Zachovaj si zdravý rozum
Anders Hansen
Zachovaj si zdravý rozum je kniha o ľudskom mozgu, ktorý sa nestihol prispôsobiť dnešnému zdigitalizovanému svetu. Dospelí dnes venujú mobilom priemerne štyri hodiny denne, u mladých sa tento čas pohybuje medzi štyrmi až piatimi hodinami. Pri písaní tejto knihy sa autor snažil zistiť, ako na nás tieto zmeny vplývajú.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2020 , barecz & conrad booksOriginální název:
Skärmhjärnan, 2019
více info...
Přidat komentář
Kniha která má určitě své opodstatnění, navíc je pro tuto dobu velmi aktuální a dotýká se skoro všech. Autor píše o tom jak a proč nás ovlivnují moderní technologie a jak si s nimi zatím poradil náš mozek, který utrnul svým nastavením někdy v době lovců sběračů a od té doby se nijak zvlášt nevyvinul....což může a také je důvod proč v dnešní době zažíváme daleko více stresu a depresí a neumíme si s tím poradit. Mě osobně by to třeba vůbec nenapadlo se nad tím takhle zamýšlet, ale dává to smysl. Náš mozek není nastavený na dnešní moderní dobu a tak reaguje v mnoha situacích tak jak bylo vhodné kdysi dávno, ale ted nám to paradoxně v době blahobytu a svobody komplikuje život.
Čtení těchto knih můžu určitě doporučit. Jde tu o to, že jejich čtením svůj mozek a své uvažování přenastavujete a dovolujete si dívat se na situace z mnoha různých perspektiv, která vám mohou pomoci si určité věci uvědomit, vyjasnit a zvládat těžké situace pomocí návodů které by vás nikdy třeba nenapadly. Díky těmto knihám můžete získávat ony kýžené odpovědi, které vám mohou i zlepšit život, takže se nebojte je číst, i když třeba ostatní je považují za ezoterické bláboly nebo výmysly....nebo se je stydí číst, protože by tím přiznali, že né vše v životě funguje podle jejich představ.
Studiemi podložená kniha o tom, jak náš neandrtálský mozek (ne)funguje v digitální době. Vysvětluje, jak mobily, internet atd. ovlivňují naše citové rozpoložení. Obsahuje rovněž rozsáhlý bibliografický rejstřík pro další případné studium. Bylo to skutečně zajímavé čtení.
Plných pět hvězdiček jsem nedala proto, že autor si opakovaně klade stejnou otázku - způsobují mobily úzkost nebo úzkostní lidé více používají mobily? - a opakovaně si na ni stejně odpovídá. Když už tato otázka vyvstala po několikáté, začalo to na mě působit dojmem úzkostného člověka, který se neustálým opakováním ujišťuje o tom, že dospěl ke správnému závěru.
Doporučuji všema deseti hlavně pro majitele chytrých telefonů - nejen rodičů. Zvláště oceňuji překlad a skvělou korekturu.
Četla jsem nejdříve "Proč se cítíme špatně, když se máme tak dobře?", takže určité věci pro mě nebyly novinkou, ale celkově jsem to brala jako doplnění a rozšíření informací o sociálních sítích.
Hansen to umí zkrátka podat i pro úplného laika a jeho přístup k věci se mi opravdu líbil. Především informace o tom, jak nás ovlivňuje i jen samotná přítomnost mobilu na stole mě opravdu překvapily. Sociální sítě jsou zkrátka past a to tahle kniha byla psaná před obrovským boomem tiktoku v roce 2021, o jehož následních se dočteme za pár let a odvažuji se tvrdit, že vůbec nebudou pěkné. Drobným mínusem je opakování jistých informací ve vícero kapitolách.
"Pro 99,9% vašich předků bylo extrémně nezvyklé, že by se ocitli v situaci, kdy měli jídlo, bezpečí a ochranu s vidinou do budoucna. Příroda nás nestihla přizpůsobit přebytku, který nás teď obklopuje, a tak se dál strachujeme a pátráme po nebezpečí, i když bychom už nemuseli."
Opravdu hodně zajímavé a čím dál aktuálnější čtení. Chvílemi se mi až tajil dech, jak moc nás technologie ovládají, aniž bychom si to uvědomovali, což je o to nebezpečnější. Knihu bych zařadila do povinné četby!
Jako tohle, to je bomba! Spousta nových informací a řekněme vědeckých poznatků podaných čtivou formou. Hodně super čtení, ze kterýho jsem zas o kus moudřejší.
"Po 99% času znamenal stres pro živé tvory na této planetě tři minuty hrůzy, po nichž je konec buď s vámi, nebo s vaším protivníkem. A co děláme teď? Reagujeme stejnou stresovou reakcí na třicet let trvající hypotéku."
Prínosná publikácia švédskeho psychiatra, ktorá je zameraná na negatívny vplyv moderných technológii na našu psychiku, výkonnosť, spánok a v neposlednom rade aj zdravie... Obálka a názov českého prekladu na jednej strane určite zabezpečia pozornosť potencionálneho čitateľa, na druhej strane môžu byť trocha mätúce. Kniha sa určite nezameriava vyložene len na Instagram, ale komplexne analyzuje vplyv nadužívania smartfónov dospelými a deťmi, či už sú to sociálne siete, emaily, smsky alebo hry. Autor počas celej knihy podkladá svoje tvrdenia výsledkami zo štúdií (rozsah použitej literatúry je na tak malú knihu naozaj široký), čím ju posúva viac na úroveň odbornej publikácie ako prostej eseje. Ako človeku, ktorý je zvyknutý čítať prehľadové práce a odborné publikácie mi to nevadí, avšak nie som si istý nakoľko bude kniha príťažlivá pre bežného čitateľa, ktorého môžu postupne začať kvantá čísel a odkazov na výsledky štúdií unavovať. Je to trochu škoda, že forma knihy nie je, ako hovoria Česi, viac "čtivá", pretože obsahuje naozaj dobré postrehy a zistenia, ktoré by mali vedieť všetci (nad)užívatelia šikovných telefónov. Otázne je či sa Instamozgu podarí cieľovú masu (zámerne píšem masu a nie skupinu) aspoň sčasti osloviť a zabezpečiť tak potrebnú osvetu...
Dozvěděla jsem se mimo jiné, že když jsem věčně nervózní a neurotická, tak je to z hlediska evoluce výhra, a za to autorovi děkuji! :)))
Jako dlouholetá trenérka paměti dávám této publikaci devět bodů z deseti. Jeden bodík ubírám za neadekvántní název a obálku. Obojí asociuje Instagram, což není hlavní téma.
Skvělé a zajímavé čtení zaměřené na moderní technologie, takže nejen na instagram, jak se může z obálky zdát :) Spoustu zajímavostí a zajímavých studií v souvislosti s používáním telefonům (třeba jak telefony ovlivňují naši pozornost - i když je máme třeba jen položené na stole, nebo zda se žáci s mobilem v kapse toho naučí víc nebo míň než skupina, která ten mobil dá pryč?), ale co hlavní - autor nezapomíná na evoluci, takže vše vysvětluje i z tohoto prostého hlediska. Proč se v minulosti vyplatilo být roztěkaný nebo uvažovat nad těmi "horšími scénáři" (dnes spíš náběh na generalizovanou úzkost), případně proč bylo výhodnější se nacpat potravou k prasknutí? Ve výsledku mají technologie mnoho neblahých vlivů, jak na dospělé, tak na malé děti, které jsou bohužel těmto technologiím vystatováni už prakticky odmala.
Je to celé takové hezké shrnutí toho, za co vše (potenciálně) může přemíra používání technologií a proč je reálně výhodné mobil raději nepoužívat, než ho používat.
Samozřejmě autor nezapomíná i na různé výhody technologií (učení autistů sociálním interakcím třeba), takže to není pouze ve stylu očerňování této tzv. moderní doby. Nechybí ani kritické myšlení a uvažování, co bylo dřív: slepice nebo vejce?
Autor je známy svojou prvou knihou Dobehni svoj mozog, ktorý som teda nečítala. Táto kniha bola fajn, ale nejako hlbšie myšlienky vo mne nenechala a preto hodnotím priemerne.
Viem, že nadmerné používanie mobilu je škodlivé? Viem.
Viem, že by som nemala čumieť na mobil pred spaním? Viem.
Viem, že by som mala filtrovať digitálne média a chrániť sa pred dezinformáciami? Viem.
Dodrožujem to? Snažím sa.
V rovnakom čase som čítala aj knihu Lži, médiá a mozek (Nutil) a tá kniha ma bavila viac. Táto kniha bude asi viac sedieť čitateľom, ktorých podobný žáner- laická literatúra faktu baví.
Úžasná kniha, která se čte jedním dechem. Krásné vystihuje dnešní situaci. Kniha je určena jak pro laika, tak i pro psychologa.
Autorovy další knížky
2020 | Doběhni svůj mozek |
2023 | Proč se cítíme špatně, když se máme tak dobře? |
2021 | Instamozek |
2022 | Dobehni svoj mozog junior |
2024 | Dobrá správa o ADHD |
Tohle by si měl přečíst opravdu každý, kdo vlastní chytrý telefon. Obzvlášť lidé, kteří mají děti!