Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950 přehled

Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506394/bmid_sudetsky-dum-ii-fNw-506394.jpg 5 574 574

Sudetský dům série

V podhorské vesnici Skláře se po válce zabydlují české rodiny. Mezi nově příchozími je i rodina mladé dívky Jarmily Lukešové. Maminka jí zemřela za války, a tak se Jarmila musí postarat o dva malé bratry, ale také o otce, který rodinné úspory prohrává v kartách. Jarmila se v novém domově zamiluje do Františka Smolíka, ten však její city neopětuje. Věří, že se z Německa vrátí jeho milovaná Paula. Stále více se také dostává do sporu s místními komunisty. Po událostech února 1948 je však jeho boj stále marnější. Komunisté předepisují Smolíkovým pro jejich hospodářství nesplnitelné dodávky, navíc se mluví o plánované kolektivizaci. Jarmila je v těch těžkých časech jediná, kdo při Františkovi pevně stojí. Ten tak poznává, jak statečná žena to je. Dokonce se zdá, že by společný život s ní mohl být útěchou před tím, co se chystá. Ale žádné štěstí netrvá věčně, zvlášť když kolem krouží všemocná strana a její tajná policie…... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950. Přihlašte se a napište ho.

Eicherik
včera 5 z 5

Při čtení jsem si vzpomněl na skladbu Zahrádka od Orlíku:

"Naše krásná zahrádko, zalejvaná potem,
uvadla jsi zakrátko za železným plotem,
uvadla jsi, zrezivěla, co se s tebou stalo.
V beranici s dýmkou v zubech na lidi se řvalo."

Na některé stačilo zařvat, ale jiné musela zločinná komunistická mašinérie rovnou utlouct, nebo alespoň zavřít. Bylo nedlouho po válce, západní Evropa začala vzkvétat a ta východní, úpící pod útlakem sovětské říše zla se propadala do materiální a mravní bídy. Pařát rudé bestie dosáhl i na obyvatele podhorské vesnice Skláře. Někteří se přizpůsobili a na ty, kteří se přizpůsobit nechtěli, v našem případě třeba rodina Smolíkova nebo Weberova, si komunističtí aparátčíci došlápli, protože, kdo nejde s námi, jde proti nám. Nejhorší na téhle době musela být bezmoc a jen pramalá naděje, že se něco v dohledné době změní.

klara1550
23.05.2024 2 z 5

Když už čtu nějakou knihu, která se týká těžkých osudů, očekávám, že tam bude něco hlubšího. V Sudetském domě II (a ani I) nic hlubšího nebylo. Kniha mi přišla špatně napsaná, utopená v naivitě bez hloubky, otravná. Jak píše jejda.majda v komentáři níž - jako bych četla "středoškolskou slohovou práci".

essterkaa
17.05.2024 4 z 5

Začátek mě celkem nudil. Přišel mi to trochu slabší odvar prvního dílu. Nakonec se příběh krásně rozjel a na konci knihy musím říct, že byla super. Doporučuji.

10 nejprodávanějších knih (41. týden)

18.10.2023

10 nejčtenějších knih (říjen)

15.10.2023

10 nejprodávanějších knih (40. týden)

11.10.2023

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Kniha Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950 v seznamech

v Právě čtených24x