Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233131/mid_tisice-planoucich-slunci-bLM-233131.jpg 5 1994 1994

Druhá kniha a světový bestseler Khaleda Hosseiniho přináší příběh dvou žen, jejich zamotaných, dramatických a více či méně tragických životů na pozadí válečných konfliktů v Afghánistánu. Z jejich počáteční nedůvěry se postupně stává láska na život a na smrt. Marjam je harámí, dítě hříchu, která celý život hledá vztah, který by jí poskytl pocit lásky a bezpečí. Vyrůstá se zatrpklou matkou, zbožňovaný „návštěvní“ otec ji nakonec zradí a provdá za Rašída, muže o třicet let staršího, který se čím dál víc podvoluje svým násilnickým sklonům. O dvacet let mladší Lajla je neporovnatelně šťastnější, má milující rodiče i nejlepšího kamaráda Tárika. To všechno však zmizí, když jí do života vstoupí válka a Lajla se náhle ocitá bez rodičů, zato těhotná v Marjamině a Rašídově domácnosti. Po počátečním odmítání Marjam s Lajlou sblíží jejich společný osud, osud obětí Rašídovy prchlivosti, osud bezprávných žen v Tálibánem ovládaném Afghánistánu. Ale Lajla s Marjam se svému osudu vzepřou. Zákazníci, kteří si koupili tento titul, koupili také... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Argo
Originální název:

A Thousand Splendid Suns, 2007


více info...

Přidat komentář

ujira
15.12.2024 5 z 5

Dojemný příběh o osudech afgánských žen v kruté a bezprávní patriarchální, talibánské společnosti, které se musí podvolit aby přežily, které ztrácejí lásky, milující matky, děti, možnost vzdělání samy sebe. A přes to vše dokážou dál vstávat, milovat a žít.

jfialova
23.11.2024 5 z 5

Jedna z knih, kterou si budu asi navždy pamatovat. Nedokážu si vůbec představit žít v takové zemi, kde polovina obyvatelstva žije v podstatě v otroctví a sociální izolaci, kde otcové a synové využívají své matky, dcery a babičky a kupčí s nimi jako s dobytkem. A nejzrůdnější na tom je ten společenský konsenzus, který toto považuje za naprosto normální a správné. Rašíd byl pro mě neskutečně odporná postava, nejspíš i proto, že nebyl jen vyloženě špatný a zlý, ale objevily se u něj několikrát i záblesky něčeho dobrého. Tak jako ve skutečném životě nic není jen vyloženě černé, nebo bílé. Nejlépe zpracovanou postavou je dle mého názoru Marjam, autor ji dokázal vykreslit velmi lidsky a její životní příběh je opravdu silný. I když jde o literární fikci a chápu, že se může od reality lišit, nepochybuji o tom, že život v Afghánistánu je velmi těžký. A jsem ráda za to, kde a v jaké době žiju, já i moje malá dcera.


Iljič
28.09.2024 3 z 5

(SPOILER) Konečně kniha od Hosseiniho s pozitivním koncem. Je jasny, že to myslel dobře a určitě tímto závěrem oslovil spoustu příznivců některých populistických stran. Jen by to chtělo pokračování…
Holt u některých zemí platí pravidlo: Kdo uteče, vyhraje. A neplatí to jen pro Afgánistán.

maluck
27.09.2024 4 z 5

Velice emotivní příběh popisující život dvou afghánských žen. Děj se odehrává v průběhu několika let, od jejich dětství po dobu, kdy se osudy žen vzájemně protnou. Kapitoly se střídají z pohledu každé z nich. Je zarážející a pro mě naprosto nepředstavitelné, co musely tyto ženy během svého života protrpět a obětovat, aby mohly vůbec žít.

sgjoli
25.08.2024

Bohužel půjdu dost proti proudu, ale mně tato kniha bohužel neseděla - odložila jsem po cca 130 stranách jako nedočtené.
Autorův styl psaní je velmi příjemný, po jazykové/literární stránce se to čte velmi dobře - to nemohu říct nic negativního. Autor umí skvěle popsat to prostředí, ve kterém se postavy vyskytují. Bohužel jsem se ale nakonec začala čím dál víc přistihovat, že mne osud těch postav vlastně nic neříká, nejsem do příběhu ponořená, nedokážu to pořádně vnímat, a když knihu zrovna nečtu, nemám nijak chuť se k příběhu vracet.
Nevím, kde přesně se stala chyba - třeba autorovu knihu "A hory odpověděly" jsem si docela užila. Ale tady jsem se bohužel obsahově moc nechytala. Nechci tím zpochybňovat kvality této knihy - nechci tvrdit, že je kniha špatná - spíš jsem se s ní jako čtenářka prostě nepotkala. Takže tak, no... prostě nedočteno.

Petratra
17.08.2024 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Hosseiniho. Tak drsné ale přitom živoucí, čtivé a moc hezky napsané. Věřím tomu, že dobří lidé jsou všude. A to zlé, ty krutosti a války jsou bohužel taky všude, jenže pod vedením jakýchsi patologických osobností. Ženám v knize jsem moc fandila a prožívala to s nimi. Málokterý autor mě dokáže tak vtáhnout do děje jako se to povedlo v této knize.

Nelasp
07.04.2024 4 z 5

Moc dojemné. Moje první kniha z prostředí islámu, samozřejmě některým zvykům a mentalitě úplně nerozumím, nicméně příběh byl pěkný a dojemný, obě hlavní hrdinky byly velmi silné ženy, se kterými se život nemazlil.

mario.nette
17.03.2024 1 z 5

Asi jsem jediná, ale mě to fakt zoufale nebavilo. Postavy mi byly nesympatické a nedočetla jsem to.

gabriel375
16.03.2024 5 z 5

wow. Majstrovsky zachytená esencia myslenia jednoduchých a nasmierne vnútorne bohatých ženských postáv . Khaled , ktorý sám prežil podstatnú časť svojich príbehov a bol nútený ocitnúť sa v roli utečenca z vlastnej krajiny Afganistanu, je MAJSTER pera. Toto by malo byť povinné :-) čítanie dneška.

Nikol1212
20.02.2024 5 z 5

knížka se mi líbila a četla se překvapivě tak krásně, že určitě zkusím i jinou knihu autora `:)

Bleska2411
11.01.2024 5 z 5

Silný příběh. Doporučuji.

mimidra
18.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Nádherný román, který vás rozbije na maděru. Velmi emotivní příběh protkaný násilím, beznadějí, láskou a drobnými střípky štěstí, které hlavní postavy udržují při životě. Stejně jako u knih o holokaustu jsem nedokázala pochopit, co všechno jsou lidské tělo a mysl schopny vydržet. Oceňuji skvěle vystavěný příběh, to jak se životy hlavních postav po delší době konečně protnou a děkovala jsem za víceméně dobrý konec. Ten jsem po tom všem opravdu potřebovala. Zajímavé také je, že je román protkaný skutečnými historickými událostmi. Děkuji autorovi za krásný emotivní zážitek.

Evkae36
24.06.2023 4 z 5

Moc hezky sestavený příběh a prolnuté osudy postav. Dobře se to četlo, děj ubíhal a pořád se něco dělo.

princesse
15.05.2023 4 z 5

Před časem bylo ve Čtenářské výzvě téma Místo, kde byste nechtěli žít, tak kdybych tuto knihu četla tenkrát, tak bych ji zcela jistě zařadila do tohoto tématu. Tisíce planoucích sluncí je druhá moje zkušenost s autorem. První byl Lovec draků, ale ve filmovém zpracování. Po shlédnutí, myslím, že knihu číst nebudu. I když, samozřejmě, vím, že kniha bývá jiný zážitek než film, ale stačilo i tak. Zkusila jsem tedy druhou a ubezpečila jsem se, že si dám na chvíli pohov a proložím svou četbu něčím méně náročným. Vím, že se to děje, ale vnitřně se snažím si to nepřipustit. Nehodlám to akceptovat, chápat a neexistuje pro mě žádná omluva pro takové chování a to pro všechny, kteří v zájmu "něčeho" činí druhým lidem taková zvěrstva. Takže s panem Hosseinim se loučím a možná zas někdy ...

denniys
26.04.2023 5 z 5

Velmi silný příběh.. nevyhledávám toto téma, ale na doporučení kamaráda jsem narazila na Hosseiniho..
Už je to přes týden, co jsem knihu dočetla, a pořád mi vrtá v hlavě.....
Osud Marjam mě opravdu chytil za srdce...
Nějak mě kniha navedla k myšlence, že pro tamní ženy je dítě mnohdy útěchou, ale zároveň vědí, že dcera ponese stejný těžký kříž nebo syn bude stejně fanatický ma*or jako jiní muži...
Nějak v tom příběhu chybělo světlo na konci tunelu..
Sice kniha končí vesměs vzhledem k okolnostem dobře, ale já po dočtení stejně vnímám pouze to neštěstí, bezútěšnost a vlastně něco nepředstavitelného..
Mám malinkatou dcerku a díky bohu za náš život a naše práva, která zde máme!

jejda.majda
19.04.2023 5 z 5

Měla jsem čtecí krizi a nutně jsem si potřebovala přečíst něco, co pěkně plyne a hlavně mě to chytne hned od začátku. Sáhla jsem tedy po Hosseinim a už od druhé věty jsem věděla, ze krize je zažehnána.

Velmi silný a čtivě napsaný příběh o podřadnosti žen v Afghánistánu. Knížka se čte skoro sama a po celou dobu jste napjatí, jak tohle celé dopadne. Mám moc ráda Hosseiniho barvitý styl psaní a atmosféru jeho knih. I přesto, že čtete o něčem velmi závažném a nepříjemném, nemůžete

Menší zklamání jsem zažila na konci, kdy se příběh přelije spíš v červenou knihovnu. Nevadí mi hezké konce, ale po zkušenosti s jinou Hosseiniho knihou, Lovcem draků, jsem čekala spíš pesimističtější konec.

Pokud si chcete přečíst něco krásného, co vás určitě hned chytne a mimo samotného příběhu se zároveň dozvědět i něco z reálií Afghánistánu, tohle je knížka, kterou byste si měli vybrat.

Nofar197
17.04.2023 5 z 5

Naprosto odlišný svět, kde není úniku před krutou realitou a kde jsou ženy podradnymi bytostmi.

jjanca
05.04.2023 5 z 5

Takú zlosť a bezmocnosť som pri čítaní knihy už dávno necítila. Tie pocity ešte umocňuje to, že tento osud ženy v Afganistane skutočne prežívali. Mariam a Laila boli sympatické postavy, bolo mi neuveriteľne ľúto, čo museli prežívať. Rasheed bol neznesiteľný a koľko krát som si hovorila, prečo sa mu tie dve nevzoprú. Ale v systéme, kde žena neznamená absolútne nič, muž má pravdu a žena si všetko zlé zaslúži, sa ťažko bojuje. Na príbeh budem ešte dlho myslieť. Čítané v angličtine.

jana-cisarova
17.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Je to strhující příběh z islámského světa, kde žena znamená méně než zvíře. Osudy Marjam a Lajly nelze číst bez slzí v očích. Jsou ukázkou, jaký byl život většiny žen v Afganistánu, kde navíc k tomu, že byly úplně vyřazeny ze společenského života, byly majetkem manžela, bez něhož nesměly vyjít na ulici, aniž by riskovaly bití, násilí a mučení od náboženské policie, žily v každodenním neustálém strachu z válečného běsnění, útoků raket na civilní cíle, smrti svých nejbližších a každodenní strach o život jejich a svých dětí.
Hlavní hrdinky, Marjam a Lajla, byly vystaveny nejen zlovůli svého manžela, ale téměř po celou dobu válce a vraždění. Pro Marjam byl Rašíd o 30 let starší muž, který ji týral, bil, psychicky ničil. Lajla, jeho druhá žena, si ho byla nucena vzít poté, co ji zachránil zmrzačenou po výbuchu rakety, která zničila její domov a zabila oba rodiče. Získal ji podvodem a jí bylo jasné, že pokud nabídku k sňatku nepřijme, nemá šanci sama přežít. Bylo jí čtrnáct a Rašíd už přetáhl šedesátku. Krásný vztah, který nakonec vznikl mezi Marjam a Lajlou, byl požehnáním pro obě. Bylo mi líto, jak život Marjam skončil. Měla jsem radost, že aspoň Lajla našla své štěstí a svou lásku po ztrátě drahé Marjam.
Kniha je krásná a smutná. Khaled Hossein je vynikající vypravěč, jeho řádky se četly dobře. Hodnotím knihu na plných pět hvězdiček.

Nermal
27.02.2023 3 z 5

O smutném údělu afghánských žen v tomto příběhu tady bylo napsáno už vše, a tak bych se chtěl pozastavit u uměleckého ztvárnění knížky. Jednoduchý způsob autorova vyprávění jistě přispívá až k dokumentární syrovosti příběhu. Myslím ale, že bohužel nepřispívá k jeho větší čtivosti. Knížka by si zasloužila lepší ztvárnění - excelentního vypravěče, dramatizaci, dialogy, zkrátka lepší balení a gradaci příběhu. Pak by zasáhla daleko širší okruh čtenářů a určitě zanechala ještě lepší paměťovou stopu. Cítím to z některých příspěvků zde. Proto jsem třeba já nemohl dát plný počet hvězdiček, jakkoli je téma knihy vysoce zajímavé.