Vetřelec

Vetřelec
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539364/bmid_vetrelec.jpg 4 864 864

V domě na okraji Holic jsou nalezena tři těla: mladí manželé a jejich tříletá dcerka. Byť nejdřív vše nasvědčuje tomu, že chladnokrevnou vraždu má na svědomí jedna z obětí, brzy se ukazuje, že místo činu bylo pouze narafičené. A že rodinu, která jako by vypadla z reklamy na štěstí, někdo dlouhé týdny, možná i měsíce, sledoval. Komisařka Laura Linhartová postupně odhaluje, že tahle rodinná idylka byla pouze zdánlivá, a na povrch vyplouvají přísně střežená tajemství, o kterých se neměl nikdy nikdo dozvědět. Jak vysokou daň si vyžádají? A kolik nevinných životů budou nakonec stát? Kristýna Trpková (* 1996) žije s rodinou v Holicích. Pracovala jako disponentka zákaznického servisu, nyní se věnuje péči o tři malé děti. Od sedmi let hraje na klavír, kromě toho ve volném čase ráda zpívá, jezdí na kolečkových bruslích nebo peče. Psaní detektivních románů se začala věnovat před narozením třetího dítěte. Zuzana Kajnarová (* 1982) už během studia na ostravském gymnáziu navštěvovala herecké studio a spolupracovala s činohrou Národního divadla moravskoslezského. Absolvovala DAMU – ve třetím ročníku začala hostovat v Divadle ABC a do Městských divadel pražských později nastoupila i do stálého angažmá. Do povědomí filmových diváků se zapsala rolí služebné Dorotky v pohádce Anděl Páně (2005). Drsnější polohu si vyzkoušela v krimisérii Specialisté. Pravidelně se objevuje v dalších televizních seriálech, např. Redakce, Místo v životě, Comeback, Proč bychom se netopili, Přešlapy, Vyprávěj či Labyrint. AUDIOKNIHA: Kristýna Trpková: Vetřelec | Čte Zuzana Kajnarová | Režie Jitka Škápíková | Zvuk, střih a mastering Karolína Škápíková | Hudba Bohumil Kalina | Natočeno ve studiu S Pro Alfa CZ | Grafiku podle knižní předlohy adaptovala Yvone Baalbaki | Produkce S Pro Alfa CZ | Supervize Alena Brožová | Vydala Euromedia Group, a. s. – Témbr, v září 2023. Nahrávka vznikla podle knihy: Vetřelec © Kristýna Trpková, 2023 | All rights reserved | Vydala Euromedia Group a. s. – v edici Kalibr v roce 2023.... celý text

Peggy2711
27.09.2024 5 z 5

Mně se opět kniha líbila, autorka nám předloží vyvražděnou rodinu, kde to má vypadat jako 2 vraždy a sebevražda, ale řada důkazů ukazuje, že to tak není. Libí se mi i detaily, které byly objeveny technickým týmem a začíná vyšetřování, vyslýchání, přemýšlení a objevování nových stop a důkazů. Do toho se prolíná osobní linka hlavní vyšetřovatelky. Konec mi připadal už moc překombinovaný, mám ráda spíše realističtější pojetí.

Bedřich63
24.09.2024 3 z 5

Takže za mě u této autorky pro mě 3x a dost. Poprvé jsem to u prvního dílu hodnotil jako docela povedený debut a že je tam potenciál pro rozvoj a postupné nalezení pozice autorky.
Druhý díl byl spíše než detektivka jen neustálé probírání pocitů Laury a jejich osobních úvah. Vyšetřování minimum.
No a tento třetí díl je pro mě už docela velké zklamání. Čekal jsem, že se už autorka našla, a že kniha už bude mít nějaký spád a příběh bude zajímavý. No zklamal jsem se. Stejně jako v předchozích dílech je to neustálé přemýšlení o pocitech a tak 280 stran celkem o ničem. Vyšetřování opět minimum a ještě okořeněné několika nesmysly. Posledních snad 40 stran se to trochu rozjede.
Oceňuji, že některé popisy věcí, prostředí, lidí a vztahů jsou zajímavé. Ale to je jen malá část knihy.
Zbytek působí velmi nevyzrálým dojmem. Takže jak už jsem napsal na začátku, u této autorky se nesetkalo mé očekávání s tím, co mi předkládá, a tedy se čtení jejích knih v dalších letech věnovat nebudu. Možná nejsem cílová skupina.

Misshell23
06.09.2024 4 z 5

Bohužel jsem nečetla díly před, ale začátek této knihy se dost vlekl.. Hodně popisu a vyprávění, málo přímé řeči a akce. Ale cca po půlce jsem se do knihy více a více nořila a konec za mě rychlý a dobře uchopený. Za mě fajn kniha

stoceska
02.09.2024 1 z 5

(SPOILER) Omlouvám se, ale já jsem zažívala velké zklamání. Po Vesnici jsem měla chuť pokračovat v příběhu, ale u Vetřelce jsem měla co dělat, abych dočetla do konce. Děj se z mého pohledu téměř neposouval. Myšlenky, pocity, věty, slova hrdinky se velmi často opakovali. Zdlouhavé popisy někdy až nepotřebných detailů. To že se pachatel objeví až cca 30 stran před koncem, bez předchozích vodítek, bych ještě zvládla. Ale z ničeho nic těch posledních 30 stran bylo zkratkovitých, bez popisů, prostě jen zatčení, výslech a pak to "finále", které se u detektivů vážně těžko chápe a pro mě nebylo ani uvěřitelné. Takhle to v reálném světě opravdu nechodí.

Adinlea
24.08.2024 5 z 5

Standartne vyborna kniha od Kristyny Trpkove! Jsem moc rada, ze jsem tuto autorku objevila a uz na me ceka jeji dalsi kniha :)

Allla9
21.08.2024

Ukončení této detektivní série je perfektní. Doufám, že autorka bude pokračovat i nadále ve své tvorbě. Čte se moc dobře.

Janeyx21
20.08.2024 5 z 5

Dramatické zakončení série o vyšetřovatelce Lauře Linhartové obsahuje několik překvapivých zvratů. Autorka mě opět nechala napjatou až do konce.

maryska09
19.08.2024 4 z 5

Husté zakončení celé série. Závěr opravdu dost překvapil a autorka si udržela svůj styl, s ničím se nemazlit. Doporučuju, ale oddychové čtení to určitě není.

konicekbily
17.08.2024 3 z 5

Podle mne to není tak úplně detektivka - čtenář nemá ani nejmenší šanci zjistit kdo může být pachatelem - ale je to kriminální román pro ženy o přední policejní vyšetřovatelce vražd. Tomu mému hodnocení odpovídá i konec příběhu. Samotná zápletka této knihy se snaží být spojována s životem hlavní postavy a to vede k opakování událostí - vše upadá do nějakého zamotaného kruhu. Podle mne průměr!

MisakCZE
16.08.2024 4 z 5

Skvělé zakončení dobré trilogie.
Klasická detektivka s poctivým vyšetřováním s na pozadí se nepěkně vyvíjející osobní linií vyšetřovatelů. Oceňuji, že autorka nešla po vyšlapané cestičce a sérii ukončila tak jak chtěla.

Dreisii
30.07.2024 5 z 5

Za mě skvělý závěr série, nic nechybělo.

jana.wiesner
27.07.2024 3 z 5

(SPOILER) Nejslabší kousek, smrt Adama a vězení Laury jako uzavření bylo zbytečné. Z této knihy jsem nakonec byla zklamaná.

Ava365
21.07.2024 3 z 5

Zklamání, od autorky nejlepší české detektivky by člověk čekal mnohem víc. Tady byla velká řádka nelogičností, rovněž autorčin sloh svědčil o "nevypsanosti". Nepřesvědčivé dialogy, některé postavy v chování nekonzistentní, některá slova užívaná v nesprávném významu. A celou knihou uměle a zbytečně (snad jen kvůli názvu) šroubované téma jakéhosi vetřelce. A ten závěr? Ten už raději komentovat nebudu. Kvůli tomu, že jde o naši autorku, navíc mladou, přidávám jednu hvězdičku.

85098211
19.07.2024 4 z 5

(SPOILER) Ve svém hodnocení knihy bych se s klidným svědomím mohla podepsat pod komentář uživatelky princesse. Také se mi poslední díl líbil nejméně, bohužel, přestože jsem se na něj opravdu moc těšila... Laura mi byla opět silně nesympatická a to, co se stalo Adamovi, se podle mého názoru do děje vůbec nehodilo. Přitom i tento případ se rozjel hodně dobře, to zase musím uznat. Všechno podstatné ostatně prozrazuje anotace. No a asi nikoho nepřekvapilo, že zavražděná rodina, tedy konkrétně oba rodiče malé holčičky, měli svoje kostlivce ve skříni. A že jich nebylo právě málo... Laura se spolu se svojí kolegyní Veronikou dost dlouho motají v kruhu, protože vyšetřování se ne a ne pohnout z místa. Až teprve po smrti Adama (která byla zbytečná a určitě k ní nemuselo dojít) se konečně Laura dostane na tu správnou stopu...
Pokud jde o úplný konec knihy, tak já jsem byla dost rozčarovaná z toho, jak autorka případ uzavřela. Jinak skvělou sérii takhle nešťastně poslat do kytek, to se hned tak nevidí. Navzdory tomu tento třetí díl hodnotím poctivými čtyřmi hvězdičkami a časem zkusím další autorčinu knihu.

HaHa11
15.07.2024 3 z 5

Hodnocení této knihy je v podstatě totožné s předcházející Vesnicí. Námět zajímavý, potenciál rozhodně měl, ale to zpracování.... Tolik literární vaty, tolik klišé.... Nekonečné rádoby ponory do nitra hlavní hrdinky mě nudily, povětšinou ani neměly nic společného s vyšetřováním; bylo to pofňukávání po jejím dřívějším životě pracovním i osobním. Autorka nastavovala stránky tím méně vhodným způsobem - poměrně úzký okruh podezřelých, nepřesvědčivé vykreslení charakteru aktérů (včetně těch zavražděných), slepé uličky nenechala náležitě doznít. A navíc - hrubě porušené jedno z pravidel detektivek - čtenáři znalci už vědí! Konec vyzněl spíše bezradně než překvapivě.
A ona občas zmiňovaná česká Tana French?! Absolutně nesouhlasím!

JIVaJaH
12.07.2024 5 z 5

Tato kniha je třetí, kterou čtu od této spisovatelky a mohu vřele doporučit. Není to jen tím, že je krimi z českého prostředí, psaná českou spisovatelkou. Čtenář se vpije do děje a mrzí ho, že kniha končí, přestože o jistou dramatičnost není nouze!

veronika3878
08.07.2024 4 z 5

Detektivky Kristýny Trpkové mají vzestupnou tendenci. Jak mě první díl (Stvůra) vůbec ale vůbec nenadchl, tak si mě druhý díl (Vesnice) svým motivem a temností získal a třetí díl byl třešničkou na dortu - napínavý a srdcervoucí, až do samého konce. Musím se sice přiznat, že mi dvojice vyšetřovatelů Laura a Adam, nebyli moc sympatičtí - ale ten konec panebože - ten si nezasloužili :-( Celkem škoda dobře rozjetou sérii takhle poslat k ledu.

Oksalakka
08.07.2024 5 z 5

Roste nám tu česká Tana French. Říkal jsem to už u Vesnice a to jsem netušil, že Vetřelec bude mít v sobě celkem dost motivů z Frenchové Ztraceného přístavu. Celá trilogie je dobře nadávkovaný mix příběhu detektivního týmu a příběhu zločinu. A ten konec! TEN KONEC!!! Souhlasím s kolegyní petrarka72 - antická tragédie.

Jiho226
01.07.2024 2 z 5

Naprosto nesouhlasím s nadšenými pětihvězdičkovými komentáři. Nevěrohodné dialogy, čeština občas zaplakala při používání určitých výrazů ve zcela nevhodném významu, Lauřina profesionalita tkvěla pravděpodobně v její neprofesionalitě, posun ve vyšetřování přinášeli ve většině jiní - patolog, technici, IT specialisti.. A jak
může oceňovaná autorka detektivek odtajnit osobu pachatele až na posledních 20 stránkách? Navíc v celé knize až směšně uměle podsouvané slovo ,,vetřelec", aby čtenář pochopil, proč je vlastně v názvu knihy. Velmi slabé dílko.

Aya81
30.06.2024 4 z 5

Celá série byla dobrá. Klasický styl detektivky, zároveň i příběh hlavních hrdinů na pozadí. Příjemné dialogy, uvěřitelné zápletky. Trochu mi připomíná série Bryndzy. Konec vcelku originální, i když fanouška kriminalistického dua Linhartová - Beneš nepotěší. Ale autorka zjevně nechce jet jen po jedné koleji a chce se pustit v tvorbě i po jiné cestě, což oceňuji. Stokrát nastavovaná kaše není vždy optimální varianta.