Šógun

Šógun
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541270/bmid_sogun.jpg 5 916 916

Asijská sága série

Román, ktorý sa stal svetovým bestsellerom, rozpráva príbeh anglického kapitána Blackthorna, ktorý roku 1600 stroskotal pri pobreží Japonska a stal sa "zajatcom" japonských ostrovov". Blackthorn prežíva neuveriteľné dobrodružstvá, musí čeliť tým najprefíkanejším intrigám, pretože v stávke nie je nič menšie ako titul šóguna, pred ktorým sa skloní celá krajina. Postupne začína chápať a rešpektovať japonský zmysel pre dôstojnosť a zdvorilosť a objavuje novú krásu a harmóniu. Spoznáva krutosť i lásku, vernosť aj zradu a úplne sa menia jeho predstavy o sexe, náboženstve a smrti. Román sa spolu s ďalším autorovým románom Tajpan plným právom stali svetovými bestsellermi.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Shogun, 1975

PetraDušková
19.07.2017

Přečetla jsem oba díly, aniž bych znala filmovou adaptaci, super zážitek, moc mě mrzelo, že autor už nenapsal třetí pokračování a děj druhého dílu utnul ve zlomovém okamžiku závěrečné bitvy, já bych chtěla vědět, co bylo pak...

petramac
03.04.2017 5 z 5

Výborná knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem. Trochu rychlejší konec. Fakt zajímavé porovnání dvou kultur. Mám zase nad čím přemýšlet ;)

harena
13.11.2016 5 z 5

Skvěléé!!! Jedna z nejlepších a nejzajímavějších knih, které jsem četla. Dávám často 5 hvězdiček, když se mi kniha líbí, ale tady jich potřebuji 6 !!! Těšila jsem se, až zase budu moci pokračovat ve čtení, kafíčko, nohy nahoru a už jsem se ocitla v Japonsku, držela palce Blackthornovi aby mu neuniklo nevhodné slovo či gesto a nešla hlava dolů. I když to se nedá nic dělat, je to prostě karma. Život Japonců kolem roku 1600, jejich rituály, vztah ke smrti, k sebevraždám, k životu, vše se tam dozvíte, napětím i přestanete dýchat. Velice doporučuji a jdu na dalšího Clavella.

hanka.ucitelka
07.11.2016

"Som za" - řečeno s bratry Slováky. Čtěte, mnohé z asijské kultury a mentality pochopíte.

Vendis
20.10.2016 5 z 5

naprosto výborná knížka. Po Králi Krysa jsem si potvrdila že tohle je spisovatel který umí zaujmout. nejraději bych si ji přečetla ještě jednou a myslím že na to v budoucnu dojde.

kacaabba
03.08.2016 5 z 5

O Žaponcích toho moc nevím, ale tato kniha ve mne podnítila zájem vědět více. Užíval jsem si to.

selig
18.07.2016

V tak krátkém textu prozradit rozuzlení tak tlusté knihy, to chce opravdu slušného dementa. Gratuluji k popisu knihy.

lucievach
12.07.2016

James clavell je spisovatel, jehoz dily se prokousavam tezko, ale rada ;)

hedus
19.06.2016 4 z 5

Výborné počteníčko. Doporučuji všem. Určitě se k ní ještě jednou vrátím.

verusinka1
15.06.2016 5 z 5

Knihou jsem byla úplně nadšená, spousta zajímavých zápletek, děj Vás plně přenese do doby, kdy se odehrává kniha.. Hned se pustím do čtení Tchaj-pana..

Karcoolka2210
10.04.2016 5 z 5

Trvalo to síce dlhšie ako som predpokladala, ale konečne som dočítala. Pre mňa osobne veľké prekvapenie a súhlasím s názorom, že táto kniha je jedinečná. 1125 strán v angličtine dalo zabrať, ale stálo to za to. Anjin-san John Blackthorne zažil jedno neuveriteľné dobrodružstvo a ja ako čitateľka som všetko prežívala s ním. Odvaha a oddanosť Mariko-san, nuž, bola to žena ako sa patrí. Lord Toranaga, nuž ten bol riadne múdry a šikovný beťár, ktorý prekábatil aj mňa. História zmiešaná s tvorivosťou autora a výsledok je jedna riadne vydarená kniha. Môžem len a len odporučiť. A pre milovníkov Japonska a jeho kultúry, je to ozaj informatívny príbeh. AJ

zdenda75
05.03.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Charismatické postavy, dokonalé popisy prostředí, které je nám středoevropanům naprosto cizí, a hlavně strhující děj! Skvěle popsaná konfrontace západního a japonského myšlení. Střet Evropanů s prostým a odlišným myšlením Japonců, pro něž bylo při páchání rituální sebevraždy nejdůležitější, aby u toho vypadali důstojně! Pojem „barbarství“ se stává relativní. Přestože mají všechny tři díly dohromady 1205 stran, čtou se snadno a ani na chvíli nenudí.

janarzk
22.02.2016 5 z 5

Pro mě velmi čtivá kniha, úžasný příběh a zároveň rozšíření vědomostních obzorů naprosto nenásilnou formou. Mám ráda historii i asijskou kulturu, která v té době byla ještě více odlišná od naší evropské, než dnes. Kniha mě naprosto pohltila a po dočtení ve mně ještě dlouho doznívala.

Zloba12
11.01.2016 5 z 5

Parádní výlet do Japonska a jeho dřívější kulturou. Na dlouhé zimní večery ideální čtivo.

pavkana
10.01.2016 4 z 5

Dobrá kniha. Škoda, že samotného autora asi přestala bavit před koncem příběhu. Několik závěrečných kapitol (mj. jistě úchvatná bitva a intriky při definitivním převzetí moci) převyprávěl na dvou stranách.

claudie
06.01.2016

Šogun patřil,patří a doufám,že ještě dlouho bude patřit k mým TOP knihám.Vřele doporučuji.

d.a.s.a
15.12.2015 5 z 5

Proc jsem se k ni nedostala driv? Stredoveke Japonsko me zcela pohltilo, rozdilnost oproti tehdejsi Evrope, rozdilnost kultur, ktera ve velke mire pretrvava dodnes. Uzasne vykreslene postav, propracovany dej, promysleny pribeh. V dnesni uspechane dobe, kdy clovek sve snazeni vzdava predem, protoze je to beh na dlouhou trat, by se mnozi mohli zacist a zastavit...a premyslet. Jedna cetsa do Evropy znamenalo par let na mori. Postavit si novou lod? Proc ne, par let to potrva, ale ja to zvladnu. A cest? Byl by dnes nekdo za svou cest ochoten spachat seppuku? Nic nechtit, jen slouzit svemu panovi? Je to az neuveritelne, jaci Japonci byvali, jaci lide byvali.

kklepkaa
01.11.2015 5 z 5

Další z knih, kterou stále odkládáte a když jí přečtete, tak byste si nejraději nafackovali, že vám trvalo tak dlouho než jste se k ní dostali. Zpočátku možná vyděsí rozsah, ale naprosto zbytečně. Když už to bylo 3 týdny, co jsem byla ponořená v japonské kultuře, říkala jsem si, že bych to už ráda dočetla, nehledě na kvality této knihy, a po dočtení mě mrzí, že už mě žádná další stránka nečeká. - to je karma - V podstatě se člověk ani nestihl nudit, všechny postavy mi více či méně přirostly k srdci. Autor naprosto skvěle vystihl tehdejší dobu a přiblížil nám nadutým evropanům japonskou kulturu a myšlení tehdejší doby, kdy mi tu vylévali splašky na ulici a báli se koupat. Já jsem z knihy nadšená.

józi.odkudkam
16.08.2015 5 z 5

Robert van Gulik ať se jde i se svým nudným soudcem Ti vycpat. Clavellovi japci pod nehty strkali seříznutý bambus a tak není divu, že do mentality svých mučitelů pronikl poněkud hlouběji, než holandský diplomat do Indonézské služky. Jestli máte skutečně zájem se něco o téhle poeticky jeblé kultuře třešňové květu dozvědět, pak neváhejte ani vteřinu, nelekejte se rozsahu (vůbec nenudí) a po Šógunovi určitě sáhněte. Solidních 5*****

jumarc
16.08.2015 5 z 5

Jakmile ji začnete číst jste prokletí, dokud neskončíte! Výborná kniha ve které najdete skvělý dramatický příběh a přitom nasajete myšlení japonské kultury. Tahle bichle je sice tlustá, ale stránky rozhodně nepočítáte.