Sudetský dům: Jaro - léto 1945
Štěpán Javůrek
Sudetský dům série
1. díl >
Jaro - léto 1945. Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovy okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text
Přidat komentář
Super, pecka, nádhera. Kniha, mě hrozně moc bavila a už hned louskám druhý díl. Věděl jsem, že to bude super počtení a měl jsem pravdu. Příběh ze Sudet byl smutný, kolik takových rodin muselo všemožně trpět, to snad ani není možné. Ať už byla válka nebo po válce, pořád lidé nějak trpěli.
Moc dobře se četla, vytáhla na světlo dnes už opomíjenou dobu, která byla hrozně těžká. A víme, že to nedopadlo dobře pro nikoho. 41 roků to ukázalo.
Knihu jsem dostala jako dárek, trochu jsem se toho tématu bála. Sama jsem ze Sudet, prarodiče byli česko-německé manželství, ale odsun ustáli. Říkala jsem si, že to zkusím a uvidím. Nečekala jsem, že mě chytí hned první stránka a budu hltat příběh. Výborné čtení, okamžitě jsem sáhla po druhém dílu. Už mám slíbený třetí díl k Vánocům. Znáte ten pocit, že se těšíte na pokračování a zároveň se bojíte, co tam bude?
Na můj vkus trochu jednodušeji napsaná, asi jsem rozmlsaná Karin Lednickou, a jejím obdivuhodným stylem psaní knih z podobných let. Kniha se však čte dobře, a člověk je v napětí, co všechno si budou muset hlavní hrdinové vytrpět, než dosáhnou zaslouženého klidu a štěstí ve svém bytí. Moc se těším na další díl.
Přesně takové knihy, jako je Sudetský dům, miluju. Část naší české historie, čtivý příběh, postavy, které mi přirostou k srdci, popisy venkova a české krajiny.
Jdu se pustit do druhého dílu a děkuju autorovi za tuto sérii.
Pěkná a zároveň smutná kniha která vypráví temný příběh našich dějin. Po zvěrstvech které páchali fašisti přišla doba nástupu komunistů a ti dělali to samé. Vojtěch Tomeček je přesnou ukázkou jak se dokázal chovat člověk který dostal moc a změnil se na zkorumpovanou vraždící svini která je schopna všeho. Při čtení těchto knih mě bolí u srdce co všechno museli obyčejní lidé prožívat a vytrpět v této době. Sám jsem měl tu čest na vlastní kůži poznat jak soudruzi dokázali lidem znepříjemnit život. Samozřejmě se to nedá srovnávat z dějem této knihy, za nás už nenosili soudruzi samopal a nestříleli lidí jak dobytek. No ať to nějak ukončím, určitě přečtu delší díl i když mě z toho bude zase bolet u srdce.
Sudetský dům, historický román zasazen do období konce války a problematiky odsunu Němců ze Sudet, mě nezklamal,ale ani nenadchl.
Kniha je čtivá, příběh svým tématem zaujme, postavy jsou dobře vykreslené, přesto mi zde něco chybí. Styl psaní je jednoduchý, místy trochu poetický,to je fajn. Příběh je poměrně lehce předvidatelný a trochu naivní. Ne vše je celkem uvěřitelné. Uvidíme jak se příběh rodiny Smolíků bude dál odvíjet.
* 4/6
„Já jen vím, že lidé jsou buď dobří nebo zlí, na jazyku, kterým mluví nezáleží."
Tato jedna věta vystihuje vlastně vše. Sudetský dům je trilogie, je to taková románová kronika malé vesničky Skláře a hlavně jedné české rodiny, Smolíkových.
V prvním díle se děj odehrává během vcelku krátké doby, zhruba šesti měsíců, od jara do léta roku 1945. Takže sledujeme konec války a také odsun Němců ze Sudet a příchod českých rodin do jejich obydlí.
Musím přiznat, že této části našich dějin jsem nikdy nevěnovala moc pozornost. Ale ona si ta historie ke mně vždy tu cestičku nějak najde, a tady to bylo stejné. Musím také přiznat, že jsem po dočtení (skončení poslechu), zpovídala taťku, jak to měla jeho maminka, protože vím, že ona také pocházela ze Sudet, a dozvěděla jsem se další kus velmi zajímavé rodinné historie :-)
A tohle mě na příbězích z naší historie baví asi nejvíc, že se člověk dozví spoustu nových, nečekaných věcí a ve výsledku většinou zjistí, čím vším si naši předkové museli procházet, a jak se má na tom světě momentálně dobře :-)
Jak už jsem zmínila kniha Sudetský dům nám představuje rodinnou historii české rodiny Smolíkových, kteří se odstěhují do vesničky, na statek, kde musí nějakou dobu sdílet dům s jednou německou rodinou. Moc se mi líbilo, jak si přes počáteční ostych a možná až nenávist k sobě našli jakousi cestu a naučili se respektovat jeden druhého a naučili se spolu žít a vycházet :-( I když se začalo zdát, že se vše ustálilo, nad Heinzovými stále visela hrozba definitivního vystěhování...
V této knize byla také vykreslena jedna velmi záporná postava. Ač se mohlo na první pohled zdát, že si pan Tomeček bral zpět jen to, co mu podle práva náleží, forma jakou svého cíle dosáhl, byla neskutečně krutá a pomstychtivá.
Choval se k německým obyvatelům opravdu odporně, vybíjel si na nich svůj vztek a frustraci, přitom to byli obyčejní lidé, stejní jako on, kteří chtěli jen v poklidu žít a obhospodařovat svůj majetek. Majetek, který jim byl mnohdy násilím odebrán a oni byli nuceni opustit své domovy, svá rodinná dědictví, svůj kraj, který vroucně milovali, na kterém dřeli, aby se měli aspoň trošku dobře.
Chápu, že během války bylo zase ublíženo českým rodinám, ale člověk si tak říká, kam až to může dospět vybíjet klín klínem a mstít se za vše, co se stalo během války, kdy se každý jen snažil přežít jak uměl :-(
Ráda bych také vyzdvihla audio verzi této knihy a vyprávění v podání Kamily Janovičové. Opravdu velmi povedeně nahráno :-)
Jak jsem zmínila na začátku, tohle je první díl trilogie. Třetí díl by měl vyjít letos na podzim. Já se před ním tedy těším ještě na díl druhý a jsem moc zvědavá, jak se v něm bude dařit oběma rodinám :-)
Knihu jsem začal číst, protože jsem na ni zaznamenal kladné ohlasy. Myslím, že její největší hodnota je v tom, že píše o době, o které se doposud tolik nepsalo. Obě rodiny, česká i německá, jsou tak naivně stylizované, že jim příliš nevěřím. V podstatě by to byla podhorská idyla, nebýt toho Tomečka. Přesto jsou, pro nás zhýčkané současníky, tehdejší události nesnesitelně nepředstavitelné. Blbé je, že pro pochopení celku je nezbytně nutné znát historii, která tomu předcházela. Autor ji sice několikrát zmínil, ale prostor v knize byl až pro ošklivé činy Čechů.
Zvláštní bylo systematicky chybné skloňování rodiny Smolíkových, zatímco v jiných rodinách se tato pravopisná chyba nevyskytovala.
No co napsat... Je to hrozné, člověk si řekne, skončila válka, tak už bude dobře a ono pro mnohé konec války nebyl ničím jiným než začátkem další "války" . Ať už byl příběh smyšlený, věřím, že se odehrál. Je to takové smutné téma, ale když vím, že jsou další díly, tak mi to dává naději, že se to obrátí k lepšímu, i když cesta bude trnitá a mnohdy pro některé nelítostná...
Autoruv styl je na muj vkus pomerne jednoduchy. Je to psane jako pohadka. Po kvantech narocnejsi literatury nejsem touto cetbou uspokojena. A to jsem pritom i vyznavacem tzv. brakove literatury severskych krimi. Ale tohle narocne tema si jednoduchy styl nezaslouzi. Podle me.
Téma války je moje oblíbené a musím říct že Štěpánu Javůrkovi se tahle kniha moc povedla. Osudy rodin v Sudetech vykreslil moc pěkně, přesto že to neměli jednoduché. Člověk si říká, jak to ty lidi mohli tenkrát všechno zvládnout a přežít. Je to opravdu velmi dobré čtení. Na druhý díl se těším, ale musím si nechat trochu odstup. Přeci jen, tohle téma není úplně lehké a těžké osudy lidí se nečtou úplně lehce. Každopádně na druhý díl se těším a věřím, že bude stejně dobrý jako ten první.
Hrozne moc se mi libilo, behem par dni se pustim do dalsiho dilu. Kniha ve me vyvolala hromadu pocitu, dekuji.
Ač snadno předvídatelná, moc se mi kniha líbila a přečetla jsem ji za dva dny. Je to téma, které mě velmi zajímá a zároveň o něm vím z vlastní rodiny, protože… Moc se těším, až se mi dostane do ruky druhá kniha a jsem zvědavá, co se stane s tím komoušem!
Ta kniha má vše - dobré téma, příběh, morální dilema, shakespearovskou nenaplněnou lásku. Dobře se čte, zanechává otázky, které má, vzhledem ke zvolenému tématu, je prostě řemeslně dobře zvládnutá, přesto jí něco chybí. Jaká si hloubka, opravdovost. Při čtení jsem měl pocit jisté vzdálenosti a odstupu od příběhu. Budu se zřejmě opakovat, ale pan Javůrek si vybere období, místo, vymyslí příběh a postavy, které pak postavenou scenérií předvídatelně protáhne jako všemocný loutkář. Není to vlastně špatně, jeho knihy se mi líbí, ale srovnání s díly p. Lednické, popřípadě na stejné téma psané Vyhnání Gerty Snirch, od p. Tučkové, neunese.
Uf... Pro mě velmi těžké čtení, z bezpráví a nesmyslného násilí mi bývá až fyzicky zle. Konec války neznamenal okamžité štěstí, naopak. Doporučuju všem, na historii se nemá zapomínat, protože tohle je naše historie, byť se jedná o fiktivní příběh.
Naprosto uvěřitelný příběh, úžasné napsaný jako bych tam byla a prožívala to s nimi... Konec jsem přes slzy nemohla dočíst... Děkuji a vrhám se na další díl
Štítky knihy
vesnice Sudety poválečná doba poválečné odsuny Němců
Autorovy další knížky
2022 | Sudetský dům: Jaro - léto 1945 |
2021 | Nebe nad Perninkem |
2023 | Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950 |
2021 | Chaloupky |
2024 | Sudetský dům III: 1959–1963 |
“A rodina, to je pospolitost. Rodiny je třeba se pevně držet, ať se děje cokoliv.
Příběh sudetského městečka v horách Glasendorf, počeštěného na Skláře, asi není potřeba nějak zvlášť představovat.
Ale jen v krátkosti - do jednoho domu, kde bydlí německá rodina, se přistěhují Češi. Němcům hrozí po válce odsun a je jen na nich, zda obě rodiny najdou společnou řeč a dokáží se starat o hospodářství. Celou situaci zhoršuje Vojtěch Tomeček, zarytý komunista, který se stane starostou a který jde po Němcích hlava nehlava.
Celá kniha popisuje život lidí v této vsi, nenávist mezi Čechy a Němci, jejich bezmoc, ale i naděj v lepší život. Po válce se role otočili a z pronásledovaných se stali pronásledovatelé. Místy to bylo to těžké čtení, ale tak reálné a poutavě napsané. Jsou ale všichni Němci a Češi opravdu stejní?