Svatojánské ořechy přehled

Svatojánské ořechy
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538963/bmid_svatojanske-orechy.png 5 283 283

Kyselé třešně série

< 3. díl

Lidi ten dům lákal – a současně děsil. V jeho zahradě rostly letité ořešáky, kterým nebylo nikdy dopřáno, aby svůj plod ve skořápce vydaly v čase zralosti. Pro Dluhonické byl svatojánský dům prokletý. „Vždyť je to proti Pánubohu,“ křižovali se, „shazovat ořechy z větví ještě nezralé… Je to jako vytlouct nedonošené dítě z lůna matky. Hřích, jenom hřích!“ Jenže Juliana Paukrtová se synem Hanušem a vnučkou Vilemínou neuměli jinak. Stejně jako všichni jejich předci, o svatém Janu ze všech stromů strhali zelené ořechy a naházeli je do sudů. Léta 1958 a 1959 však přinesou dramatické změny. Třináctiletá Vilemína se musí vypořádat s novou životní cestou, během jediného roku se z dětské bezstarostnosti přenést do světa starostí dospělých a bojovat o své místo. Je tíživou situací v rodině vinna její máma Albína, zdatná agitátorka JZD, kterou místní nemají rádi pro její minulost pošpiněnou kolaborací s nacisty? Nebo za všechno může ten prokletý svatojánský dům? Strhující román Lenky Chalupové volně navazuje na úspěšné tituly Kyselé třešně a Páté jablko a završuje tak trilogii z poválečného Přerovska.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Svatojánské ořechy. Přihlašte se a napište ho.

Lka
včera 5 z 5

Audiokniha :
Třetí díl série Kyselé třešně byl opět super. Jak už se stalo v předešlých dílech, tak i tady byl závěr překvapivý. Poslech výborný v podání Dany černé.

Jana283
18.06.2024 3 z 5

Poslední díl trilogie mne už tolik nebavil jako předchozí. Bylo to trochu rozvláčné a dle schématu předchozích dvou dílu už čtenář tuší, že poslední část knihy přinese velmi tragické finále. Tentokrát se mi zdálo trochu překombinované a málo pravděpodobné. Nicméně trilogii jako celek chválím a doporučuji těm, které zajímá historie 20.století.

1alena1
11.06.2024 5 z 5

Krásná sága jedné rodiny a vlastně výstižná ukázka života menší vesnice v padesátých letech. Napsáno velice čtivě jako všechny knihy autorky.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kdo si vystavi štěsti na neštěsti druheho, byva potrestan.

Člověka si nejde koupit za vděk ani kolem něho postavit zeď a přisvojit si ho pro sebe.

Hněv pomine, nenávist zůstane.

Kniha Svatojánské ořechy v seznamech

v Právě čtených7x