Vypravěčka

Vypravěčka
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4323 4323

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller, 2013

daniela7015
26.05.2018 5 z 5

Musim pripustit, ze mi trvalo dlouho se do knihy zacist... Asi tretinu knizky a dala jsem ji sanci jen kvuli vysokemu hodnoceni. Menici se vypraveci prokladane fiktivnim pribehem o upirech, to jsem necekala... Ale druha cast knihy je skvela a poslednich 10 stran uzasnych. Neni to nuda, neni to ocekavany konec. Ackoliv jsem knih o holocaustu precetla hodne moc tahle nebyla jako ostatni, byla v mnohem jina. Doporucuji.

otesánek
20.05.2018 5 z 5

Uff..... Hodně silná kniha. Je plná emocí, bolestí, snů....snů malé holky, která se mění v ženu a ty její sny se mění v příběh a příběh který se rýsuje jako děsuplná povídka o upírech, ale ti upíří jsou ve srovnání s realitou jen útěk k lepšímu...útěk k něčemu co má naději na lepší budoucnost než realita. A konec...překvapivý....

Linie se Sage,Leem není nepodstatná.Je to takové trochu vytažení do reality dneška aby čtenář nebyl jen v té hrůze, která se děla za druhé světové války.....tím si myslím, že se ta kniha daleko blíž dostane ke každému kdo ji čte a nestane se tak jen další z mnoha knih o holokaustu.

V několika komentářích jsem četla o zbytečnosti příběhu o upírech, který psala Minka. O příběhu, který ji napadl v dětství provázel ji ghettem, byl s ní když přišla o blízké a působil jako anestetikum ve chvílích duševní i fyzické bolesti. Ten příběh má smysl, alespoň já ho tam vidím. Do knihy určitě patří.

Sice nemám tušení jak dnes vypadají školní osnovy češtiny a jakou obsahují povinnou četbu, ale tuhle knihu bych tam zařadila. Je velmi dobře napsaná. Příběh je silný, dokáže zaujmout..... uchvátit. A co se emocí týče.... mě tenhle příběh sevřel srdce a vehnal slzy do očí. Nemám moc ráda dlouhé recenza, ale tahle kniha mi nedovolila o ní napsat méně.

Mandlevest
20.05.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Úplně mě pohltila. Líbilo se mi vše. Laskavě dojímavý příběh o Sage, srdce drásající příběh Minky a nevadil mi ani morbidní upírský příběh, který je velmi důležitý pro život Minky, a tak má, dle mého, v knize své místo. Těším se na Vlka samotáře.

Tyrkysová
19.05.2018 4 z 5

Příběh je i přes svou sílu a myšlenku místy hodně pohádkový. Mému naturelu více vyhovují více obnažené příběhy bez příkras a zaobalování. To jistě také v mnohém ovlivňuje fakt, že mi obdobné příběhy nevadí číst a tudíž jsem četla i mnohé, které válečné hrůzy popisují více detailněji. Což také znamená, že je kniha jistě vhodná pro ty, co tato problematika zajímá, ale současně ji potřebují dávkovat ve "snesitelných" dávkách.
Spíše, než přesný popis historických událostí v příběhu nacházíme i pohled rozdílných generací, potřebu uchovávat a znát své dějiny a dokázat se k nim postavit, ale také množství filozofických otázek, jež nás nutí zamyslet se nad tím, co je ještě dobré a co už ne, a nakolik může člověk své činy odčinit, či si zasloužit odpuštění.

Terry.89
17.05.2018 5 z 5

Moje první setkání s autorkou, které dopadlo doslova na jedničku. Její styl psaní je úžasně čtivý a plynulý. Bez nejmenšího problému mě vtáhl do děje, ať už šlo o samotnou sage nebo vyprávění její babičky. Část příběhu, který je o Mince mě naprosto pohltil, je to úžasné vyprávění a já autorku obdivuji, jak z informací, které poctivě posbírala dokázala tak bravůrně vykouzlit tento strhující příběh plný emocí. Já jsem z knihy nadšená a jsem zvedavá, jak se mi zalíbí další autorčiny knihy, které na mě prozatím čekají v mé knihovně.

memory
15.05.2018 4 z 5

Také bych si vystačila pouze s vyprávěním Minky. To jsem prožívala téměř fyzicky. Nebo když už příběh ostatních, tak s lepším vykreslením motivů Franze (připadá mi, že mu šlo jen o příběh, tudíž jeho snaha o záchranu Minky nemá nic společného se soucitem) a bez trapných sebelítostných pasáží Sage a jejího omdlévání u nohou švarných mládenců.

PWM
12.05.2018 2 z 5

Dílo protnuté úchvatným protikladem – Vypravěčku totiž napsala paní, která, soudě podle této knihy, sama vypravěčkou v žádném případě není…

Z celé knihy mám neodbytný pocit, jako by se Rosamunde Pilcher rozhodla, že by vlastně jednou taky chtěla napsat knihu jako je Schindlerova Archa Thomase Keneallyho, ale nevěděla si samozřejmě rady a tak pro jistotu kombinovala všechno se vším, až jí z toho nakonec vyšlo Čapkovo „Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort“…

Celkově vzato je kniha dost plytká směs různých klišé a patosu. Násilná snaha o propojení vyprávěcích rovin a převyprávění příběhů více osob, nejsilnější obrazy vykradené z jiných známých zdrojů, prvoplánové vyprávění, záměrná hra na city, neuvěřitelné a naivní příběhy i vývoj hlavních postav, či příliš slabé podobenství o upírech jsou prostě příliš málo pro opravdu dobrou knihu.

Shrnuto a podtrženo: lepší než nic...

Siege03
09.05.2018 5 z 5

Kniha velmi precizně zpracována,je vidět,že autorka má nastudováno.Co bych k tomu vytknula je "fantasy" příběh o upírech.Ten mi k příběhu neladil,ba naopak vadil.Závěr knihy mě velmi překvapil,to jsem nečekala.Knihu doporučuji

Beňourka
07.05.2018 5 z 5

Tak krásná kniha, jejíž děj se nezapomíná. Dostala se mně pod kůži.

snimcibdim
07.05.2018 2 z 5

To jsem se nechala pěkně napálit vysoký hodnocením (které naprosto nechápu).
Pro mne je tohle jen prvoplánová předvídatelná míchanice - poskládaná trocha faktografie (aby bylo vidět, že autorka má hodně nastudováno), jemně oslazeno nedomrlou lovestory (aby si ženský přišly na svý), lehce kořeněno rádobyfilozofickými "moudry" (aby to bylo jako „chytrý“) a prošpikováno upírskou pohádkou (upíři jsou přeci IN).
Celek jak když pejsek s kočičkou vařili dort.
A to mám kombinování víc dějových nebo časových linií vyloženě ráda, ale zde mi to přišlo jako účelové navrstvení všeho, co se tak o holocaustu všeobecně ví, a co obvykle zabírá.
Problém je, že celá ta překombinovaná konstrukce je poskládána ze součástek, které jednotlivě samy o sobě neobstojí. Příběh Sage je banální, příběh Minky je naivní (i když rozhodně z celého románu nejlepší), příběh Josefa je nevěrohodný a tu upířinu komentovat ani nebudu. Ale nápad, že vzdělaný člověk holdující klasické (!!!) literatuře bude fatálně zasažen takovou podprůměrnou Young Adult pohádkou mi přijde vyloženě úsměvný – a to nemluvě o tom, že motiv kulturně založeného nácka, co pomůže talentovanému židovi, není nijak originální a byl už zpracován i nesrovnatelně lépe.
Konec nijak nepřekvapil, přišlo mi to až neuvěřitelně průhledné.
Při přečtení anotace mi přebal knihy (Ikar 2014) přišel nesmyslně romantický, ale teď uznávám, že je naprosto přesný.
Vypravěčka je totiž takový "Shabby chic" holocaust.
Dvě hvězdy za snahu.

Mišulka331996
07.05.2018 5 z 5

Pokud bych měla k této knize něco napsat, tak bych asi nenašla to správné slovo. Osobně jsem probrečela skoro celou knihu a zároveň jsem si odnesla opravdu zvláštní pocit. Tohle stojí za přečtení! Nikdy si nedokážeme představit, co vše se skutečně dělo, ale tato kniha to dost slušně popisuje. Za mě 5 hvězd.

IvcaIvet
05.05.2018 4 z 5

Musela jsem si dát den na rozmyšlenou, než se k této knize vyjádřím.. jedná se o velmi opěvovanou a vyhlášenou knihu a proto člověk čeká veeelmi hodně silný příběh..no řeknu to tak,že jsem četla lepší knihy zaměřené na holokaust např.Hana(ta byla mnohem více uveřitelná)...za mě,ale negativum upíři a mnoho psychologie,což je dnes módní element.. tak trochu nečekaný konec jsem odhadla už na začátku..ale za to,že mě Vypravěčka donutila se zamyslet nad celým příběhem,hodnotím kladně:-)

romanka26
02.05.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Líbilo se mi jak vyprávění Minky, tak i Sage. Také byly skvělé části s vymyšleným příběhem, který napsala Minka o Anie a upírech. Určitě doporučuji :)

petrarka72
01.05.2018 4 z 5

Příběh o vině, svědomí a trestu. Také o příbězích a jejich síle. A ano, Minčino vyprávění by stačilo - ale Sage je krásná postava.

Monul.ka
30.04.2018 5 z 5

Téma 2. světové války, holokaustu atd. není nic, co by mne nalákalo. Vlastně teď vůbec netuším, jak jsem se ke knize dostala a rozhodla ji číst. Každopádně mě velmi překvapila. Dlouho jsem hledala knihu, která mne zase zaujme natolik, že obětuji i nějaký ten spánek. Opravdu skvělá kniha. Úplně nesouhlasím s názorem, že kniha je zajímavá jen díky vyprávění Minky. Naopak. Podle mého názoru milostný příběh Sage i pohádkověděsivé vyprávění o upírech poslouží jako lehký oddych od hrůzy a bezcitnosti holokaustu. Potřebovala bych potom asi více pauz na "duševní oddych" a kniha by se mi četla hůř.

Co mi přišlo moc, byla šéfová Sage. Tvář Ježíše v chlebu?

Knihontýnka
28.04.2018 4 z 5

Příběh, který ukazuje zvrácenost světa i dobro, kterému se občas podaří prostřednivtvím člověka vybublat na povrch. A pro mě osobně taky varování.. Historie se opakuje a je potřeba o některých tématech mluvit, klidně formou beletrie, abychom na nezapomněli a třeba znovu nedopustili totéž. Není to dokonalý příběh (“překvapivé” rozuzlení není pro zkušeného nebo přemýšlivého čtenáře žádným překvapením, ...), ale stojí ze to ho přečíst.

Aqua-bella
28.04.2018 4 z 5

Velmi pěkné čtení nabízející silný příběh o životě ve válečné Evropě, holokaustu, snech a ideálech mladé židovské dívky a jejích následných osudech včetně osudů její vnučky. Příběh se rozjíždí pomalu, ale postupně nabírá větší a větší spád, za nejlepší část bych hodnotila vyprávění Minky. Bohužel však knize ubírá jednu hvězdičku vyprávění Sage, především její milostná dobrodružství, která jsou na úrovni laciné červené knihovny. Pasáže, ve kterých se řeší její milostný život jako by do knihy nepatřily nebo je dokonce psal někdo jiný, jazykově jsou nepovedené a jaksi násilné. Jako nejzajímavější hodnotím vyprávění Minky o životě ve válečné Evropě a Osvětimi. Rovněž by se mi líbilo, kdyby byla víc rozvedena část o Josefovi a jeho myšlení. Nahlédnutí do mysli nacisty by bylo určitě zajímavé.
Knize také trošku ubírá na kvalitě resp. přehlednosti časté střídání vypravěčů, rovněž jsem zpočátku vůbec nechápala vyprávění o upírech, které mi přišlo naprosto mimo. Proč v knize je se vlastně dozvídáme až někde uprostřed příběhu.
Vypravěčka stojí za přečtení, rozhodně ji doporučuji. Pokud se čtenář prokouše částí s "úvodem do pekařské problematiky" a přivře oči nad milostnými dobrodružstvími Sage, bude určitě spokojen a příběh v něm zanechá hlubokou stopu a donutí ho se zamyslet nad tím, jak se nám dnes žije dobře a jak měli někteří lidé těžký život.

Nimunka
24.04.2018 5 z 5

Krásné čtení.

DaymondeuX
18.04.2018 3 z 5

Kdyby byla kniha jen samotne vypraveni Minky o nastupu nacismu, segregaci zidu, promene zivota, sveta, snu a idealu jedne mlade naivni zidovske divky, zivote v zidovskem ghetu a zejmena v koncentracnim tabore, dal bych plny pocet hvezdicek. Bohuzel autorka se neubranila nutkani "obohatit" knihu o vice casovych rovin a jakesi pokusy o temer rekurzivni vypraveni (takze ctenar se obcas ztraci v tom kdo je kdo, koho je co a kdy), dale o naprosto zbytecny a nezazivny zacatek a la "Uvod do studia oboru pekar/cisnik", o vyslovene trapny hloupy pubertalni konec na urovni literarniho trestneho cinu jmenem Stmivani, pri kterem jsem se misty stydel, co (že) to ctu a o jakesi nasilne, neautenticke, podivne milostne mnohouhelniky, ktere by snad neudelaly ostudu v casopise Bravo nebo Top divka nekdy kolem roku 1998, ale v teto knize pusobi zbytecne a nepatricne jako chlup na spanelske omelete.

Spolu s pokusem o jakesi hororove upirske intermezzo, ktere mi fakt pilo krev (haha!) a jez i pres ocividny zamer autorky o vytvoreni hluboke metafory nedava absolutne zadny smysl, vyzniva do prazdna a je, podobne jako pulka knihy, naprosto zbytecne, na me kniha jako celek nepatrne zapusobila dojmem, jako kdyz Göring a Mengele pekli dort.

Stoji za to si knihu precist? Rozhodne ano. Ale velmi bych doporucil zvazit preskocit rovnou na vypraveni Minky a predstirat, ze stranky pred nim a po nem neexistuji.

lenkavildomcova
18.04.2018 5 z 5

Krásná... Jestli se teda dá o knize vyprávějící o hrůzách holokaustu říct, že je krásná... Autorka je prostě skvělá vypravěčka.