Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

SamMarešová
01.03.2023 3 z 5

Tak za prvé, tolik kontroverzní a brutální téma mohl napsat jen člověk se zvrácenou myslí. Při čtení jsem si nedokázala představit takovou realitu v současné době.
Za druhé, ačkoliv daleko lépe snáším utrpení lidí ( v knihách, ve filmech) než utrpení zvířat i zde mi běhal mráz po zádech při popisu porážky člověka, který ani nesměl být nazýván člověkem. Byl to prostě samec/samice určený k jídlu.
Za třetí, kapitolu o štěňatech rozdýchávám ještě teď - takže úplně nedoporučuji číst lidem milujících zvířata - ačkoliv to byla jen jedna krátká kapitola, byla brutální.

Autorka používá dost zvláštní styl psaní, krátké kapitoly s ještě kratšími větami.
Zápletka nulová, vlastně jen samý popis aktuálního dění.
Jatka popsaná přesvědčivě, vlastně prostě jatka jaké známe dnes, akorát že "produkty" se změnily.
Hlavní hrdina dost klamal tělem.

Nakonec otázka k zamyšlení.. virus který za to celé může je skutečný nebo jen vymyšlený za účelem snížení populace, chudoby a dalších problematických faktorů dnešního světa?

Pořád nevím co si o tomhle celém myslet.

Derpette
28.02.2023 2 z 5

Tahle knížka mě strašně rozčilovala - autorka se sice snažila nějak odůvodnit, proč se lidi uchýlili ke kanibalismu, ale mně to nestačilo. Abych byla ochotná přijmout myšlenku knihy, potřebovala bych silnější odůvodnění. Takhle se mi hlavou celou dobu honilo jen to, že by prostě a jednoduše stačilo nejíst maso - obzvlášť když žijeme ve světě, kde se pracuje na jeho syntetické výrobě a máme všechny ty Incredible Burgery a Beyond meat. Nechutná sice kniha celkem byla, na druhou stranu se tohle děje na jatkách denně, tak to aspoň třeba někomu dalo trochu vhled do toho, co se děje. :)

lejera
28.02.2023 4 z 5

Syrové a surové. Kniha je poměrně krátká, autorka využívá jednoduchého jazyka, krátkých vět. Příběh vypovídá o stavu společnosti, ve které žijeme, ukazuje, jací lidé jsou... osobně jsem si uvědomila, jak surově se chováme ke zvířatům, pochopila jsem, proč existují vegani. Určitě je to příběh k zamyšlení.

PetraKysova
27.02.2023 4 z 5

Podľa mňa to bola brutálne nechutná kniha. Za to sťahujem tú jednu hviezdu. Inak to bola brilante napísaná kniha o ľudskom pokrytectve. Jesť jedných ľudí je v poriadku ale ďalší nie. Kniha o tom ako ľahké je ľuďom vymiť mozog. Kniha o tom, pred čím všetkým sú ľudia schopný zavrieť oči. Drsná a necenzurovaná kniha o ľudskej spoločnosti. Že kniha nemá dej? Ten námet je dej. Je to o tom, čoho všetkého sme ako spoločnosť schopný. Že najhoršie sa čítalo to o tých psíkoch? Naozaj to bolo v tej knihe najhoršie?
Počas celej knihy som mala v hlave len jednu otázku. Naozaj sme tohoto ako ľudia schopný? Myslím že odpoveď na to každý pozná....

david5746
26.02.2023 1 z 5

Maximálně nudná s minimálním dějem. Námět rozhodně ušel a za něj jedna hvězda, ale způsob podání a skoro nulový děj, tak to bylo špatný. A konec mě víceméně jako varianta taky napadl, takže jsem dolistoval bez emocí a knihu radostně smazal ze čtečky.

PrinceznaAnna23
26.02.2023 5 z 5

Upřímně knihu jsem si původně pořídila jenom kvůli tomu, že mě zaujal obal. K přečtení jsem se následně musela lehce přemlouval, především kvůli hodnocení a komentářům. Samozřejmě souhlasím s kolegy, že kniha je napsaná zajímavým stylem, který nemusí všem vyhovovat, ovšem mě čtení problémy nedělalo a poměrně jednoduše jsem se zabrala do děje.

Mimochodem pokud plánujete knihu číst, zvažte, jak silný máte žaludek, protože některé pasáže nejsou pro slabší povahy. Já osobně jsem poměrně odolná, ale pokud jsem četla bezprostředně před jídlem nebo během jídla, tak mě chuť i hlad velmi rychle opouštěli.

soarka
26.02.2023 2 z 5

Nizke hodnoceni rozhodne nema nic spolecneho s nametem. Celkove je ale neuveritelna. Hlavni hrdina si pamatuje dost veci, ktere byly pred "velkou zmenou", takze mohlo ubehnou kolik tak tricet let aby bylo v poradku byt kanibalem, mit obrovske zisky chovem masa a byt tak vepredu s technologii na rychlejsi rust? Ne, ne. I se kniha velmi spatne cetla. Vsichni jsou v ni ve treti osobe, chvilemi ani nevite, kdo vlastne hovori. Obalka velmi zajimava, nicmene to je tak nejak vse. Myslenka znamenina.

evilunicorn
26.02.2023 3 z 5

Slušná haluz.. Ale upřímně, díky tomu hypu okolo téhle knihy, jsem čekal mnohem ale mnohem víc.Celé je to příliš okaté,přímočaré,podané až téměř polopaticky. Je tam pár fajn věcí na zamyšlení (tlak korporací na vlády, otázka přelidnění), ale je to prostě přehnané ad absurdum..Člověk z toho má pocit veg agitky, škoda.

KNTRFKT
24.02.2023 2 z 5

Znamenitá mrtvola je naprosto prvoplánová záležitost bez špetky invence. Co se stane se dá předvídat zhruba 50 stran dopředu - hlavní zápletka je navíc rozluštitelná na místě, zapeklitá asi jako skok snožmo. Nejde dokonce ani o nic brutálního, nebo syrového ve smyslu posouvání hranic únosnosti a vkusu. Prakticky se jedná o celkem slušně popsaný proces výroby masa - tedy fungování jatek s až nepochopitelnym detailnim popisovánim jednotlivých sekcí jako bourárna masa, zpracování kůží atd. Akorát že místo prasat jsou tu lidi. No a co? Klasicky načrtnutý schéma: virus - nákaza - smrt - nový řád, jenže bez invence. Kniha absolutně postrádá příběh. Zápletka hapruje, kroky hlavního hrdiny často nedávají smysl. Celé to moc smysl nedává a jeden tomu těžko uvěří, což si myslím, je pro knihu velký problém - pokud něco čtu, potřebuju věřit tomu, co se děje, potřebuju se vžít do hlavního hrdiny. Dýchat s ním. Trpět s ním. Tady ale není moc proč. Zbytečná ztráta času.

Hania932
24.02.2023 3 z 5

Když jsem viděla tuto knížku tak mě jako první zaujal obal. Poté jsem slyšela samou chválu a já neodolala a musela si knížku taky přečíst. A upřímně jsem trochu zklamaná. Měla jsem velká očekávání a ty se mi bohužel nevyplnily. Musím uznat, že nápad na příběh je dobrý, ale v knize mi něco chybělo. Hezky se to čte, ale chybí mi tam nějaká „akce". Přijde, že se za celou dobu nic moc nedělo.
Je to hodně oddechová čtení a určitě není k zahození, ale rozhodně jsem od toho čekala víc.

rilajaan
22.02.2023 4 z 5

Není to jednoduché čtení, jen pro silné povahy. Ukazuje nás lidstvo v plné nahotě. Opravdu jsme schopni tohle vše udělat? Doufám, že tak daleko se nikdy nedostaneme.

Dasa1313
22.02.2023 3 z 5

Jednohubka, tři hodiny čtení, jednoduché čtení, krátké věty.
Kniha mě nijak nepohoršila, nic co by mě zhnusilo (kromě kapitoly o štěňatech) či, že bych knihu nazvala odpadem, jak je zde zmíněno v komentářích.
Dle mého názoru by kniha klidně mohla být realitou a přesně takhle by to probíhalo. Ano, některé scény z jatek jsou zde podrobně popisovány a chápu, že někomu to může vadit, ale již dle úchvatného přebalu a anotace člověk musí vědět a tušit to, co ho v knize čeká.
Já zde naopak vidím dystopii, která není vůbec nadsazená. Přesně tak by se lidé chovali pokud by taková situace nastala.
Ale tak jak jsou popsána jatka by měly být popsány i postavy a příběh. Víc propracovat. Vysvětlit. Nastínit. Popsat. Ucelit.
Je to škoda, skvělá myšlenka, ale počet stran knihy by měl být dvojnásobný.

denoush
21.02.2023 4 z 5

Přiznám se, že první co mě zaujalo na téhle knize byl obal, a tak jsem po ní sáhnul. Myslím si, že na takovéhle věci mám docela žaludek, ale tohle byla celkem síla. Jinak nápad a zpracování výborné a hltal jsem to velkými doušky, o čemž svědčí i fakt, že jsem knihu přečetl za dva dny. Chvíli jsem si říkal, že bych se asi nechtěl pohybovat v blízkosti paní autorky, protože některé popisy zpracování lidského masa byly až děsivě detailní. Konec mě tedy velice zarazil a překvapil a posledním řádkům se mi nechtělo věřit.

K.E.R.
19.02.2023 1 z 5

První kniha, kterou jsem četla dlouho, často ji odkládala a neměla jsem nutkání pokračovat. Jedna hvězda za námět, bohužel nevyužitý. Kniha postrádá děj, zápletku, cokoliv hlubšího. Veskrze jde jen o velmi, velmi nechutný popis lidských jatek. Zaujalo mě u některých komentářů, že nejpříšernější je scéna se štěňaty. A co ty lidi, děti…? Jedno vím jistě, nikdy ji nikomu nedoporučím, ani ji nebudu znovu číst. Nejhorší kniha, kterou jsem četla.

Gazetka
19.02.2023 3 z 5

Tato kniha rozhodně není pro každého, obzvlášť ne pro slabé povahy, místy se mi při četbě chtělo zvracet.
Nečekejte akční zápletku, jedná se spíše o velmi naturalistické pocitové dílo složené z jednotlivých střípků. Autorka zde popisuje bez příkras smrt, sex i jatka. Obdobným způsobem se dotýká také jiných vážných témat jako je smrt dítěte, rozpad manželství, demence, vykonávání zaměstnání jen pro peníze nebo ztráta smyslu života.
Posledních deset stran však dojem z knihy naprosto zkazily, náhlý konec do zbytku příběhu neseděl ani zápletkou, ani atmosférou, ničím. Proto knize dávám pouze tři hvězdy.

Nasko
19.02.2023 3 z 5

"Propagace veganství a konspiračních teorií na 256 stranách, pouze ve vašich knihkupectvích." :)

Knížku doporučovala Lucie Zelinková na Instagramu... A protože na její tipy většinou dám a jen málokdy se mi Lucií doporučovaná literatura nelíbí, chtěla jsem to zkusit a půjčila jsem si Znamenitou mrtvolu od své sestry.

Vlivem nejen Instagramu, ale i samotné anotace, jsem ale čekala tak trochu moderního Orwella, a úplně jsem se nedočkala. Málo politiky, moc lyriky. Kniha se strašně moc soustředí jenom na vnitřní prožívání jednoho chlapíka (který navíc není nějak extra výjimečný nebo sympatický). Já bych tenhle svět namísto jeho omezeného úhlu pohledu chtěla vidět nějak komplexněji.

Byly nějaké skupiny, které se proti těmto praktikám bouřily? Petice? Bojkotující organizovaní vegani? Kdo určil na samém počátku, kdo bude patřit do které kategorie? Hromadné vymizení mnoha druhů muselo způsobit ekologické problémy např. v zemědělství, např. masové šíření některých rostlin, které už nikdo nekonzumuje... Nerovnováha v ekosystému není něco, čeho si nevšimneme. Jak se likvidovaly ryby? Přece nemůžete najednou vybít celý oceán... Samé otázky a nula odpovědí. A obecně mám pocit, že by to takhle prostě nemohlo fungovat.

Pozadí by potřebovalo kapku dokreslit. Příběh se odehrává ve velmi nejasných, rozmazaných kulisách.

Body za odvahu, protože jestli se Agustina Bazterrica něčeho fakt nebojí, tak je to kontroverze. Šokovat ale podle mě na dobrou knížku nestačí.

SáraR.
18.02.2023 4 z 5

No ty kráso! Čekala jsem hodně, ale tohle bylo i na mě docela silný kafe! Kniha se mi líbila a mám v plánu si ji domů pořídit. Bylo to tak nechutné a zvrácené, že to bylo prostě úžasné. Konec mě totálně dostal, rozhodně jsem nic takového nečekala a úplně jsem změnila názor na hlavní postavu. Vůbec teď nemám chuť na maso a jedna knihomolka, se kterou jsem si psala, to měla stejně a to je prý masožravec, který nevydrží den bez masa. :) Rozhodně doporučuji, ale psychicky se připravte na pořádnou nechuťárnu s podrobnejma detajlama! ;)

Petulla72
17.02.2023 1 z 5

Knížku jsem dostala, jako dárek k Vánocům a neskutečně jsem se na ní těšila, jelikož jsem o ní slyšela jen samou chválu. Nicméně kniha mě neskutečně zklamala, dlouho jsem nečetla knihu, která by naprosto postrádala příběh, procítění nebo popis. Hlavní postava mě celou dobu neskutečně nudila, chyběli jakékoliv myšlenky/pocity apod. Celkově si myslím, že jediný důvod proč je kniha tak populární je její celkem zajímavý avšak absolutně nevyužití koncept. Momentálně nejhorší kniha, jakou jsem četla za hodně dlouhou dobu.

Danilla
15.02.2023 1 z 5

Podle anotace jsem si říkala, že kniha sice bude čtení pro silné povahy ale proč si něco takového nepřečíst. Když pominu jatka, která byla popsána fakt do detailu dobře, tak zbytek knihy byl úplně o ničem. O konci ani nemluvím. Poprvé dávám jednu hvězdu, tahle kniha si jich víc nezaslouží.

Kačison
15.02.2023 1 z 5

Hm, tak neee... Nedočetla jsem. Skončila jsem za půlkou. Zjistila jsem, že vlastně nevím, proč to dál čtu, protože vlastně moc nevím, o čem ten příběh je. Co je posláním. Nijak mě postava hlavního hrdiny neupoutala. Asi tak...kdybych si tu knihu koupila, tak budu naštvaná.