Vraždy v klášteře
E.M. Powell
Stanton a Barling série
< 2. díl >
Je Štědrý den roku 1176. Bratr Maurice, mnich z opatství Fairmore, čeká na zvonění k noční modlitbě. Zvon se však neozývá. Maurice proklíná lenost svého řádového bratra Cuthberta, vydává se jej hledat – a nachází ho v temnotě brutálně zavražděného. Z Londýna je do odlehlého kláštera uprostřed yorkshirských vřesovišť vyslán královský soudní úředník Aelred Barling s poslem Hugem Stantonem, aby tento strašlivý zločin vyšetřili. Rychle zjišťují, že klášter má do ráje poklidného duchovního rozjímání daleko. Vře to zde zatrpklou nenávistí, soupeřením a záští. Sotva však Barling a Stanton dorazí na místo, zabiják udeří znovu – a nikoliv naposledy. Když Barling odhalí vzorec, podle něhož jsou tato zvěrstva páchána, je zřejmé, že vražedné běsnění není zdaleka u konce. O život se již bojí všichni včetně vyšetřovatelů. Podaří se Barlingovi a Stantonovi odhalit viníka dříve, než bude prolita další krev?... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2023 , VendetaOriginální název:
The Monastery Murders, 2018
více info...
Přidat komentář
Znovu na stopě a znovu mysteria středověkých vražd. Tentokráte v čase vánočním a odlehlém mnišském klášteře. Jejich životy jsou plného tichého rozjímání a brutálních vražd. Dojde k překvapujícímu odhalení, smutného tajemství, které v sobě musel dlouhá léta, Barling dusit.
Dobře se to čte.....knihy od této spisovatelky jsou jako dobrá medovina - lákavá, silná a svůdně návyková. Stačí doušek a nedokážete přestat.
V porovnání s prvním dílem se mi tato kniha líbila méně. Jednak se mi zdál nedotažený překlad. Jako by chyběla finální kontrola celého českého překladu, takže některé pasáže ne že by si přímo odporovaly, ale "drhnou". Např. sloveso poznat je nejdříve použito způsobem odpovídajícím významu seznámit se, uvidět poprvé a teprve za "chvíli" se ukazuje, že došlo k poznání ve smyslu rozpomenutí se na dotyčnou osobu. Někdy není jasné, kdo v rozhovoru zrovna mluví. Někdy Stanton a Barling při rozborech situací najednou mluví o jiných intenzitách některých prožitých dějů, než jak skutečně probíhaly o několik stran dříve. Co zřejmě je už problémem originálu textu, že události ke konci knihy se odehrávají až moc překotně, kniha zde působí odbytě. Slabší 4 hvězdičky. Na Jméno růže od U. Eca odehrávající se také v klášteře to nemá.
Vraždy v klášteře, nezklamali.Barling a Stanton opět měli plné ruce práce a hlavně důvtip museli prověřit, aby odhalili vraha...
No mě samotnou též překvapil konec,rozhodně by ze mě detektiv nebyl.Myslela jsem úplně někoho jiného .
Videnia rytiera Tnugdala!
„Každý člověk je schopen lži. Dokonce i mniši.“
Čo má spoločné kniha "Videnia rytiera Tnugdala", ktorú v roku 1149 napísal írsky mních Marcus v nemeckom Regensburgu, s vraždami v starom anglickom kláštore? Ak by Vás to zaujímalo, skúste druhé pokračovanie detektívnych príbehov série "Stanton a Barling", v ktorom ústredná dvojica kráľových úradníkov Aerled Barling a Hugo Stanton dohliada na dodržiavanie zákonov. Na Štedrý deň roku 1176 sa odohrá prvá brutálna vražda mnícha a naši hrdinovia stoja pred neľahkou úlohou vyriešiť tento prípad. Krutému zabíjaniu však nie je koniec…
Štýl írskej autorky E. M. Powell mi sadol od prvých riadkov a záver ma prekvapil, hlavne čo sa týka tajomstiev „detektívov“ z ich minulosti. Ako fanúšika historických príbehov ma "Vraždy v klášteře" uspokojili a určite si zakúpim aj tretie pokračovanie tejto série, ktoré vyšlo pod názvom "Vraždy v Canterbury".
P. S.: Veľmi sa mi páčia obálky kníh z tejto série. A škoda, že príbehy z autorkinej trilógie "The Fifth Knight" neboli preložené, pretože postava Huga Stantona sa objavila už tam, v druhom diele - "The Blood Of The Fifth Knight".
Opět moc povedené. Vyšetřovací dvojice, již spolupracuje a zase se to četlo jedním dechem.
Do poslední chvíle si čtenář nemůze být jistý, kdo vlastně vraždí v klášteře.
Kdo má rád historii, tak moc doporučuji.
Další díl detektivní série s vyšetřovateli Barlingem a Stantonem. Tajemný klášter odříznutý sněhovou bouří od světa sliboval dobré počtení, stejně jako líčení každodenního života mnichů a laických bratří. Ale tentokrát musím hvězdu ubrat za přepálenou zápletku - příliš mnoho vražd a ne moc uvěřitelný motiv pachatele.
Druhý díl středověké detektivní série irské autorky určitě nezklamal. Kauza v klášteře bílých mnichů je rozhodně zajímavá a Barlingova závěrečná zpověď je velmi osobní, i když ne tak překvapivá. Ovšem obecně je to velmi svižné čtení, a jako třešinku na dortíku vnímám taky skvělou redakční práci: výborný a čtivý překlad a absenci nejen gramatických, ale i běžných tiskových chyb. Anebo jsem příběh tak hltala?
Tak když jsem se dočetla, že se tento díl bude odehrávat v odlehlém, sněhem odřízlém klášteře, že půjde o vraždy, sodomii a jiné hříchy , tak nebylo nad čím váhat. Kromě pozitiv, jako že zajímavý náhled do života mnichů, napětí a čtivost , je jinak tento díl plný nešvarů současné nejen_ anglosaské literatury. Sodomie se nakonec dočkáme, ale úplně jinak, než jsem si představovala . SPOILER Jako proč mu to vykládal, ubožák, nějákou sto let starou špínu, autorita v kýblu., nechápu. Ale anglosasům se to takhle asi líbí.Já se spíš divím, spoplu s uživatelem Babička Amálka, a říkam si proč? No asi pro to, že teplouši v současné literatuře musí být, i kdyby dědečka věšeli. O tom ani nemluvě, že místo zajímavého zločinu, se spoustou příčin a následků, jsme se dočkali zase a opět pouze jednoho sadistickýho blázna. Ale jinak dobrý. no.
I pokračování neztratilo nic na čtivosti a zajímavém ději. Tentokrát je hlavní dvojice vyslána do ústraní cisterciáckého kláštera. Chvílemi mi děj připomínal knihu "Jméno růže". Těším se na třetí díl.
Druhá kniha historické detektivní série ze středověké Anglie, v níž málem Barlinga dostihne jeho minulost. Mrtvol v tom sněhem odříznutém klášteře bylo opravdu požehnaně a vysvětlení vraždění docela překvapivé. Zajímavý byl také popis života mnichů i laických bratří a ani o napětí nebyla nouze. Už se těším na další pokračování.
Zajímavé z hlediska obrazu života, dělby a popisu práce v anglickém klášteře 12. století. Život mnichů zde byl, kromě modlení, také plný hříchů a trestů za ně, dnes by některé provinění byla možná spíše chválena. Samozřejmě s vraždami, hlavně s těmi sériovými je to naštěstí stále stejné, viník musí být nalezen a náležitě potrestán. Při čtení tedy zažijeme, podobně jako u všech detektivek, trochu toho napětí a překvapivého rozuzlení.
I druhý díl mě skvěle bavil. Příjemná je změna prostředí a s ním úplně jiná sorta charakterů.
Klášter uprostřed lesů, venku sněhová bouře, nikdo se nedostane ven ani dovnitř a mrtvoly přibývají. Co víc si přát pro správný detektivní příběh z dvanáctého století.
Oba vyšetřovatelé nám trochu vyspěli a perfektně spolupracují.
Mě se to líbilo. Doporučuji.
(20. 12. 23 - 25 902 - 72)
příběh dobrý, zajímavě napsáno, dobře se četlo; zajímavá byla i historická fakta a dobové souvislosti, stejně jako popis chodu klášterů v 12. st.;
ovšem i přesto (nebo právě proto) hvězdy ubírám - za opět - naprosto nadbytečnou a násilnou "módní" gay linku, jež pro samotný příběh a vysvětlení Barlingova vystupování neměla žádný smysl a "hříchy mládí" mohly být se stejným odůvodněním příčin jeho chování mnohem jednodušší a přirozenější;
Štítky knihy
vraždy tajemno 12. století irská literatura brutalita anglický venkov historické detektivky středověká Anglie vyšetřování LGBT, queer, LGBT+Autorovy další knížky
2023 | Králova spravedlnost |
2023 | Vraždy v klášteře |
2024 | Vraždy v Canterbury |
Druhá kniha série se opět čte velmi dobře, ve srovnání s první je však podle mne trochu slabší, hlavně co se týče motivu pachatele a příliš dlouhých vysvětlovacích pasáží na konci. V klášteře se, jak jinak, vraždy musejí točit kolem knihy, což po Jménu růže nepřekvapí, a mrtvých je podobně jako v předchozím díle požehnaně.
Překlad by potřeboval ještě jednu revizi, obsahuje na můj vkus až moc stylistických nedostatků. Barlingovo temné tajemství odhaleno, předpokládám, že bude následovat i Stantonovo, takže sérii určitě neopouštím.