Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7296 7296

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Ben Nevis
10.02.2015 4 z 5

Pravdu mají ti i oni. Knížka je zábavná a čtivá, ale žádná světová bomba. Humor spočívá ve způsobu psaní, ne v příběhu samotném, který je spíš sledem šťastných náhod. Hlavně ta současná příběhová linie.

Neřeším absurdnost příběhu, ale spíš není dobré, že se všechny trable tak nějak vyřeší samy (i peníze se sypou bez přičinění). Co se týče postaviček, Alan je veskrze sympatická postava, ale obecné vyznění knížky je, že s příživnictvím nejdál dojdeš a ještě zažiješ kupu srandy. Nevím, proč bych měla fandit zlodějíčkům, drogovým dealerům a pančovačům potravin. Měla by knížka stejný úspěch, kdyby se postavy jmenovaly Dežo, Fero a Eržika?

Vzpomínková příběhová linie je propracovanější. Líbilo se mi, že Alan pomáhá různým stranám v historických událostech, ať už neúmyslně nebo ze své vůle. Některé věci byly možná zlehčeny až moc. Vsadím se, že pobyt v gulagu nebýval tak pohodový. Kdyby byl Alan v nacistickém koncentráku a pobyt líčil se stejnou lehkostí, Židé by autora rozcupovali.

Závěr: Lehké, vtipné, čtivé, ale víc než humoristickou knížku nečekejte.

Ena
09.02.2015 5 z 5

Přiznám se, že první jsem pro jednou viděla film. Od kamarádky jsem dostala tip, že s knihou se to nedá srovnávat, což jsem jí ráda uvěřila ( popravdě vždy je lepší knižní předloha!!). První stránky jsem byla nervózní, protože mne příběh ne a ne zaujmout... Teď jsem v polovině a nemůžu se od knihy odtrhnout. Za mne plný počet!!

groula
08.02.2015 5 z 5

Skvělá kniha, hlavně ta neuvěřitelná plejáda nemožných situací, který se nějak prolnou a dávají smysl.
geniální,

acul.p
05.02.2015 5 z 5

Skvělá kniha! Dlouho jsem se u žádné tak nezasmála. Příběh je plný naprosto absurdních situací, ale přesto nepůsobí přehnaně. Veselé dobrodružství jednoho člověk, který neplatí zrovna za vzor ctností, přesto si ho čtenář okamžitě zamiluje. A do toho humorný pohled na světovou politiku posledního století. Prostě super, dala bych i 10 hvězdiček ;)

maličká
04.02.2015 3 z 5

Nevím, ale nebyla jsem z knihy tak nadšená, jak jsem čekala. Možná za to může fakt, že mi ji stále někdo vychvaloval a já pak čekala zázraky...
Samozřejmě kniha je zajímavá, vtipná a neustále jsem čekala jak stařík přispěje do dějin a koho dalšího vezme sebou na cestu za klidem.
Je to přesně ten tip knížky, který vám zvedne náladu. Ale nemůžu se zbavit pocitu, že mi to až moc připomíná Foresta Gumpa.

j.nick83
04.02.2015 5 z 5

"Všechno je tak, jak je, a bude tak, jak bude." - tímhle prostým forrestogumpovským heslem se řídí "stařík" celý život a rozhodně se nenudí. Ani ve sto letech nemá dost, a tak se prostě sebere a udělá si další parádní výlet, co na tom, že po něm pátrá půlka Švédska, pár zlých chlápků a policie a sem tam někdo umře. Čekal jsem, že to bude vtipná knížka, ale nečekal jsem, že tak moc, smál jsem se na každý stránce až do konce. Jenom škoda, že film nedosahuje kvality a humoru předlohy ani z poloviny.

papayka
04.02.2015 4 z 5

Kniha mi trochu připoměla Forest Gumpa. Byla úžasná jak příběhem, vtipem tak nadsázkou. "Hrdina" se prostě nechává unést osudem, užívá si s dětskou naivitou život tak jak leží a běží. A mezi tím tak mimochodem ovlivňuje běh dějin. A potěšil mě i konec - že ani jako staříci to nemusíme vzdávat (jestli se toho stáří dožijem:-)).

helenkan
03.02.2015 5 z 5

Parádní čtení! Ještě,že jsem byla sama,smála jsem se jak blázen.Asi by si ťukal na čelo ten, kdo by mě viděl. :))) Humorný,občas bláznivý a hlavně pobaví.Rozhodně doporučuju a věřte,že nebudete zklamaný.

mehilainen
02.02.2015 4 z 5

Pořád mám pocit, že už to tu bylo (Paasilinna, Waltari), ale rozhodně ne v tak lidem přístupné, nenáročné podobě. I když to chvílemi bylo trochu přehnané, mě to moc bavilo.

gomaki
02.02.2015 5 z 5

Mě se to tedy líbilo. Je to čistá nenáročná četba, která je plná vtipu a jistého kouzla.
Jen nechápu, jak tohle může někdo nafilmovat - vždyť to musí být filmová katastrofa :) Ale knižně, knižně je to poklad:)

Amiran
31.01.2015 5 z 5

Ze začátku mi přišlo divné, že ta knížka tak tlustá. Říkala jsem si, co tam autor tak vymýšlel, když začátek na dlouhé povídání moc není. Ale pak jsem to pochopila a nemohla jsem přestat číst. Celý ten příběh je celistvý a moc vtipný. Je jasné, že nic podobného se asi nestalo (nestane), ale jen představa, že někdo zažije za celý život asi 20 přiblížení smrti a stejně se odžije stovky, je fajn. :-D Líbí se mi autorův styl vyprávění. :-)

Merynkaw
28.01.2015 1 z 5

Obávám se, že knihu nedočtu.. není to můj šálek kávy.

Péťa86
28.01.2015 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Jen konec mi přišel trošku zdlouhavý, ale jinak jí dávám za ten konec čtyři hvězdičky. Je to krásný oddychový příběh.

Pavlnka
27.01.2015 4 z 5

Nebyla to špatná knížka, dobře se četla a měla spád, ale čekala jsem od ní podstatně více. Ach ta reklama :)

jethro.tull
25.01.2015 2 z 5

Průměrná kniha průměrně originální s průměrným napětím a průměrnou vtipností. Tady se někomu povedl vynikající marketingový tah! Kniha již nějakou dobu patří mezi Top 10 nejprodávanějších (a snad tedy i nejčtenějších) knih. Takhle prodat knihu, kterou bych charakterizoval slovy „do vlaku či na dovolenou“, jako světový bestseler, to se jen tak nevidí! Zároveň mě ale napadá otázka, co když někde leží, ať už vydaná či v šuplíku, kniha, která opravdu stojí za přečtení, ale nemá takovouto podporu?

ThomasMore
24.01.2015 1 z 5

Knihu jsem otevíral na první stránce s velkým očekáváním. Skutečnost mne nezklamala. Za velikým marketingovým projektem úplně obyčejný text - zlatý Švandrlík se svými humoristickými romány. Průnik do historie pro žáky 1. stupně ZŠ, které je třeba včas masírovat tou správnou historickou pravdou. S radostí jsem ji rychle vrátil majiteli a blahopřál si, že jsem nepodlehl a nekoupil ji.

M.S.
23.01.2015 5 z 5

Musím přiznat, že kniha byla nad má očekávání. Hned od první stránky jsem se do příběhu naprosto vžila. Příběh je plynulý, rychle ubíhá a díky mému zájmu o 2. SV jsem se vždy naprosto těšila na další prolnutí z Alanovy minulosti. Jsem opravdu nadšená, určitě si v nejbližší době pořídím i analfabetku. Vřele doporučuji!

markeetice
23.01.2015 5 z 5

Polovinu knihy jsem četla s udiveným smíchem a zvednutým obočím! Neskutečně vtipné, domyšlené a do kruhu uzavřené vyprávění. Švejk se může jít zahrabat, Forest Gump pokulhává a Garp na něj taky nemá! Stařík má prostě koule! I když je vlastně nemá...

DarekDevil
23.01.2015

Kniha se mi líbila a nasmál jsem se hodně. V knize jsou opravdu bezvadné hlášky, které se vždy objeví zčistajasna a kvůli své nečekanosti jsou o to údernější. Bezvadně také perlí Kráska, její slovník je úžasný. Některé pasáže mi přišli trochu rozvláčnější, ale ani tak nenudili.

Bee
21.01.2015 5 z 5

Jak už leckdo zmínil, trochu to připomíná Forresta Gumpa. S tím se nedá nesouhlasit, na druhou stranu ale - no a co? V týhle době je sakra těžký najít něco, co tu ještě nebylo.
Stoletého staříka jsem četla na cestě z dovolený během 27 hodinové cesty autobusem a musím říct, že mi to tu cestu nádherně vylepšilo. Příběh je poutavý, jeden nikdy neví, co přijde příště, a hlavně je to neskutečně vtipný. Někdy až absurdní.
Perfektně jsem se u toho nasmála a je to hodně povedená oddechovka pro lidi, co to neberou zas až tak vážně :)