Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4377 4377

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

martaa33
09.05.2019 2 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, ale zklamala mě. Nevyhovoval mi styl, jakým je napsaná a už jsem četla na toto téma mnohem mnohem lepší knihy. Do čtení jsem se musela nutit, protože mi to přišlo vyloženě plytké.

hey123
09.05.2019 5 z 5

Neskutečně čtivě napsaný příběh. Snad se mi ani nechce věřit, co vše se hlavní postavě stalo a čím vším si prošla. A vlastně i jaké štěstí měli oba hlavní hrdinové. U některých pasáží jsem měla husí kůži. Je hrozné, že se tohle vše opravdu dělo...Knihu určitě řadím mezi moje nejoblíbenější a budu doporučovat dál.

Myslím si, že tuto knihu (stejně jako Hanu a Zlodějku knih) by měly děti číst na škole povinně. Poutavým příběhem se dozví něco o historii a navíc budou mít splněný čtenářský deník.

fis.rena
09.05.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi je jiná kniha než ostatní,které jsem o holocaustu četla. Tady rozkvétala láska, špetka optimismu i krapet zábavy mezi vězni koncentráku. Chvílemi jsem si říkala,že to snad ani není pravda,když Osvětim byla nejhorší ze všech "továren na smrt" a mám dost načteno,ale ano,bylo to zřejmě tak. To,co mě zaskočilo byla předávka a schovka zboží...jinak velmi bystrý Lale udělá takovou "začátečnickou" chybu.
Ludvík (Lale) chtěl vytěsnit tu krutost a zabýval se hlavně láskou svého života,kterou v tak odporném prostředí našel.

Venny345
07.05.2019 3 z 5

Právě jsem zaklapla tuto knihu. A čekám, jestli ve mně bude nějak doznívat. Nic moc se neděje...
Samozřejmě Laleův příběh byl emotivní a silný, tak jako každý příběh přeživších z koncentračních táborů. Původně jsem to nechtěla dělat, ale můj mozek nedbal protestů a neustále srovnával tuto knihu s jinými s podobnou tématikou. Z mého srovnání tato kniha nevyšla jako vítěz.
Existují knihy, jež popisují Osvětim daleko barvitěji.
Celkově se mi kniha líbila, bylo to něco originálního a nového, nicméně žádnou stopu ve mně nenechala.

Manyna
06.05.2019 4 z 5

Při svém hodnocení jsem chtěla být hodně přísná, ale pak jsem si to nechala projít hlavou a řekla si, proč ne, proč by se to opravdu nemohlo udát zrovna takhle? Samozřejmě, že byly napsány "lepší" knihy o holocaustu..ale tenhle má na pozadí krásnou lásku spřízněných duší, že nešlo dát jinak.

Papinka1
06.05.2019 3 z 5

Možná...možná, kdybych měla ráda červenou knihovnu, kdybych nepřečetla více knih z prostředí Osvětimi, kdybych neoceňovala věrohodnost a hlubší vykreslení postav... pak možná by se mi tahle knížka líbila.
Hodně se o ní mluví, tak si ji přečtěte a udělejte si vlastní názor. Za mě naprosto literární průměr po jazykové stránce i zpracování obsahu. Vím, že vyhlazování židů je otřesná součást naší minulosti, najdeme určitě ale i kvalitnější knihy o této tematice.

buchyna
06.05.2019 5 z 5

Bolestný příběh plný lásky a naděje, který se čte jedním dechem. Kniha byla na můj vkus snad až příliš krátká a přečetla jsem za dva večery. Jen mi možná trochu v závěru chybělo malé ohlédnutí za osudy dalších kteří se v knize objevili (Dana, Ivana, Jakub, Pepan, Leon), ikdyž samozřejmě chápu, že mnohé není dohledatelné. I tak
5*.
"Zachráníš jednoho, zachráníš celý svět."

Ophelie
06.05.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli Výzvě a jsem moc ráda, že jsem se rozhodla právě pro tuto knížku. Přečteno během jednoho dne, příběh Lalea Sokolova mě tak vtáhl, že jsem prostě musela jen číst a číst. Smutná, ale i krásná kniha, která dává člověku naději, že i během takových hrůz a bezpráví existují ještě lidé odvážní, laskaví a milující. Při čtení mi nejednou ukápla slza. Tuhle knihu doporučuji opravdu každému (zařadila bych ji mezi povinnou školní četbu :-)).

85098211
05.05.2019 5 z 5

(audiokniha)
Zajímavý a strhující příběh, který mne zaujal od samého začátku a nepustil až do konce. Věděla jsem již dopředu, že se jedná o skutečnost, o to víc mě kniha zaujala. Autorka se daného tématu zhorstila na jedničku, kniha je výborně napsaná, Lale a Gita mi byli sympatičtí a já jsem jim po celou dobu držela palce. Kromě toho je audiokniha načtena opravdu hezky procítěně, proto nezbývá než dát plný počet hvězdiček a knihu doporučit ;-).

Dominika13
03.05.2019 5 z 5

Úžasný příběh!! Četla jsem už mnoho knih z prostředí 2. sv. války s tematikou holocaustu a koncentračních táborů. Seznámila jsem se s příběhy těžkých prací na poli, stavění budov, spalování a odklízení mrtvol, práce v administrativě i třídění oblečení, ale příběh o tatoviererovi Laleovi byl pro mě novinkou.

Přijetí této pozice z důvodu záchrany svého života a pomoci mnohým dalším vězňům. Zprostředkovávání léků i jídla pro ostatní. Zároveň prožívání lítosti nad hyzděním těl mužů a hlavně žen. Obrovská odvaha a touha jít dál zprostředkovaná láskou k druhému. To všechno můžete v knize nalézt. A samozřejmě i mnohem více!

Častokrát jsem se přistihla, jak doslova zírám na poslední věty či slova ukončující některé kapitoly. Zatímco jejich zvuk i význam mi neustále dozníval v mysli. A přitom mi "chodil mráz po zádech".

Oceňuji i komentář autorky a doslov psaný blízkým člověkem (ať neprozrazuji příliš!). Příběh popisuje spíše pozitivnější věci, které lze i v takto negativních situacích nalézt, opravdu klobouk dolů pro odvahu takového popisu. Nastavení knihy mi lehce připomnělo Lustigovu Colette (výhody, sex, optimismus). Opravdu doporučuji! Lituji, že jsem omezena v hodnocení pouhými pěti hvězdičkami..

Kopec91
02.05.2019 5 z 5

Kniha plná lásky, odvahy, odhodlání,.. Vžila jsem se do Lala.. Kniha mě chytla od první stránky a nepustila do poslední. Držela jsem jim všem pěsti. Krásně napsaný příběh z děsivého, bohužel reálného prostředí.

annexulka
01.05.2019 5 z 5

Já nevím, co tady některým přijde v knize ,, mimo realitu"? Lale prostě jako tatér dostal různé výhody ( samostatný pokoj, extra porce, volný čas poté, co mu skončila práce atd.) a že měl v Osvětimi sex? Nebylo to nemožné, sex zmiňuje ve své knize Utekl jsem z Osvětimi i Rudolf Vrba. Takže za mě úžasný příběh a plný počet *.

viva71
30.04.2019 4 z 5

Jen díky takovým příběhům je člověk schopen cítit obrovskou pokoru a úctu ke všem lidem, kteří prošli peklem koncentračních táborů. Knížka je o to silnější, když jde o skutečný příběh.

Janina05
29.04.2019 5 z 5

Je to už několikrátá kniha na téma Osvětim,ale i tak se mi libila. Určitě stojí za přečtení.

asterixka
28.04.2019 2 z 5

Život v koncentračním táboře nebyl procházkou růžovou zahradou, ale z této knihy by mnozí tento dojem mohli nabýt.... velmi nevěrohodné, i ty hrůzné pasáže nepůsobí vůbec hrozivě. Tolik opěvovanou knihou jsem velmi zklamaná, pro mě pouze jednoduchá červená knihovna... Pro srovnání vřele doporučuji knihy V pekle plynových komor nebo Narodili se, aby přežili, věnující se rovněž tématu holokaustu.

Jana512
28.04.2019 5 z 5

Z názvu knihy je známo, kde se děj odehrává, jehož hlavním hrdinou je tater, jeden z vězňů, který má za úkol tetovat do kůže vězňů čísla. I v tak těžkém prostředí se najdou lidé, kteří si pomáhají za cenu rizika vlastního života. Zde nachází tater svou lásku Gitu, pomáhá jejím spoluvězeňkyním a přes mnohé útrapy se dočkali svobody a dosáhli společného života.
Knihu autorka napsala na sklonku života hlavního hrdiny z jeho vzpomínek a vyprávění. V životě se řídil heslem: "Pokud se ráno probudíš, je hezký den!" Kniha je psána se vzpomínkovým optimismem, kdy to těžké je už překonáno.

verka5083
28.04.2019 3 z 5

Kniha je velmi velmi pěkně napsaná a zajímavá. Člověk se dozví nové věci a zároven je rád,že žije v dnešní době. Na druhou stranu je to už několikátá kniha s tímto tématem, a proto to na mě působilo trochu jako oddychovka.

misssicccka
28.04.2019 2 z 5

Po pravdě řečeno jsem trošičku na rozpacích, jak knihu hodnotit. Čím více knih s touto tématikou přečtu (a že jich je a stále se objevují nové a nové příběhy a osudy), tím více mám pocit, že bude-li autor psát smyšlený příběh (ovšem na základě skutečných událostí), dopadne to vždy lépe, než když autor sáhne po skutečném příběhu a sepíše vlastně paměti jednoho (více lidí), ale ne formou biografie, formou románu. Vícekrát se mi stalo, že byl v tu chvíli příběh znehodocen a osud člověka zjednodušen. A to se mi nelíbí. Toto téma je tak velké a silné jak silní a obrovští jsou lidé, kterým se podařilo přežít a nejen náhodou. Strhující a děsivé jsou pouze pasáže, které jsou strhující a děsivé v jakékoliv knize z prostředí koncentračního tábora. Nechci tímto snižovat hodnotu osudu (nesympatická je mi u něj pouze změna jména po válce na Sokolov, není to skutečně trošku "kam vítr, tam plášť"?, nechci tímto snižovat hodnotu života nikoho, koho takový osud potkal, pouze si myslím, že autorka mohla z příběhu vytěžit na papír více a jinak.
Reakce na komentář níže: "tu hrůzu si nedokážeme představit" - určitě ne, každý, kdo něco nezažije, si "to nedokáže představit". Vždycky mi více vyvolávaly emoce obrazy lidí, skutečné obrazy lidí, takže více filmové dokumenty než knihy, obrazové publikace než romány, jedna i krátká návštěva Osvětimi předčí všechny romány o ni napsané. A stejně naše představy budou zkreslené, ale pokud se budou na toto téma psát nekvalitní knihy, budeme si to představovat ještě méně a méně.

alenkamanakova
27.04.2019 4 z 5

Dala jsem na recenze a trochu zklamání zde je, čekala jsem asi více, ale i tak to bylo zajímavé, někdy nervy drásající čtení. Doporučuji

AlenkaJ.
26.04.2019 5 z 5

Knížku jsem "zhltla" během dvou večerů a příběh se mi moc líbil. Zaujalo mě, že do konce jsem nevěděla jestli to dopadne dobře nebo špatně. musím říct že to byl moc pěkný příběh, i když v nepěkné době a prostředí.