Vypravěčka

Vypravěčka
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4323 4323

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller, 2013

zetuzetk
27.04.2020 4 z 5

Vypravěčka byla moje první setkaní s autorkou a i když se kniha z větší části četla velmi dobře a příběh mě pohltil, tak jsem měla trošku problém s rozvržením jednotlivých částí. Počet stran věnovaný postavám jsem očekávala spíše ve prospěch Josefa a Sage. Také jsem očekávala více z vnitřních pocitů Sage vzhledem k rozhodnutí, které měla udělat.

Nymfadora.T.
24.04.2020 4 z 5

Knihu mi půjčila kamarádka s tím, že se mi bude líbit... Nechtělo se mi do toho, přiznám se, že jsem začínala dvakrát...(poprvé jsem asi neměla tu správnou náladu). Ale jakmile jsem se chytla, nedalo se přestat...chvílemi hodně drsný, ale krásný ,silný příběh, jsem ráda, že jsem to četla...opravdu, moc pěkné...Lucko,díky :-)

karaliene
23.04.2020 5 z 5

Řadím mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četla. Málokdo dokáže propojit zdánlivě nesouladná témata s takovou lehkostí jako autorka.
Je zde často vyčítána nereálnost příběhu (nebo jeho určitých aspektů), ale kniha je románem (a jako taková má právo na uměleckou licenci) a nikoli článkem do faktografického časopisu.
Dechberoucí dílo.

KnihomolPierre
21.04.2020 5 z 5

Parádní četba do této náročné doby!

slecnapeta
19.04.2020 5 z 5

Ja si cteni teto knihy uzila, na zacatku mi chvili trvalo nez jsem se 'ponorila' a naladila na vsechny postavy. Nejpusobiveji asi vyzni cast Minky, ale ja ocenuji i cast Josefa, ktery popisuje dej z 'druhe strany'. Ten happyend kolem beru jako soucast knihy, ktera me nijak nerusila. A pokud si muzu dovolit male srovnani, tak me Vypravecka a jeji popis zachazeni se zidy ve 2. svetove valce prisla vyrazne lepsi nez opevovana Hana od A. Mornstajnove.

lenkaBajza
13.04.2020 4 z 5

Jsem v rozpacích. Kniha byla velice čtivá, děj ubíhal, střídání postav/dějů bylo fajn. První část knihy, kde jsme se seznámili s Josefem, byla super. Příběhy o "přátelství" devadesátník-třicátník mám velmi ráda, i zde to bylo povedené. Ještě víc super byla část druhá, kterou jsem zhltala na jeden zátah (příběh Minky se v něčem opravdu hodně podobal příběhu Mengeleho děvčete - nevím, zda je to dobře nebo špatně?!). Ale...co měla být ta třetí část? závěr se dle mého autorce vůbec nepovedl. Červená knihovna by mi až tak nevadila, ale to, že autorka úplně upustila od podstatného-od Josefa a Minky, to mi teda vadilo. A když už se těmto postavám věnovala - pokus o nečekaný zvrat nevyšel, mně to přišlo strašně překombinované, nepovedené.
Je to lepší než než průměr, zejména díky čtivosti prvních dvou částí, proto dávám čtyři hvězdičky. Jen velká škoda opravdu překombinovaného závěru.

munka
12.04.2020 4 z 5

O knihe som uvažovala už skôr, ale až možnosť použiť ju do výzvy ma ovplyvnila. Trochu mi vadilo striedanie deja, dokonca som aj knihu odložila, ale po dvoch troch dňoch som sa k nej vrátila. Dostala som sa cez prvú časť , potom prišlo rozpravanie Minky a zrazu som zistila, že som na konci.

Mabie
12.04.2020 3 z 5

Podlehla jsem PR knihy a zdejšímu vysokému hodnocení a jsem docela zklamaná. Příběh má několik dějových linek (mě se opravdu hodně líbila jen jedna) a uznávám, že autorka má velice dobře nastudovanou problematiku a všechny detaily. Popisy osob, míst i situací jsou někdy až sugestivní, ale celé dohromady mi to nějak neladí, je to upracované a nevěrohodné. A tím nemyslím problematiku holokaustu, ale uvěřitelnost samotného příběhu, který je zamotaný přespříliš.
Že by se nacista z Osvětimi nechal 70 let tak unášet příběhem o upírech, že i jeho poslední myšlenka před smrtí se upíná k tomu, jak příběh dopadne, to mi přišlo s prominutím jako hovadina. A že by nenápadně žil 50 let ve stejném městě jako přeživší Minka, která by o něm nevěděla, to je podle mne další hloupost.
Hlavní hrdinka Sage mi připadá jako postava, které jsem moc nevěřila její základní rozpoložení a už vůbec ne následný přerod z těžkého introverta do “poučeného realisty”. Popisovaný vztah s ženatým mužem mi přijde vzhledem k její povaze hodně nereálný a nakonec ten happy end tlačený na sílu ...a žili spolu šťastně až do smrti. Ach jo. To ne!
Takže za mě jediná věrohodná osoba byla Minka a její vyprávění o válce a Osvětimi. To bylo působivé, děsivé, šílené, zkrátka opravdu o holocaustu.
Pokud srovnám knihu třeba s Pekařovou dcerou a nebo Slavíkem, tak toto je překombinované a za mne jen 3*.

astra3
10.04.2020 5 z 5

Velmi zajímavý příběh. Nutí nás k zamyšlení. U autorky jsem zvyklá: "Co kniha, to originál".

Pauvka
07.04.2020 5 z 5

Naprosta TOPka!! Pribeh me hned od zacatku pohltil a pri kazde volne chvili, kdy mimi spalo jsem cetla! Vsem doporucuju

Capkomi
02.04.2020 5 z 5

Obdivuji tuhle autorku s jakým citem a lehkostí dokáže napsat příběh o těžkých témátech. Nečekejte prvoplánový příběh o holocaustu.

Efča59
31.03.2020 4 z 5

Do první části jsem se nemohla začíst, ale pak příběh nabral na obrátkách a 400 stran jsem přečetla za dva dny. Za mě mohu doporučit.

Drahuš
31.03.2020 5 z 5

Prvních pár stran jsem se nemohla začíst, ale pak se to rozjelo a už se nedalo odtrhnout. Krásný příběh.

susan333
26.03.2020 5 z 5

Opět jedna z knih, které si soukromě zařazuji do svých "srdcovek". V knize jsou obsaženy velmi silné příběhy, které mě pohltily svou syrovostí, uvěřitelností a otevřením několika problematik, které najednou nejsou tak černo-bílé jako před chvílí. Příběh z pohledu nacisty jsem ještě nečetla, tato část pro mě byla asi nejpřekvapivější.. Zůstává mi otazník u asi dvou náznaků v knížce, jestli Josef byl do Minky zamilovaný..Přiznávám, že zpočátku jsem se nemohla začíst, možná i z toho důvodu, že si většinou nečtu obsah děl a knihy k četbě si vybírám intuitivně. Takže jsem odložila a po čase se vrátila.. nakonec čtu s odstupem pár týdnů nyní podruhé - nahlas manželovi, který nemá tu trpělivost se brodit obsáhlými knihami. Děj mě ovlivnil v tom smyslu, že se snažím potraviny zavčas spotřebovat, neplýtvat jimi. Skládám velkou poklonu paní spisovatelce (přičemž mě mrzí, že neumím anglicky, aby se to také dozvěděla), musí být piplavá prácička napsat takovouto krásnou obsáhlou knihu v kontextu historické správnosti...pasáže s pečením chleba se mi rovněž líbily, jak již tady někteří také uvádějí..romantickou linku mezi Leem a Sage bych v knize oželela, stejně tak i opakované pasáže o upírech - i když linka upírů měla smysl v možných podobenstvích k bratrům nebo obecně k nacistům. Možná trochu pro mě nebylo uvěřitelné, že by psaní příběhu mohlo v reálnu někoho takto zachránit, jako se to stalo postavě Minky (ale nemám moc historické znalosti, možná to reálné mohlo být). Přese všechny drobné mínusy velmi silný příběh, za který děkuji.

lucie9998
23.03.2020 5 z 5

Kniha je super! Ráda čtu knihy na toto téma a tato je velmi poutavá, nedotrhnete se od ní.

DanaKa81
20.03.2020 4 z 5

Knihu určitě doporučím!Dějová linie Minky, která zažila holokaust, byla moc čtivá.Sice její vymyšlený příběh o upírech mě nebavil, ale naštěstí nebyl zdlouhavý. Mám pocit jako bych přečetla dvě knihy různých žánrů(Holokaust a červená knihovna) se společným překvapivým koncem. Vnučka Minky nakonec najde pravdu, kterou Josef skrýval desítky let . Strhávám jednu hvězdičku za opakující se zážitky z pečení...

Mi--LADA
13.03.2020 3 z 5

Nejvíce mě zaujal Josefův životní příběh. Od knihy jsem čekala mnohem víc.

zupri
11.03.2020 5 z 5

Knížku jsem četla již před pár lety a hodnotím na 5* proto, že ve mě stále zůstává ... příběh je tak silný, že nejde zapomenout. A to je asi nejvíc.

Amymal
11.03.2020 2 z 5

Tak tohle ne, pateticka (lec ctiva) cervena knihovna. Neuveritelne stupidni a vykonstruovany dialogy, logiku pozbyajici kostra pribehu a plottwist na konci uz jenom pobavi. Meh

kachnat
10.03.2020 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v časech, ve kterých je příběh psán, než jsme pochopila, že příběh o upírech je vsuvka, kterou si vymyslela jedna z hrdinek. Moc hezky napsané, smutné, dojemné. Konec je smutný i šťastný. Vyprávění o Osvětimi je velmi poutavé, místy mi šel mráz po zádech. I přes těch prvních pár stran, kdy jsem byla zmatená a nemohla se pořádně začíst mě nakonec kniha pohltila. Láska, nenávist, vina, odpuštění, trest, smutek, neštěstí i štěstí z maličkostí. O to víc si vážím toho, co mám.