Sudetský dům: Jaro - léto 1945

Sudetský dům: Jaro - léto 1945
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536629/bmid_sudetsky-dum-jaro-leto-1945-6620da55d228e.jpg 5 1150 1150

Sudetský dům série

JARO – LÉTO 1945 Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovi okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text

Ajrad1981
19.05.2023 4 z 5

Autor si vybral zajímavé téma s potenciálem, ale styl psaní byl takový - jednoduchý. Určitě to šlo zpracovat líp. Nakonec dávám 4*, díky konci - ten se mi fakt líbil! Otevřený i uzavřený zároveň.

KKlara
10.05.2023 3 z 5

Pridavam se k Hynais: forma neni vystavni :)) Je to takova skolacky napsana knizka pro literarne nenarocneho ctenare. Ale pribeh samotny se mi libil, takze jsem knizku s chuti precetla. Skoda promarnene sance. Jak rekla moje segra: no Sikmy kostel to neni. Neni, no.

Hynais
10.05.2023 2 z 5

Vůbec se neztotožňuji s tím, co píše většina čtenářů této knihy. Za mě je ta kniha napsaná špatně. Nelíbí se mi styl, který příliš poučuje a připadám si, jak kdybych poslouchal špatného vypravěče. Chybí mi smysl pro detail, chybí mi prostor pro tajemno a poctivé budování čtenářova očekávání. Celé je to, jak slohová práce. Ve druhé půlce se stane zajímavým alespoň děj, ale i tady je spousta nelogičností i zjevných chyb a už vůbec jsem nedokázal získat pocit dramatičnosti. Jde jen o náznak gradace příběhu jeho popisem, nikoliv tím, že by autor poctivě stavěl výpravný oblouk na charakterech postav a nad motivacemi účastníků. Přesto, že příběh nejde proti dobovým událostem, já mu prostě nevěřím... Dějová linka v druhé půlce mě nechala příběh dočíst a proto dávám alespoň dvě hvězdičky.

Merynkaw
09.05.2023 5 z 5

Moc hezký příběh, ikdyž velmi těžko uvěřitelný, že se to opravdu dělo. Doporučuji přečíst. Já knihu přečetla jedním dechem.

jitka7326
04.05.2023 3 z 5

Zajímavý příběh který ale jen klouže po povrchu.

Pavkan
02.05.2023

Silné téma, které by si zasloužilo hluboký ponor, nikoliv šnorchlování na povrchu, potápěčskou terminologií řečeno. Je to ohromná škoda, protože vhled do myšlení lidí rozdílných světů, kteří spolu museli koexistovat pod jednou střechou, sliboval mnohé, leč vyústění je šablonovité a ploché - záporák je absolutní monstrum, tím pádem velmi nezajímavá postava, a hlavní hrdinové se se svými předsudky vypořádávají tak rychle, že se jim to nedá moc věřit. A ty pravopisné chyby ve skloňování vlastních jmen obou hlavních rodin taky na radosti ze čtení nepřidaly.

brabofka
29.04.2023 5 z 5

Nevím proč, ale hrozně těžce se to četlo. Předcházející autorovy knihy jsem měla za 2 dny, a s touhle se mořila 14 dní. A nebylo to jen tíhou tématu. Ono ostatně i Chaloupky nebyly nic moc lehkého. Lehce rozvláčné, málo to šlo do hlouby. Přesto to stojí za přečtení. Protože i toto je součástí naší historie.

jankor
28.04.2023 3 z 5

Tedy zatím jsem asi v polovině, pak se sem vrátím, ale rve mi srdce, když vidím, jak se stále opakuje chyba ve skloňování příjmení Fuchs a Smolík ve 4. pádě množného čísla! Vidím Smolíkovy a Fuchsovy a ne Smolíkovi a Fuchsovi !!! Jak je možné, že to tolik lidí autorem počínaje nechalo být?
Po dočtení pokračuji v sepsání dojmů: celý vztah z nuly ke svatbě za tři nebo čtyři měsíce...neříkám, že se to nemůže stát, ale bylo to takové ne úplně uvěřitelné, konec sice otevřený, ale tak náhle utnutý. Dějová linka kolem hlavního záporáka byla víc zpracovaná, než soužití rodin pod jednou střechou, což se mi zdá škoda, To bylo takové šité horkou jehlou. Těžké téma, které bylo zpracováno lépe, než osudy hlavních protagonistů.

kalinka99
25.04.2023 5 z 5

Příběh psaný, tak jak to bylo v pohraničí během válečných let a poté. Smutná doba a přes to se soužití dvou rodin zdá idylické nebýt nového pana předsedy.

Eveska
24.04.2023 2 z 5

Téma velmi zajímavé, ale vůbec mi nesedlo vyprávění, přišlo mi to takové "plytké". Chyběla mi hloubka postav, trochu psychologie, motivace i zvraty prvoplánové nebo bez vysvětlení. Vlastně mě to vůbec nebavilo.

Marika Vanova
19.04.2023 5 z 5

Pan Javůrek je moc šikovný vypravěč, mám tyhle příběhy ráda, i když jsou spíše plné lidského smutku než radosti.

Jiparis
16.04.2023 5 z 5

Smutné a bohužel pravdivé. Nízké a podlé charaktery se nepoznají podle národnosti. Asi si ani nedovedeme představit, co se v Sudetech při odsunu Němců dělo. Velmi zdařilé!

Abroš
14.04.2023 5 z 5

Dobře čtivé.Jednoduché,výstižné.Ale moc vymazlené.Spíš pro čtenáře,kteří o tématu moc neví.Nicméně i tímhle se dá začít.
Můžu doporučit od Hanibala-S pečetí viny,a od Šmída-Cejch.

Mišák240
13.04.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. I když je příběh z velmi kruté a těžké doby, lidé si nevěří, nenávidí se, každý si stojí za svými ideály a pravdou, najdou se i ti, kdo se snaží hledat společnou cestu. Jsem zvědavá na pokračování příběhu a doufám, že Tomeček bude spravedlivě potrestán.

Eva398
10.04.2023 5 z 5

Krutá doba a krůtí lidé, kteří vydělávali na strachu druhých. O nenávisti a prozření, že vše není tak jak se zdá. O poznání, lásce o odpuštění. Krásný příběh.

Gweny
07.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Krutý příběh kruté doby, která je pro mě stále nepochopitelná a neuchopitelná. Lidé jsou zvířata a v davu jednají bez rozumu, jen na základě toho, co se jim, nám, zrovna hodí do krámu.
Člověk by si myslel, že se lidstvo z historie poučí, ale zatím to tak nevypadá. Vždyť lehko zapomínáme na klamy, které nám podsouvali před pár lety. Nejprve lidi vystrašit a pak jim vzít jejich svobodu a schopnost uvažovat a pak se z nich stanou loutky. Zažili jsme to všichni a nemusela být ani válka. Naopak. Svět se zastavil...

Pan autor má ode mne úctu a obdiv, že se pustil do tak nelehkého tématu. Příběh se četl dobře, jen té krutosti v něm na můj vkus bylo až příliš. Ale chápu. Proč na očích držet růžové brýle...

sonalana
07.04.2023 4 z 5

Výborná kniha. Téma sudetských Němců je vynikající a moc se těším na druhý díl. Autor mi v knize pomohl odpovědět na spoustu otázek, jak to tenkrát asi bylo. Ubírám autorovi jednu hvězdičku za občasné malé nedostatky v ději a v psaní.
Co se týče příběhu, konec pro mě zůstal takový nedořešený, moc rychle ukončený. Těším se na druhý díl a doufám, že se něco změní, i když všichni moc dobře víme, jak to celé dopadlo. Ale třeba druhý díl překvapí nějakou nadějí v tomto skvělém příběhu.

andream
07.04.2023 5 z 5

Uzasne! Dlouho me kniha tak nevtahla a musrls jsrm ji precist behem dvou dnu jednoduchy styl psani mi maximalne vyhovuje, pro zmenu konecne kniha, ktera se odviji chronologicky a ne porad prolinani vice casovych usekujednoznacne doporucuji a uz ted se tesim na druhy dil

Kalkinka
02.04.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Velmi čtivá, vžijete se do děje a prožíváte příběh s nimi.

Mateo67
01.04.2023 4 z 5

Konečně mezi tolika kvalitními současnými českými autorkami zazářil i muž. Pro mě jeho první kniha, ale určitě si přečtu i další. Na 2. díl Sudetského domu se moc těším. Pohraničí a téma poválečného odsunu Němců není v české literatuře až tak běžné a zde dostáváme porci velmi poctivě a uvěřitelně zpracovanou. Styl vyprávění sice občas trochu zaškobrtne, ale není to nic, co by vás ve čtení nějak víc rušilo. Mnohem horší však byly ne výjimečné chyby zanechané v textu. Tato kniha je natolik kvalitní, že by nakladatelství mělo být schopné si korektury pohlídat.