Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4400 4400

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

LeniVa
26.06.2019 5 z 5

Čekala jsem příběh trochu jiný, ale popravdě jsem tímto nebyla vůbec zklamaná. Ač prožití tohoto příběhu muselo být strašlivé, tak jsem si ve čtení našla spíše příběh lásky a na ten jsem se upnula. Na hrůzy té doby krásně napsané a jsem opravdu ráda, že jsem si knihu přečetla.

Summer7
25.06.2019 1 z 5

Tato kniha byla prvni, co jsem cetla s touto tematikou, knihy ctu jine. Absolutne nerozumim, ze zde ma tak vysoke hodnoceni.
Musim rict, ze to na me nejak nefungovalo. Dialogy hrozne jednoduche, dej a popis taky, jde videt, ze se jednalo puvodne o scenar. Na me to proste nepusobilo, nezanechalo to takove dojmy a emoce jake by asi melo, pravdepodobne je to stylem psani, ktery mi proste absolutne nesedl.
Samotny pribeh je samozrejme dojemny a predstava krasna, ze nekdo v takove dobe a miste najde zivotni lasku a prezije to vsechno. Nektere pasaze mi prisly nerealne a dost zjednodusene. Chvilemi se mi nechtelo pribehu ani verit... diky tomu, jak to autorka lici to vypada, ze to vlastne nebylo tak “hrozne”, dostal se k jidlu, vlastni pokoj, moznost uzit si s Gitou.. v podstate takovy tvrdsi skautsky tabor. Na to o jak moc silne tema se jedna, jsem z knihy zklamana a predstavovala jsem si absolutne neco jineho.
Kniha je pro zacinajici ctenare a nenarocne ctenare. S touto tematikou jsou urcite lepsi dila na ktere se casem vrhnu.

KláraH.
25.06.2019 4 z 5

Zajímavá, mrazivá, ikdyž některé pasáže poměrně těžko uvěřitelné. I to ale dovedu pochopit, myslím, že na některé věci už se ani vzpomínat do detailů nechtělo. Pro příběh to nebylo podstatné a naopak realita některých jiných mikropříběhů to plně kompenzuje. Asi nejvíc mě zasáhnul epilog o tom, že rodiče Laleho v Osvětimi skončili taky. Je milosrdné štěstí, že toto Lale nevěděl...

ainny
25.06.2019 5 z 5

Fakt, že jsem knížku přečetla během dvou dní, ehm nocí... u mě o něčem vypovídá. Času je málo a spím snad ještě raději, než čtu. Nevím, jak to vnímali jiní, určitě je tam leccos zkreslené. Konec konců to Lale vyprávěl až na sklonku života, pravděpodobně je děj i hodně zjednodušený, ale pro mě znamenal naději a víru. Lale i Gita měli bez pochyby ve vší té mizérii obrovskou dávku štěstí. Jejich láska je na pozadí ponuré doby a příběhu jako oáza s čerstvou vodou uprostřed pouště.

Alethea_k
24.06.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Poukázala na to, že špatné věci dělali všichni, a to jen proto, aby přežili. Špatné věci, které se děly v koncentračních táborech, zde nebyly nikterak zlehčovány, zároveň zmíněny jen tak - mimochodem. Pokud čtenář není pozorný, nedivím se, že tvrdí, že jde o zklamání. Kniha mne okouzlila ale především proto, že neukazuje veškerá zvěrstva na sílu, za každou cenu, nechá svým způsobem na čtenáři, zda přemýšlí více, nebo čte "jen" příběh. Zároveň jsem ráda, že byl zmíněn život hlavních hrdinů po 2. sv. válce.

oolinkaa
24.06.2019 3 z 5

Kniha celkem zklamání. Mám načteno hodně novějších knih na toto téma a už to na mě působí jen jako byznys..navíc v této knize je dost až dost neuvěřitelných pasáží - jdou bez dozoru 4km z Brezinky do Osvětimi? ?? Dost často mají klobásy a ještě tolik, aby se dělil? Celkem mírný trest na to , kolik u něj našli diamantů, peněz atd
. No, toto vyprávění je asi hodně utvořené tak, aby nalákalo čtenáře. Ale dle mě spíš odrazuje ...

Arsi
23.06.2019 5 z 5

Nádherná kniha se silným příběhem. Rozhodně doporučuji k přečtení. Lidé by neměli zapomínat.

monika7105
22.06.2019 5 z 5

myslím, že kniha si zaslouží víc než 81%, velmi silný příběh, jeden z mála se šťastným koncem, ke konci jsem už měla co dělat, abych nebrečela, doporučuji všemi deseti!

Pitbullka
22.06.2019 4 z 5

Silný příběh a určitě nezpochybňuji ty hrůzy, které tehdy lidé museli zažívat. Ale tenhle případ byl plný náhod, Lale byl na mě až moc neohrožený, chvilkami jsem měla problém příběhu věřit.

lidunka1
21.06.2019 5 z 5

Knížka mě uchvátila.

kykiryki28
21.06.2019 4 z 5

TATÉR Z OSVĚTIMI jsem si koupila na doporučení své kamarádky. A jsem ji za to nesmírně vděcná!

Četla jsem mnoho komentářů a někteté nebyly moc pozitivní. Vůbec jsem nevěděla, co od knihy očekávat. Ale....moc se mi líbila! Zaujalo mě téma o zakázané lásce mezi vězni z koncentráku. Opravdu moc povedené. A jsem moc ráda, že se Lale o ten svůj přiběh podělil právě s touto paní spisovatelkou, aby se o něm dozvěděl celý svět.

Nutnost přečíst!!!

Jurfinka
21.06.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha...

Kamčučák
13.06.2019 4 z 5

Ačkoli se děj odehrával za těch nejděsivějších podmínek, kniha byla velmi pěkná. Byla čtivá a až mnohdy k neuvěření jaké měl hlavní hrdina štěstí i když byl žid. Určitě doporučuji.

Scathia
10.06.2019 4 z 5

Skvělý příběh o neskutečné lidské solidaritě v nelidském světě. Je to čtivé, je to děsivé a nesmí být zapomenuto.

tinka1974
10.06.2019 4 z 5

Příběh zajímavý, čtivý, ale něco tomu chybělo, čekala jsem rozhodně víc. I tak jsem ale spokojená. Škoda, že autorka nešla víc do hloubky. Téma to je rozhodně skvělé

Raghnaid
08.06.2019 4 z 5

Příběh této knihy mě okouzlil.

MENŠÍ SPOILER

Je úžasné číst o někom, kdo dokázal projít peklem Osvětimi a navíc v něm najít lásku - štěstí v neštěstí. Opravdu jsem Lalea a Gitu neskonale obdivovala...

KONEC SPOILERU

Zároveň mi ale podání příběhu přišlo horší. Chápu, že z nesouvislého vyprávění člověka, který tohle všechno prožil, autorka možná nemohla vytěžit víc. To by asi odpovídalo příliš uspěchanému ději a rychlým skokům v čase, ale přesto... Knize to holt něco ubralo...

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2019: KNIHA, JEJÍŽ DĚJ SE ODEHRÁVÁ VE VĚZENÍ

Burinkacdbd
08.06.2019 3 z 5

Během četby této knihy se mi náhodou (náhody neexistují) dostal do ruky časopis Týden č. 5/2019, kde je tématický článek "Mengele na mně dělal pokusy". Stejně jako v tomto článku přeživší pamětník Jiří Fišer, měl velké štěstí i hlavní hrdina knihy Tatér z Osvětimi - slovenský žid Lale Sokolov (Ludvík Eisenberg) . Příběh je to jistě silný, všichni přeživší mají velkou dávku štěstí. Ale ve srovnání s ostatními knihami o holocaustu se mi zdá napsán povrchně. Jednoduše - ne zcela dotažený do zdárného konce. Kniha se čte sama a rychle, přesto jí však něco podstatného chybí. Většina přeživších nechce o svých zážitcích hovořit, Lale však o svých zážitcích vypráví poměrně často a ochotně (viz. strana 240).
Domnívám se, že pokud by se v Osvětimi choval Lale skutečně tak, jak je v knize popisováno, tak by pravděpodobně tak dlouho nepřežil (drzost, odmlouvání nadřízenému, pašování potravin, směňování drahých kamenů za potraviny ... to je příliš). Hlavní postavě se nedá upřít tvrdohlavost, drzost, smělost a zřejmě (v jistém smyslu slova, ačkoliv to zní zvláštně) i pozitivní energie a chuť žít a přežít...
Kniha je to jistě zajímavá, stojí za přečtení, ale já osobně nebudu mít potřebu se k ní znovu vracet.
2019

Knihomura
06.06.2019

Stylisticky /a asi i překlad/ velmi nedobré. Příběh je vykreslen tak až idylicky, že není pravděpodobné, že by takhle jednoduše mohl někdo "projít" koncentračním táborem.

Romcha
05.06.2019 3 z 5

Tatér z Osvětimi není špatná kniha ani příběh. Jejím zásadním a významným úskalím je především to, že je to původně scénář.

Film a scénář z knihy i podle mých zkušeností z filmových a dokumentárních studií realizujete jednoduše. Knihu ze scénáře však budete vytvářet velmi těžko a tato kniha budiž toho důkazem.

To, že právě vychází ze scénáře jí děla ve skutečnosti daleko jednodušší než je a děj tak působí příliš stroze, dobře se však právě díky svojí až přílišné jednoduchosti čte.

Samotnému mi toto vydání kniha na toto téma přišla jako pohádka. Protože se v poslední době navíc s takovými knihami doslova "roztrhl pytel" tak aktuálně bych doporučil třeba spíše Mengeleho děvče.

nicest
04.06.2019 5 z 5

Nikdy jsem si nevybírala knihy s touto tématikou, a proto se mi těžko srovnává a hodnotí. Ale když posoudím, jak ta kniha na mě působila, když jsem ji četla a v momentě dočtení, tak si určitě zaslouží 5*. Silný životní příběh Laleho, myslím, že můžu napsat, že měl opravdu velké štěstí a nesmírnou odvahu. Láska v takovém prostředí je nepředstavitelná, ale i tak si ji dokázali s Gitou ochránit a milovat se. Kniha mě zasáhla a s touto tématikou budu dále pokračovat.