To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

Adulisha
12.01.2015 5 z 5

Kniha je prostě mistrovské dílo :) King celou situaci popisuje "jen tak mimochodem", o to brutálnější atmosféru navozuje. Na konci čtenář ví všechno o všech postavách, dokáže se s nimi sžít a užít si jejich dobrodružství :)

martunka
11.01.2015 5 z 5

TO jsem četla jako první knihu od tohoto autora. Líbila se mi tak moc, že jsem od té doby začala číst každou Kingovu knížku, kterou dokážu sehnat. Je to můj nejoblíbenější autor a tahle knížka je podle mě hororová klasika. Nejvíc se mi líbí to, jak umí King vykreslit charakter jednotlivých postav. U každé kníhy, kterou jsem od něj četla se mi taky moc líbí to, jak umí napsat příběh tak, že je dobře uvěřitelný.

prazskanaplava
30.12.2014 3 z 5

6/10 King mě klasicky nezklamal - jen výjimečně se mu zadaří veškerou svou dosavadní snahu naprosto nepohřbít nepovedeným závěrem. Na stovkách stran poměrně zdařile buduje hutnou atmosféru, načež v závěru zoufale tápe a dovrší vše tak absurdními situacemi, že mu nemůžu než poděkovat, protože u každého jednoho z jeho románů ze mě nakonec všechen strach vyprchá. V "To" se navíc objevují hodně HODNĚ špatně napsané (rádoby) erotické scény. Už tradičně mám problém i s tím, jak jeho knihy zastarávají díky slangu z devadesátek. Čtení v originále v tomhle případě tedy nemá vůbec žádnou přidanou hodnotu. Tři hvězdičky dávám v podstatě jen za části, kde se dětští hrdinové poprvé staví svým nočním můrám v různých podobách, zbytek by si zasloužil hutně proškrtat (a přepsat). (Signet, 1987, EN ebook)

dobroslav9182
28.12.2014 5 z 5

Nejlepší hororová kniha, kterou jsem kdy četl. Důkazem budiž, že když jsem se ve třinácti k tomuhle kousku dostal, slupl jsem ho za týden :-D (A taky jsem díky téhle knihy vyhrál kafe zadarmo :-D ;-) ).

myshmother
25.12.2014 5 z 5

To byla tedy jízda. Super napínavá kniha, ale konec mě také trochu zklamal.

Janek
29.11.2014 4 z 5

Fantastické čtení, jen závěr (cca 200 stránek...) se mi zdál zbytečně překombinovaný a místy zmatený, závěr mě dost zklamal. Děkuji za komentář Ender, díky němu byla pro mě četba Toho ještě zajímavější, záživnější.

veronie
24.11.2014 5 z 5

Tak u téhle knížky jsem se poprvé vyloženě bála. Moc mě bavila a všechno jsem se Smolaři prožívala. Pravda, konec mě trochu zklamal, ale i tak si zaslouží nejvyšší hodnocení. Zato film, který jsem po přečtení shlédla, mě zklamal na plné čáře. Dle mého nazoru vůbec neměl vzniknout, jen zkazil takové úžasné dílo.

Boldrick
22.11.2014 4 z 5

skvěle rozjetej příběh, takže mě nakonec konec zklamal, čekal jsem něco filozofičtějšího

Ostruzina
19.11.2014

Při čtení nadšených komentářů jsem zapochybovala, jestli mluvíme o stejné knize. U mne se teda s žádným nadšením nesetkala a v polovině byla odložena.

Bagriela
18.11.2014 5 z 5

Moje první Kingovka. Když pominu některé zdlouhavé pasáže, u kterých jsem se nevydržela plně soustředit, jsem knihou nadšená! Tato kniha mě nadchla natolik, že jsem začala vyhledávat další díla Stephena Kinga. Stal se jedním z mých oblíbených autorů. Je to zkrátka mistr hororového žánru.

Mariona
06.11.2014 5 z 5

Ze začátku byly pro mě některé kapitoly zdlouhavé, ale postupem času jsem se do knihy začínala pohlcovat a teď, když jsem dočítala pár posledních stránek, je mi smutno, že už je po všem a knihu už mám přečtenou, pro mě určitě srdcová záležitost !

cucíno
03.11.2014 5 z 5

Začátek byl poměrně nudný, ale postupem mě kniha víc a víc pohlcovala a přečetl jsem ji jedním dechem. Opravdový skvost hororové literatury.

Séboun
21.10.2014 5 z 5

Pro mě osobně srdeční záležitost a nejoblíbenější kniha, kterou jsem doposud četl. Howgh.

5/5

Ajli
19.10.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Dokonce moje první kniha od Kinga. Žádná další jeho kniha mě tolik neoslovila jako tato. Akorát mě mrzel ten konec, který byl viditelně odfláknutý. I přesto si zaslouží těch pět hvězdiček : ).

Atamone
16.09.2014 5 z 5

Kniha dlouhá jako písnička, přesto jsem ji zhltl na posezení. Nebojím se prohlásit, že jde o nejlepší Kingovku! Bible hororové literatury! Ať žije Pennywise!

olle3
08.09.2014 4 z 5

Myslím si, že kdyby byla kniha o třetinu kratší, vůbec by to nevadilo. Ale i tak jsem se nenudil.

[!!!SPIOLER!!!]
Nejvíc mne stejně šokovalo, jak se šest kluků vystřídalo na Beverly. Ani nevím, zda jsem pochopil vlastně proč.
[!!!SPIOLER!!!]

elypsa
05.09.2014 5 z 5

Celou partu Smolařů si člověk snadno zamiluje a to hlavně díky perfektně vykresleným a zajímavým postavám a jejich příběhu. Vedle smolařů je na stejné úrovni parta okolo Henryho...(Patrikova lednička je sakra drsná)... a tak jsem se nezastihl ani jednou, že bych se u knihy i přes tu neuvěřitelnou tloušťku nudil. Občas mě trochu lezl krkem ten neustále stejný systém - začne příběh a na konci je konfrontace s To a takhle stále a stále, ovšem díky mnoha formám To a sakra dobře propojenému konci, kde se míchala minulost s přítomností tomu musím dát 5 hvězd.. SPOILER: Ten gangbang wtf... Hlavně před tím po uši zamilovaným Slamníkem?... in your ugly fat face

vyvodka
05.09.2014 2 z 5

Film skvělý. Ale do knížky se mi opakovaně nepodařilo začíst:(. Jako jedna z mála...zůstává nedočtena v knihovničce.

DonDiablo
01.09.2014 4 z 5

*může obsahovat maličko spoilerů* jako malý jsem viděl ten strašidelný film s klaunem , kde mi v hlavně uvízla scéna jak si malý džoržík pouští lodičku vodní strohou a pak.. brr ještě teď mě mrazí. Když jsem začal číst knihy od Kinga tak To byla jedna z prvních, zvláště kvůli té popsané scéně. Po přečtení pár stran jsem se díky filmu v postavách lehce orientoval, a zvláště jejich dětství prožité v Derry kde řádí zlověstný klaun Pennywise je pěkně napsané, jenže.. autor zde opakuje své literární postupy a to tak že přehnaně. Jistě, je to celé čtivé a napsáno pěkně ale když je v dětství 7 postav, a vždy King vypráví o jedné z nich, naprosto vždy se té dotyčné postavě na konci jeho kapitoly staně něco škaredého nebo divného, a následuje další postava které se děje něco velmi podobného se stejným vyústěním, a pak následuje další postava zase to stejné..z počátku mi to nevadilo a i se mi to líbilo čekat co se komu přihodí, jenomže když je skoro celá kniha psána takhle, tak pořád 7x číst velmi podobné úseky jen s jinou postavou a s trochu jiným ukončením(každá postava má jiné obavy a strachy), a pak se vše přesune do přítomnosti kde se postavám zase dějí divné věci, jen jich je už 6. Nicméně už to celé bylo dost předvídatelné, a trochu mi ta relativní repetivnost kazila dojem z jinak super knížky. K výtkám bych ještě přiřadil "vtipné" hlášky Richieho, který rád napodobuje hlasy nějakých dávno zapomenutých amerických komiků a vůbec mi to nepřišlo vtipné nebo zábavné, a potom ještě ten konec, kdy King nechá své 12ti leté postavy provádět věci dospělých, to jsem koukal s otevřenou pusou, a jak zde již někdo psal, docela nepatřičné do téhle knihy. I když se to z textu moc nezdá tak je ta kniha samozřejme jako všechny od Kinga docela bezva, až na těch pár maličkostí.

iluliacross
25.08.2014 5 z 5

Titul nejlepší horor, který byl kdy napsán? TO SAKRA JO! Rozhodně bych nikdy nehádala, že budu číst knihy podobného žánru, ale King, je prostě pán (nebo lépe král?) svého pera. Z textu jsem doslova cítila, jak dokáže s naprostou přesností volit ta správná slova a správné věty. A nejvíce se mi na něm líbí ty závorky (kde se o postavě jenom mimochodem zmíní ,že to je ten chlapec, jehož syn byl nalezen rozřezaný na hadry). King prostě vsadil na dobrou představivost čtenáře a já si myslím, že vsadil na správnou kartu.
(Jo, jenom tak mimochodem, četla jsem si To už hodně pozdě večer v posteli, když najednou zachrochtal z koupelny ve vaně odpad. Málem jsem se počůrala strachem :D.)