Zlodějka knih

Zlodějka knih
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26831/bmid_zlodejka-knih-43M-26831.jpg 5 8398 8398

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Argo

The Book Thief, 2005

dominika1897
30.01.2019 5 z 5

Prostě nádherná kniha.
Víc slov není třeba psát.

alegria2
29.01.2019 5 z 5

Lepšího vypravěče válečného příběhu autor najít nemohl. Kdo jiný by měl vyprávět o válce než osobně sama smrt? Unikátní dojemný příběh, který by měl nám všem pomoci alespoň trošku přehodnotit myšlení. Na nic nemůžeme koukat černobíle, dokonce ani na druhou světovou válku.
Jedna z dvou knih, které jsem přečetla během dvou dnů, ale myšlenky mi v hlavě zůstanou navždy. Některé pasáže jsou mrazivé, ale svým způsobem uklidňující. Myslím, že jednou skončíme v dobrých rukách.

RyonMathrin
29.01.2019 4 z 5

Věčné téma, o kterém nikdy nebude dost napsáno, podávané netradičním vypravěčem a velmi originálním jazykem. Příběh je strhující a neskutečně smutný. S Liesel se rychle ztotožníte a brzy i s ostatními lidmi, kteří žijí v její ulici. Prožijete s nimi naplno jejich osud... a na konci budete lapat po dechu.

Jestli ještě není, mělo by být ve školní povinné četbě.

Citace z knihy:

Byl jednou jeden zvláštní malý muž. Ohledně svého života se usnesl na třech důležitých detailech:
– Bude si česat pěšinku na opačné straně než všichni ostatní.
– Pořídí si malý, zvláštní knírek.
– Jednoho dne bude vládnout světu.

Ten mladý muž se nějakou dobu jen tak potuloval, přemýšlel, plánoval a vymýšlel, jak přesně by si svět přisvojil. Pak mu to jednoho dne došlo – byl to dokonalý plán. Viděl matku, která se procházela s dítětem. Dlouho svému chlapečkovi domlouvala, až nakonec začal plakat. Několik minut mu něco velmi tiše říkala, až se uklidnil a dokonce se usmál.
Mladík běžel k ženě a objal ji. „Slova!“ zachechtal se.
„Cože?“
Ale odpověď nepřišla.
Byl už pryč.

Ano, Führer se rozhodl, že bude světu vládnout slovy. „Nikdy nevystřelím z pušky,“ řekl. „Nebudu muset.“ Ale neukvapoval se. Aspoň tolik mu musíme přiznat. Nebyl to žádný hlupák. Jeho první útočný plán byl rozsít slova pokud možno po všech územích své vlasti.
Sil je dnem i nocí a staral se o ně.
Sledoval, jak rostou, až nakonec povstaly po celém Německu rozsáhlé lesy slov… Byl to stát vypěstovaných myšlenek.

Jusa
27.01.2019 5 z 5

Krásný a nesmírně smutný příběh. Knihy mě doženou k slzám málokdy, ale Zlodějku jsem obrečela jak malá.

Barush64
27.01.2019 5 z 5

Některé knihy vás roztrhají na kusy a vy je za to přesto (nebo právě proto?) milujete. Vystihnout pár slovy mimořádnost tohohle příběhu není možné. Snad jen podotknu, že když jsem ho četla, bylo nebe ocelově šedé. Pak se zbarvilo neproniknutelnou černí, kudy jen občas proniklo nadějné světlo hvězd. Ano, ta naděje... Pro Liesel i pro nás všechny jí snad ještě trochu zbylo.

Čičolina
24.01.2019 5 z 5

Když příběh vypráví Smrt, čtete pomalu a těžko, trochu jako Liesel, tam ve sklepě, kde ji pěstoun, milovaný táta, učil číst. Čtete se strachem, co příjde, protože Smrt vám žádné sladkobolné vyprávění určitě nenaservíruje. Opatrně se dotýkàte slov a s dívkou Liesel a ostatními prožíváte všední dny války, ve které samozřejmě jde i o Žida, ale vy poznáváte, že ani árijská krev není ochranou...Válka je krutá vždy a všude, kruté jsou i dějiny oslavující jen vítěze a hanobící jen agresory, a asi jen Smrt ví, že žádný člověk není jen špatný nebo dobrý. Tím spíše mrazí z jejich závěrečných slov - LIDI MĚ DĚSÍ.
Jazyk příběhu i sloh se zdají kostrbaté, ale v jejich podivnosti je veliká poetika.Dostaly mě i ilustrace. Kniha, která ve mně bude ještě dlouho doznívat

konformita
23.01.2019 5 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem. Velmi silný zážitek.

Petruš999
23.01.2019 5 z 5

Nejprve se mi nechtělo přistoupit na autorův styl vyprávění a předbíhání v ději. Postupně jsem si zvykla a nakonec jsem nechtěla konec knihy. Šetřila jsem si poslední stránky. Velmi silný příběh, velký čtenářský zážitek.

vendysantos
17.01.2019 5 z 5

Další ze skvěle napsaných knih s válečnou tématikou. Tato kniha je originální, se silným příběhem a jiným pohledem na svět. Obdivuji autora, jak fenomenálně si poradil s rolí vypravěče.

terezaki
15.01.2019 5 z 5

Kniha, která je vyprávěna z pohledu pozorovatele. Krásná kniha, po jejichž přečtení vám zůstane ještě dlouhou dobu pocit, že si ji potřebujete přečíst ještě minimálně jednou.

amaenium
13.01.2019 5 z 5

Ze začátku knihy jsem trochu nechápala vypravěččiny vsuvky, heslovité věty a krátké odstavce, ale jakmile začala Smrt vykládat Leisiin příběh, naprosto mě pohltil. Knihu jsem měla přečtenou během jednoho dne a nápad do role vypravěčky obsadit Smrtku je velmi originální. Příběh byl silný, velmi mě zasáhl a dojal.
Postavy byly velmi propracované a nejvíce sympatický mi byl Hans, který nejenže Liesel poskytl (díky válce zdánlivé) bezpečí nového domova a věnoval jí část sebe, ale byl také velmi milým a ochotným člověkem.

kolator
11.01.2019 5 z 5

Kniha se čte dobře. Moc se mi líbilo, že knihu vypráví smrt. Přijde mi to jako zajímavý nápad.

petula22
10.01.2019 5 z 5

Začátek knihy, cca 50stránek, mě moc neoslovil, díky recenzím jsem však pokračovala. Myslím, že vše již bylo řečeno a napsáno. Je to prostě naprosto ÚŽASNÁ kniha, která je napsána jedinečným způsobem.

twiggynka
08.01.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Příběh byl zajímavě napsaný díky vypravěčce.. i slza mi ukápla!

Měňavka
05.01.2019 4 z 5

Moc se mi líbí nápad použít Smrt jako vypravěčku. Její pohled na svět a lidské starosti je zajímavý. Příběh je bolestný a pro mne navíc už téma, které se hodně opakuje,takže dávám jen 4 hvězdičky. Mělo by se psát konečně o něčem veselejším. Válka, holocaust a trápení s tím společná, toho už bylo dost.

Juvka
05.01.2019 5 z 5

Silný,nádherný a hlavně hodně emotivní příběh, který se odehrává v ošklivé době, kterou si nikdo z nás, kdo to neprožil, neumí představit.

Tevik
04.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha odehrávající se ve strašné době, velmi zajímavě a čtivě napsaná. Můj nejhezčí vánoční dárek.

Ledward
04.01.2019 5 z 5

Netušila jsem, že by se mi ta knížka mohla tak líbit, protože si přiznejme, že tohle není zrovna můj šálek čaje...
Nicméně mě velice mile překvapila a dokázala mne rozbrečet. A to hodně.

Rudy byl zaručeně moje nejoblíbenější postava, protože on je kamarád, kterého každý potřebuje, ale ne každý ho může mít.
Já osobně doufám, že tam někde ve světě na mě čeká můj vlastní Rudy Steiner...

maja2712
03.01.2019 5 z 5

5 hvězdiček za netradiční styl psaní, 5 hvězdiček za prozrazovani osudu postav od samého začátku, 5 hvězdiček za vykreslene pouto mezi Liesel a dalšími postavami v knize, 5 hvězdiček za ukončeny příběh, 5 hvězdiček za vyprávění z ,druhé’ strany,...

Ulrika
03.01.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha co má nápad