Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7297 7297

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

EricNor
19.04.2015 4 z 5

V severských autorech trochu něco jiného, než jsem zvyklý z kriminálek. Chvíli jsem se odhodlával, než si to přečtu, ale stálo to za to. Je zřejmá inspirace Forrestem, ale autor si žene děj kupředu, vrší jednu zábavnou postavu za druhou a ač některé nelogičnosti slouží pro posunutí děje a v reálu jsou nepředstavitelné, že by je provedl jakýkoliv hlupák, tak Jonasson baví od začátku do konce.

CatWomanka1
19.04.2015 4 z 5

Knížka naplnila očekávání a pozitivní recenze. Fiktivní příběh muže, který ovlivnil déjiny snad nejvíc jak kdy kdo mohl. Knihu můžu doporučit, člověk se mile zasmál a nemusel moc přemýšlet. Čtenář si trochu osvěží historické momenty - i když trochu upravené. :)

nicol.s
19.04.2015 3 z 5

flashbacky do minulosti na mě byli někdy příliš dlouhé, jinak odpočinkové čtení, film se mi moc líbil

ivanaga
13.04.2015 3 z 5

Trochu lehčí čtení, ale musí se mu přiznat vtipné hlášky v rozumné míře. Knize je k dobru i pozadí příběhu, člověk si trošku připomene dějepis a zeměpis ze základky. V případě Bali i jistou podobnost s Českou republikou. Takže průměr.

bago
13.04.2015 5 z 5

Skvěle napsaná knížka, k jejímuž napsání je potřebná vysoká inteligence a chuť žít. Jelikož nás zavádí do tak absurdních situací, je potřeba jí brát hodně s nadhledem, aby čtenář pochopil, co tím chtěl básník říci. Nic pro prosťáčky, ti úmysl autora nepochopí, ale kdo má rád Cimrmanovce, ti si přijdou na své.

bovinka
12.04.2015 3 z 5

Zklamání. Po všech recenzích, doporučeních. Asi jsem nebyla na knihu naladěna

Phyl
09.04.2015 odpad!

Božínku, to bylo tak neskutečné utrpení. Karlson a jeho pouť životem, mnohem víc jednodušší, než ta od Forýsta Gaypa. Stoletý vykleštěnec, který se protlouká životem s mentálně zaostalým Ajnštajnem dva a navíc se bratříčkuje s Mao ce Tukem, mě opravdu polapil a pustil asi po prvních dvaceti stránkách. Naneštěstí mě tak moc zajímalo jak to skončí, že jsem prostě neodolal a dočetl jsem to. Neuvěřitelná sračka od začátku do konce.

motolka
08.04.2015 5 z 5

Kniha je úžasně bláznivá. Všechno do sebe skvěle zapadá. Moc jsem se při ní bavila. Sice bych sem tam nějaký ten flashback vynechala, protože děj zamotával a žongloval se spoustu jmen, ale jinak skvělý.

... ale na Forresta Gumpa stejně nemá. Forrest Gump je zkrátka Forrest Gump.

Jsem zvědavá, jak natočili podle Staříka film. Ráda bych ho viděla, ale na druhou stranu se trošku bojím, jestli se jim povedlo film natočit stejně tak skvěle, jako se povedla knížka :o)

Michi.01
07.04.2015 5 z 5

Mockrát jsem se nahlas rozesmála, absurdní situace, vtipný popis a smysl pro humor. Ke konci už ale děj neodsýpal tak, jako na začátku, přesto celkový dojem výborný.

Rocker007
07.04.2015 4 z 5

Četl jsem, četla i rodina. Rodinu kniha bavila, já se v ní spíše zklamal. Ale jsou pasáže, kdy se člověk skutečně nasměje a o to samozřejmě jde. :)

nikkifinn
03.04.2015 3 z 5

Tohle byla jedna z nejhumornějších knih, jaké jsem kdy přečetla. Vážně byla skvělá, ale jak už u mne bývá zvykem, málokdy se mi na plný počet líbí kniha hojně tlačená marketingem. Tohle je velmi příjemná oddechovka, u které se prostě budete culit a občas i smíchy vyprsknete. U mne nastal problém zhruba v polovině knihy, kdy jsem dílko musela odložit, protože už mne ten nával sarkasmu a humoru spíše unavoval a "zvykla" jsem si na něj a autor mne s každou stránkou překvapoval méně a méně. Zvykla jsem si také na styl psaní autora a tak už mne jindy úsměvné pasáže moc nebraly, protože jsem onen tón, se kterým autor píše, prostě čekala a sžila jsem se s ním. Škoda. Ale bavila jsem se. Byl to fajn příběh, který díky stoletému staříkovi popsal humornou formou posledních sto let událostí ve světě s jakýmsi nadhledem.

joana2
03.04.2015

Super kniha, při které jsem se místy i smála nahlas. Politika mě "neba", ale v rámci příběhu se dala "překousnout". Absurdní náhody byly bombastické ..... a tím nemyslím atomovku ..... ;-) Staříka bych mohla jen doporučit, nejspíš zkusím přečíst i další knihu stejného autora ...... :-)

Atomová bomba by vyřešila soustu problémů. Nejvíc, když by na ní seděl pan Karlsson ........ :-) :-D

JeKa
02.04.2015 5 z 5

Určitě nebudu první (ve skutečnosti 1749.), ale musím říct, že je to fakt hodně dobrá kniha. Nijak zvlášť objevná po stránce formy a stylistiky, ale silný, poutavý a originální příběh to rozhodě vyvažuje. Velmi milá oddechovka!

Kailey
31.03.2015 4 z 5

Některé pasáže byly až moc zdlouhavé a přeskakovala jsem i po kapitolách. Ovšem kontrast nastal v momentě, kdy jsem musela knihu odložit a projít se, abych se uklidnila. Jaký jsem měla záchvat smíchu. Autor dokáže být opravdu velmi vtipný a zábavný.
Dokonalá kniha s neuvěřitelnou dávkou humoru.
Chcete-li se doopravdy od srdce zasmát, tohle je ta pravá kniha:)

barbora4696
29.03.2015 4 z 5

No, co k tomu dodat. Prostě úžasná jízda od začátku do konce. Úsměv vás ani na chvilku neopustí a takové knížky jsou potřeba.

Indiánka
28.03.2015 4 z 5

Ale jo, prča, trochu přitažená za vlasy, ale bavila jsem se, určitě stojí za přečtení.

stewee
26.03.2015 5 z 5

Velice zábavnou formou zachycen život švédského křížence Forresta Gumpa a Járy Cimrmana. Velmi čtivý text, skvělý příběh i zápletky. Jednoznačně mohu doporučit všem, kteří hledají odpočinek u zábavné knihy.

svickop
26.03.2015 4 z 5

Kdyby se vyprávění příběhu zhostil např. Jirotka, Nepil, Žák, Švandrlík a možná i Svěrák, vystřelilo by to tento román do nebe. Takhle se ze zajímavého tématu stala sice veselá, ale jinak nudná a lehce předvídatelná záležitost. Ale když už nebudete vědět co by a nechcete u knihy přemýšlet, proč ne.

tomas4634
25.03.2015 5 z 5

Svižný příběh, příjemný humor.
Je tak jak je a bude jak bude :-)

Ladys
24.03.2015 3 z 5

Stala se mi zvláštní věc.
Vzal jsem do ruky tuto knihu a od první stránky se rozjel bláznivý, zbytečně dlouhý, místy vtipný, místy hodně vtipný příběh, který mi ale vůbec k srdci nepřirostl.
Vlastně jsem celou dobu váhal, jestli knihu dočíst, nebo odložit. Nakonec jsem se prokousal až někam k cca straně 320 a pak už se jen smál. Závěrečná čtvrtina mi opravdu sedla.
A teď si kladu otázku, jestli proto, že jsem vzdal svůj vnitřní souboj a poddal se příběhu,
nebo ten závěr byl opravdu lepší.
Moje resumé?
Kniha je občas vtipná, zbytečně dlouhá a místy i nudná.
Rozhodně nesdílím zdejší názory o tom, jaká je to skvělá kniha. Kdybych knihu nečetl, o nic bych nepřišel. I když je paradoxně psaná celkem čtivě.
V roce vydání mi uniká ta jedna dějová linie, která si utahuje ze studené války. Kdyby se s příběhem autor vytasil v osmdesátých letech, bylo by to super dílo, ale takhle jsem na rozpacích k čemu to všechno.
A někteří čtenáři pod 35 let budou mít vážně problém s množstvím komunistických vůdců, kterých je tu plná kniha, protože ruku na srdce. Kdo věří tomu, že ročníky 1980 a mladší znají takový pravěk?

A chtěl bych umět dvě věci, co uměl Alan.
Když někdo mluví o politice, vypnout.
Druhá věc : Bylo jak bylo, bude jak bude.
Obojí by se mi někdy opravdu velmi hodilo.