Temné piesky

Temné piesky
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500231/bmid_temne-piesky-H9Z-500231.jpg 4 2083 2083

Kate Marshallová série

Jedného sériového vraha už chytila. Podarí sa jej chytiť aj druhého? Hmlový fantóm, ktorý vraždí ľudí, je vraj len miestny mýtus. Jedno dievča sa však presvedčí o opaku. Profesorku kriminológie Kate Marshallovú čaká počas potápačskej výpravy so synom šokujúci objav: v hlbinách priehrady Temné piesky nájdu zachytenú mŕtvolu mladého chlapca. Polícia príliš rýchlo usúdi, že sa utopil bez cudzieho zavinenia. Kate má iný názor a sleduje stopy, ktoré ju zavedú k zlovestnému odhaleniu. Je to ďalšie v rade záhadných úmrtí a zmiznutí, ktoré súvisia s okolitými slatinami a s mýtickým fantómom, čo vraj striehne v hustej hmle. Keď zmizne profesorka, ktorá skúma pôvod miestnych legiend, Kate a jej spolupracovník Tristan Harper musia bleskovo konať. Záhadný sériový vrah, po ktorom Kate a Tristan pátrajú, však nie je jediný, kto má pred nimi náskok. Aj niekomu ďalšiemu veľmi záleží na tom, aby sa tajomstvá Temných pieskov nikdy nevynorili z hlbín zabudnutia.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Lindeni

Shadow Sands, 2020

kristie
31.03.2021 4 z 5

Musím uznat, že Bryndza dokázal napsat čtivou detektivku už od počátku série s Erikou, ale přesto je vidět neuvěřitelný posun. Zatímco jeho první sérii jsem po druhé knize v hlavě odsunula někam do poličky "třeba až nebudu vědět co dál číst", tato druhá série s Kate mě baví mnohem víc. Je pořád stejně čtivá, ale postavy mi přijdou daleko víc propracované a míň ploché. Uznávám, že svůj díl na tom má určitě i forma. Jelikož sérii s Kate poslouchám jako audioknihu, kterou namluvil Martin Stránský a díky jeho hlasu je zážitek z knihy ještě o chlup lepší.

Navíc se autorovi nedá upřít, že se soustředí na vážná témata, která jsou pro většinovou společnost stále tabu a otevírá je. A to je za mě jedno obrovské plus.

Sansli
30.03.2021 5 z 5

Za mě rozhodně lepší než předchozí díl, který se mi ale také moc líbil. Ta atmosféra a samotný fakt, že někdo prostě jen tak zmizí v mlze. No bylo to opravdu děsivé od začátku až do konce. Byla jsem moc ráda, že tentokrát se popisy násilí omezili jen na pár kapitol, ne jako u kanibala, kde mi z toho bylo místy špatně. Postupné pátrání a odhalování stop se mi moc líbilo, stejně jako závěr, který byl i tentokrát dost napínavý. Opravdu jsem se těšila až ho dostanou, a dozvím se, jestli byl můj tip správný.

KočkomilkaJana
28.03.2021 4 z 5

Tím, že se autor nepouští na tenký led, ale zůstává dost často v mlze, nedělá velké chyby. Nemlží, ale dostává se pod kůži psaní o soukromých detektivech. Přednáší skrze Kate a Tristana zajímavé myšlenky a bez jakékoliv pomoci policie postupuje pomaličku vpřed. Na to, že vlastně nemá mnoho stavebních kamenů, se příběh krásně větví. Zapojuje i zajímavá složitá sociální témata a postoje okolních postav. Víceméně jde o hodně povedené dílo, kdy jen málo věcí z pozadí zůstane nevysvětleno či nedává úplně smysl. Jako hniodpich bych je mohla vypsat, vybavuji si je všechny. Ale neudělám to. Příběh sám o sobě má hlavu a patu, není přitažený za vlasy. Dává prostor růstu postav hlavních i asistujících. Otírá se o témata, kterým se moc autorů nevěnuje. Nejspíše opravdu hodně z díla napsal Bryndza sám ze sebe.

Knihu řadím k té lepší tvorbě v oblasti detektivek s násilnickými padouchy.

michalka S.
27.03.2021 5 z 5

Další skvěla kniha od skvělého autora

Jenny055
26.03.2021 4 z 5

Kniha sa dobre číta, Bryndza vie písať. Ale asi čítam priveľa kníh tohto druhu, lebo sa mi zdajú všetky podobné. Kam až zájdu autori , aby sa odlíšili?

martinaandulka
25.03.2021 4 z 5

Druhý případ Kate a jejího asistenta Tristana, kteří hledají vraha obětí, lidé totiž mizí když padne hustá mlha.Mě se to četlo pěkně,je to trhiller, které nemá hluchá místa jen mi to přišlo chvílemi nereálné.

Aaloha
25.03.2021 5 z 5

Tak to bylo zase super počtení, jízda od začátku až do konce. O moc lepší než Kanibal, ten mě trochu zklamal. Už aby vyšel další díl s Kate :)

JSmerda
22.03.2021 4 z 5

Těšil jsem se na napínavou detektivku a byl jsem trochu zklamán. Přijde mi, že žánrově se spíš jedná o triler. U detektivek jsem staromilec a mám rád postupné shromažďování indicií, sledování různých (i slepých) stop, třídění a analýzy poznatků. Hrdinové knihy nacházeli stopy až příliš snadno (skoro až náhodou); vyslýchané osoby všechno řekly a nezapíraly apod. Na druhou stranu, pokud nejste zatížení očekáváním, tak Robert Bryndza rozhodně umí stupňovat napětí. Zkrátka na detektivku mě kniha přišla slabá, ale jako triler byla ok :)

buben.oi-x
21.03.2021 5 z 5

Psttttt mlha přichází

Evka27
19.03.2021 4 z 5

Zase jedna z těch lepších, mělo to spád a napětí, přečetla jsem ji za 2 dny a tak nebudu hledat blechy na podařené knížce.

Kamčučák
18.03.2021 5 z 5

Další skvělá kniha od pana Bryndzy. Vůbec mi nevadí, že se knížky v některých věcech opakují, protože to aspoň rychleji odsýpá. Tenhle díl nebyl ani moc krvavý a drastický. Za mě rozhodně doporučuji a už se těším na další díly s paní Kate.

Skjaninka
17.03.2021 3 z 5

Knihu som dostala ako darček, tak s úctou samozrejme prečítaná. Veľa som o autorovi počula, reklama na Bryndzu bola všade, tomu sa nešlo vyhnúť.
Ale to nadšenie sa naozaj nekonalo. Bolo to chytľavé, ani som sa veľmi nenudila, dej mal spád, ale.....podľa mňa slabší priemer. Nič extra, nič výnimočné z tej knihy som nevyčítala. Bolo to spestrenie dvoch....troch... dlhých večerov...

2,5/5

mirka71
17.03.2021 5 z 5

Robert Bryndza je prostě zárukou kvality. Jeho první série s Erikou Forsterovou byla výborná, a tato druhá s Kate Marshallovou se jí může směle rovnat. Pro mě opět příjemný čtenářský zážitek.

Nikkaa
16.03.2021 5 z 5

Kniha mě opět nezklamala, on je prostě pan spisovatel a jeho knihy jsou a budou vždy mít své čestné místo u mě doma

oleg
16.03.2021 5 z 5

Tak tento díl se mi opět líbil,nad prvním dílem jsem byla trochu rozpačitá, ale tady to bylo opět počteníčko,super....

andrea4468
15.03.2021 5 z 5

Fantastická kniha, která vypráví skvělý příběh, který je od začátku zajímavý a vtáhne vás do děje. Nečekala jsem od knihy nic, jelikož jsem ji dostala a prostě přišla na řadu. Nyní ji s nadšením odkládám a jsem velice ráda, že se ke mě dostala. Přečteno za jeden den!

Munzik
14.03.2021 3 z 5

Na druhý díl této série jsem se těšil a říkal si, že bude lepší než díl první. Nicméně si nemohu pomoc, ale zatím se mi tato série nelíbí úplně tak, jako knihy předešlé. Ale ví tak si další pokračování velmi rád přečtu.

L.Helena
12.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Ve svém komentáři uvádím konkrétní úryvky z děje, tak jej prosím nečtěte vy, kdo se na knihu teprve chystáte.

Detektivka se mi četla dobře, ale trochu jsem postrádala napětí, navíc všechny hrůzy tohoto příběhu vyjdou najevo teprve až na samém konci a jsou taky zmiňovány jen tak zběžně, bez nějakého hlubšího dopadu na čtenáře. Na začátku je sice otřesný nález mrtvého těla a v průběhu děje je opravdu strašné, v jakém prostředí se ocitne Magdalena, ale i přesto mně to přišlo docela chabé a necítila jsem z toho tu pravou hrůzu, kterou při čtení detektivky předpokládám. Trochu jsem očekávala, že k něčemu dramatickému dojde během návštěvy Kate s Jakem v detenčním zařízení, nakonec taky nic. Nad jedním momentem mi ale zůstal úplně rozum stát, a sice když Sarah přijela „zachránit“ Tristana a Kate v županu a bačkůrkách s králíčkem. Nedovedu si představit situaci, kdy mi někdo uprostřed noci zavolá, že měl nehodu a ať ho přijedu vyzvednout, že bych si na sebe v rychlosti aspoň nenatáhla džíny a neobula boty.

Abych nebyla jen kritická – příběh byl zajímavý, Kate i Tristan mi přijdou oba sympatičtí a určitě budu pokračovat ve čtení i dalších dílů této série.

Kaja1
12.03.2021 5 z 5

Opět další ze super detektivek Roberta Bryndzy. Začínám mít pocit, že svět je plný psychopatů, je třeba si dávat pozor. Myslím, že bude mít ještě dlouho o čem psát.

Hugomil
11.03.2021 3 z 5

Dobře napsané. Kate s Tristanem jsou sympatičtí. Spisovatel mohl ještě malinko více pracovat s atmosférou a využít tak potenciálu pěkně nastíněného prostředí ve kterém se děj odehrává. Ale za mě dobré, těším se na další.