To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

Terva
28.10.2015 4 z 5

Pamatuji si, když jsem To četl poprvé. Jak já nadával, jak je to To dlouhé a nemohl jsem si zvyknout na styl psaní a kdo, že to vůbec je ten King? Moje první setkání s tímto spisovatelem. Postupem času jsem získal a přečetl více jeho románů a až po několika letech se k To vrátil. Není to jeho nejlepší kniha, ale je to klasika. Zfilmovaná verze nebyla to pravé sametové. Chtělo by to nějaké remake.

Shui-Xian
19.10.2015

Nezapomenutelná kniha. Už jen proto, že každý má v sobě nějaké "to", které tady King mistrovsky vyhmátl v celé řadě situací. Ztrápeně a s napjatým odhodláním jsem mu konzumovala všechny zvrácenosti a čekala, jestli vyústí do obscénního hnusu, který Derry pohltí i s jeho lidičkami, nebo skrze obskurní peripetie parta hrdinů zachrání den... Nejsem s to text hodnotit, protože i když došlo na fantasmagorické scény, do mystiky "To" zkrátka patřily - King vytvořil pulzující změť, která funguje a k čtenářovi vysílá impulzy, jenž ho donutí ve vyčerpávající četbě neustávat. Mám "To" pod kůží - nezapomenutelně v "tlačí pěstmi na ty sloupy a přesto tvrdí, že vidí duchy."

dizzy1980
13.10.2015 4 z 5

Skvělé, přestože je co do počtu stránek velmi silná, měla jsem ji za 4 dny přečtenou. Pokud se chcete bát, volte jednoznačně tuhle knížku, i když, u Kinga se člověk asi bojí vždycky:)

wiix
03.10.2015 5 z 5

Veľmi zvláštna kniha. Nevedela som, čo od nej očakávať, ale aj tak ma to prekvapilo a vydesilo. Miestami ma unavovali a nudili medzihry, ktoré len jemne súviseli s dejom a klaunom v Derry, avšak vysoko oceňujem prepájanie detstva a dospelosti hlavných hrdinov, niektoré kapitoly dokonca priamo nadväzovali, úžasné! A ako čerešničkou na torte bol názov To ako niečo mystické, neurčité, nepomenovateľné, ktoré nevedno kde prebýva a čoho je schopné. Narábanie s touto hlavnou zápornou postavou, klaunom Pennywiseom, ktorý mi pri večernom čítaní naháňal hrôzu a zimomriavky bolo veľmi premyslené a dôsledné.

svatas007
24.09.2015 5 z 5

V roce 1993 jsem pracoval v knihkupectví, kde jsem tuhle knihu objevil. Byla moc tlustá a já do ní nakouknul. A koukal jsem do ní následující 4 dny a přečetl ji. Moc mne to chytlo a zajímalo, co se jako bude dít dál.
To byl stěžejní okamžik toho, že jsem knihu od té doby přečetl ještě několikrát. Příběh je dobře postavený a postavy vykreslené. Z knihy je cítit ta nálada, stres a napětí. Moc mne bavily dvě časové roviny příběhu.
Doporučuji ji přečíst, i když je vážně tlustá!

yoseff
14.09.2015 4 z 5

Špatný to nebylo, ale "Temné léto" je jeste o level lepší.

romankrasa
30.08.2015 5 z 5

Mistrovské dílo. Četl jsem už před více jak deseti lety a přesto si jej ještě dostatečně pamatuju. Někdy se k němu musím vrátit. Někdy až budu mít čas, abych se mi mohl plně věnovat. Jak to bylo? "Tlačí pěstmi na ty sloupy, a přesto tvrdí, že vidí duchy?"

Zuziiik
28.08.2015 5 z 5

mistrovské dílo mistra autora.........

cat5
23.08.2015 5 z 5

"Tlačí pěstmi na ty sloupy a stále tvrdí, že vidí duchy".
Mistrovský kus.

Red_Fox
06.08.2015 4 z 5

TO je moje první přečtená kniha od Kinga (když nepočítám pár listů Geraldovy hry, kterou jsem před lety nakonec odložila).

Kniha měla hodně prvků hororu, na mě však bohužel nezapůsobila tak, jak jsem očekávala. Nezažila jsem pocity děsu a husí kůže, nebo strachu chození za tmy na záchod.
Přesto šlo o příjemné počtení, příběh nebyl špatný, četlo se jednoduše. Celou dobu jsem se však nemohla ubránit pocitu, kdy jsem se těšila, až se hlavní postavy znovu setkají v dospělém věku a nerada jsem se vracela zpět do jejich dětství. Tunelová scéna, kdy postavy v dětském věku řešily cestu ven, mi přišla nevhodná. Nejsem konzerva, ale na jedenáctileté, dvanáctileté děti to bylo trochu moc.

Greene
03.08.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Pár nocí jsem kvůli ní neusnul. Paráda!

Maus
24.07.2015 5 z 5

Moje první knížka od Kinga! Četla jsem ji na střední a každý kdo kolem mě chodil se mě ptal jak můžu číst tak velký knížky. Vážně úžasná knížka, tak jako každá od Kinga! Doufám, že jednou budu mít doma všechny knížky od Kinga, protože on je úžasnej.

ladyblack
19.07.2015 5 z 5

Úžasná mistrova kniha. Jedna z prvních, které jsem od něj četla. Děj je napínavý od začátku až do konce. Perfektně charakterizované postavy. Velice sympatický pro mě byl samotný Pennywise. Nevím sice proč, ale natolik jsem si TO oblíbila, že mi ho bylo možná i líto. Tato kniha byla první, u které jsem si oblíbila jak kladné, tak záporné postavy. Henry byl sice sígr, ale postupem času jsem si na něj zvykla a nakonec mi ho bylo - i přes to, co udělal (opět) líto... Co se týče Billa, Benna, Beverly a spol. - King vás dokáže přimět "milovat" postavy tak, že vás štve, že už kniha končí.
Na začátku knihy jsem se mírně strácela, kvůli přeskakování dějů - George, Adrian Mellon..- ale poté jsem si zvykla a kniha se četla sama.
Pokud někdo uvažuje o přečtení knihy od Kinga, ale bojí se tloušťky této knihy, ať se nenechá odradit! TO je jedna z nejlepších Kingovek a určitě stojí za to :))

Dariina
15.07.2015 5 z 5

Dle mého názoru nejlepší kniha od Kinga! A že jsem jich od něho přečetla už kvanta :) (Navíc zbožňuju tlusté knížky).

mulderka
14.07.2015 5 z 5

Nepřekonané a nepřekonatelné Mistrovo dílo. Díky za ty čtyři noci napětí a hrůzy, když jsem četla poprvé. Ráda se ke knížce čas od času /ne moc často/ vracím, takovou lahůdku si člověk musí nechávat jen na výjimečné příležitosti. Ještě jednou: Thanks, Mr. King!! Forever!!

glombas
07.07.2015 5 z 5

Klobouček pane Kingu. To nemá chybu.

Juryk
30.06.2015 5 z 5

Neskutečný výtvor. Trvalo mi několik let, než jsem se rozhodl tuto knihu zakoupit a přečíst, ale již po přečtení několika desítek stran jsem zalitoval, že jsem si knihu nekoupil dříve. Charakteristika jednotlivých postav a jejich úvah, detailní popis okolí či prostředí - vše má svůj smysl, své místo a jako čtenáři mi tak bylo umožněno naprosté vcítění do děje. Jednou jsem v nějaké diskuzi přečetl názor na knihu To a po jejím přečtení nemohu než souhlasit: Kdo nečetl To, nečetl Kinga. Takže neotálejte a pusťte se do četby, "budete se vznášet..." :)

dennie3
20.06.2015 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Přestože je tak tlustá, přečetla jsem ji jedním dechem, a pokud tu byly části, které mě moc nebavily, pak moji pozornost udržely aspoň natolik, abych se o děj nepřestala zajímat (tím mám na mysli Mezihry, protože v nich bylo plno a plno faktů).
King mě asi nikdy nepřestane překvapovat tím, jak dobrý spisovatel vlastně je. Nehodlám se s lidmi dohadovat o tom, jestli píše na kvantitu, či kvalitu, ať si každý myslí, co chce. Každopádně mě většina knih, které jsem od něj zatím četla, pokaždé bavila - a To patří na první příčky. Kingovi se musí uznat jedna věc. Má uvěřitelné charaktery. Do posledního puntíku věříte v jejich existenci, nikdy o nich nezapochybujete. Všechno je tak úděsně opravdové, že vám najednou připadá, že absurdita působí reálně, a vy si ji dokážete představit v našem světě. V knize mi přišel trapný jen jeden moment, který samozřejmě zmiňovat nebudu, ale u kterého jsem se musela zastavit a zeptat se sama sebe, proč to ten King do háje udělal? Přišlo mi, že tuhle scénu snad psal opilý, protože SAKRA.. blbost, blbost, blbost!
Ale ani tahle scéna mě nedonutí ubrat hvězdičku. King je mistr. Příběh je úžasný a opravdový. Zakázala jsem si číst To v noci, protože kniha je tak strašidelná, že se mi před očima odvíjela jako viditelný hororový film, a já jsem na tohle moc velký posera.
Pět hvězdiček, nezapomenutelný zážitek! Doporučuju!

Krysa1769
19.06.2015 5 z 5

Ta knížka má v sobě víc, než se na první pohled zdá. Není to jen horor, ale příběh o hodnotách, jako je přátelství, odvaha a víra. Přiznám se, že místy jsem se v knížce ztrácela, ale mnohem víc bylo momentů, kdy jsem se v knížce našla. Smolaři si mě získali a prožívala jsem všechnu tu hrůzu, ale i zábavu s nimi. Tohle dílo rozhodně stojí za pozornost, ale asi to není čtení pro každého-nic pro začínající čtenáře. Za mě ale plný počet hvězd.

marek6463
17.06.2015 5 z 5

Film z devadesátých let byl příšerný,což mně velmi zklamalo,avšak když se mi do ruky dostala knižní předloha,která uchvátí i rozsahem stránek,byl jsem opět přesvědčen,že některé příběhy ve filmové podobě nejsou nejideálnější. Ovšem uvidíme,jak dopadne plánovaný remak,ale kniha je opět neuvěřitelná.