Vetřelci z hlubin
John Wyndham (p)
Čtenářům se dostává do rukou další z Wyndhamových románů, který vás zajisté uchvátí a vtáhne do dramatického děje. Společně s rozhlasovými scénáristy Phyllis a Mikem se stanete svědky budoucí vize světa, který je ohrožen vpádem cizí civilizace. Jak se naše civilizace s novou skutečností vyrovná? Budou tyto tak odlišné formy života moci žít na jedné planetě? Nebudou noví návštěvníci Země ohrožovat samu podstatu lidské existence? Na tyto i další otázky vám naznačí odpověď román Johna Wyndhama Vetřelci z hlubin, který je mistrně napsaný, napínavý, plný filozofických úvah a v neposlední řadě zajímavých postřehů o psychice lidí.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1994 , Ivo ŽeleznýOriginální název:
The Kraken Wakes, 1953
více info...
Přidat komentář
Bylo to trochu náročné čtení a několikrát jsem si zpočátku říkal, že knihu odložím, ale stále jsem si říkal, že pán co napsal Den Trifidů přece nemůže napsat něco tak nudného. A čekání se vyplatilo, i když....
Prvních sto stran se vleče neskutečně pomalu, nic moc se neděje, občasně nějaká potopená loď a děj je popisován, jak kdyby někdo psal reportáž. Autor se rozhodl stavět napětí, které ale v dnešní době nikdo neocení a spíš ho znudí. Charaktery postav jsou velmi ploché, nevyvíjí se a jsou lehce zapomenuty po dočtení knihy.
ALE...pak se děj rozjel pěkně z kopce a každých 10 stran knihy obsahoval jednotlivé události a také pomalé směřování k očekávanému vyvrcholení celého děje, opět drnkající na postapokalyptickou notu...to zkrátka Wyndhamovi jde, popisy rozbitých světů, kdy jste najednou přímo tam v té bezútěšné a depresivní atmosféře. Ale i tak je v ní naděje časů budoucích.
Tak trochu zklamání, veškeré popisy rozvláčné a stále se opakující. Rozhodně mi to nepřipomíná styl reportáže, a už vůbec se to nemůže rovnat Dni Trifidů. Podel mě nejslabší Wyndhamovka.
Noo. Je to takové, jak by se od autora Trifidí romance dalo čekat. Styl i struktura je hodně podobná a bavilo mě to, i trošku nudilo. Chybělo mi trošku víc děje, jinak knížka splnila očekávání. Těším se na další knížky autora. :)
Velice napínavě popsaný děj, kdy se vlastně nedějí žádné extra akční scény, nicméně i tak vás udržuje v napětí, co bude dál.
Opět kniha, která je víc než na akční děj zaměřena spíš na vlastnosti čtenáře filozofovat, hloubat a dumat nad nejopisovanějším tématem scifi literatury, což je samozřejmě střet dvou civilizací, kde jedna z nich musí být samozřejmě vyspělejší. A teď babo raď. Lehce nadprůměrný kousek.
Wyndhamovo napadení z neznáma.
Překousněte zavádějící název i s celkem slušnou obálkou a dostanete poctivou Wyndhamovku.
Bohužel v těsném závěsu za Trifidy,kukačkamy či kukel.Ve vší úctě silně nedoceněné dílko.
Přesněji řečeno kratší novela.Způsob je však autorův typický a ne až tak nepodobný se kterým proslul v Dni Trifidů.
Lidstvo je postaveno jako již mnohokrát před návštěvou z ? No ono to jistě s určitostí neví odkad kdy a proč.Návštěvníci se nepředstavili.Pravděpodobně ani o nějaké kamarádství a soudružské potřásání ploutví dozajista nestojí.
Nejsou to ti vetřelci.Jsou to TI a ONI.Lidské pokolení čeká mnoho kompromisů s beznadějí.Spousty otázek na které nezná opověd.Komorní a do hloubky.Typický jednoduchý Windham.
Příběh sdělovaný jakoby reportážně jistě nedá nevzpomenout již zminované Války s mloky.Ano jsou tam mohu jen příjemně potvrdit.Zpravky jakoby čtenář slyšel již po událostech.Podobně jako po přečtení novin při ranní kávě.Tu zase jakoby informace zachycené z druhé ruky.Snad se tak udály,ale kdo vlastně ví.Nejistota médií tak často známá i dnes.Nepodložené pokroucené neobjektivní.Ne náhodou jsou hlavní postavy z branže.
Jen jedno je jisté.Že tam jsou.V hlubinách.Čekají.Čekají ? Nikdo neví.
Civilní lidský pohled.Bez epických bitev.Konspiračních kouzel.Dechberoucích scén.
Celkem nenápadný beze slávy velebený ale o to silnější příběh.
PS: Kniha obsahuje vetřelce pouze v názvu.Za celou dobu se s nimi nesetkáte.O nich to vůbec,ale vůbec není.A tak to má být.
Stará pravověrná dobrá scífka si vystačí i bez nich :)
Vetřelci z hlubin připomenou českému čtenáři nejvíce asi Čapkovu Válku s mloky. Ve srovnání s ostatními Wyndhamovy díly je tenhle román „míň sci-fi“ a více zaměřený na společenskou kritiku. Víc než co jiného mi připomínal starou dobrou detektivku, ve které odhalujeme způsob vraždy a motivy neznámého vraha. Pozornost je v téhle knize zaměřena především na chování a povahu lidského pokolení, o záhadných obyvatelích hlubin se toho proto nedozvíme.
Knihovny zavřené, vypůjčené knihy přečtené, tak jsem se konečně dostala k tomu sáhnout do domácí knihovny a znovu si přečíst knihy které jsem si léta kupovala. Po několika E-knihách jsem měla také chuť držet v ruce zase teplou papírovou:)).
Neznání vetřelci se snaží zlikvidovat lidstvo a osídlit naši planetu. Nepříjemné je, že nevíme, jak vypadají, bydlí v moři a na pevninu jezdí v tancích ze slizu. Po pravdě mě to nijak moc nebavilo, ale i tady bylo zajímavé chování lidí. Když přijde nějaká pohroma, chovají se lidi stejně. Někdo se snaží situaci řešit, pomáhá, jiný nevěří a snaží se hledat viníky v znepřátelené velmoci na Zemi, atd. atd.. Stručně řečeno kniha je zajímavá, technické věci komentovat nemůžu, troška filozofie a trocha napětí tam také byla. Ale Chocky, Den trifidů a Kukačky se mi líbily víc.
str.133
"Život ve všech jeho formách je bojem o přežití. Čím silnější jsou protivníci, tím je boj tvrdší. Nejsilnější zbraní je inteligence. Každá inteligentnější forma života přežije. Slabšímu rivalovi hrozí vyhynutí. Každá inteligentní forma života je ve své podstatě absolutní a dvě absolutna neexistují."
Méně kvalitní Wyndhamův román. Celé mi to připadalo takové nedotažené, nedomyšlené, zmatené. Příběh se mohl rozvinout v pěkné dobrodružství na pozadí boje s neznámou civilizací, ale nestalo se tak - děj se utápěl v popisu reakcí světa na neznámou hrozbu z moří (přičemž ty reakce byly často nesmyslné) nebo v teoretických úvahách, které v podstatě nebyly nijak podloženy vědeckými výzkumy objevené civilizace. Zajímavé pro mě spíše bylo seznámení s myšlením lidí v 50. letech minulého století (krátce po světové válce a s nově vzniklou "železnou oponou") - i v tomto případě ale reakce vlád byly podivné.
Celkově byl román spíše zklamáním, především pro nevyužitý potenciál, který nápad mohl mít. 50%
K tomuto dílu postačí jen několik slov. Kdybych od pana Wyndhama nečetl klasiku sci-fi literatury „Den Trifidů“ (několikrát), byla by tahle kniha tou poslední, kterou si kdy od něj přečtu. Doufám, že ta příští kniha bude lepší, „miláčku“!
Wyndham opět nezklamal. Na konci jsem se zamyslel- třeba Noe zachraňoval život před mořskými tanky!
Další můj oblíbený kousek od Wyndhama. Na rozdíl od některých dříve komentujících, mě baví právě fakt, že vetřelci jsou naprosto tajemní. Nevíme odkud přišli, nevíme co přesně chtějí, nevíme jak vypadají. Na začátku knihy není jasné proč a kam lidé mizí. Hlavní hrdinové jsou zase jen obyčejní lidé, kteří měli štěstí a dost rozumu se trochu připravit na těžkou budoucnost. Román možná není tak dobře propracovaný jako Den trifidů, ale rozhodně všem doporučuji přečíst, mě hrozně baví.
Hezky popsal, jakou mají v podobných situacích roli média (a jak se to díky nim taky může posrat :D)
Velice zajímavé apokalyptické sci-fi o pomalu eskalujícím boji mezi lidmi a neznámou hrozbou z mořských hlubin. Nejvíce mě na knize zaujaly realisticky znázorněné reakce veřejnosti, médií a vlád různých zemí a to, jak se postupem času měnily následkem neustále se zhoršující situace. Velmi mi to připomínalo Čapkovu Válku s mloky, ale je pravda, že jsem knížku četl už dávno a moc si ji nepamatuju.
Vypravěčský styl JW se mi vždycky líbil a i tahle kniha je napsaná poutavě, i když neustálé oslovování se mezi hlavními postavami je protivné. Ale budiž. Na knize mě asi nejvíc zklamal náhlý konec. Člověk pořád čte a čte a čeká, jak to bude dál, kdy se konečně dozví aspoň něco málo o těch vetřelcích. Teprve pár stránek před koncem vám dojde, že o vetřelce v této knize vůbec nejde, což je trochu škoda. Netvrdím, že by měli hrát hlavní roli, ale v této knize jsme se o nich nedozvěděli ani ň. Takhle mi to hold připomínalo Čapkovu Válku s mloky, která byla mnohem lepší, protože byla dotažená do pořádného konce.
Kdyz me byl ten hlavni hrdinsky par tak nesympaticky!!! Pri kazdem "milacku" uz jsem se div neosypala...bohuzel mi to zkazilo zbyly dojem, ktery by byl jinak i celkem dobry...
Milujem zdĺhavé začiatky, a tak ako mám rada 8 hrozných od Tarantina, tak sa mi páčila aj táto kniha a spôsob, akým bola napísaná, rozvláčne popisy všetkého a každej situácie, až to napokon dospelo k veľkolepému konci... Apokalypsa ako vyšitá. Ku knihe sa rozhodne ešte viackrát vrátim. :-)