Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

Liina
22.08.2023 2 z 5

Skvělý námět s obrovským potenciálem, který autorka ale nijak nevyužila. Jestli bylo cílem šokovat za každou cenu, asi se povedlo. Každopádně stavba příběhu má velké trhliny a jednání postav je často nelogické až nesmyslné. Celkově je kniha docela čtivá, za přečtení určitě stojí, ale nenašla jsem žádný důvod, proč se k ní v budoucnu vracet.

cestina_s_linus
19.08.2023 odpad!

Tohle není kniha. Ale náhled do mysli "nemocného člověka". A zajímalo by mě, jak se tvářil redaktor, když dostal rukopis k posouzení...

hanafox
16.08.2023 5 z 5

Víc takových, ale už žádnou takovou.
Knížka byla čtivá napínavá plná nečekaných věcí, dle mého názoru velmi originální. Zároveň neskutečně ošklivá, některé pasáže jsou opravdu pro čtenáře se silným žaludkem. A ten konec? !!! Neskutečný...

Teryz
15.08.2023 3 z 5

Autorka měla krásně vymyšlený svět,postavy a reálně tak by to mohlo vypadat, kdyby se to doopravdy stalo. Ale bohužel děj není už tak propracovaný. Začátek knihy bylo wau, ale druhá část? Bylo to pak uspěchané a já si nedokázala k postavám vytvořit vztah. Hold jsem od toho očekávala asi něco víc.

Gi-Gi
14.08.2023 4 z 5

tohle bylo tak hnusný a hustý zároveň, musím říct, že mě dostala poslední strana - nechci spoilerovat, ale uuuffff

burg
07.08.2023 4 z 5

Výzva 2023 - kniha od začínajícího autora. Teda, čekal jsem asi krapet propracovanější dílko. Ne, že by to bylo vysloveně špatně napsané - tedy když pominu tu základní premisu a to, že odsouhlasení kanibalismu by OFICIÁLNĚ neposvětila ŽÁDNÁ vláda na světě (natožpak dané "zprůmyslnění" výroby), tak děj byl ještě v pořádku. Jen ten závěr vyšuměl totálně do ztracena. Točilo se mi v hlavě snad deset různých konců (od zabití hlavní osoby, přes "Fuck the system", až po dnes oblíbené "všechno se to řídí shora, někdo tahá za nitky a žádná nákaza neexistuje". Škoda.
Navíc netuším, jestli je autorka veganka, nebo kýho výra co, případně jaké jiné poselství měla kniha mít, než "netrapte zvířata", ale od omezení a konzumace živočišných bílkovin mě fakt knížka neodradí. Když už, tak začnu protože chci, ne proto, že jsem se to dočetl někde...
PS: původně jsem chtěl dát jen tři hvězdy, ale obálka mě donutila přitlačit :)

Mathiola8
06.08.2023 1 z 5

Tak tohle není můj šálek kávy. Hnusná kniha.

pinkstrom
05.08.2023 3 z 5

Obsahově velmi odvážné, ale po prvotním šoku chybí napětí, gradace, vtáhnutí do děje. V druhé části už docela dost nuda, ale konec byl fajn. Přestože to mohlo být mnohem lepší, nutí to dost k zamyšlení. Víc než jen dystopické coby kdyby to nutí uvědomit si, že úplně stejně se na celém světě zachází se zvířaty. Styl psaní, kdy místo jména je hlavní postava označována jako on a ještě v přítomném čase je zbytečně matoucí a rušivá, při čtení mi to hodně vadilo.

M.i.k.e
02.08.2023 2 z 5

"super" nápad a dobře vymyšlený svět ve kterém by nikdo z nás nechtěl žít v nezáživně a ploše napsané knize, která mě ani jednou nedokázala plně vtáhnout. Moc tomu nepomáhá ani autorčin styl psaní, který se nečte zrovna dobře.

Pauvka
31.07.2023 2 z 5

Me teda kniha neoslovila. Precetla jsem ji teda aby se nereklo.. ale...

Massek
29.07.2023 4 z 5

Hlavně v první půli autorka velmi uvěřitelně popisuje prostředí řeznictví, jatek, mrazíren. V této knize je to celé posunuté o úroveň výš díky zpracovávanému produktu. Ale pro mě osobně je na tom děsivější právě to, že celý tento proces už přece existuje a funguje dlouhé roky! Ale zatím "pouze" se zvířaty. My lidé dokážeme v průmyslové výrobě opravdu zefektivnit každou činnost.
Vegetarián ovšem nejsem a ani po přečtení to nakonec nevypadá, že bych změnil postoj...
Skvělá obálka.

maja8148
26.07.2023 2 z 5

Tahle kniha má dokonale vymyšlený svět a fungování stravování v něm. Včetně všech pravidel. A svět je nám představen tak, jak by v takovém případě mohl fungovat. O to je to nechutnější a děsivější. A o to je smutnější, že dějově vyzní kniha strašně do prázdna a vlastně kromě představení dokonale odporného světa si z ní nic neodnesete a vlastně ani nejste schopni říct o čem kniha byla, protože za mě byla o ničem. Škoda.

myrna0868
21.07.2023 4 z 5

Zvláštní, nechutné, ale kupodivu čtivé, mnohdy trochu chaotické, ale přesto mě kniha vlastně bavila. Čekala jsem více děje a najednou byl konec. A to překvapivý.

Sarah11
20.07.2023 3 z 5

Kniha mě chytla od první strany a na rozdíl od většiny komentujících musím říct, že ten strohý a odosobněný styl vyprávění je zde dle mého názoru zvolen naprosto perfektně. Ani jednou jsem neměla pocit, že bych se v příběhu ztrácela.
Se scénami z jatek jsem problém neměla, ale našlo se i pár scén, které byly nechutné, ale pro děj úplně nepodstatné a působily jen jako snaha autorky ještě více tlačit na pilu a šokovat (např. nejméně jedna celá strana, která detailně popisuje zabíjení štěňat, nebo sex na zakrváceném řeznickém stole, zatímco je při tom sleduje její zaměstnanec).
Co se týče konce, tak ano, chápu autorčin záměr, ale určitě tady byl ještě prostor pro rozepsání, nemuselo to skončit tak náhle.
Zajímavé zamyšlení nad masným průmyslem, lidskou rozežraností, pokrytectvím a krutostí.

SpeedyWhee
20.07.2023 3 z 5

Podle nadpisu jsem od knihy čekala něco jiného než o čem vlastně doopravdy knížka pojednávala. Ale i tak to bylo celkem příjemné překvapení. Nebylo to nic světoborného, ale ani neurazilo. Knížka se rychle četla a do dvou dnů jsem ji měla přečtenou. Na to aby si to ale člověk přečetl znovu to není :) dávám 4 hvězdy jako průměrné knížce

mallamut
19.07.2023 2 z 5

Hrozně divný styl vyprávění, někdy mě nutilo přečist věty vícekrát. Nepravděpodobný příběh, který ale člověk nutí zamyslet se na lidskostí. Rozhodně ale hype co byl kolem knihy nechápu, čekla jsem mnohem lepší knihu.

stanislav0373
16.07.2023 3 z 5

Není to tak dávno, co se kolem Znamenité mrtvoly točil svět. Byla to celebrita mezi knihami, naprostý bestseller. Je opravdu tak dobrá?

V prvé řadě musím říct, že jsem měl po dlouhé době chuť knihu po chvíli odložit a přestat číst. Může za to styl vyprávění, kdy de facto chybí přímá řeč. Dialogy, pokud bych to tak měl nazvat, probíhají nějak takto:

"Pan Urami se zastaví a řekne mu, že chce černé kůže. Jen tohle a žádné další vysvětlování. On mu zalže a prohlásí, že co nevidět dorazí jedna dodávka. Pan Urami přikývne a rozloučí se s ním."

Pro mě, milujícího rozhovory a interakce mezi postavami naprosto nekomfortní věc. Nicméně člověk přivykne všemu a vzhledem k tomu že mě zajímalo, o čem vlastně příběh může vyprávět, četl jsem dál. Nakonec jsem knihu přečetl během večera, neboť porce stran není příliš velká.

Pokud bych to měl jednoduše shrnout, jedná se o zajímavý námět, který je však zpracován neskutečně ploše. Sice je v knize několik dobrých myšlenek, nutících čtenáře se zamyslet nad sebou samým, ale celkově mi přijde kniha dosti ošizená. Je tam mnoho věcí, které by stáli za to rozvinout, dovysvětlit, zdůvodnit a rozkreslit, proto nemohu jinak, nežli knihu shodit do šedého průměru. škoda, neboť potenciál by to mělo...

MartinkaSl
13.07.2023 4 z 5

Skvělá, ale šílená kniha.

Příběh, který je dle mého názoru ne až tak nepravděpodobný. Současná společnost je čím dál tím temnější a je schopná všeho.

Od knihy jsem čekala možná o trochu více, každopádně se mi líbila myšlenka v závěru knihy.

Vesmich
11.07.2023 5 z 5

Člověk člověku není bratrem, jak víme a zde se ještě kousek posunulo všeliké dělení na lidi méně a více cenné. Na mě to působilo jako začátek proměny společnosti, kdy se prolomí silné tabu a postupně se zavádí nová norma. Takový náznak, co to dělá, byl vidět u neteře a synovce hlavního hrdiny, kdy se k všeobecné uživatelské nepříjemnosti této věkové kategorie přidalo ještě takové temnější cosi, co jim pomáhá vyrovnat se s podivnými novinkami. Nejen, že je to zajímavý námět, zajímavě zpracovaný, ale navíc nutí k myšlení a čtenář si v textu může najít to svoje, co ho bude fascinovat, nutit přemýšlet, představovat si, jak dlouho by asi zavedení takové pozoruhodné normy trvalo....anebo pohoršovat a nadavovat. Každý podle svého apetitu.

le21nka
07.07.2023 3 z 5

Šílené, odporné. Četlo se to dobře, závěr překvapil.
Vracet se ke knize určitě nebudu.