Svět podle Garpa

Svět podle Garpa
https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75984/bmid_svet-podle-garpa-sst-75984.jpg 4 3442 3442

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele... Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The World According to Garp, 1978

alef
23.01.2015 5 z 5

Irving je jedním z mých oblíbených autorů a nejen pro mě, skutečný "mistr slova", to, jak pracuje s jazykem je neuvěřitelné. Jeho styl psaní je i jeho podpisem, možná je to troufalost, ale myslím, že kdyby mi někdo předložil ukázku z Irvingovy knihy, kterou jsem nečetla, že bych ho v té knize poznala, pro mě je prostě nezaměnitelný. A to je dobře ... přečetla jsem několik jeho knih, ale rozhodně ne všechny ... já si je "dávkuju" :-) ... jednou za čas prostě zatoužím po tom "známém" vyprávění - po těch neuvěřitelných, někdy absurdních, někdy smutných, jindy i veselých osudech jeho postav, bizarních situacích, z ohromně širokého spektra lidského dění.

Garp byl po Pravidlech moštárny hned druhou knihou, kterou jsem od Irvinga četla a na těchto dvou knihách jsem taky jeho styl psaní "poznávala" a myslím, že to byl výběr správný /jak píše "martunka" - kniha chytla a už nepustila :-)

"V regulích Steeringské školy stálo psáno, že členové akademického sboru a zaměstnanci školy nebo jejich manželky smějí bezplatně navštěvovat kterékoli přednášky, semináře a cvičení a že stačí požádat o svolení vyučujícího. Kdo by odmítl zdravotní sestru? - a bránil jí v přístupu k Alžbětincům, Viktoriánskému románu, Dějinám Ruska do roku 1917, Úvodu do genetiky, Západní civilizaci I. a II. A tak Jenny Fieldsová za léta pochodovala od Caesara k Eisenhowerovi - prošla kolem Luthera a Lenina, Erasma a mitózy, osmózy a Freuda, Rembrandta a chromozómů a van Gogha - od Styxu k Temži, od Homéra k Virginii Woolfové. Z Atén do Osvětimi. A nikdy neřekla jediné slovo. V posluchárnách byla jedinou ženou. Seděla v bílé uniformě a poslouchala tak tiše, že chlapci a nakonec i vyučující na ni úplně zapomněli a nedali se nijak vyvést z míry. Všichni pokračovali ve vyučovacím procesu, zatímco ona seděla tiše a způsobně mezi nimi a byla svědkem všeho - a zřejmě při tom nerozhodovala o ničem, ale pravděpodobně vše soudila."

martunka
11.01.2015 5 z 5

Svět podle Garpa je moje první kniha, kterou jsem od J. Irvinga přečetla. Musím říct, že jsem si sice musela nejdřív trochu zvyknout na styl psaní autora, ale jinak mě kniha chytla a už nepustila. Přečetla jsem od Irvinga už skoro všechno, ale na tuhle knížku myslím jako na svou první zkušenost s autorem, který mě nepřestane bavit a překvapovat.

anez66
11.01.2015 5 z 5

Několik desítek stran trvalo, než mě kniha pohtila. Ale jakmile se to stalo - úžasná jízda. :)
Četla jsem do noci, v hlavě mi vyskakovala jména postav. Byl to skvělý zážitek, myslím, že kniha určitě stojí za přečtení.

Monix
07.01.2015 4 z 5

U této knihy to bylo jako na houpačce... místy jsem hltala každé slovo s napětím, co bude na další stránce, místy jsem musela knihu odložit a"dokopat" se k tomu, abych se překousala přes méně zajímavou (ne-li přímo nudnou) část a dočíst až do konce. Ráda si ale tuto knihu za pár let znova vezmu do ruky :-)

Koňadra
06.01.2015 5 z 5

Originálne, pekné dielo. U Irvinga som si opäť užíval jeho talent pozvoľne a nenásilne odovzdať vrstevnatý príbeh každému, kto je ochotný preň otvoriť srdce (a oči). Z čriepkov opatrne až nežne skladá farebnú mozaiku. Veľmi príjemné, ako čitateľ som určite nemal pocit straty času, naopak, kochal som sa v každej vetve príbehu.

vosatkaj
03.01.2015

Moc mě tato kniha neoslovila,měl jsem v plánu číst ještě pravidla moštárny,ale asi to odložím.

CeP
21.11.2014 4 z 5

Četl jsem 2x, poprvé před cca 20 lety a podruhé letos a pokaždé mě čtení moc bavilo :)
Výborný kniha

pakala
12.11.2014 5 z 5

Četla jsem ji asi před 25-ti lety a dodnes ji mám v hlavě. Nezaměnitelný styl, nezapomenutelné, neuvěřitelné osudy a charaktery bizardní situace, nic naprosto nic předvídateného. Irving je prostě jedinečný.

bércoun
06.11.2014 5 z 5

Četlo se jedním dechem, celou dobu se mnou cloumalo mnoho emocí od vzrušení, vzteku, smutku až po lásku k hlavnímu hrdinovi který mi připadal jako můj blízký přítel. Kniha je to naplněná až po okraj a jednoznačně ji zařazuji do svých nejoblíbenějších

Carlosinda
06.11.2014

Docela na hovno,Kačka říkala ze to je dobrý,ale fakt o hovne....

Ctenar12
06.11.2014

Stoji to za vyliz zadek... Nechapu proc se tim treba nekdo podrobne zabyva ve skole...

nikola.v
25.10.2014

Povinná četba ve čtvrťáku a zároveň první Irvingovka. Naprosto mě Garpův příběh pohltil a 600 stránek uteklo jako voda. Když jsem knihu zavřela, pocítila jsem i já tu šílenou garpománii a měla jsem chuť pořídit si tričko s nápisem "Pozor na Spodního výra!".

DejnaDee
22.10.2014 1 z 5

Irvingovu knihu Svět podle Garpa jsem se rozhodla si přečíst potom, co jsem na ni slyšela slova chvály od kamarádek. Mé počáteční pocity a nejen ty počáteční, vlastně i ty konečné, byly podivné, rozporuplné až děsivé. Několikrát jsem si zahrávala s myšlenkou, že knihu odložím a nedočtu. Je to drsná realita života? - je to drsná syrová strava, která je chvílemi nechutná až úchylná. Pro mne tato kniha nebyla nijak oslnivá, Irvingův styl mi prostě nesedl a nezaujal. Celkový dojem je tedy spíše negativní.

Séboun
22.10.2014 5 z 5

Opět další skvělé dílo od mistra Irvinga.

5/5

Shinju
20.10.2014 3 z 5

Konečně dočteno!

Kiť Kať
01.10.2014 5 z 5

Feminismus v mužském podání, tak bych možná shrnula děj této knihy. V - pro mne - dobrém slova smyslu, bych dílo tohoto autora nazvala jako typický "Irvingovský Absurdistán" ... Je schopen vzít jakékoliv téma, ať už se jedná o nějaké tabu, nemoc, náboženský, politický nebo společenský směr, rodinné dilema, a zavést ho až za okraj lidského chápání, do krajin, kde mnohdy už ani sebeotevřenější lidská mysl není schopna pochopit a vysvětlit vnímání světa a lidí v něm nejen podle Garpa, ale snad i podle samotného Irvinga. Svět podle Garpa je samozřejmě knihou především o Feminismu, který bagatelizuje, a přitom opěvuje, podává nám tento směr v upravené, možná bych si troufala i napsat modernizované verzi, ačkoliv kniha byla vydána už roku 1978, díky Garpovi totiž máme možnost nahlížet na tento směr z mužského hlediska. Vedlejší povídky a odbočky příběhu byly milým zpestřením knihy, snad jen Penzion Grillparzer byl trochu zdlouhavý a chvílemi postrádal dynamiku, kterou naopak překypovala ta část pojednávající o Světu podle Bensenhavera. Samotný děj mi přišel velmi poutavý, způsob, jak Garp přišel na svět, nevěry, které provází jeho manželství s Helenou, rodinná tragédie, hnutí Ellen Jamesové a samotná - rovněž trochu absurdní - smrt hlavního hrdiny Garpa. Pro mě osobně velmi poutavé čtení, které mě donutilo nejen k zamyšlení, ale mnohdy také k úsměvnému pobavení se nad občasnou nesmyslností lidské povahy. Ale jak jsem se sama přesvědčila po přečtení několika jeho děl: někdy se musí brát s notnou dávkou nadsázky.

koktir
28.09.2014 5 z 5

Skvělá kniha... i když mi Roberta lezla někdy na nervy. Doporučuji :)!!

Pawlisman
25.09.2014 4 z 5

Kniha má své momenty na výslunní, stejně jako někdy trošku unavuje. Při ohlédnutí nemohu říci, že by mě kniha vzala za srdce a chtěl bych si jí hned z fleku přečíst znovu. Zábavná, velké to dílo, ale trošku někdy rozčilující a nevhodné. Nevím. Neplul jsem na stejné vlně a nevznášel jsem se v oblacích.

Bbrody
24.09.2014

Jak tu tak čtu komentáře, tak jsem to s Garpem asi vzdala moc brzo. Dám mu tedy ještě někdy v budoucnu šanci. Prozatím tedy bez hodnocení a rozporuplné pocity...

VeronikaZ
04.09.2014 2 z 5

Garp mi lezl na nervy. Jeho životní styl, postoje, ufňukanost, přechytralost... Ani se mi nepovedlo v knížce najít nějaký opravdový děj.
Možná za pár let...