Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

jitka7326
03.06.2023 1 z 5

Šokující téma ale zpracování pokulhává.nesympaticke postavy.

Mruskulka
02.06.2023 2 z 5

Říkám si, co to vypovídá o člověku, který tuto knihu napsal a co to vypovídá o mě, že to čtu. Ale! Autorka otevřela téma, co kdyby. Co kdyby se opravdu zvířata nedala jist, co kdyby kanibalismus, na který ještě narazíme v určitých kulturách, přišel i k nám, co kdyby. Musím uznat, že proces zpracování speciálního masa popsala velmi dobře, ale něco mi tam chybělo. Chtělo by to víc děje, jak vůbec k této změně došlo.

Terezka_U
01.06.2023 2 z 5

Autorka měla zajímavý a velmi netradiční nápad. Bohužel se mi zdá, že se příliš nepovedlo zpracování. Je tam mnoho nedomyšlených věcí a vytvořený svět nedrží příliš pohromadě. Obsahově by to vystačilo spíše na povídku než román. Pak bych možná i byla spokojenější. Takto mi zde ale chybělo více detailů, více zajímavých postav a zkrátka více děje.

Pro člověka, který se ale zatím nezamýšlel nad morální stránkou jezení masa, to může být oči otevírající zážitek. To byl podle mě i autorčin záměr, takže přece jen ty dvě hvězdičky dám.

Maki21
31.05.2023 1 z 5

Na knihu jsem se velice těšila, již dlouho sem jí měla v plánu zejména díky šokující obálce. A tím to asi končí. Začátek úžasný, šokující, dech beroucí ale postupem času se z toho stává odpad. Děj nedává smysl, hlavní postava najednou změní své chování které není nijak dopodrobna vysvětleno. A závěr? Za mě šílenost, najednou děj končí ale proč? Jaký je důvod chování hlavních postav? To si má čtenář pravděpodobně domyslet sám. Za mě velké zklamání.

Čand@
29.05.2023 3 z 5

Áno, šokujúce. Narozdiel od iných som brutálne scény z bitúnku kvitovala. Veď presne toto robíme my ľudia zvieratám. Aká silná hranica je medzi nimi a nami? Námet veľmi dobrý, bohužiaľ však dostatočne nevyužitý. Prečo tu všetci tak chorobne bažia po mäse? Prečo je tu chudina vykreslená ako hladná zberba? V ich svete niet iných zdrojov potravy? Strácam sa, fest pritiahnuté za vlasy. Autorka premárnila šancu na dobrý príbeh.

maky1702
29.05.2023 3 z 5

Námět je zajímavý a originální. Bohužel zpracování už se mi tolik nelíbilo. Přišlo mi, jako by se autorka snažila hlavně šokovat, příběh byl úplně minimální. Mohlo tam být méně popisů jatek a jiných krutostí a více o světě, kde se děj odehrává (např. začátek velké změny). Naopak se mi líbil strohý odosobněný jazyk, kterým bylo vše popisováno. Konec mě překvapil, ale zapadal do celkového děje a jiný by asi ani nedával smysl. Když to shrnu, je škoda, že autorka nešla více do hloubky, téma by si to zasloužilo.

EvaHrky
29.05.2023 2 z 5

Několikrát jsem si při četbě říkala, že to musel vymyslet chorý mozek, protože "normálního" člověka by to nemohlo napadnout. Námět je skvělý, ale zpracování bídné. Zbytečně dlouhé pasáže popisující zoo, nelogičnosti, někdy jsem se ztrácela v tom, kdo zrovna mluví. Škoda.

Natty
27.05.2023 2 z 5

Kniha má velmi zajímavé téma, které by si však zasloužilo lepšího autora a kvalitnější zpracování příběhu.

Ivka14
26.05.2023 4 z 5

Tento příběh je opravdu znepokojivý a až na poslední stránce je jasné, jak hluboce znepokojující je.

Tento dystopický hororový příběh se odehrává ve světě, který je tak blízký našemu vlastnímu, až na to, že virus způsobil, že všechna zvířata musela být zničena. Aby lidé zaplnili mezeru na trhu s masem, začali chovat a pěstovat lidi pro jejich maso.

Kniha je originální a zajímavá. Příběh je hodně na zamyšlení a já mám k autorce obdiv, že měla odvahu takovou knihu vydat.

houbaaa
25.05.2023 1 z 5

Fujtajxl, ani se mi to nechce komentovat!

Atlantis
25.05.2023 4 z 5

Všechna zvířata na světě v sobě mají smrtelný vir. Ale nechodí dost masa přímo mezi námi?
Znamenitá mrtvola byla ukázka všeho, co je špatné na recenzování knižních novinek. Ti, kteří ji dostali s předstihem, padali do kolen a líbali zem kolem vydavatelství, jaký to skvost dorazil do českých luhů a hájů. Pak se ale Mrtvola dostala mezi normální smrtelníky a hodnocení letělo horentně dolů. Brak, slátanina, nechutnost, lkali lidé. A já proto byl připravený tuhle knihu nenávidět.
Ale víte co? Ona ta nenávist nedorazila. Ano, tohle je bizarní, nechutné a divné počtení. Ale asi kvůli tomu jsem se bavil. Je to hodně divné a jiné. Svojí ženě bych tuhle knihu rozhodně nedoporučil, ale já v tom viděl ještě něco jiného.
Já tam cítil nádech klasik sci-fi žánru. Ostrov doktora Morreaua, Já, legenda, Planeta opic. Takové to lehce hloupé, ale mrazivé sci-fi, které kašle na vše kolem a soustředí se jen na tu jízdu.
To ale neznamená, že ba tahle kniha byla bezchybná, ba naopak. Příběh v první třetině neexistuje, scén, které jsou jen pro efekt, je tu přehršel a hlavní postava je brutálně nesympatická. Já se ale bavil, na tohle jsem měl právě náladu

TheDoll
24.05.2023 3 z 5

Ach, tak to... asi bylo zklamání. Promarněný potenciál. Zaujalo mě téma - já navíc maso nejím, takže jíst lidské maso? Zvláštní myšlenka.
Zvláštní zpracování.
Předvídatelný průběh, který vlastně negradoval. Postavy, které nedostaly velký prostor. Ty, které prostor měly, byly dost ploché. Konec, co se dal čekat.
Oceňuji myšlenku a to, že se knížka dala dobře číst.

veronika9761
20.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Kolem knizky byl v dobe vydani obrovsky ohlas. Ctu ji az po nekolika mesicich, kdy jsem ji koupila za zlomek puvodni ceny ve výprodeji. Vzhledem k tematu a celkovemu vyzneni knizky jsem teda ocekavala mnohem brutalnejsi konec. Dej celkove mi prisel hodne povrchni.

CarolC
19.05.2023 3 z 5

Hrozně těžko se mi to hodnotí. Námět mi přišel super, strašně moc mě zajímalo, jak to s hlavním hrdinou dopadne a co se tam na konci vlastně stane, ale místy mě to strašně nebavilo. Navíc styl, jakým to bylo psané mi vůbec nesedl a dost často mi to kazilo celkový dojem. Tak asi průměr. Škoda!

evca7271
19.05.2023 2 z 5

Za mě velké zklamání. Čekala jsem něco víc, když byl kolem toho takový humbuk.

Katelienes
19.05.2023 4 z 5

Velmi zajímavý námět, kde jsou zvířata nahrazena lidskými bytostmi. Popisy porážek, chovů, pokusů apod. se dost přibližují realitě, které čelí hospodářská či laboratorní zvířata. Chválím autorku že se toho nebála a chápu že spoustě lidem přijde tato kniha zvrácená a nechutná, ale svým způsobem je i originální a v některých oblastech vede čtenáře k etickému zamyšlení.

Vincenzoci
18.05.2023 3 z 5

Upřímně musím říct, že tuhle knihu bych si asi sám od sebe nevybral ke koupi a nebo půjčení, i když je to velmi zajímavá kniha a na velmi zvláštní téma (dostal jsem ji jako dárek). Jen doufám, že se tohle nestane realitou, tím by šla naše veškerá "lidskost" do kytek. Závěr mohl skončit v podstatě jen 2 způsoby a skončil tím více očekávaným, což krásně uzavřelo děj a tak nějak i hlavní téma/myšlenku knihy. PS: nic pro slabší povahy, těhotné, rodící, kojící a některé rodiče!

Marekh
18.05.2023 3 z 5

O této knize jsem už slyšel velmi hodně a rozhodoval jsem se, jestli se do knihy začíst či nikoliv. Nakonec jsem si knihu přečetl. Navíc jsem od argentinských spisovatelů ještě nečetl žádné knihy.

Hlavní postavou je MARCOS, kterého po smrti malého syna opustila žena a žije jen prací. Je provozní ředitel v Mrazírnách Krieg. Svět postihla epidemie, lidé museli porazit všechna zvířata. Byl zlegalizován kanibalismus.

Kniha má 2 části. Kniha má originální námět a čtenář se může zamyslet nad zpracováním zvířecího masa a jak tento celý proces probíhá. Může se zamyslet nad konzumací a přípravou masa. Nepřivíral jsem oči, kniha se dala číst. Autorka mohla ještě více rozpracovat toto téma. Závěr jsem očekával trochu jiný.

Pokládal jsem si otázky, jestli je možné, aby se něco takového přihodilo v nedaleké budoucnosti. Těžko říct. Doufám, že nikoliv, ale v dnešní době bych se ničemu nedivil.

Carola_03
17.05.2023 2 z 5

Myslím, že autorka by knihu mohla více rozvést aby se ukázal její pravý potenciál

Dandulka
17.05.2023 2 z 5

Tak jsem si myslela, že kniha bude lepší. Ta myšlenka je děsivá. Jen přemýšlím, co je děsivější, jestli myšlenka nebo ona skutečnost, že vůbec někoho napadla?