To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29454/to-29454.jpg 4 4819 4819

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Nyní už jsou dospělými muži a ženou. Rozprchli se do velkého světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Ale nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky do městečka Derry, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a zlu beze jména... To.. Jeden z nejlepších hororů, jaký byl kdy napsán, od mistra žánru - Stephena Kinga.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

It , 1986

DracoMalfoy
24.11.2019 4 z 5

Četla jsem ji dlouho, a nebudu lhát, prvních 300 stran bylo spíše průměrných. Ostatně, to je také důvod pro 4*. Ale zbytek, Výtečný. Úžasný horor, kdy jsem se opravdu bála skoro pořád, který obsahoval i několik velmi silných myšlenek. Král hororů, opravdu.

michal999
20.11.2019 5 z 5

Netřeba nijak zvlášť komentovat, To se musí přečíst...:) 1*

Dada077
18.11.2019 2 z 5

Po nedávnom prečítaní vlastnoručného Kingovho tak trochu životopisu (O písaní) som vedela, o čom budem čítať, ak sa pustím do tejto knihy. Nepozastavila som sa ani nad väčším počtom strán, čítala som v živote už väčšie molochy, a keď je dej pútavý a "hltavý", aj tisíc strán je čitateľovi málo. V prípade To však u mňa "padla kosa na kameň" :) Špirála deja urobila počas celého obsahu sotva zo dve obrátky. Nevadilo mi striedanie minulého a prítomného deja, zaujímavé bolo aj predelenie uprostred vety. Prekážalo mi minimálne posúvanie sa vpred. Jediné, čo ma opätovne vracalo k prečítaniu zopár strán, bolo očakávanie, kam to detská a neskôr dospelácka partia dotiahne. Kvôli ich súdržnosti sa mi podarilo napokon prečítať knihu celú.
Ak som správne pochopila ideu, takmer každé dieťa má svojho "bubáka", ktorého ťahá so sebou mnohokrát až do dospelosti. Ako sa s ním v konečnom dôsledku vyrovnali všetky postavy v románe, plus popísanie zla, ktoré v ľuďoch vzniká a neustále sa kumuluje, bolo autorovým dielom a prvky nereálnosti a horou domu dodal podľa seba a obsahu, ktorý tvorí.
Hoci je King majstrom v ovplyvňovaní čitateľovho vnímania negativizmov, v podsúvaní pohľadu na vec, dej, postavu, týmto románom si ma nezískal, dej nebol napínavý, príliš ma nebavil, takže moja miestami až unudená fantázia ku koncu už hodne pokrivkávala.
Neodmietam autora na základe jednej knihy, ktorá sa mi nemala čím páčiť, preto určite siahnem ešte po niektorej z Kingových mnohých. Potom uvidím, či sa pridám k fanúšikom, alebo nie. Hoci vopred tuším výsledok. :)

Gilnien
18.11.2019 4 z 5

Ten konec! Podle mě opravdu smutný.

Morbidus
17.11.2019 5 z 5

Dlouho jsem se na ni chystal. A pak ji dlouho četl. Bylo to super. Všechny postavy, i ty záporné, jsem prostě žral (slovní hříčka, nejsem Pennywise). Strašící pasáže, pověsti obklopující Derry a vůbec celá myšlenka této knihy je pro mne velice přitažlivá. Za mně jedna z nejlepších kingovek.
Na druhou stranu mě mírně zarmoutil konec, který mi prostě neseděl. Byl v jistém smyslu logický, ovšem současně podivně bolestný. I tak měl příběh své kouzlo a pointu, které mě i přes délku knihy vtahovaly do děje až do samotného konce (což se mi například u Svědectví nestalo).
Tahle kniha si získala mé srdce. Nikdy nezapomenu. Pět hvězd.

Angiee88
10.11.2019 3 z 5

Tak konečně dočteno... Moje nejdelší kniha v životě a docela zklamání. Kniha má docela vysoke hodnocení, moc nechápu proč, ale proste asi King. Ztrácela sem se hodně v čase a těšila sem se jak se budu u knihy lehce bát a bohužel nic. Asi sem Kingovi nepřišla na chuť, ale moje první kniha od něho a asi i poslední.

Morsie
04.11.2019 5 z 5

Vždycky, když se s lidmi bavím o knihách a padne řeč na tu nejdelší, co kdo kdy četl, pro mě je to To. Bohužel často se stává, že na mě lidi koukají jako na idiota, co se nedokáže vymáčknout. A nepomáhá ani když doplním, že je to To od Kinga...

A to mě rmoutí! Jak může být mezi čtenáři tolik lidí, co tápou?

A přitom já si opravdu myslím, že To je nejlepší Kingův počin. Přečetla jsem většinu jeho klasických fláků a To pořád prostě přesahuje.
A vypovídá o tom i to, že jsem celou knihu přečetla za necelé tři dny.

Nejvíc si pak cením samotného konce. Je pravda, že jsem byla trochu zmatená, ale stačilo trochu pátrat a rozšířit si tak všeobecný přehled.
A to mě na Kingovi hrozně baví! Nepřináší jenom zábavu, ale taky vás trochu vzdělá.

Každopádně To je takový ten typ knihy, kterou si budete vždycky pamatovat a to dost detailně. Je to už dlouho, co jsem To četla, a stejně když teď na to vzpomínám, v mysli se mi odehrávají živé obrazy z Derry.

cube6
01.11.2019 5 z 5

Kultovní horor z pera Stephena Kinga. Kdo nezná TO, jako by nežil. Přiznám se ale, že dlouho předtím, než se ke mě dostala kniha jsem viděl film. Ano, tu první verzi z roku 1990, na kterou hodně lidí nadává jak je to hrozná adaptace. Jasně není to žádný umělecký dílo. Já ji mám však raději než tu novou. Samozřejmě čistě z nostalgie, tehdy mi bylo asi 8-9 let a byl jsem podělanej až za ušima. Každopádně co si budem povídat.....kniha je prostě TOP!
V knize jsou dvě časové linie, kde sledujeme partu děti v městečku Derry, kteří se rozhodli skoncovat s potvorou zvanou Pennywise, která se nejčastěji prezentuje jako klaun, protože nejraději papá děti a děti přece klauny milují. Děti sice TO porazí , ale odpřísáhnou si , že kdyby se TO vrátilo tak to sním skoncují nadobro. Trvalo to sice celých 27 let, ale vrátilo se. V druhé časové linii jsou z dětí dospělí, kteří přijeli zpět do Derry aby splnili svou přísahu. Obě tyto časové linie se v knize prolínají což dělá knihu ještě zajímavější (aspoň tedy z mého pohledu) . Víc asi netřeba psát. O téhle knize už bylo tolik napsáno a řečeno , že bych to jen opakoval. Rozhodně je to kniha, která patří do knihovny každého hororového fandy. Já ji četl už 3x a určitě si to ještě párkrát zopáknu.

P.S.: Pár měsíců po tom co jsem poprvé jako malý viděl film, udělali v ulici ,kterou jsem chodil do školy nový chodník a dali tam stejné kanály co byly ve scéně když se malý Georgie střetne s Pennywisem. No sakra dlouho jsem se jim vyhýbal. Teď se tomu jen směju ,ale tenkrát mi do smíchu moc nebylo.

Hodnocení:10/10

Garfi
23.10.2019 odpad!

Překvapuje mě vysoké hodnocení této knihy. Je pravda, že To byla první Kingova kniha, po které jsem sáhla a nyní uvažuju, zda je to stylem Kingova psaní, nebo volbou titulu, ale je to jedna z mála knih, které jsem v životě nedočetla. Začnu asi tím, že jsem se do knihy nemohla vůbec začíst, několikrát jsem začínala a ani postupně se to příliš nelepšilo, občas jsem měla nutkání sáhodlouhé pasáže "o ničem" přeskakovat. Druhá věc je, že kniha, ač z žánru hororu mě děsila pouze naprostou nechutností autora, až jsem začínala uvažovat, zda je King psychicky v pořádku a nemá nějakou patologickou úchylku (či několik). Přiznám se otevřeně, že po naturalistických popisech týrání zvířat, jsem tuto knihu zavřela a s pevným předsevzetím, že už by ji nikdo nikdy neměl otevřít odnesla do kontejneru na papír....

Okoslav
18.10.2019 5 z 5

King ve své vrcholné formě. Ať už jde o atmosféru, postavy i celý příběh. Jedna z nejlépe strávených tisícovek stran, co mám za sebou.

Lesandi
15.10.2019 2 z 5

Kingem jsem zásobená, lákají mě jeho náměty. Na To jsem se chystala delší dobu. Přebal super! Hned na mě volal v knihkupectví z regálu. Začátek taky super, správná atmosféra. No tak od poloviny už jsem malinko bojovala, ale byla jsem zvědavá, co se z toho vyvrbí. Bohužel se to moc nepovedlo. Nepochopila jsem prostě ten konec. Zase nějaké vesmírné bůhvíjaké bláboly. Jako u Pod kupolí. Čekala jsem Pennywise jako masového vraha, ducha....cokoli. Ale ta želva? A pak ten konec na kole? Pořád mi vrtá hlavou co to mělo znamenat.
Každopádně si myslím, že je To zbytečné nadhodnocené.

Evickar
13.10.2019 3 z 5

Kniha nebyla špatná, každopádně si myslím, že mohla být o polovinu kratší. Konec mě zklamal a co teprve ten grupáč. Jako WTF?!

Lukyn96
11.10.2019 4 z 5

Když spatřím kanál, skoro vždy si vzpomenu na Pennywise. A když při tom prší, je atmosféra ještě více mainská a kingovská. A pokud musím udělat něco nepříjemného, vybavím si TO. To je téměř všudypřítomné.

anishta
10.10.2019 5 z 5

Strašně se mi líbilo prolínání minulosti a přítomnosti, ale někdy jsem měla chuť knihu odhodit, protože v té nejvíc napínavé scéně skočil opět do minulosti či naopak. Ale mělo to své kouzlo a dotvořilo to prostě perfektní děsivý příběh. Jinak asi zřejmě nejdelší kniha kterou jsem kdy četla.

I na druhé čtení jsem nadšená i když ten konec byl už dost vyhnán do extrémů. Btw polovinu jsem si už nepamatovala a hodně mi zkreslilo filmové zpracování. Je to skvělé. Prostě King...

brzda.
27.09.2019 5 z 5

To je moje první kniha od S. Kinga a určitě nebude poslední. Čtení této knížky jsem si moc užila a dokonce jsem litovala že není delší.

Kláraaa20
26.09.2019 5 z 5

Když jsem knihu otevřela čekala jsem že ji budu číst tak dva měsíce a za týden a půl jsem už dočítala poslední stranu. Kniha je vážně čtivá a přesto že má tolik stran tak jsem se u ní nikdy nenudila.

urisek
09.09.2019 5 z 5

Díky této knize jsem kdysi začal číst hodně .

Mosag
07.09.2019 5 z 5

Moje první Kingovka v životě, od té doby jsem jich přečetla už spousty, ale...
Tohle je prostě kultovní dílo! Vůbec mě nezajímalo, jak to vlastně všechno dopadne, prostě jsem chtěla dál číst tenhle příběh.

ManitraM
05.09.2019 4 z 5

Prostě klasika... hvězdička dolů za to, že je to extrémně dlouhé :D

Kryštofka
02.09.2019

Poprvé jsem přidala do přečtených knihu, kterou jsem zatím nedočetla, ačkoli jsem se pročetla až do druhé poloviny. A prozatím ji ani nebudu hodnotit. Mám totiž v plánu ji dočíst. Až posbírám síly.
A pokud jste knihu ještě nečetli, nečtěte ani následující řádky.
Jak už jsem jednou psala, King je skvělý vypravěč. Má neuvěřitelný pozorovací talent, dokáže velmi dobře vyjádřit pocity postav, má fantazii. Chápe děti, snad si lecčím v dětství prošel. A jak mu rozumíme. Nějaké ty strachy jsme si zažili všichni, vždyť dětská fantazie je bezbřehá.
Co mě odradilo od dalšího čtení bylo nakumulované zlo. Všechno to špatné a hnusné jedno za druhým. Prostě už toho bylo moc.
Šikana hnaná až do extrému, často nevítězného boje o holý život. Šikana dětí, šikana homosexuálů, šikana v armádě, domácí násilí, násilí na dětech, rasismus... Do toho všechny ty detailně popsané dětské mrtvoly, pak taky několikrát projeté kolečko hlavních hrdinů - hrdinové teď, hrdinové kdysi, děsy tehdy, děsy teď, pěkně pomalu jeden po druhém. Prostě toho na mě bylo moc.
Až se odhodlám k dočtení knihy, budu mít na mysli jediné: Hlavně rychle.