Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4400 4400

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

ErikaJ
01.06.2019 2 z 5

Kniha se četla dobře. Byla poutavě napsaná, žádné dlouhe rozepisování a protahování děje. V určitých částech vyprávění se mi sice zdálo, že příběh nemůže být reálný, ale nejspíš měl Lale víc štěstí, než ostatní, kteří se v Osvětimi nacházeli. Za mě ****

LiKa00
30.05.2019 5 z 5

Další kniha, kterou jsem četla o holokaustu. Ta první kniha byla o hodně drsnější, člověk v ni viděl tu krutost a bezmocnost zároveň, u té jsem se i rozplakala. Tato kniha je psaná tak trochu nadlehčeně, nejsou tam podle mě ukázány ty nejhorší strasti. Samozřejmě každý neměl to štěstí jako Lale a nevyšlo mu mít takovouhle pozici a utéct z všech možných míst. Samozřejmě i tato kniha měla silný příběh jako každé vyprávění člověka, který takovou hrůzu prožil. Je skvělé, že existují lidé, kteří šíří tyto příběhy a ukazují tak lidem něco, co by se už nikdy nemělo opakovat.

Lady.Lucrezia
29.05.2019 5 z 5

Jsem vděčná, že jsem mohla poznat vzpomínky Laleho na Gitu a na dobu, která poznamenala životy snad každé rodiny v našich končinách. Kniha se čte sama, někdy je možná příliš mělká, ale chápu to, jde o bolestivé události. Naprosto mě odrovnaly závěrečné poznámky autorky a doslov syna obou manželů, kdy jsem se rozechvěla a začala plakat. Kdybych měla možnost se s nimi setkat dřív než zemřeli, asi bych je dlouze a mlčky objala.

Fyzická kniha je možná méně stravitelná než audiokniha - ta má plným právem 5*, nicméně i kdybych vyprávění dala méně hvězdiček 3*-4*, tak poznámky a doslov si 5* zaslouží, stejně jako Lale a Gita.

goofinkaa
29.05.2019 3 z 5

to najdolezitejsie sa dozviete az na konci, cela kniha je pisana trochu ako rozpravka, cita sa rychlo, hrozy koncetracneho tabora vnimate malinko s odstupom, z celej knihy vnimam najsilnejsie az doslov, je neuveritelne, ze aj na takom mieste doslo k happyendu :)

Petra153
28.05.2019 2 z 5

Abych řekla pravdu, čekala jsem víc. Knihu jsem přečetla ale mám z ní smíšené pocity.

Alexxxka
23.05.2019 4 z 5

Lale měl mnohem víc štěstí než jiní. Pro mě to byl silný příběh jako každý z této hrozné doby. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala.

vera4669
23.05.2019 5 z 5

Pro mě naopak jedna z nejlepších knih z prostředí koncentračních táborů. Na stejné úrovni mě dojala zatím jen Vypravěčka. Smutný dojemný příběh muže, který měl velké štěstí v neštěstí.

MiTrevi
19.05.2019 odpad!

Jedna z nejhorších knih z prostředí koncentračních táborů nebo období války. Absolutně ve mě nevzbudila žádné city a to mi nedělá problém u knih brečet. Bohužel byla slabá.

Andrysek24
17.05.2019 5 z 5

Kniha se velmi dobře četla. Životní a smutný příběh člověka, který prožil několik let v Osvětimi.

Denisa153
17.05.2019 1 z 5

Kniha se četla dobře, ale to je asi tak vše. Přečetla jsem dost knih z prostředí koncentračních táborů, ale tahle je nejhorší. Je to červená knihovna s hodně přikrášleným okolím koncentráku.

haha_ja
16.05.2019 5 z 5

Velice dojemný příběh o muži, který měl až neuvěřitelné štěstí v neštěstí. Prožili si opravdové peklo na zemi a ikdyž se jim podařilo dostat ze spárů nacistické krutosti, jejich "nové začátky" za branami koncetráku nebyly z počátku zrovna lehké, jak by se dalo očekávat. Od prvních stran jsem se lehce začetla a děj plynul bez zbytečných odboček. Je to opravdová zpověď nejen hrůz ale i skutečné lásky, která může vzniknout za jakýchkoliv podmínek. Knihu určitě doporučuji.

zbožňuju_knihy
15.05.2019 5 z 5

OBSAHUJE SPOILERY!
Kniha je čtivá, svižná a na můj vkus je psána rychle: hrůzy a zabíjení jsou psány se samozřejmostí, autor se nad tím postupem času nějak zvlášť nepozastavuje, prostě tak to bylo, sepíšeme to a jedeme dál.
Některé mladší ročníky by klidně mohly nabýt dojmu, že to vlastně bylo v pohodě, vždyť to jídlo nějak vyhandlovali a ještě měl pokoj sám pro sebe, dokonce se tam mohl i celkem svobodně pomilovat, v neděli volno na procházky kolem bloku.. A ve finále mu Rusáci dohodili excelentní ubytování a na úplném závěru se s ženou sešli ve zdraví a pokud by nezemřeli na stáří, žijí pravděpodobně až dodnes.
A teď bez cynismu: kniha byla psána výborně, doslov mně vehnal slzy do očí, hlavně od syna. Skláním pomyslný klobouk před každým, kdo dokáže myslet neustále optimisticky a nechá se tím popohánět, černé myšlenky zahání a raduje se z maličkostí.
Kniha popisuje život jednoho tatéra, který nepropadal obavám, neztrácel naději, zamiloval se a se svou ženou žil ještě desítky let po válce.
Je to příběh krásný a nádherný a jestli je moc náhodný nebo není nám nepřísluší soudit.
Dávám 5*

LadyCharlene
15.05.2019 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, ve druhé půlce jsem ji skutečně nemohla odložit, dokud jsem se nedozvěděla víc. Silný příběh dvou lidí, kteří spolu přetrpěli peklo. V doslovu se dozvíme, že ani komunisté to naší dvojici moc neulehčovali. Jedno zlo bylo vymýceno jiným... Každopádně na mě kniha nezapůsobila tak, jak jsem očekávala. Ta svědectví, hrůzy, kterých byl náš hrdina velmi podstatnou součástí vyzněla podivně. Možná to bylo schválně, mělo nám to naznačit, že smrt byla každodenní realitou každého člověka v táboře. Nicméně u poslední stránky jsem se dojala. A i když jsem celou dobu čtení měla pocit, že je v tomto příběhu až moc náhod, uvědomila jsem si, že takový je svět i dnes, po válce, proč by takový nebyl za války? A díky doslovu dávám 4 hvězdičky. Opravdu to bylo napsané jako taková "osvětimská jednohubka", a to podle mě trošku "zlehčuje" život těch, kteří takové "štěstí" jako Lale neměli.

Mahulenka86
13.05.2019 3 z 5

I přes zrůdné prostředí a zlou dobu na mě tento příběh působil až neuvěřitelně jaké "štěstí" hlavní hrdina měl. Kniha je to ale čtivá a do děje vtáhne.

kajusjoch
13.05.2019 4 z 5

Moc hezký příběh na hrozném místě. Je to již několikátá kniha s tématikou koncentračních táborů, kterou jsem četla. S porovnání s ostatními tolik nepopisuje hrůzy koncetračních táborů a příběh hlavních hrdinů je místy až neuvěřitelný.
Nepatří mezi ty nejlepší s touto tématikou, ale určitě bych tuto knihu doporučila.
Četla jsem ji v angličtině a myslím, že je mnohem lepší, než v češtině.
Každopádně bych se k ní podruhé již asi nevrátila.

LiloCZ
12.05.2019 5 z 5

Opět přečteno jedním dechem. Velmi krutý a nakonec příběh, který ve mě zanechal spoustu otázek a nepochopení, jaké hrůzy byli lidé schopni.

MartinaPri
12.05.2019 3 z 5

Těžké hodnotit sepsané vzpomínky někoho, kdo přežil takové hrůzy, ale... Některá fakta mi nesedí s ostatní literaturou, kterou jsem četla a ani s fakty, které jsem se dozvěděla při osobní návštěvě Osvětimi. Kniha mi přijde velmi mírná a zkrácená, ale čte se hladce. Obdivný je ale příběh lásky, který vznikl v takovém pekle.

PetaZ
12.05.2019 5 z 5

Ctiva hned od zacatku.. Bylo mi trochu trapne se i najist...

Termina
12.05.2019 3 z 5

Četla jsem mnoho knih na toto téma a také mnoho lepších knih na toto téma.
Nad knihou ale hůl nelámu, četla se dobře a svižně a vlastně každá kniha s touto tématikou ve mě ještě dlouho potom zanechá spoustu otázek a myšlenek a hlavně úcty ke všem co si tímto nelehkým osudem museli projít. ( Každý další den do kterého se probudíš je krásný)

Monika164
10.05.2019 2 z 5

Poté, co jsem četla Osvětimskou knihovnici,mi tato kniha přijde jako román z červené knihovny....ale i tak se dobře četla a doporučuji