V Sudáne
Karl May
V zemi Mahdiho série
< 3. díl >
Slávny a udatný Kara ben Nemsí s priateľom Ibn Nílom má pred sebou dlhú a nebezpečnú cestu. Pri putovaní močaristým povodím Bieleho Nílu neopatrnosťou chvastúňa Selima padnú do rúk tým, ktorých prenasledujú - lovcom otrokov. Dobrodružný román pre mládež i dospelých osviežený svojským humorom Karla Maya je zdrojom informácií o živote, vzťahoch a viere ľudí afroarabského sveta.... celý text
Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: 2003 , Epos (SK)Originální název:
Im Sudan, 1896
více info...
Přidat komentář
Na březích Nilu / Otec Pěti Set / Mahdí ve starším vydání ( a celý cyklus v zemi Mahdího ), jsou možná tím nejpovedenějším dobrodružstvím v rámci Orientu či Dalekého Východu, které Carlos předal čtenářskému světu. Kara ben Nemsi effendi se potýká s tlupou lovců lidí obklopen typickými černobílými postavami, tentokrát ale s několika výjimkami - u jejichž tlučhobovských hlášek jsem se místy opravdu bavil, a třeba Otce Pěti set - který mi jako jinochovi objasnil, že baštonáda nemá s jídlem nic společného ) . Akce dostatek, sem tam nějaká ta krev, podávání křesťanského přesvědčení a vyprošování milosti pro darebáky u rajise effendiná ve skoro snesitelné míře, leč finální zúčtování s Ibn Aslem dost zklamání - 60 %
Jednoznačně nejlepší z celé trilogie. Sice je to jen ukončení honu na Ibn Asla a dvě delší povídky, které jsou do knihy naroubovány pomocí oslího velemostu, ale jakmile se May přepne do "režimu Halef" je to najednou úplně jiná liga.
Četl jsem ji už v roce 1980 a tehdy se mi líbil ten lov hrocha. Lovce lidí a Mahdí jsem získal až mnohem později. Hodnotím tuto knihu jako asi nejlepší díl z afrického autorova období, ale cyklus Ve stínu pádišáha je o něco čtivější. Bohužel May jde čís tak do věku 14 let, pak už je to dost nestravitelné..
skvělá kniha, vlastním první české vydání z roku 1907 a krásné počtení starou češtinou :)
Ach, jaký smutek, jaké hoře obestoupili mé srdce s koncem této knihy. Rajjs Efendimá, můj hrdina a nejbližší spolubojovník Kary ben Nemsiho, ten přísný a nemilosrdný vykonavatel vůle místokrálovy! Jak se změnil, jak odsoudil dobrosrdečnost Kary ben Nemsiho!
Avšak, kniha ve mě vyvolala emoce, jaké žádná jiná. A zato ji patří mé vřelé díky. Tato kniha jest dalším diamantem do sbírky čtenářů karla Maye.
V Zemi Mahdího je vynikající trilogie!
První díl Lovci lidí profiluje postavy, všechny padouchy se kterými se bude Kara ben Nemsí potýkat, i jeho družinu – komického chvástala Selima tropícího víc škody než užitku, mladého neohroženého Ibn Níla i přísného Raise Efendina, jehož heslo zní „kdo zlé strojí, nechť se zlého bojí“. Jsme na Nilu a Kara se dostané i do staroegyptských hrobek a dokonce si odnáší i kousek mumie. Skoro mu závidím.
Druhý a třetí díl (Mahdí a V Sudánu) měly být viditelně původně jedinou knihou navazující na Lovce lidí. Ale protože se nevlezly do jednoho svazku, přidal Karel May do třetího dílu po porážce hlavního lotra, otrokáře Ibn Asla u pramenů Nilu ještě retrospektivu do Kurdistánu a na ještě jedno protiotrokářské dobrodružství na zpáteční cestě po Nilu a setkání s jednou z postav výše uvedené kurdistánské retrospektivy. V ní pobaví nejvíc asi opilý hospodský, \"otec všech prasat a miláček hnoje\" :-)
Vůbec jsou všechny tři knihy plné jak vtipných situací, tak i mravního křesťanského ponaučení. To zdůrazňované křesťanství Old Shatterhanda jsem jako dítě nevnímal a velmi mne dnes po 25 letech, kdy jsem po mayovkách s chutí znovu šáhl, překvapilo a potěšilo. Kara ben Nemsí / Old Shatterhand nepřátelům odpouští, předává zloduchy k potrestání, ale zásadně odmítá mstu a všechny strhává svým příkladem. Nečetl jsem nikdy Foglara a jeho Mirka Dušína, ale četl jsem Old Shatterhanda. Nelže, sám nikdy, není-li donucen, neprolévá lidskou krev a lidský život považuje za dar a nejvyšší hodnotu. Také (ve všech knihách) nerozlišuje mezi černochy, bělochy či indiány. Řádná porce (křesťanské) etiky. Chtěl bych, aby ho mé děti jednou četli.
Mayovy hrdiny si měli Němci brát za vzor místo Rakušáka s knírkem.
jedna z moudrých vět:
" Neměli bychom lidi posuzovat podle toho, jací jsou, ale podle toho, co je k tomu dohnalo"
Z vtipných charakteristik a oslovení:
"nebyl tu tupý, lenivý syn Orientu, který své "nic" pokládá za vše a nepřipouští, že jinde, někde tam za horami, žijí taky lidé."
nosič břemen, čistič dýmek
Súdán je z části hodně těžký terén kolem řeky, kde vlhkost a moskyti ničí kohokoliv, kdo se sem vydá. Strádání není ale nic proti tomu, když Kara ben Nemsi musí být nedobrovolným svědkem vraždění nevinných. Ti nejhorší otrokáři jsou po zásluze potrestáni smrtí, u některých ovšem Kara smlouvá a obhájí jejich životy. Konec je opět pro čtenáře smutný proto, že se musí rozloučit s aktéry, kteří leckomu nutně během třídílného putování podél Nilu přirostli k srdci.
Nejlepší z celé trilogie, kde je krásně popsáno islámské a křesťanské smýšlení. Mayovky jsou četba spíš pro mladé, příběhy jsou dětinské a naivní, superman Kara ben Nemsi si poradí v každé situaci, jeho lidumilství mě už ale lezlo na nervy.
Štítky knihy
Al-Mahdí, 1845–1885 otrokářství
Autorovy další knížky
1969 | Syn lovce medvědů |
1971 | Divokým Kurdistánem |
1970 | Pouští |
1968 | Černý mustang |
1981 | Poklad ve Stříbrném jezeře |
Čtyři, ale musím si od té až svaté čistoty hlavního hrdiny odpočinout. Mám v plánu se s ním zase setkat v další sérii, ale pokud bych do ní šel hned, určitě by se to promítlo v nižším hodnocením. Prostě dám si teď na nějakou dobu pauzu od souboje dobra se zlem a budu konzumovat jiné žánry.