Uragán nad cukrem

Uragán nad cukrem
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30111/bmid_uragan-nad-cukrem-3Ac-30111.jpg 4 21 21

Pod názvem Uragán nad cukrem vydalo r. 1961 SNKLU v Praze v knižním souboru překlady 16 reportáží, které v roce 1960 posílal z Kuby Jean-Paul Sarte listu France-Soir. Tyto reportáže jsou dodnes zajímavé svým pohledem na příčiny kubánské revoluce (Sartre navštívil Kubu již podruhé, poprvé ještě před nástupem Batistovy diktatury) a na první porevoluční období (před pokusem o vylodění v Zátoce sviní, zostřením vztahů s USA a příklonem Kuby k sovětskému táboru). Účinkují i svým jazykem a uměleckým stylem, jehož kvality se překladateli podařilo působivě přetlumočit. Zajímavým dokumentem doby je i původní doslov ke knize, jehož autorem je A. J. Liehm. — Fotografie Milana Jariše.... celý text

Přidat komentář

Lukyn96
31.12.2024 4 z 5

Reportáže slavného francouzského spisovatele, novináře a filozofa z doby, kdy revolucionáři pod vedením Fidela Castra svrhli nedemokratický režim Fulgencia Batisty, za jehož vlády značná část Kubánců žila v bídě a téměř polovina obyvatel byla negramotná. Není tedy divu, že někdo chtěl zavést nové pořádky. Bohužel se toho zhostila zrovna parta kolem bratrů Castrových, jež na ostrově zavedla komunismus a vlivem studené války se stala spojencem Sovětského svazu.

Sartre popisuje, která opatření Fidel Castro a spol. zavádí i to, jak vypadá jejich běžný den ve funkci. Ze Sartrova podání jsou cítit velké sympatie k Fidelu Castrovi i dalším představitelům tehdy vznikajícího levicového režimu.

Kniha je zajímavou výpovědí o době, kdy byly na Kubě nastoleny základy systému, jež zde přetrvává už 66 let. Jako bonus kniha obsahuje několik fotografií z Kuby z doby, kdy byly tyto Sartrovy reportáže napsány.

Rilian
30.07.2024 2 z 5

Kniha má svoji hodnotu spíše jako studijní materiál a demonstruje sympatie západoevropských levicových intelektuálů diktátory, kteří své uchopení moci označovali za revoluci proti kapitalismu a kolonialismu. Sartre byl v tomto směru často ochotný ospravedlňovat diktátorské režimy ať už na Kubě, Číně či v Africe.
Problémem těchto reportáží spatřuji v autorově nedůvěryhodnosti. Již dříve navštívil Sartre Sovětský Svaz a v roce 1954 poskytl lživé svědectví pro deník Libération. Teprve od dvacet let později přiznal, že lhal. Z tohoto důvodu si čtenář nemůže být jistý, jestli si autor popisované události vymýšlel nebo se skutečně udály (viz Castrova inspekční cesta, při níž opravuje lidem ledničky nebo kreslí plány nových budov zpaměti). Sartre bohužel uznával zásadu, že účel světí prostředky.
V Sartrově adoraci kubánských revolucionářů (neboli lidí-orchestrů) je dle mého názoru možné pozorovat prvky jeho existencialistické filosofie, navzdory tomu, že Kubánský režim byl postavený na kolektivizaci a potlačení individuality. Castro a kubánský lid jako entita se měli vzbouřit proti danému stavu věcí a prokázat, že lidé mají volbu změnit svými činy svůj osud.
Reportáže byli napsány v roce 1960, tedy ještě před příklonem Castra ke komunismu, ale i tak je kniha důkazem naivity 60. let, které se samozřejmě netýkala pouze Sartra.


ozzak
04.04.2020 5 z 5

výborná kniha popisující kubu jaka byla před před revoluci a samotnou revoluci

Autorovy další knížky

Jean-Paul Sartre
francouzská, 1905 - 1980
1992  86%Zeď
1993  81%Nevolnost
2006  93%Bytí a nicota
2004  82%Existencialismus je humanismus
1965  75%Slova