Sudetský dům: Jaro - léto 1945

Sudetský dům: Jaro - léto 1945
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536629/bmid_sudetsky-dum-jaro-leto-1945-6620da55d228e.jpg 5 1150 1150

Sudetský dům série

JARO – LÉTO 1945 Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovi okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text

lilites
25.06.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu.

Prožíváme zde osudy sudetských němců i českých přistěhovalců... napsáno velice dobře, realisticky, autor má skvělý, nestranný postoj vůči oboum národům, připomíná, že nikdo není bez viny...

Výborná kniha, skvěle napsaný příběh jedné části našich neblahých dějin. Velice dobře vykreslené pocity obou stran, jak se v nich perou jejich myšlenky..opravdu velmi dobré. A jako audiokniha krásně namluveno.

Těším se na druhý díl...

Rampepurda76
24.06.2023 5 z 5

Nikdy jsem se nesetkala s touto po válečnou tématikou. Zvědavost mě hnala ke čtení. Krásný příběh. Skvělá kniha.

Kuci12
19.06.2023 5 z 5

"Celou dobu přemýšlel. O své vině na tom všem. O tom, co s dalo udělat lépe. Má si vyčítat, že naletěl? Že se nepostavil zlu? A jak měl vlastně rozpoznat, že se jedná o zlo? Byl jen prostým člověkem z hor. A v tom to právě bylo. Byl obyčejným člověkem, který chtěl štěstí pro sebe a svou rodinu. Proto mlčel. Proto se nechal strhnout davem. Nebo jsou to všechno jen výmluvy? Nevěděl."

Výjimečná kniha o nelehké době, kdy spravedlnost byla brána, jako štít pro jednání, které se nedá ospravedlnit, ale rozhodně se dá pochopit. Zub za zub, oko za oko..... ano, ale kdy si říci dost. Asi v momentě, kdy poznáme, že naši nepřátelé jsou stejní lidé, jako my a že to vlastně nikdo z nás nechtěl a všichni jsou jen loutkami na poli jedinců omámených touhou po moci. Klobouk dolů před autorem, protože za mě má v sobě kniha vše.

Anitram22
18.06.2023 4 z 5

Krásně odvyprávěný příběh o nelehké době. Moje první kniha od pana autora a jsem velmi mile překvapená. Sice je příběh v knize smutný, ale doba ve které se odehrává nebyla nijak veselá. Tajně jsem sice doufala v jiný konec, ale snad se dočkám v dalším díle. Knihu doporučuji přečíst.

Dudlík08
13.06.2023 5 z 5

Knihu jsem si musela přečíst nejen kvůli tomu, že je děj zasazen do období druhé světové války, ale vzdálenější rodina žije zrovna v podobném sudetském domečku.
Je smutné číst, jak se převáží ty pomyslné váhy, a najednou i ti utlačovaní začnou být "zvířaty". Nechci napsat, že kniha je nádherná, protože mi z ní bylo zle a hrozně smutno, ale stojí za přečtení. Zrovna tohle bych zařadila do povinné četby ve školách :)

Marci70
13.06.2023 5 z 5

Opět pěkná kniha.. Četla jsem jedním dechem.

Danago
13.06.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Dokonalé vykreslení situace a charakterů hlavních hrdinů, což jsou dvě rodiny česká a německá.
Na spoustě stran jsem nedokázala udržet slzy. Při čtení této knihy si budete neustále uvědomovat jak se máme tady a teď skvěle, jsem šťastná, že jsem se narodila do této doby.
Hlavní téma je soužití německých a českých rodin těsně po válce v pohraničí. Ale mimo to nám autor vykresluje i obě rodiny během války. Vše je velice nestraně a lidsky a velmi věrohodně popsáno.
Pro mě opravdu šokující kniha a to jsem už něco na toto téma přečetla.

Roxxi
12.06.2023 5 z 5

Jo,jo,jo a zase jo. Ono to sice vypada jako romanticky pribeh, ale ukazuje to na hruzy povalecne doby a vzrustajici moc komunistu a strach, ktery vsude siri. Tesim se na dvojku.

jejda.majda
09.06.2023 3 z 5

Zajímavě vymyšlený příběh, který je ale napsán velmi prostě a jednoduše. Kniha se díky tomu sice čte velmi rychle, ale na úkor toho nejde téměř vůbec do hloubky. Psychologie postav je poněkud odbytá, vztahy i události jsou popsané dost černobíle. Sice ji zhltnete jako malinu, ale moc toho ve vás z knihy nezůstane. Určitě si budu chtít přečíst další díl, ale není to pro mě kniha, kterou bych si chtěla nechat v knihovněnebo si ji přečíst znovu.

Limonadovyjoe
09.06.2023 5 z 5

Mě teda už moc bavily Chaloupky ale tohle .. Páni!

Být Němec v Německu bude těžké. Být Němec v Čechách nepůjde přežít

Méně postav ale hlouběji, krátký časový úsek ale o to našlapanější část dějin, kdy se český národ rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou a pomstil se za roky útrap zase jen na obyčejných lidech. Doba kdy jedno barbarství jen vystřídalo druhé.

Kolektivní vina je kolektivní v tom ze trpí úplně všichni

Posloucháno jako povedená audiokniha.

Ella_85
08.06.2023 4 z 5

Dej hodne svizny a jakoby v autorovych rukach (prstech) uspechany. Datovane kapitoly tomu moc nepomohly.
Kazdopadne jsem zvedava na druhou cast a treba uz se dej bude odvijet pozvolneji

katy87
07.06.2023 3 z 5

Kniha má námětově velký potenciál, který dle mého názoru zůstal nevyužit a autor vše zaškatulkoval do předvídatelného příběhu, který nepřináší nic nového. Věcí, které pro mě hodnotu příběhu snižovaly: 1) Černobíle vykreslené postavy, dobro x zlo, 2) nesmyslná časová osa, kdy po týdnu byly obě rodiny prakticky kámoši a po 2 měsících měla být svatba mladého páru (?), 3) chybějící zápletka, děj, vlastně se prostě celou dobu jen tak jelo, až se dojelo do (otevřeného) konce. Nicméně špatné to není a čtenáře si to určitě najde (viz vysoké hodnocení zde).

evask
06.06.2023 3 z 5

Děj měl spád. Autor zvolil momentálně dost populární téma. Zpracování tendenční, naivní, školácké. Vracím do knihovny se smíšenými pocity.

Adush
05.06.2023 5 z 5

S autorem knihy jsem měla možnost se setkat osobně. Již delší dobu jsem knihu měla v merku, ale pořád jsem se ke čtení nedostala. Nyní přišla skvělá příležitost a vše jsem přečetla jedním dechem. Přišlo mi to jako jednoduché čtení, nevyžadovalo to nějakou zvláštní pozornost, vše plynulo hezky a svižně. Možná až moc svižně. Těším se na další díl a v mezičase si moc ráda přečtu předchozí knihy autora, jelikož se jedná o podobnou a blízkou tematiku. Zároveň se těším i na novou knihu Krušnohorské osudy.

Airelle
04.06.2023 5 z 5

Musím říct, že tohle bylo velké překvapení. Četla jsem i viděla spoustu filmů na téma poválečné i válečné doby v Sudetech. Štěpán Javůrek píše velmi čtivě a navíc objektivně, nehodnotí, nechává názor na čtenáře, což je vzhledem k tématu opravdu obdivuhodné.

Když se Smolíkovým naskytne příležitost nastěhovat se na statek v Sudetech, neváhají a odstěhují se do Glasendorfu/Sklářů, kde na ně takový pěkný statek čeká. Má to však jeden háček, který se dozvědí od místního správce Vojtěcha Tomečka, že s nimi na statku budou prozatím bydlet i jeho původní majitelé Fuchsovy. Jak se sžijí společně s německou rodinou?

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a moc se mi líbil přednes Kamily Janovičové. Audioknihy mají jednu velkou výhodu, můžete u ní vařit, běhat, chodit na procházky, uklízet

PavlaA
29.05.2023 5 z 5

Příběh se mi líbil, i když to bylo velmi bolestné čtení, hlavně na konci a to jsem tušila, jak to dopadne.

Schary
29.05.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Zajímavé propojení vlastně nepřátel na konci 2. světové války, jejich sblížení a následné přátelství. Knížka nám ukazuje, že nic není černobílé a že odsun Sudetských Němců se dotkl i Čechů, kteří zde zůstali. Takovýchto a podobných příběhu se, zde událo mnoho a knížka se mě dotkla i proto, že manželova babička byla taky Sudetská Němka a na konci války si vzala Čecha a zbytek její rodiny byl odsunut...

lencin
24.05.2023 3 z 5

Příběh se mi líbil a kniha se četla dobře. Styl psaní mi ale přišel příliš jednoduchý a byla jsem zklamaná. Celkově dávám 3*

petrarka72
24.05.2023 4 z 5

Jsem velmi potěšena - Chaloupky byly napsány příšerně, od té doby ušel autor velký kus cesty. Sudetský dům jsem si pořídila, protože se snažím podporovat regionální autory, a kvůli tématu. Česká rodina Smolíkových a německá Fuchsových je v podstatě modelová, Glasendorf alias Skláře přehledné hrací pole, příběh zahrnující těsně poválečnou historii je jednoduše, ale dobře převyprávěn, vztahy česko-německé pojednány komplexně, s vědomím neřešitelnosti některých věcí, bez nadržování těm či oněm. Čekání na odsun na obou stranách drsné... Díky.

chrudas
20.05.2023 5 z 5

Tak tomuhle já říkám dobrý čtení. Na prvních stránkách, jsem si říkala do čeho jsem se to zase dala, takové zloby. Jenže pak se to najednou přehouplo a nemohla jsem přestat číst. Tento příběh se opravdu povedl a už se míč těším v červenci na pokračování.