, sněhuláky v dohledné době s dětmi asi stavět nebudu :-D

marekpreucil
06.01.2017 1 z 5

Netrvá dlouho a čtenář vydedukuje kdo je viník

MarianP
05.01.2017 5 z 5

Snehuliak je druhá kniha od autora, ktorú som prečítal, a hoci sa mi štýl písania "prízrakov" až tak nepáčil, musím povedať, že Snehuliak sa absolútne vymyká autorovmu štýlu z predošlej knihy. Úplne iný námet, štýl, spád knihy. Snehuliak sa mi mimoriadne zapáčil, záver knihy je úplný majstrovský kúsok. Knihu odporúčam každému detektívkofilovi. Jedinú vec, čo by som vytkol, je obrovské množstvo postáv, názvov a mien, človek sa sem tam stratí...

makushenka
04.01.2017 4 z 5

Na detektivky nejsem, ale musím uznat, že tahle se mi líbila moc. Hodně napínavé, musela jsem knihu chvilkami odkládat, aby mě nekleplo. :) Rozuzlení jsem vůbec nečekala. Už chápu, co na Nesbøvi všichni mají, je to zábava.

ArwenAragorn
02.01.2017 5 z 5

Tak to byl nářez! Konec sice méně pravděpodobný, ale přesto vřele doporučuji.Děsím se sněhuláků!

Beeper
01.01.2017 4 z 5

Dobrá detektivka, jen už mi přišla trochu odfláklá z hlediska řešení případu, kdy vyšetřovatel přichází s až neuvěřitelnými souvislostmi z čistajasna a naopak některé jednodušší vztahy objevuje jako by náhodou. Ale jako vždy čtivé.

bakjo95
30.12.2016 5 z 5

Moje první kniha od Nesba, kterou jsem četl, a vůbec se nedivím, že je to bestseller a 50. nejčtenější kniha na databázi.
Na začátku se děj pomalu rozvíjí a autor nás po každých 40 stránkách přesvědčí, že ON, ONA je tím vrahem, ale ve skutečnosti je to osoba, kterou vůbec nikdo nečekal a ještě k tomu to do sebe všechno tak neskutečně epicky zapadá. Pokud se všechny tyto aspekty spojí s napínavým závěrem každé kapitoly a konečně se strhujícím koncem, vznikne SNĚHULÁK. Doporučuji - 100%

regulax
29.12.2016 3 z 5

Sněhulák - uváděn mezi 100 nejlépe hodnocenými knihami, moderní severská detektivka, oblíbený autor a ta osvěta! Šla jsem po této knize jako po uzeným....ale něco tam chybělo, nebo přišla ve špatnou dobu.....už byly před ní lepší! I ten Syn se mi vryl více pod kůži. Uvidím co Švábi?

michaela.ne
19.12.2016 5 z 5

Nesbo přišel na scénu s ne perfektním hrdinou, jehož všichni zbožňují, má nepřekonatelný sex appeal, dokonale poskládaný život a vynikající vyhlídky do budoucna ne-li pouze v kariéře. Ba naopak nám představil to, co čtenáři nechtějí, svobodného neoblíbeného a nevyrovnaného alkoholika. Od prvního dílu jsem si Harryho zamilovala a pokud se rozhodnete jít s ním a projít si lepšími i horšími časy, myslím, že dopadnete zrovna tak. Sněhulák přichází s příjemným námětem a dějem natolik komplikovaným, že místo toho abych si kladla otázky co, jak proč, s kým, jsem jen nepřetržitě čela, abych dokázala mít vůbec klidný spaní. Krásný poznání druhého největšího města Bergenu a co víc, Nesbo Vás naučí a překvapí, i když si říkáte "ha a tentokrát vím, kdo je vrah", abych se přiznala, tady jsem to pro ti své vůli přece jenom tušila.

andrejs
12.12.2016 5 z 5

SUPER!
Sice se jedná o mou první knihu, u níž jsem věděla, kdo je vrahem už asi během první čtvrtiny, ale přiznám se, že mi to nijak zvlášť nevadilo. Bylo to napínavé, děsivé, zkrátka perfektní. Od tohoto autora pro mě zatím rozhodně nejlepší kniha.

tatjana1737
08.12.2016

!!! POZOR SPOILERY pro ty, co nečetli !!!

Mráz nepřichází z Kremlu, ale z Osla... A to jsem tam před pár lety byla s kamarádkou na dovče a vypadalo to tam ták nevinně! Můj první Nesbo - všichni říkali, že je to nejlepší díl, tak jsem si řekla, že jím načnu detektivní žánr. Začala jsem číst před třemi dny a zrovna začal padat sníh... Začalo to pomalu a plíživě. Sice žádné vyžívání se v naturalistických popisech mrtvol, ale i tak na to čtenář musí myslet a je poněkud znepokojen. Obzvláště pokud spí sám v ložnici (protože manžel se chodí vyspat do jiné místnosti), nemůže usnout, venku pochmurně a tiše padá sníh. A babička se dopoledne kasala, že chlapečkovi u nás na terase uplácala huhuláka. A na terasu se jde právě z ložnice... Jediné, co ve mně živilo naději bylo to, že naše dítě je stoprocentně manželské :-). Kdybych neměla knížku půjčenou od kamarádky, strčila bych ji na chvíli jako Joey do mrazáku. Což by vlastně bylo vzhledem k titulu knihy stylové :-).

SPOILER:
Nebylo to špatné, ale vraha jsem si vytipovala poměrně záhy. Protože - ruku na srdce - byl příliš sladký a dokonalý (přitom neměl chuť na sex, což je samo o sobě podezřelé!), měl dědičnou vadu na kráse (a na začátku knihy je jistá zmínka o sochách) a ochotně dával policii tipy. Když si člověk položí otázku z dopisu, kde se vzal Sněhulák, a podívá se na data některých kapitol, začne uvažovat, kdo že byl chlapec na začátku knížky, proč nebyl jmenován, že onen moment je asi důležitý pro zrod Sněhuláka, a že vrahem tedy bude muž... Do nebe volající bylo samo o sobě to, že když Harry zjistil, že se Idar nemohl zabít sám, netrklo ho, proč mu Mathias dával tip na ochromující lék, který po něm Idar chtěl...
Ocenila bych delší protahování napětí, trochu si pohrát s psychologií vraha (že třeba ne každá žena, která má "nemanželské" dítě, nemusí být děvka - viz ta nebohá znásilněná - jak by se třeba popasoval třeba s tímhle zjištěním).
A ocenila bych i to, kdyby tím špatným chlapcem byl plísňař a mrtvoly byly v Harryho zdech :-).

Ale i tak. Ono napsat fikci o vraždách, které se nestaly, tak, aby si čtenář říkal, že se tohle dít může, není jednoduché. A četlo se to dobře; kdyby mě neustále neotravovalo dítě, že si chce hrát s plastelínkou (aby ji pak vztekle zadupávalo do koberce, že pořád čučím do knihy), měla bych to přečtené dřív. Na Olafa z Ledového království se už nikdy nepodívám stejnýma očima

prazskanaplava
27.11.2016 2 z 5

4/10 Na mě překombinované a natahované, přitom je viník předvídatelný. Představa vraha, který s sebou tahá uhlí a hledá větve, aby postavil sněhuláka, mě rozhodně nenaplňuje hrůzou. Vůbec nejlepší na celém románu je povedený přebal anglické verze. (Alfred A. Knopf, 2010, EN ebook)

kaci_bunny
23.11.2016 5 z 5

Wow... byla to moje první knížka od Nesba a úplně mě pohltila. Skvěle propracovaný a popsaný příběh, kdy stále jen hádáte kdo je teda ten sněhulák a nevíte čemu máte věřit. Palec nahoru a 5* nemůžu jinak :)

mladkovazuzana
20.11.2016 5 z 5

Boží no, jak jinak...nejlepší detektivka

Michla76
19.11.2016 odpad!

Přečetla sem 1. kapitolu a začátek 2.
V 1. padá první sníh. Na nevěrnó mladó mamu čeká v autě její synek, kerymu ona slíbila, že za 10 min bude spátky a že má poslóchat rádyjko. No nejak to ale trvá dyl a protože je kosa jak sviňa, je auto během chvilky celkem dost vymrzly. Synek se vydá zjistit, proč to tak trvá a co neuvidí! Mama z jiným. Každopádně se vráti do auta. Je z té zimy celé zmagořené a praví mamě, že viděl sněhuláka, a že všichni vymřó; a Regana zvolili prezidentem. Na začátku kapitoly 2. zbózí Haryho Huleho rádyjobudík a v něm zprávy. Prezidentem zvolili Džordža Buša ml.
Vrah bude mezitím dospělé synek, co se z toho traumatu, jak málem zmrzl v autě a viděl svoju mamku z jiným už nikdy nespamatoval. Což ovšem je - soudě dle jiných severských "detektivek" - v Norsku úplně normální.
Ňach.
Tak jsem to dočtla. Akorátže sem se furt nemohla rozhodnót, esi to byl typ 1 či 2, aji gdyž sem se přikláněla k té jedničce, kerá to i byla. Fakt boží kniha...