Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

darbujan8924
01.04.2023 1 z 5

Nechci autorku urazit, ale toto je kravina jako kráva.
Chtěl jsem to dočíst ,ale to se nedá. Žádný děj. Tedy pořád tu kuchají lidi , chovají tu lidi jako dobytek...i když HOMO SAPIENS je svým způsobem dobytek, ale tohle.
Doporučil bych knížku jako příručku pro masové vrahy.

MisakCZE
31.03.2023 1 z 5

Nutno přiznat, že knížku jsem si vybral zejména kvůli její kontroverzní obálce.

Dílo samotné je velmi povrchní, hlubší děj prakticky neexistuje, snahou autorky je hlavně šokovat.

Vůbec mi nesedl styl psaní /nebo možná překlad?/, kdy se neustále mluví o hlavní postavě jako o něm. On řekl, on se podíval, on to a on ono .... iritující a často v kontextu s ostatními postavami matoucí.

Po celou dobu čtení jsem byl znechucen jako už dlouho ne. Otázkou je, proč mi toto "vyjadřování se" o lidech tolik vadí, ale o zvířatech ne? To je určitě k zamyšlení ...

TerapieKNIHOU
30.03.2023 5 z 5

"Maska zdánlivého klidu, obyčejného lidského štěstí, drobných záblesků radosti, protože nevím, kdy bude to, co nazývám kůží, rozřezáno, kdy to, čemu říkám ústa, přijde o maso v okolní tkání, kdy se to, co nazývám očima, náhle setká s černým mlčením nože."

Přečtěte si anotaci a položte si otázku: DOKÁŽETE SI PŘEDSTAVIT, ŽE SE TATO FUTURISTICKÁ NOČNÍ MŮRA STANE SKUTEČNOSTÍ? Protože řekněme si to na rovinu, ta myšlenka zase tak nepředstavitelná není a naše společnost k ní možná pomalu, ale jistě spěje. V dnešní době už ani nevíme, co všechno se může stát a realita někdy daleko přesahuje fikci (a někdy i dystopii).

Kdybych měla knihu popsat jedním slovem, tak jedině bizár. Je to brutální a syrové. Nemilosrdná, znepokojivá a zároveň neskutečně fascinující, uvěřitelná dystopie.

Fráze, kterou kniha začíná je naprosto všeříkající.

Autorka nás neutrálním, hypnotickým způsobem a naprosto bez filtru vtáhne do příběhu, který Vás totálně vcucne, nutí Vás přemýšlet, a to i dost dlouho po tom explicitním, ale silném konci. Cenu Clarina 2017 si kniha rozhodně zaslouží. Upřímně jsem knihu nemohla odložit, dokud jsem se nedostala na poslední stránku.

Kvůli smrtelnému viru, který postihuje zvířata a konzumace jejich masa je tak pro lidi smrtící, se svět stal šedým, skeptickým a nehostinným místem. Společnost je rozdělena mezi ty, kteří jedí a ty, kteří jsou chování a následně jedeni.

Hlavní protagonista Markus svádí vnitřní boj s novým fungováním světa, svým svědomím a zármutkem, svou prací a snaží se nějak přizpůsobit. Prostřednictvím svých myšlenek nám ukazuje, jak se svět transformoval a legalizoval kanibalismus. Sledujeme různé aspekty jeho osobnosti jeho roli manžela, otce, bratra, syna a zaměstnance. Ve světle všech událostí ho považujete za takový světlý bod, ale jediným svým rozhodnutím Vámi otřese takovým způsobem, jakým opravdu nečekáte.

Myslím, že poselství této knihy je celkem do očí bijící a reflektující naše konzumní návyky.

sraneccc
29.03.2023 4 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla a velice snadno jsem se dostal do děje. Díky krátkým větám jsem měl pocit, že se koukám na film.
Příběh knihy mě velmi zaujal a byl jsem z něj nadšený.

Kleo25
28.03.2023 5 z 5

,,A mně se to líbilo..."

Kniha ,,Znamenitá mrtvola" mi v knihovně leží už delší dobu, nakonec jsem se k ní konečně dostala díky Čtenářské výzvě 2023. Po přečtení několika málo recenzí před samotným čtením jsem si řekla ,,no jo, dobře - takže to bude blbost, která se téměř nikomu nelíbí, ale nějak to zvládnu". A světě div se - asi jsem divná, ale mně se to líbilo, negativní recenze mě očividně neovlivnily.

Vůbec mi nevadilo to, jakým stylem je kniha psána, naopak mi to k celému tématu a tomu, co vlastně kniha pojímá, tak nějak sedělo. V době naprostého rozpadu jakékoli ,,normálnosti" i kniha sama popisuje situace vlastně úplně normálně, syrově, jako by se nic nedělo - ,,velká změna" nastala a všechno, co tady řešíme je normální. Až na to, že není... Při čtení jsem hodně myslela na knihu od autora Jasutaka Cucui s názvem Konec stříbrného věku, která je podobně drsná a šokující ve svém popisu absolutního úpadku morálky lidstva.

Kniha mě donutila i přemýšlet. Po celou dobu čtení jsem musela myslet na všechna ta zvířata, pro které je děj knihy vlastně realitou dnes a denně... Knihu jsem přečetla za několik hodin a pro mne byla rozhodně zážitkem, který ale nehodnotím negativně. Přikláním se k názoru, že tuto knihu buď milujete nebo nesnášíte, a v tom vidím velký kus umění autorky, byť třeba i nezáměrným...

Shashlick
27.03.2023 4 z 5

Příběh, ve kterém se nechodí kolem horké kaše. Surový, ale v celku uvěřitelný. Lidi jsou od přirození svině a když jde o jejich blaho, tak ostatní moc neřeší.

Měl jsem problém jen se dvěmi věcmi. Tou první je er-forma vyprávění hlavní postavy. Ve chvílích, kdy bylo na scéně více mužských postav, jsem občas tápal, čí jednání text popisuje.
Druhý problém je s časováním celého světa. Podle popisu mi přijde, že od velké změny neuplynula tak dlouhá doba na to, aby se kolem speciálního masa vytvořil tak technologicky vyspělý průmysl.

Takhle nějak to všechno jednou dopadne ;)

AnastasijaV
25.03.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Námět skvělý, řekla bych možné okénko do budoucnosti světa. Dosazení lidí místo hospodářských zvířat a následný detailní popis musí zacloumat s každým. Jak je již zmíněno, autorka chtěla mít konec velmi rychle za sebou, tak to prostě ukončila.

NinaEm
23.03.2023 2 z 5

Kniha mě zaujala svým tématem, přeci jen, je to něco, co by se v budoucnosti mohlo stát realitou. První část knihy mě bavila, zajímalo mě co bude dál. Detailní popisy z kterých se člověku dělá zle a zároveň si to dákáže spojit s daždodenní realitou hospodářských zvířat. Myslím, že tohle téma má opravdu potenciál pro dobrý příběh.
Bohužel, od druhé části knihy jsem byla čím dál, tím více zklamaná.
Rádoby romantická linka nebyla dost dobře uvěřitelná a konec mi přišel úplně nahodilý. Přišlo mi, jakoby autorka od určité části chtěla mít jen příbeh co nejdříve dopsaný a udržet zároveň nějaké překvapení, které ale bohužel nedávalo smysl.
Škoda.

SoňkaSoník
23.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Navzdory všem níže uvedeným hodnocením se mi kniha vlastně líbila. Ve chvíli, kdy se hlavní postava zamilovala do "kusu", jsem měla rozporuplné pocity. Na pár dní jsem musela přestat knihu číst, měla jsem v sobě znechucení, zároveň jsem vnímala s hlavní postavou ten krutý svět, ve kterém se lidé (jednoduše řečeno dle mého názoru) pomátli a svíral mě pocit strachu, jestli se na to přijde a jestli na tom nebude bitý nakonec i jeho umírající otec. Závěr byl šokem, opravdu jsem si myslela, že s tím kusem chce být, že je pro něj jakýmsi únikem z reality a na svoji ženu chce zapomenout. Celou dobu se zajímal o své dítě, nic jiného ho nezajímalo, nakonec se mi všechno (respektive jen tato dějová linka) pěkně spojilo a poskládalo.
Mrzí mě, že jsem se nedozvěděla, jestli ten virus opravdu existuje nebo ne, ty chvíle, ve kterých to bylo zpochybňováno, se mi líbily.
Nemyslím si, že by kniha byla varováním či předurčením osudu našeho lidstva, spíše jde o jiný námět, který se mi zdá zajímavý. Rozhodně bych jej ale rozšířila a dokončila některé části. Jak to nakonec dopadlo s jatky, byl vyhozen, zůstal, zvládne dál pracovat? Jak je to s již zmíněným virem? Jak to vzala celé Cecilia? Zůstali spolu? (i když se dá předpokládat, že ano, pokud jim dítě zachránilo vztah, budiž, i když to v realitě zřídkakdy funguje). Jeho sestra a živý kus ve spižírně to byl dobrý základ k něčemu zajímavějšímu a většímu.
Ve výsledku mám dojem, že autorka stavěla jen na onom mase a jednoduché lince, která měla šokující závěr, zůstává mi tam však stále nějaké "ale"...

aliza
22.03.2023 2 z 5

Knihu jsem dostala zcela náhodou, sama bych si ji nikdy nepořídila. Je to velice čtivé, ale zvrácené, hnusné, bezcitné... Chvílema jsem si řikala, že autorka asi musí být nějak psychicky narušená. Ale taky je možné, že chce zkrátka, aby si lidé uvědomili, že takto to chodí se zvířaty, která pociťují taky strach, bolest. Jinak si to neumím vysvětlit. Ale možná, že chtěla upozornit, že lidé jsou vlastně ovce, které věří všemu co se jim řekne a díky vlastnímu a asi vrozenému sobectví lidí, přistoupí i na kanibalismus. Scéna se štěňátky byla hrozná a zbytečná. Takže určitě si knihu znovu nepřečtu.

EvcaMat
22.03.2023 odpad!

Vůbec nevím, co o té knize psát a jak hodnotit... Vím, že lidská rasa je opravdu schopná všeho, tak se autorka snažila její odpornost vylíčit, ale děj mi místy snad ani nedával smysl. Příběh je jen okrajový a hlavní důraz je kladen na popis všech hnusáren a krutostí. I přesto, co bylo popisováno, se mě nic z toho zásadně nedotýkalo, možná proto, že se jsem měla pocit, že to autorka zbytečně šroubuje, aby co nejvíc šokovala a na mě to mělo úplně opačný efekt.
Knihu jsem četla jen kvůli výzvě a jsem ráda, že byla tak krátká a mohla jsem se jí za pár hodin zbavit.

HMatlova
21.03.2023 odpad!

Než jsem přečetla tuhle knihu, tak jsem netušila, že úchylárny můžou bejt nudný.

Lena78537
20.03.2023 1 z 5

Tak jsem si také musela přečíst knihu, která způsobila takový poprask. Ač to není úplně můj šálek kávy, námět je super, ale tady to končí. Jde o popis poprav/porážky lidí/kusů určených ke konzumaci po tom, co vláda uzákoní kanibalismus na základě údajného smrticiho viru, přenášeného zvířaty. Chybí tam ale zápletka, něco co by se pokoušelo situaci řešit, nějaké východisko.. Tedy.. vůbec o nic bych nepřišla, kdybych se do knihy nepustila.

jiri77
17.03.2023 1 z 5

Tak jsem si též přečetl toto dílko a musím říci , že mě teda moc nenadchlo. Kniha nemá špatný námět, ale celkově to na mě udělalo dojem ,že to autorka rychle hodila na papír s úmyslem šokovat a zbytek naprosto odflákla. Nechápu proč takové knihy vůbec vychází. Hodnotím jednou hvězdou a to ještě s hodně přivřeným okem.

knizni.taurus
16.03.2023 2 z 5

Jakou knihu jste chtěli zkusit i přes to, že jste věděli, že to nebude nic pro vás? Pro mě to je kniha Znamenitá mrtvola.

Děs. Hrůza. Beznaděj. Nechutnost. Tohle je dost stručné shrnutí toho, co pro mě kniha v průběhu čtení znamenala. Mohla jsem to přečíst jen tak, že jsem nevnímala to, že jde o živou bytost. Citově se odpoutat od téhle knihy je hodně důležité, pokud nechcete mít trauma. Zas na druhou stranu by se dalo říct, že všechno tohle hrozné se děje hospodářským zvířatům a většinová společnost to ani nevnímá. Jaká je tedy ta hranice? Vzdali by se lidi masa, kdyby se jednalo o lidi nebo by se jako v tomto případě rozdělila lidská rasa na tu privilegovanou a na tu ke konzumu. Román je to celkem na zamýšlenou.

Jakmile se začalo páchat násilí na štěňatech, tak jsem myslela, že knížku odložím. Nicméně to, že jsem ji četla v rámci štafety a že to není kdo ví jak dlouhá kniha, mě nakonec dostalo až na konec, který byl pro mě dost šokující a pokrytecký. Pokud měl hlavní hrdina nějaké vaše sympatie v průběhu čtení, tak na konci si myslím o ně přijde.

No takže na závěr.. bylo to zajímavé čtení. Nedoporučuju slabším povahám ohledně násilí. Sexuální scény v této knize mi přišly divné. Je tu spousta pokrytectví a ztráty lidskosti. Napsané je to zvláštně, kostrbatě, v krátkých a jednoduchých větách, což mi nesedlo a četlo se mi to blbě. Takže asi takový je můj názor na TOHLE.

Mikoláška
16.03.2023

Nedočteno, bohužel ani po čtvrt knize nezaujalo.

sabca.0207
15.03.2023 1 z 5

Díky hodně rozdílným názorům a obrovské marketingové propagaci jsem se nechtěla do knihy pouštět. Ale nakonec, když mi kamarádka nabídla, že mi ji půjčí, protože to musí s někým prodiskutovat, tak jsem souhlasila.
Začnu u naprosto nejhorší postavy, co jsem za poslední dobu v knížkách viděla. Absolutně ploché vykreslení charakteru, kdy jsem chvilkami i zapomínala, že vůbec nějaká hlavní postava je a není to jenom duch.
Těšila jsem se na pořádně zvrácený příběh z budoucnosti, u kterého mi bude běhat mráz po zádech. Ale nedostala jsem ani zlomek. Popis jatek byl asi to nejzajímavější v celé knize a vlastně to byla nuda. Prostě obyčejná jatka, akorát kromě dobytka se jednalo o lidi. Přitom v celé knize je spousta náznaků, kde jsem už doufala v nějaký zvrat, ale autorka se dál držela naprosto plochého děje.
Konec byl fajn, ale předvídatelný. Upřímně jsem trochu doufala, že sestra hlavní postavy ho zavře do chlaďáku a naporcuje. Nejvíc mě ale mrzelo, že se vyprávění nezaměřilo více na děti jeho sestry. Přitom u nich by se nádherně daly popsat naprosto zvrácené charaktery a myšlení.
A nevím, jestli je to českým vydáním, ale hodně mě rozčilovaly občasné nesmyslné věty, přeskakování z jedné věci na druhou několikrát i v jediném odstavci, opakování naprosto zbytečných slov a to že na jedné stránce svlékne ženě dvakrát kalhoty se opravdu přehlédnout nedá.

NalinnMane
10.03.2023 4 z 5

Začnu od konce. Ten všechno dovršil do takových rozměr, které mi hlava nebere. Jedna věc je začít číst knihu od které očekáváte brutalitu, krutost a znechucení. Ale věc druhá je, když vás sama kniha na konci přelstí a zabije ve vás i ty poslední špetky naděje. A co si budem... příběh tohoto námětu nemůže skončit pohádkově. Ale i přesto vás závěr vytrhne ze židle. Těžko uvěřit, že je někdo schopný něco takového napsat. Obzvlášť tu kapitolu se štěňaty. Za tu budu autorku navždy nenávidět.
A přesto všechno jsem knihu četla jedním dechem. Je to ten typ příběhu, který se vám zaryje pod kůži. Na nějž myslíte i když ho zrovna nečtete. Je těžké ho číst a poté vstát a jít na nákup do potravin. Míjet tam ty masné výrobky (jak jim s oblibou říkáme). Vše je totiž najednou skutečné. Odhaluje nám to svou opravdovou tvář. Hovězí bůček je kraví bok. Kuřecí stehno je ptačí noha. A speciální maso je člověk.

ctenar2846
04.03.2023 4 z 5

Surová, děsivá, plná brutality s dost nečekaným koncem.
Nádherná ukázka pokrytectví a ovčí povahy: Protože vláda řekla!!!
Vyzdvihnout musím určitě exkurzi do masokombinátu s podrobným popisem procesu zpracování a všeho kolem, tady se autorka opravdu vyřádila. Jediné co mi trochu chybělo byla informace jak vše začalo a kde se vzaly první kusy na porážku? Kdo vybral ty úplně první, s jejichž potomky se setkáváme?

katerina3502
02.03.2023 2 z 5

V civilizovaném světě si takovou brutalitu nedokáži představit. Zápletka s darovanou "samicí" a ten konec mě celkem překvapil, ale je to kniha, která mi stačila jednou, víckrát už se k ní nevratím...