Svatojánské ořechy

Svatojánské ořechy
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538963/bmid_svatojanske-orechy.png 5 338 338

Kyselé třešně série

< 3. díl

Lidi ten dům lákal – a současně děsil. V jeho zahradě rostly letité ořešáky, kterým nebylo nikdy dopřáno, aby svůj plod ve skořápce vydaly v čase zralosti. Pro Dluhonické byl svatojánský dům prokletý. „Vždyť je to proti Pánubohu,“ křižovali se, „shazovat ořechy z větví ještě nezralé… Je to jako vytlouct nedonošené dítě z lůna matky. Hřích, jenom hřích!“ Jenže Juliana Paukrtová se synem Hanušem a vnučkou Vilemínou neuměli jinak. Stejně jako všichni jejich předci, o svatém Janu ze všech stromů strhali zelené ořechy a naházeli je do sudů. Léta 1958 a 1959 však přinesou dramatické změny. Třináctiletá Vilemína se musí vypořádat s novou životní cestou, během jediného roku se z dětské bezstarostnosti přenést do světa starostí dospělých a bojovat o své místo. Je tíživou situací v rodině vinna její máma Albína, zdatná agitátorka JZD, kterou místní nemají rádi pro její minulost pošpiněnou kolaborací s nacisty? Nebo za všechno může ten prokletý svatojánský dům? Strhující román Lenky Chalupové volně navazuje na úspěšné tituly Kyselé třešně a Páté jablko a završuje tak trilogii z poválečného Přerovska.... celý text

Terusha003
24.09.2024

Třetí díl trilogie. Pěkný příběh. Napínavý děj a následné rozuzlení bylo pro mě nečekané. Určitě doporučuji.

uxor
21.09.2024 5 z 5

Sjela jsem všechny tři díly šusem až jsem z toho fofru a emocí viděla hvězdičky. Tady jich mohu použít jen 5, ale za mě 100 ze 100.
Krása.
Na počest paní Chalupové jsem upekla motané cviboch....

Doubravka1975
14.09.2024 5 z 5

Vynikající, silný příběh odehrávající se v letech 1958 - 1959 v Dluhonicích na Přerovsku. Je to volné pokračování románů Kyselé třešně a Páté jablko, které také moc doporučuji. Knihy na sebe navazují jen časem a místem nikoli dějem, takže se dají číst na přeskáčku:)
Skvělé čuháčské nářečí babi Juliany i když napsané ypsilon po ź, š, č ,ř mě píchalo do očí :):):)
Hněv pomine, nenávist zůstane

Radka1911
09.09.2024 5 z 5

Dojemné a krásné čtení. Všechny tři díly série mne doslova vzaly u srdce, autorka stvořila dokonalé dílo. Rozhodně doporučuji.

Annannas
24.08.2024 5 z 5

Krásná trilogie, rozhodně doporučuji. Nemám co vytknout...

veruptackova
23.08.2024 audiokniha 5 z 5

Tahle série si opravdu drží laťku vysoko. Všechny tři díly doporučuji všem milovníkům historických románů, které jsou založené na skutečných událostech. A těm z vás, kteří pocházíte z Moravy dvojnásob.

Celou recenzi na Svatojánské ořechy najdete v záložce "Recenze".

kaja77
20.08.2024 5 z 5

To bylo tak příjemné čtení. Celá trilogie byla fajn, mě se tedy asi nejvíce líbil ten 1.dil kyselé třešně, ale stejně to byla radost těšit se na čas nad knihou. Mína měla mega štěstí a k tomu skvělou povahu, všichni ji měli rádi a všichni o ni stáli - takové štěstí všichni nemají.

Acquenta
15.08.2024 4 z 5

Začala jsem třetím dílem a vůbec ničemu to nevadilo hezký příběh z dávných dob, ze které se máme co učit

Knižní střípky
08.08.2024 5 z 5

Příběh plný tajemství, bolesti a ztrát nebylo veselé čtení, ale zároveň to bylo tak skvělé. No a ten konec zase...

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků.

jasnyj
07.08.2024 5 z 5

Opět výborně napsaná kniha z okolí přerovska. Skvěle vystihnutá doba konce padesátých let a dopad kolektivizace na soukromníky a živnostníky. Celá knížka je napsaná svižným tempem, nádherné slovní obraty, zejména s jadrnou přímou řečí Juliany Paukrtové. Tímto vtiskla spisovatelka knize nový rozměr. A konec jako vždy nepředvídatelný :)
Na knihy Lenky Chalupové se vždy těším s vědomím dobře stráveného času :)
Tato trilogie mě opravdu chytla a doporučuju všem.

zimolka
05.08.2024 5 z 5

Zatím nejlepší kniha od autorky. Konec mě opravdu překvapil. Knihy Lenky Chalupové doporučuji k přečtení všem ,věřím že nebude nikdo litovat.

Kackac77
01.08.2024 5 z 5

Audiokniha
Celá série byla skvělá a moc jsem si ji užila. Tento díl byl zajímavý, i napínavý, kolikrát jsem si říkala jak je nějaká postava zajímavá a pak za chvíli mě štvala. Jak může něco, co člověk řekne, ovlivnit osud jiného člověka. I když to nebylo myšleno zle. Krásné, dojemné, čtivé, doporučuji.

Lenka276
22.07.2024 5 z 5

Za mě nejkrásnější díl z celé série. Doporučuji přečíst.

ČtemePodDekou
05.07.2024 5 z 5

Krásný příběh, četlo se to samo.
Všem moc doporučujeme i celou sérii.

Janina2609
03.07.2024 4 z 5

“Hněv pomine, nenávist zůstane."

Svatojánské ořechy uzavřely trilogii a já jsem dostala to, co jsem očekávala, podobně jako po přečtení prvních dvou knih. Neřekla bych nejslabší, ale trochu mě mrzelo, že se postavy moc neprolínaly s postavami z předchozích příběhů.

Lka
29.06.2024 5 z 5

Audiokniha :
Třetí díl série Kyselé třešně byl opět super. Jak už se stalo v předešlých dílech, tak i tady byl závěr překvapivý. Poslech výborný v podání Dany černé.

Jana283
18.06.2024 3 z 5

Poslední díl trilogie mne už tolik nebavil jako předchozí. Bylo to trochu rozvláčné a dle schématu předchozích dvou dílu už čtenář tuší, že poslední část knihy přinese velmi tragické finále. Tentokrát se mi zdálo trochu překombinované a málo pravděpodobné. Nicméně trilogii jako celek chválím a doporučuji těm, které zajímá historie 20.století.

1alena1
11.06.2024 5 z 5

Krásná sága jedné rodiny a vlastně výstižná ukázka života menší vesnice v padesátých letech. Napsáno velice čtivě jako všechny knihy autorky.

alca-212
25.05.2024 5 z 5

I já se musím přidat ke všem těm kladným hodnocenim a komentářům...
Celá trilogie byla skvělá.
Jednoznačně zážitek a radost pro čtenáře.
Doporučuji.

Lili2
24.05.2024

Škoda, že se autorka hned v úvodu pochlubila tím, že příběh je vymyšlený, ale to slohové zpracování tomu stejně odpovídá, tedy nic moc. Celý ten příběh pak působil divoce až nevěrohodně. To Páté jablko bylo lepší.