Zabij, nebo budeš zabit. Kniha druhá
Ed Brubaker
Zabij, nebo budeš zabit série
< 2. díl
V úvodu druhé knihy série oceňovaných noirových mistrů se pro našeho hrdinu, samozvaného mstitele Dylana, věci konečně začínají obracet k lepšímu. Má od lékaře předepsané správné léky, mstitelskou kariéru zdárně ukončil a jeho osobní démon, zdá se, nenávratně zmizel. Takže je asi všechno v nejlepším pořádku, ne? No, bylo by, kdyby ruská mafie stále zatvrzele nepátrala po maskovaném muži, který zabil Bogdana, oblíbeného bratrance nejvyššího šéfa. A v momentě, kdy se tato brutální organizace Dylanovi konečně dostane na stopu, bude náš hrdina opět postaven před známou volbu… ZABIJ, NEBO BUDEŠ ZABIT. Nová úspěšná série ZABIJ, NEBO BUDEŠ ZABIT – od oceňovaných tvůrců komiksů CRIMINAL, FATALE a ZATMÍVAČKA – je podvratný pohled na mstitelský žánr, ultrafialový reflektor osvětlující nefunkční a nespravedlivý svět kolem nás. „Využívá prvky kriminálního žánru a psychologického i nadpřirozeného hororu, aby nám nabídla takový pohled na mstitelský kánon, jaký tady ještě nebyl… Rozhodně to není pro děti – ale ostatní by to určitě neměli propást.“ – Library Journal... celý text
Literatura světová Komiksy
Vydáno: 2022 , BB artOriginální název:
Kill or be Killed. Vol. 2, 2017
více info...
Přidat komentář
Tento druhý díl hodně pestrý, v závěru napínavý. Moc se mi líbila ilustrace, která dokonale vystihuje i pocity postav. Závěr skončil tak, jak měl.
Odhalení na konci první knihy Dylana přinutí se začít víc hrabat ve své hlavě... chce usměrnit vlny, uzavřít svoji dráhu mstitele, nezavléct Kiru do nebezpečí a vše napravit, ale démon se začne zjevovat v každém momentě jeho života, poté, co postupně odhalí další rodinné souvislosti, "rodinnou kletbu" a tak nakonec hrdina končí ve cvokárně, mezitím jeho práci začne napodobovat někdo jiný a policistka, která po něm od začátku pátrá konečně dává díly skládačky dohromady, zatímco vše spěje ke konci, který mi nádechem hodně připomněl komiksy a vyprávění z Maxe Paynea (respektive speciálně z druhého dílu 'The Fall of Max Payne', který jsem svého času často hrál, i zde byl nekompromisní hrdina, femme fatale, ruská mafie a odsud pochází i moje oblíbená věta "There Are No Happy Endings" a jak můžete čekat, v podobné náladě končí i tento příběh, jen místo nočního deště je v něm denní sníh). Svět vás zlomí. Všechny ideje, které o něm můžete mít... nejsou pravda, je to nejspíš jen jedna z dalších lží systému (ale to není nic novýho). Jak říká Tommy, hrdina Mafie, během svého konce, "Víte, svět se neřídí zákonama, svět říděj lidi." Vaše akce budou mít následky. Škoda, že Ed Brubaker nenabízí něco trochu hlubšího a osobitějšího - tím myslím obsahově, protože stylizací a tempem je to dobrá záležitost. Přišlo mi ale že 'Zabij, nebo budeš zabit' je jen na přeskáčku vyprávěný příběh mstitele, jak sám na konci dodává, protože takhle chaotický je život, který na vás skočí a vy nevíte, co se děje... jenže ve výsledku je příběh velmi lineární a vlastně nepřekvapující a myslím si, že z toho motivu se dalo vyždímat více. Jen občas přijde autor s nějakou myšlenkou, ale líbil se mi konec, kde: I. konce hrdinů jsou často kvůli blbé chybě; II. chceme vidět jiný konec a III. vaše práce a život zanechává v lidech stopu. (...) Solidní žánrový komiks je tohle ale určitě a jako TV adaptace by to mohlo být obstojné. Nebudu lhát, že jsem to nehltal.
Druhý díl je lepší, než ten první. Dylan už zde není tolik pod vlivem démona, ať už je či není skutečný. To ale neznamená, že by se vzdal svého vraždění. Dylan totiž zjistí, že není dobré naštvat mafii, která hledá své nepřátele tak dlouho, dokud je nenajde. A tak mu nezbývá, než si to s mafií, která mu pomalu šlape na paty, nadobro vyřídit.
Tak druhý diel bol úplne iný ako prvý, odohrával sa aj na psychiatrickej liečebni, vďaka čomu má plusové body u mňa, čo zase sa dalo pochopiť, keďže celý minulý diel zažíval to, čo zažíval. Kresba a príbeh bolo proste top a niečo nepredstaviteľné, čo človek musí prečítať, aby to precítil. Niečo z toho, čo v tomto komikse zažil Dylan je proste niečo osobné, čo sa ma až bytostne dotýka a celý komiks viedol k finále, ktoré bolo nečakané a v podstate malo dva konce a človek si môže vybrať, ktorý sa mu viac páči. Ono záleží aj od toho, čomu človek verí vo svojom živote. Proste tento komiks má veľmi hlboké myšlienky o živote, smrti a o tom aký je tento život nespravodlivý. Určite ho odporúčam a pre mňa osobne topka od Brubakera a Phillipsa, hlavne kvôli tomu, ako sa ma osobne dotýka.
Pokračování, které rozhodně dává najevo, že komixy o maskovaných mstitelích nemusí být na jedno brdo.
Plný počet. U prvního dílu jsem měl několik výhrad, které ale do dvojky vymizely. Moc mě bavily postavy, skvělé rozuzlení, tempo, kresba... Nemám žádnou námitku.
Původně jsem chtěl napsat jeden společný komentář pro obě knihy této parádní jízdy. Jenže to nejde. Druhá kniha je totiž jiná než ta první. Jasně, pořád je to o zabíjení zlých lidí, ale motor, který to celé žene kupředu je už jiný. Na konci první knihy si Dylan uvědomil, že démon, který ho ke všemu nutil, byl jen v jeho hlavě. Produkt špatné mediace. Nyní už bere správné prášky a démon zmizel. Dylan si tak mohl dát život zase dohromady a budoucnost zase vypadala růžově. Jenomže, jak se zdá, naši démoni ani ruská mafie nezapomínají.
S halucinacemi démona zmizelo i určité kouzlo ve vyprávění. Předtím byl Dylan jenom pošuk, který byl pod vlivem svého démona. Amatér, který sotva věděl jak na to. V této knize zbyl už jenom metodický sériový vrah, amatérský Punisher. Ale oproti první knize, kde se vše vyvíjelo a gradovalo víceméně plynule, tak tady si Ed Brubaker připravil několik zvratů, které znenadání úplně mění směr vyprávění. A je to vážně překvapivé. Snad jen to poslední překvápko, v podobě celého posledního sešitu, si mohl odpustit.
„Už v předešlých sériích jsme balancovali
hodně za hranou zákona (asi tak o 30 paragrafů),
zde si troufám tvrdit, šli autoři
ještě do trochu většího bahna.“
(Mikoláš Tuček – Score)
„Součástí tvé nemoci je sabotáž sama sebe, Dylane.“
Tak že opět – rozbalit – očuchat - letmo posoudit kresbu, a hurá na druhý díl. Začínáme jen o cca dva měsíce od posledních událostí. A začíná to celkem tvrdě. Jdeme rovnou na věc. Dylan tam vstupuje do.... Ale nepředbíhejme, na to je ještě čas. Ano, ano, ano, přesně takhle si se čtenáři tvůrci hrají. Najedou na, pravděpodobně, nejbrutálnéjší scénu v příběhu a pak několikrát převedou děj o něco do minulosti. Pak se ke scéně vrátí, popojedem o jedno či dvě okna a, šup do minulosti. Uf, jak já byl zpočátku naštvanej.
Malá ochutnávka:
Lidi, jejichž otcové nespáchali sebevraždu, to nejspíš cítěj jinak, ale pokud se váš táta zabil, zůstává pravděpodobně ve vašich vzpomínkách jako dost tragická figura.
Jako rodinná vzpomínka, která utváří to, kým jste.
Tak jsem to alespoň vždycky vnímal já. Můj otec pro mě byl legenda – tragická i smutná... Obojí zároveň.
Jenže ono to má něco do sebe. Dozvíte se spousty střípků, jak se do té situace Dylan dostal, zjistíte něco víc o jeho tátovi a celkově o jejich minulosti. Tak že je to vlastně udržování čtenáře v neustálém („a teď nemáte ani šajna, co bude následovat“) napětí. Nedočkavost na vás pak tak krutě útočí, že jste neustále hnáni ve čtení vpřed a doslova spěcháte zabíjet, aby jste zjistili, jak to vlastně dopadne. Scénář perfektní, kresba nádherná. Tomu se opět nedá nic vytknout.
Citát: Svět má jeden zásadní problém... Nikdy není na nic dost času. Většinou nejsme zazobaný, takže trávíme dny činnostma který dělat nechceme. Práce... placení účtů... práce. Nemáte čas myslet na nic jinýho než na samotný přežití.
Stejně jako první díl, naprostá lahůdka, která mísí žánry, pracuje s nespolehlivým vypravěčem, ale přitom zůstává neskutečně čtivá. Více v komentáři u prvního dílu. U druhého vše paráda, jen ta vsuvka z blázince byla trochu slabší, včetně té zápletky s dozorcem, to tam vůbec nemuselo být. Ale jinak skvělý počin. Doporučuji.
Moc mě bavila ta neuvěřitelná naléhavost Dylanova příběhu. Úplně jsem vnímala jak se můj mozek přepnul na Dylanův, málem jsem měla pocit, že bych taky měla jít někoho zabít :-D
"...dělat pořád dokola to samý a očekávat, že se něco změní, je ještě šílenější, než jsem já..."
Když opomenu příběh, který neustále skákal sem a tam ( a ano, je mi jasné že to byl záměr který občas oglosoval i sám vypravěč... ) , tak to bylo docela fajn. Navíc, když jsem pro připomenutí si prvního dílu, začal příběh číst znovu, už jsem tolik neřešil děj ale všímal jsem si i více kresby ,a objevoval detaily a neskutečně přesně nakreslené výrazy a duševní rozpoložení protagonistů. A to se málokdy vidí.
(SPOILER) Perfektní zakončení této vynikající série, v níž se nejdříve samozvaný mstitel Dylan vypořádal mj. s částí parchantů spojených s ruskou mafií a zachránil život neústupné policistce Lily (té je věnována zejména závěrečná pasáž příběhu), aby byl nakonec způsobem, který asi bylo lze předpokládat, "zbaven" svých vlastních démonů (či lépe vlastního démona). Excelentní kresba, stejně tak výživný příběh, kde se prolíná mluva postav souběžně s vnitřními myšlenkami Dylana...Za mě 5*, celá série Zabij, nebo budeš zabit byla nesmírně čtivá, byť poněkud depresivní....ještě hodnou chvíli po dočtení jsem na ni musel myslet. Dylane, budeš mi chybět...A propos, a co Kira a její démon? Nestál by i její příběh za samostatné zpracování :-)
Druhá kniha Zabij, nebo budeš zabit je finále príbehu o vysokoškolákovi Dylanovi, ktorému nakáže samotný diabol, aby každý mesiac zabil jedného človeka, inak zomrie on. A finále je to perfektné! Značne nepredvídateľné, prekvapivé a veľmi drsné. Je to jedna z najlepších prác od dvojky Ed Brubaker a Sean Phillips a je vidieť, že to oboch naozaj bavilo. Ak máte radi drsné kriminálne príbehy, je to povinnosť. Jeden z najlepších komiksov roka.
„Hodně se usmívá, ale je to takovej smutnej úsměv, víte?“ Dvojka je o chlp slabšia, ale nebojte sa: keďže sú to Brubaker a Phillips, stále máme dočinenia s patrične úderným nadpriemerom. V dvojke je príbeh dôstojne ukončený. Odpovede na niektoré otázky Ed necháva bez odpovedí resp. ich zamotal tak majstrovsky, že zrejme nebudete vedieť, ako sa to skončilo (tentokrát to nemyslím ako kritiku, skôr naopak). Brubaker v scenári síce žiaľ siahol po hŕstke béčkarských zvratov, v ktorých neskutočným spôsobom ohýba náhodu (Dylan sa pri kúpe kávy dozvie, že po ňom ruská mafia stále ide, to ako vážne?). Avšak nejde o nič katastrofické (len by ste to u machra Brubakerovho formátu skrátka nečakali). Inak vynikajúca vec, ktorej veľa dáva sympatický ústredný mladistvý (anti?)hrdina, ktorému držíme palce, aj keď samozrejme vieme, že takto by sa to nemalo robiť, lebo by to skončilo ako vo filmovej Očiste. Ostatné postavy sú buď sympatické (vyšetrovateľka, Kira, mama) alebo zaujímavé i na minimalistickom priestore (psychiater, šéf mafie). Samozrejmosťou je bravúrna výtvarná stránka Brubakerovho dvorného Seana Phillipsa (snežné pasáže). Kvitujem zákerný koniec.
Autorovy další knížky
2013 | Batman: Kameňák a další příběhy |
2011 | Captain America: Omnibus: Kniha první |
2012 | Každý je zločinec |
2020 | Zatmívačka |
2015 | Poslední z nevinných |
Je dobře, že se tvůrčí tým rozhodl Dylanův příběh neředit a nenatahovat. Protože takhle, má grafický román ZABIJ, nebo budeš ZABIT mnohem větší sílu. Ke scénáři bych snad ještě dodal, že stejně jako první díl není ani druhá kniha vyprávěna lineárně, což dodává příběhu zajímavé napětí a spád.
Cekově asi nejde o nejlepší Brubakerův počin, ale rozhodně stojí za pozornost. Do hlavy takhle pošahané postavy se totiž nepodíváte každý den. Navíc ten nápad s démonem je opravdu skvělý.
PS: Expresivní Phillipsova kresba k tomuhle příběhu pasuje jako kulka do zátylku ruského bosse. Ale to tak nějak všichni víme.