Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7293 7293

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Nočnípták
19.05.2018 5 z 5

Knihu jsem četla dlouho, ale s chutí. Je to nenáročné oddychové čtení, které nemusíte přečíst na jeden zátah. Fandila jsem stoletému staříkovi, který měl mladou duši. Víc není co psát. Už to totiž napsal níže koničekbily.

marapavelka
12.05.2018 2 z 5

Nevím, co na téhle knize všichni vidí, mně to nijak vtipné nebo zábavné nepřišlo.

Burák
12.05.2018 4 z 5

Bylo to takové milé čtení. Četla jsem tradičně pár stránek před spaním a vždy mohla s čistou hlavou usínat. Takže to není ten typ vyprávění, kvůli kterému půjdete spát až nad ránem, protože prostě potřebujete vědět jak to skončí.

To kouzlo životního příběhu stoletého staříka asi doceníte víc, pokud jste zběhlí ve světových dějinách 20. století, ale vzhledem k tomu, jaký je to světový bestseller, užít si to jde i bez toho.

Příběh je vyprávěn lehkým jazykem, ne vždycky jsem se sice smála na těch stránkách kde se mě autor snažil rozesmát, ale zdvižené koutky úst jsem měla při čtení často.

Líbilo se mi, že hlavní postava není žádný typický klaďas a do spořádaného občana má někdy dost daleko. Ale i tak ve mně Alan Karlsson žádné velké sympatie nevzbudil. Ale celkově se mi příběh líbil, byť uvěřitelný úplně nebyl. Každopádně jako taková nenáročná literární exkurze historií minulého století to podle mě funguje.

VěrkaZ.
04.05.2018 4 z 5

Před pár lety jsem viděla zfilmovanou verzi a teprve teď jsem si přečetla knihu a musím uznat, že kniha je bezesporu lepší!
Příběh se mi moc líbí. Je to oddechové čtení. Dědula je fajn chlapík, který si z ničeho nedělá těžkou hlavu :-)

konicekbily
04.05.2018 5 z 5

Moc povedená humorná knížka. Konečně jsem se dozvěděl, jak to bylo s dějinami dvacátého století - ještě, že to autor zachytil - patrně od vyprávění svého hrdiny. Navazuje to na vyprávění Josefa Švejka z Jeho osudů za světové války a objasnění pádu Habsburků popsané naším hrdinou Járou Cimrmanem. Nyní to chápu plně - celosvětově!

kikiodvi
19.04.2018 3 z 5

Hned na začátku chci říct, že tohle je velmi specifická kniha; určitě nesedne každému. Také je dost těžké, ji objektivně ohodnotit.

Všechno začíná dne, kdy stoletý stařík Alan Karlsson vyleze z okna svého pokoje a zmizí neznámo kam. Protože tento dědula působí jako sympaťák, sledujeme jeho osudy i dál. V následujících kapitolách se dozvídáme o jeho minulosti i o všem, co ho potkalo na cestách. Obdivuju autorovu schopnost sepsat všechno tak, aby to bylo naprosto šílené, ale zároveň pořád dávalo smysl. Jsem ráda za občasný černý humor, protože do tohohle typu knihy se prostě hodí.

Na druhou stranu se mi zdálo, že velká část příběhu byla jen zbytečná omáčka. Tyto části mohly být klidně zkrácené, protože zbytečně narušovaly plynulost. Dost jsem se u nich nudila.

Jonas Jonasson si své příznivce určitě najde, ale mě už ke čtení dalších knih nenalákal. V tomto žánru dávám přednost spíš Frederiku Backmanovi.

miseb
16.04.2018 2 z 5

Měla jsem velký problém knihu vůbec dočíst. Pokud mě něco bavilo, tak kapitoly týkající se minulosti.

Azmodan
16.04.2018 5 z 5

Tato kniha je taková oddechovka. Je to na zlepšení nálady, člověk se i zasměje. Není to napínavé, strhující děj vás nenutí hltat stranu za stranou, nebojíte se, necloumají s vámi emoce a nestaví před vás morální dilemata. Není ani k zamyšlení. Je to čistý relax, klid, uvolnění. Na konci si pak řeknete, že takový život, jako měl Alan by jste možná taky chtěli prožít (já si to řekl) a žasnete, jaký koloběh událostí se může rozjet tím, že stoletý stařík vyleze z okna a zmizí!

Greengrass
09.04.2018 3 z 5

Alane Karlssone, tys mi teda dal! Pojednání o tvojí stoleté životní pouti jsem četla snad sto dní, neschopná se začíst...musím ale přiznat, že jsem si tě za tu dlouhou dobu, kterou jsme spolu strávili, velmi oblíbila. Obdivuji Tvůj životní nadhled a lehkost, s jakou proplouváš i těmi nejpodivnějšími situacemi.

Nany_cz
07.04.2018 1 z 5

Kniha mě naprosto zklamala. Vůbec se mi nelíbil děj.

Alíša236
29.03.2018 3 z 5

Čtivá oddechovka pro nenáročné.

StihOMam
28.03.2018 5 z 5

Obdivuji autorovu vynalézavost i schopnost skloubit politicky prostoupené téma s humorem a doplnit je širokou paletou různorodých postav. Děj mě chytl skutečně rychle, nicméně mě postupně bavil čím dál víc. Příběh i celé zpracování se mi zdálo čtenářsky velmi potěšující, dostupné, ale současně stále oddechové.
Nálepka bestselleru je zde nepopiratelně na místě.

kopretitinka
28.03.2018 5 z 5

Kniha mě nějak obzvlášť nechytla. Byla vtipná, ale asi jsem v té době nebyla na stejné vlně.

michaela.97
26.03.2018 3 z 5

Pro lepší orientaci v knize je fajn mít alespoň drobný historický přehled. Já ji četla a nemohla dočíst. Musela jsem se nutit, abych nakonec obrátila poslední stránku. Bohužel.
Kniha má zajímavý děj. Jen je třeba mít stejný smysl pro humor. Některé pasáže mi přišly nudné a u některých jsem se naopak nemohla přestat smát, což ve mě vyvolávalo smíšené pocity.
Do teď vlastně nevím, co si myslet. Upřímně se mi do dalších knih od Jonassona nechce, ale přemůžu se a doufám, že mě chytnou víc než příběh Alana Karlssona :)

Niki
25.03.2018 3 z 5

Kniha se cte rychle, ale jeji humor jsem nepochopila. Dej mi prisel nerealny, vyjmenovavani s jakyma vsema politickyma osobnostma se potkal bylo jako nastavovani horke kase.

bosorka78
24.03.2018 3 z 5

Tak jsem se začetla,jsem asi v první třetině, to je taková pitomina,spisovatelova fantazie je fakt obdivuhodná,kdo se chce zasmát a má rád styl Foresta Gampa tak si přijde na svý :D

Cleonka
21.03.2018 5 z 5

Příjemný, zajímavý a vtipný příběh. Poslouchala jsem ve formě skvěle namluvené audioknihy.

dennie3
16.03.2018 5 z 5

Na tuto knihu jsem byla velmi zvědavá, jelikož 1) jsem skeptická k bestsellerům a 2) humoristická literatura není zrovna můj šálek čaje. Každopádně mě kniha velmi příjemně překvapila. Čtení jsem si užívala, děj mě vtáhl a nepustil, Alana jsem si zamilovala a humor mi velmi seděl. Rozhodně je to zatím nejlepší humoristická literatura, co jsem kdy četla. Těším se na Analfabetku.

madja
12.03.2018 4 z 5

Vtipná oddechovka u které se člověk pobaví, příběh má spád, oceňuji vtip a nadsázku.

NikolettaHole
11.03.2018 3 z 5

Bylo to vtipné a čtivé, ale přišlo mi to trochu moc překombinované.