Závoje mlhy
Izumi Šikibu
Deník a verše dvorní dámy Deník, pokrývající úsek deseti měsíců, je ohlédnutím za důležitým údobím v autorčině osobním životě, kdy začínala její čtyřletá známost s princem Acumičim, synem císaře Reizeie a nevlastním bratrem zesnulého prince Tametaky-předchozího milence paní Izumi (978- asi 1038)
Přidat komentář
Na knihu jsem narazila, když jsem náhodou naladila Stránky na dobrou noc na Čr Vltava. Tohle krásné provedení (v podání Martin Fingera a Andrey Elsnerové) mi úplně učarovalo, takže jsem si Závoje mlhy musela hned přečíst. Velmi se mi líbí vypravěčský styl i spojení poezie a prózy, obojí odlišné od toho, na co jsem zvyklá z podobných evropských děl. Také se mi líbí propojení vnitřního života s přírodou, které je patrné hlavně u postavy paní.
Deník zrodu křehkého vztahu dvou japonských šlechticů plný krátkých veršovaných vzkazů. Kniha je vhodná zejména pro příznivce tradiční japonské poezie a lyrických textů o přírodě, ostatní čtenáře hledající romantiku, akci a zajímavý příběh asi příliš nezaujme. Pokud máte zálusk na Příběh prince Gendžiho, tohle je podobný literární styl ze stejné historické epochy, je ale výrazně komornější a stručnější, asi jako jedna kapitola z románu o Gendžim. :-)
Vždycky když si na tuhle knihu vzpomenu, něco se ve mně zachvěje. Mám ji spojenou s láskou :-)
Milostný příběh převyprávěný (dnes již) poměrně nezvyklou formou. Romantické čtivo, které má ode mě všechny hvězdičky hlavně za to, že i po tisíciletí dokáže zaujmout. Kdyby kniha vyšla tento rok, nejspíš bych nad ní jen nevšímavě mávl rukou.
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. K půvabnému textu prokládanému krátkými záblesky poezie se vracím znovu a znovu.
Zajímavý zjišťovat, že před tisíci lety spolu zamilovaní komunikovali podobně jako mi přes icq, facebook. Jen s tím rozdílem, že si psali dopisy a své city a nálady halili do hávu poezie.
Milostná psaníčka, po smrti jejího milého smutné básně a mezi tím vším izuminy výmysly a představy. Ale z toho se zase nadělalo povyku, vždyť 1000 let není přece vůbec tak dávno.