Vteřiny života
Katharina Fuchs
Příběh první německé novinářské fotografky a vrcholové gymnastky z NDR – pohnutý kus historie. Když Angeliku Steinovou v patnácti letech vyhodí ze školy, zdá se, že se její sen rozplynul. Žádný fotograf v Kasselu nechce přijmout do učení dívku, navíc ještě s nedokončenou školou. Angelika se ale nevzdává – a nakonec jí dá šanci fotograf, který před nedávnem utekl z NDR. Ve stejné době vrcholová gymnastka Kristýna Magoldová ve Východním Berlíně pilně trénuje, aby mohla NDR reprezentovat na olympijských hrách. Je to ale opravdu její sen? Při stavbě Berlínské zdi v roce 1961 se obě ženy za dramatických okolností setkávají. Katharina Fuchs vypráví s velkým smyslem pro detail a empatií příběh dvou stejně umíněných i odvážných mladých žen odehrávající se v Západním Německu a NDR. Nedávná historie ožívá spolu se dvěma pohnutými ženskými osudy.... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2023 , RedOriginální název:
Lebenssekunden, 2022
více info...
Přidat komentář
Pěkná knížka i přes to, že některé statě byly mírně otravné (popisování gymnastických cviků a dlouhé texty o tréninku mě fakt nebavily). Každopádně závěr byl napínavý, vhled do doby v níž obě ženy žily, byl velmi čtivý.
Téměř dva roky (I.23) mi trvalo dostat se k tomuto 3.dílu série mojí oblíbené autorky. Předchozí dvě knihy mají jiné hrdiny, takže v tom návaznost není, ale rozdělení Německa (1949) a tím i mnoha, mnoha rodin to je téma i zde. Zbortilo sny jednotlivcům o dobrém životě po válce, ale co teprve rozdělené rodiny, dle toho v které části 1 státu žili... Dva různé světy Angeliky a Kristýny...
Berlínská zeď (1961) není v románech běžné téma a kdo jiný než KaFu pohltí do příběhu svým stylem, živostí a hloubkou textu. Kdo si umí představit 165 km zdi s drátem a jak muselo být těm jimž "státní hranice" vedla zdmi domu, ulicemi, městem, které znali celý život... a najednou - zeď!! Svět sportu je další specifikum, jež dotváří atmosféru té doby a život postav na obou stranách zdi.
Ta zeď padla 9.11.1989 (další národ měl 35 let výročí), byla symbolem. Nejen setkání obou žen, ale jejich osobnost, životy jejich a jejich blízkých to je něco, co bude po zavření knihy rezonovat...
Knihy od Kathariny Fuchs patří mezi mé obzvlášť oblíbené a tahle se mi líbila snad nejvíc ze všech. Napínavý příběh, kde se člověk dozví spoustu zajímavých informací o dění a poměrech Západním Německu a NDR v polovině minulého století. Kristýna se věnuje gymnastice na vrcholové úrovni, ale metody jejího trenéra jsou velmi drastické a zdraví škodlivé. Kristýna má spoustu únavových zlomenin a trpí hladem a podvýživou. Angelika jde tvrdě za svým cílem stát fotoreportérkou. Obě hlavní hrdinky mi byly velice sympatické, nesnášela jsem fanatickou matku Kristýny a jejího komunismem posedlého bratra. Zajímavé podrobnosti z období stavby Berlínské zdi. Dávám do doporučených.
Opet veľmi zajimave pribehy. Jen mi tato kniha prisla o neco slabsi nez predchozi dve. Hlavne zacatek byl takovy roztahany, bez stavy. Az se Angelika presunula do Berlina, konecne se zacalo neco dit a pribeh zacal mit spad. A pak uz se nedalo odtrhnout.
Úžasná kniha o dvou zajímavých osobnostech. Obě ženy byly zajímavé a odolné. Doba a příběh jsou vykresleny opravdu věrohodně a hlavně závěr knihy neměl chybu.
Kniha je skvělá a velmi čtivá.Obě hrdinky mi byli velmi sympatické.
Zaujali mne především různé podrobnosti z východního Berlína a ze stavby berlínské zdi,dnes je to přesně 63 let kdy byla stavba zahájena.
Jen nevím proč je tato kniha zařazena do série s těmi předešlými,nemají spolu vůbec nic společného.
Přiznám se, že zkraje když jsem tuto knihu viděla v obchodě tak mě moc neimponovala jako předchozí série knih. Nakonec jsem byla donucena si ji koupit abych měla komplet. Nebudu nic k tomu říkat, jenom asi to, že to měli těžší , pamatuji se, že tenkrát občané z NDR nemohli skoro nikam cestovat takže dovolenou trávili v tehdejší Československé republice.
Vyvrcholení děje jsem hodně dlouho zpracovávala. Bylo velmi akční. Den stavby zdi jsem takhle popsaný ještě neviděla. Zaujalo mě, že dům měl jeden vchod na Východě a jeden na Západě. To, jak jeho obyvatelé prchali ve dvanácté hodině, byla pro mě novinka.
Na příběhu obou dívek se dozvíme hodně o reáliích poválečného Německa. Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že se vše až moc soustředí na dvě hlavní hrdinky. Tedy spousta věcí je nevyřčena. Namátkou - proč se fotograf pohádal se svojí matkou? Proč Kristýnin bratr přijal tak moc socialismus?
Nicméně to je jenom maličkost. Příběh je velmi čtivý a poutavý.
Život dvou cílevědomých dívek v rozděleném poválečném Německu. Kristýna Magoldová tvrdě trénuje gymnastiku ve Východním Berlíně na úkor svého zdraví a mládí, aby mohla reprezentovat na olympijských hrách. Angelika Steinová žije v Západním Berlíně a chce být fotografkou.Podaří se jí prosadit se jako žena v tomto oboru?Politická situace holkám nenahrává k bezstarostnému mládí.Vteřina při cvičení stejně důležitá jako vteřina při zmáčknutí spouště. Poutavý,čtivý příběh z 50.let 20.století.
Moje oblíbená autorka a její další literární sonda do života v poválečně rozděleném Německu, primárně v Berlíně. A opět, jako v předchozích knihách, se věnuje reálným hrdinkám, první německé fotografce Angelice Steinové a německé reprezentantce v gymnastice Kristýně Magoldové. A je to tedy síla, zejména osudy Kristýny, žijící v tehdejším NDR, jen pár desítek metrů za čarou, kde v závěru knihy vzniká stavba Berlínské zdi, která na mnoho let násilně rozdělila životy a osudy lidí a rodin, dosud žijících v jednom městě. Je zde také popsán přístup k talentovaným děvčatům, gymnastkám v bývalé NDR a opravdu z toho mrazí. Drsné čtení, ale dnes, když se často nostalgicky vzpomíná na čas života za železnou oponou, více jak potřebné, abychom , v této těžké a neklidné době, nezapomínali. Výborná kniha, která graduje, navíc, v závěru, doplněna krátce o informace o dalším osudu hlavních postav. Jediné, co vytknu, je obálka. Je hezká, ale nějak, pro mě, vůbec nekoresponduje s tímto dramatickým příběhem.
Celkem dobře se to četlo. Zajímavé bylo pozadí - konec 50. let, vznik Berlínské zdi v roce 1961 i náhlédnutí do sportovního zákulisí NDR. Prošla jsem spoustu fotografií, a i když vím, že cesty na západ byly rozličné, ne vše je asi dohledatelné. Své čtenáře si ale titul určitě najde.
Štítky knihy
fotografování láska německá literatura Berlín gymnastika Stasi (tajná služba a rozvědka NDR) Berlínská zeďAutorovy další knížky
2021 | Dvě hrsti života |
2022 | Nový život |
2023 | Vteřiny života |
2024 | Náš drahocenný život |
Dramatický příběh dvou dívek, který mě zpočátku moc neoslovil, ale druhá část byla velice poutavá a konec mě nenechal klidnou. Kristýny mi bylo hrozně moc líto a držela jsem jí palce, aby se její láska naplnila. Oceňuji, že autorka ukončila děj doslovem. Kniha bude ve mně dlouho doznívat.