Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7297 7297

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Kiť Kať
23.03.2015 4 z 5

Jako učebnici dějepisu bych to asi nedoporučila, ale Jonassonovo vtipné shrnutí světových dějin s trochou ironie a nadsázky ve mně nejednou vyvolalo milé pobavení (výbuchy smíchu úplně ne, některé situace mi přišly až moc překombinované). Debut, který zůstal nepředčen druhým dílem Analfabetka, která uměla počítat. Alan Karlsson proti všemu - proti stařecké demenci, cirhóze jater, Mao Ce-Tungovi, Stalinovi, zločinecké skupině Never Again, a hlavně... stále věrný své politické ignoranci.

Boldrick
19.03.2015 5 z 5

Příjemně vtipná kritika politiky a náboženství.

Fifi15
19.03.2015 3 z 5

Vtipný až groteskní základní námět, rozsáhlé vyprávění se spoustou neuvěřitelných situací a zážitků na pozadí světových dějin.
Filmové zpracování - fraška, ve které je parodován místní vyšetřovací aparát a postavy, jejichž laxnost nebo naopak choleričnost překypuje...Nicméně velice střídmá forma knižní podoby, do které se nevešlo zdaleka vše podstatné.
I tak jsem ale knihu četla poměrně dlouho....

alfinha2321
16.03.2015 4 z 5

Zatímco u explicitně humoristických knih se většinou nahlas nesměji, u Staříka se mi humor a absurdita některých situací líbila natolik, že jsem se neudržela být potichu. Je dobré mít základní historicko-faktické povědomí o 20. století, pak si čtenář užije knihu daleko víc. Prolínání současnosti a minulosti je docela náročné na soustředění, takže je lepší knihu číst na jeden zátah - občas se mi stalo, že po dvou večerech čtením krátké pasáže před spaním jsem se musela vracet. Určitě si knihu přečtu ještě jednou.

k.evelin
16.03.2015 4 z 5

Hodně jsem se u této knihy nasmála, ale docela bych si přečetla něco dalšího o Herbertu Einsteinovi :-D

Ajvy
14.03.2015 5 z 5

Bláznivá, obsécní a alkoholicko-flegmatická sonda do světových dějin 20. století, shrnutá v životě jednoho člověka, který má rád výbušniny, vás bude bavit od začátku do konce. Stoletý stařík je ve své podstatě úplně jednoduchá četba, příjemná a hlavně zábavná – zkrátka to pravé, když si chcete vyčistit hlavu a upřímně se zasmát. Jonas Jonasson podle mě stvořil další legendární literární postavu, kterou si prostě nejde nezamilovat!!!

ujunka
12.03.2015 4 z 5

Kniha super, moc se mi libila. Oddechovka při které jsem se pobavila, chvilkama jsem se smala i nahlas, což se mi při čtení moc často nestává :-) i když by myslim mohla být o něco kratší. A nehledejte v této knize logiku :)

terka1011
10.03.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, člověk se opravdu zasměje ! :-)

mladkovazuzana
09.03.2015 4 z 5

Až na tu politiku, které tam bylo na mě až moc, tak to byla super bláznivá komedie :-)

janca0135
07.03.2015 5 z 5

U žádné jiné knížky jsem se zatím tolik nenasmála.:-)

aktijnov
07.03.2015 4 z 5

"... dělat ze sebe pitomce, když člověk pitomec je, není nic těžkého."

darthvader77
07.03.2015 5 z 5

Vidím, že tuhle moc pěknou knížku pochválilo dost lidí, já jenom dodám svou malou trošku do mlýna. Nápad knihu psát ve dvou časových linkách člověka úplně spolkne, stejně jako absurdnosti všech situací, idilický nábor dalších příslušníků útěkařské party, Alanovi prupovídky, psí kusy se znamými postavami histori anebo vznik atomovky trochu jinak. Já mám nejraději scénu, kdy se dispečer zeptá: ,,Pane Dolary, jaké vašek křestní jméno?". Ta mě dokázala rozveselit jako už dlouho nic. A taktéž lehce melancholický ukazatel na protismyslnost světových dějin 20. století.

kikies
06.03.2015 5 z 5

Absurdní, ironické až komické, mimo realitu, ale prostě skvělé. Je jasné, že autor zřejmě nikdy nenapíše příběh jiným stylem než právě tady tím svým (Analfabetku jsem četla jako první a je to fakt na jedno brdo), ale pokud to čtenáři sedne, a mně to sedlo, bude naprosto spokojen, ba přímo nadšen. Miluju Jonassonův humor! 8-)

kohoutp.cz
02.03.2015 5 z 5

Vzhledem k úspěchu knihy jsem se obával velkého očekávání, které se nenaplní. A zpočátku se mi to i vyplňovalo. Jenže, jak se děj rozvýjel, kniha mě vtáhla a parádně pobavila. Shodou okolností jsem těsně po přečtení knihy viděl i film, ale ten se knize nevyrovná ani z poloviny.

jobile
02.03.2015 3 z 5

O hvězdičku míň čistě kvůli tomu, že se ke mně dostal až po Ovem, čili mi přišel lehce nucený s levným a průhledným typem humoru. A ta druhá dolů je kvůli mojí antilásce k detektivkám a krimi. I když musím přiznat, že při finálním rozhovoru se státním zástupcem Ranelidem mě Alan upřímně bavil. Tudíž chápu, proč Staříka někteří lidé milují. :) Jen mezi ně nepatřím. ;)

warca
01.03.2015 5 z 5

Co říct? Prostě naprosto fantasticky úžasně bombová a kvalitní kniha, která pobaví a ještě se můžete i něco přiučit. Rozhodně doporučuji!

Skjaninka
28.02.2015 4 z 5

Najprv som prečítala názov knihy...no dajme tomu je to zvláštne, ale hovorím si, prečo nie? Potom som prečítala knihu....a po otočení poslednej stránky som sa fakticky usmievala a krútila hlavu, že ten "stařík" fakt z toho okna vyliezol a ja si myslela, že to je len kec.....a do tretice som prečítala názory ostatných....ten úsmev mi zamrzol....ľudia neblbnite....aký forest Gump? aký Švejk? Toto je predsa Alan...aj keď nič svetoborné, predsa sa u toho dá stráviť nejeden večer. Keď bude bez predsudkov, tak si ho dokonale užijete. Je pravda, že začiatok aj vo mne vyvolal akési malé podozrenie ohľadom prílišnej vykonštruovanosti, ale v polovici sa tento prvotný dojem úplne vytratil a ja si naplno užila bláznivú životnú cestu ešte bláznivejšieho storočného chlapíka a jeho nových "priateľov"....Je jasné, že prežitky Alanove sú trošku pritahnuté za vlasy, ale občas je potrebné odbočiť od reality a nechať sa uniesť práve takýmto bláznovstvom. Mne Jonasson zabrnkal na tú správnu strunu a ja si len tak s ľahkosťou prečítala niečo nenáročné a pri tom tak bláznivo úsmevné, že nemôžem dať menej ako 4/5 ...

"Takže přští zastávka Čína. A pak holt bude tak, jak bude. Pokud ho cestou nenapadne nic lepšího, vždycky muže znovu přeběhnout Himaláj."

Acly
27.02.2015 4 z 5

Po nadšené prezentaci této knihy z mnoha stran jsem asi opravdu čekala něco trochu víc. Rozhodně je to příjemná oddechovka, která se čte skoro sama, velice vtipně napsaná. Na mě je v ní asi málo násilí :D zasloužené čtyři hvězdy :)

denisa3489
27.02.2015

Vzhledem k tomu jak je kniha opěvovaná, jsem čekala opravdu vtipnou knihu, ze které budu paf. Nebavilo, nedočteno.

radekn
25.02.2015

Velmi povedená kniha! Trochu Forresta Gumpa, trochu Cimrmana, trochu severské atmosféry. Na rozdíl od filmu zážitek i napodruhé!