Šťastné a hrůzostrašné: Anglické vánoční horory
* antologie
Antologie štědrovečerních hororů série
1. díl >
Vánoční čas, kdy temnota uchvacuje největší část dne a srdci všech smrtelníků prostupuje zvláštní směs veselí i neklidného očekávání, je dobou jako stvořenou pro vypravování tajuplných a strašidelných příběhů. Předložená antologie představuje šestici do češtiny dosud nepřeložených strašidelných vánočních povídek od známých i méně známých britských autorů 2. poloviny 19. a počátku 20. století v čele s Algernonem Blackwoodem a Charlotte Riddellovou. Příběhy nesoucí se v duchu klasické viktoriánské tradice, v nichž se často stírá hranice mezi naším a oním světem, čtenáře zavedou do starých panských sídel, kde není nouze o tmavé kouty a legendami opředené pokoje, i na skalnaté pobřeží, jehož nespoutaná malebnost učaruje mladému páru, který se zde navzdory neblahé pověsti rozhodne usadit. Zažehněte svíčku a vkročte do světa, kde smrtí nic nekončí.... celý text
Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: 2023 , Radioservis , MalvernInterpreti: Ondřej Brousek , Dana Černá
více info...
Přidat komentář
Celkem strašidelné vánočně hororové povídky. Nejvíce se mi líbila první povídka "Cestovní vak".
Žiadna sláva. Pre dnešného hororového čitateľa je strašidelná zložka príbehov nedostatočná, nepocítila som ani štipku strachu. A ani štipku vianočnej atmosféry. Okrem prvej a poslednej poviedky sú si príbehy nesmierne podobné, vo všetkých je obrovské panské sídlo a nejaký ten duch v ňom. Prvá poviedka s poslednou sa líšia len v tom, že ich dejiskom je iná budova, nie obrovské panské sídlo. Anglické obrovské panské sídla mám síce tiež rada, ale keď... nikde ani gram ani len takejto atmosféry, vážne. Myšlienky mi pri čítaní utekali, nedokázali udržať moju pozornosť. Niežeby boli ťažkopádne napísané, sloh plynul hladko. Ale boli proste málo zaujímavé, nijako osobité. Áno, podpísala sa na nich doba vzniku, v ktorej ešte horory boli čajíčkom oproti dnešným hororom. Áno, podpísali sa na nich aj iné tradície pri slávení Vianoc, preto žiadna atmoška. Bohužiaľ ale práve strach a vianočná atmosféra bolo to, čo som od zbierky chcela, a jej nadpis ma mylne doviedol na túto nesprávnu adresu...
Sbírka má velice dobrou atmosféru a téma Vánoc a žánr hororu společně skvěle fungují. Některé povídky jsou lepší, jiné slabší, ale ve výsledku má sbírka poměrně vyrovnanou kvalitu, byť je třeba brát ohled na rok vzniku. Samotná pointa není tak důležitá, jako vykreslení kulis, atmosféry a budování strašidelna.
Jsou to spíš strašidelné historky než horory, ale mají atmosféru, dobře se čtou a hodně mě baví. Taková příjemná oddychovka. Nejvíc se mi líbil Cestovní vak, tam mě i lehce zamrazilo v zátylku.
Kniha dá v období Vánoc krásnou ponurou atmosféru. Líbilo se mi i prostředí staré temné Anglie. Ale povídky samotné nejsou nic extra. Celkově to ale hodnotím určitě kladně a přečtu si i pokračování.
doba v ktorej to autori pisali mala niečo do seba a jej atmosferu čiastočne citiť aj v knihe - atmosférické zimné čítanie
Mile děsivé čtení z dob viktoriánské Anglie. Z útlé knížečky nestříhají hektolitry krve, nepadají usekané končetiny ani z ní nevylézají děsivá monstra, jak jsme zvyklí v dnešní době. Za to se ponoříme do ponuré atmosféry anglických měst i venkova, do tajemných panských sídel a zahrad, salonů s dřevěným obložením a praskajícím ohněm v krbech. Gentlemani jsou více či méně čestní, dámy útlocitné a často omdlévající. A to vše v čase vánočním, kdy se hranice mezi světy ztenčuje a přibližuje
Snažím sa vždy trošku prižmúriť oko pri týchto starých veciach. Obdobie kedy sa vianočnému hororu darilo a čitateľské publikum bolo iné je nenávratne preč. Dnes poviedky zaujmú hlavne spôsobmi výstavby atmosféry a občas vydarenou pointou. Konkrétne však kúpou audioknihy dostanete výborný prednes a hororovo podfarbené zvukové doplnky, prídete však o pekne vyvedenú knihu s ilustráciami. Holt všetko má svoje plusy a minusy. Ideálne milovník hororu by mal mať obe verzie.
Vlani som zohnal papierove pokracko, skor ako tuto prvu knihu. Toto som zasa pocuval ako audio.... ale uprimne, vysla tretia zbierka a nechystam sa na nu.
Vydáním téhle antologie mi nakladatelství Malvern udělalo obří radost. Jasně, horor z 19. a počátků 20. století vás dnes rozhodně nezvedne ze židle, ale já to miluju. Fakt mě baví, jakým způsobem dnes již klasici žánru stavěli své zápletky, hráli si s atmosférou a omdléval každý, kdo byl třeba. A od téhle sbírky jsem nečekala nic menšího.
Tato útlá a už na první pohled krásně zpracovaná knížečka v sobě obsahuje 6 do češtiny dosud nepřeložených strašidelných příběhů, které spojuje právě téma Vánoc a Štedrého večera. Přestože plně chápu volbu názvu, pro nezasvěceného čtenáře může být velmi matoucí. Na všech šesti povídkách se zub času podepsal natolik, že pro moderního čtenáře se nejedná o nic ani zdaleka hrůzostrašného. Sice se v nich i vyskytují duchové či jisté nadpřirozené prvky, většina z nich je spíše sbírkou hrůzných lidských činů, než čehokoliv jiného.
Pokud bych však měla přeci jen nějakou z povídek vyzdvihnout, tak si to zaslouží hned úvodní Cestovní vak Algernona Blackwooda (ano, je to ten pán, co napsal Vrby). Zub času se na ní podepsal podobně jako na zbytku, ale kdyby se všechny povídky nesly v podobném duchu, změnilo by to čtenářův prožitek k lepšímu. Takhle je strašlivý zážitek mladého advokátova tajemníka se cestovním vakem odsouzeného vraha pouze drobným zpestřením v jinak ne příliš zajímavé sbírce.
Co také cením je nádherné vizuální zpracování knihy. Kromě parádní obálky má uvnitř i každá povídka svou vlastní ilustraci, plus jednu najdete na začátku a na konci. Poměrně dost se mi líbí nápad dát dohromady vánoční horor, přestože ten výběr, který si pro sebe editor zvolil je velmi omezující. To ho ovšem nezastavilo, takže na konci roku 2022 vyšlo pokračování a vypadá to, že je venku už i třetí kniha.
Jde vidět, že je to konec 19. stol., povidky jsou dost predvidatelne, ale vylozene neurazi:)
Za mě příjemná antologie děsivějších příběhů (celkem 6 příběhů) ... Nejvíce mě zaujaly povídky Cestovní vak a Pravdivý příběh hrůzy... Ale i ostatní příběhy byly super ... Kniha je útlá a čte se prakticky sama ...
Dá se zemřít hrůzou? Můžou vám strachem zbělet vlasy a můžete děsem zestárnout o několik let? Ne? Tak postavy v těchto příbězích by s vámi nesouhlasily. A já po jejich přečtení si tím už taky nejsem jistá.
Není to poprvé, co jsem slyšela, že Vánoce jsou ideálním časem pro vyprávění podivných legend a strašidelných příběhů. Ale jak to? Vánoce jsou přece časem míru, radosti a lásky. Duchové a čarodějnice do nich nepatří. Nebo ano? Prý ano. I na Vánoce se stírá hranice mezi naším a tím druhým světem. Tak se mějte na pozoru, až budete číst Strašné a hrůzostrašné: antologie štědrovečerních hororů.
Vánoce, doba nejdelších nocí, jste sami doma a ve tmě hned za oknem číhá temný les, ve kterém se prohání kdovíco. Tak proč k tomu nepřidat ještě malou antologii štědrovečerních hororů, ač je to čtení spíš vánočně příjemné než děsivé... Ilustrace jsou úžasné, taky by mě moc zajímal jejich autor... A třebaže už je po svátcích, nedá mi to nepustit se do Šťastných a hrůzostrašnějších"... ;-)
Bojíte se rádi? Cosi temného za okny, každý večer. Vítr kvílí, strach sílí. Duchové v temných koutech čekají. Viktoriánská Anglie. Zachumlat se pod peřinu a pustit se do 6 "hororů", byl skvělý nápad. Tato antalogie je pro milovníky strachu a anglického šera a plískanic, to pravé ořechové. Kouzlo 19.století. Za doprovodu svitu svíček, ti šťastnější z vás v přítomnosti praskání dřeva v krbu. A trochu se bát. Je ten správný čas. Čas Vánoční....Štědrý den byl blízko, a už je na míle daleko. Za rok zas, pojďme se trochu bát.
Antologie hrůzostrašných povídek spisovatelů žijících na přelomu 19. a 20. století obsahuje celkem šest příběhů, které mají společného jmenovatele - Vánoce. Předně je třeba si uvědomit, že se jedná o povídky staré, mnohdy více než sto let, a tak dnešnímu čtenáři již možná hrůzostrašné nepřijdou, přeci jen, dnes máme hranice strachu posunuté někam jinam, například se již nebojíme bubáků, ale například finančního úřadu. V době svého vzniku však muselo jít o příběhy, při kterých tuhla krev v žilách, obličeje přítomných posluchačů ztrácely barvu a děti nedokázaly usnout až do Velikonoc. Přestože jsem se při jejich čtení "nebál", několikrát mi příjemně přeběhl mráz po zádech.
Pokud doufáte, že v knize narazíte na vraždícího Santa Clause nebo krvežíznivé skřítky, kteří místo na balení dárků používají lamely na škrcení zlobivých dětí, doufejte dál, takové příběhy ponecháme dnešním spisovatelům. V knize je strach vyobrazen ve své prapůvodní podobě, jedná se o strach z neznámého, otevírá se říše mrtvých a pověsti dokážou mnohdy děsit samy o sobě. Vánoce zde hrají spíše jakýsi dekorativní rámec, jelikož se všechny příběhy odehrávají v jejich období. Nastává tu tak příjemný kontrast mezi veselými svátky a děsivými událostmi.
Obraz z přebalu knihy je tak pěkně "duchařský" a lákající k četbě i ilustrace uvnitř knihy jsou opravdu jedinečné, vypadají jako starobylé rytiny, ale kdo ví.... nepodařilo se mi dohledat jejich autory. Povídky jsou spíš průměrné.
nenašel jsem zdroj použitých ilustrací, zaujaly mne víc než samotné povídky, ty jsou šablonovité, průměrné, nestojí za vydání
Část díla
Cestovní vak
1908
Ocelové zrcadlo aneb vánoční sen
1867
Podivná vánoční hra
1867
Pravdivý příběh hrůzy
1861
Štědrý večer v domě na pobřeží
1870
Autorovy další knížky
2009 | Thriller |
2008 | Tichá hrůza |
2020 | Nejkrásnější dárek |
2016 | Lesní lišky a další znepokojivé příběhy |
2015 | Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení |
50%
Chtěla jsem si přečíst něco vánočního. Samozřejmě, ti co mě znají ví, že jsem nehledala žádnou vánoční romanťárnu. Tak přišly na řadu tyhle strašné a hrůzostrašné, no, moc strachu mi nenahnaly. Asi nejvíc se mně líbil Cestovní vak.
Hodnotím jako průměr, ale doporučím, povídky se nečetly špatně.