Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

kikies
27.01.2023 3 z 5

Šokující, místy nechutné, dost detailní popisy, ale jinak dějově chudé a jak kdyby nedostatečně propracované. Je tam dost nesrovnalostí a ten konec... no já nevím, působí to na mě jako dobrý nápad, ale odfláknuté provedení. Ale obálka mě nepřestává fascinovat!

Eva_Skala99
26.01.2023 4 z 5

Kniha je skvěle děsivě a poutavě napsaná. Příběh jako takový nic moc, ale brutální popisy, myšlenky a činy vás úplně rozhodí, dostanou vaše myšlení do kolen.
Trochu mě zklamal konec. Mohlo to dopadnout jinak, i když u takové knihy těžko čekat dobrý konec. Doporučuji!
Nedoporučuji slabým povahám!

mazlak
25.01.2023 5 z 5

Tak tomu se jen stěží říká příběh. A přesto. Kniha do sebe úplně vtáhne. Hned na samém začátku úplně šokuje a pak už ten šok jen podněcuje a rozšiřuje.
Ano, při představě všeho popsaného se normálním bytostem zvedá i žaludek, ale je to vlastně popis z dnešní doby, ale jiný druh.
Doufám, že tato situace nikdy nenastane. Jinak poutavé čtení. Nedostatky v popisech a ději je možné omluvit z důvodu nezkušenosti autorky. Snad prvotina a už takový úspěch.

kochichak
24.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Původně jsem knihu nechtěla dočíst, strašně mi vadila ta představa mláďat. Ale překonala jsem odpor a jsem ráda. Je to zajímavá kniha, ale místy ne úplně propracovaná. Vadil mi ten konec s Jazmin, i když chápu, proč ji porazil (pochopila jsem že kvůli manželky. Ale zabil by ji i tak, kdyby se nevrátila? A hodně mě štvalo, že několikrát bylo naznačeno, že virus vlastně nezabíjí, nebo že není. Pochopila jsem to špatně?

LuciLu
22.01.2023 2 z 5

Tato kniha měla neuvěřitelný marketing. Nutno podotknout, že obálka k popularitě knihy také dopomohla ... ale ten obsah? Poprvé jsem knihu po několika stránkách odložila, podruhé jsem se k ní vrátila v rámci společného čtení (je pravda, že jsem zároveň chtěla zjistit, proč je kolem té knížky takové haló). Kniha je dystopickým románem, ve kterém je v podstatě možné všechno. Avšak nad některými nedomyšlenými akcemi, zůstává rozum stát (proč se například absence masa neřešila jinak? však i dnes máme mnoho výrobků, které alternují maso).
Příběh respektive vykreslená realita (protože děj jako takový mi tam chyběl) je vyprávěna hlavní postavou Marcosem Tejou, který je provozním ředitelem v mrazírnách, které vyrábí "speciální maso". Jedná se o kontroverzní postavu, která neví, co si o celé situaci myslet (schvalovat to, protože potřebuje zabezpečit otce nebo se odklonit od proudu, vystoupit z řady, i za cenu nějakých postihů?) Kniha rozhodně není pro slabé povahy, nedoporučuji při čtení jíst (velmi často explicitní popis).
Co se ale musí autorce nechat, tak je to, že se jí podařilo šokovat. Popravdě? Čekala jsem naprosto jiný konec.
Obsah celé knihy by se dal shrnout slovy: "účel světí prostředky"

AndreaCekanova
22.01.2023 3 z 5

Originální antiutopistická vize, které ale chyběl pořádný příběh (nejen to). Autorce se podařilo šokovat, ale už nepříliš dobře pracovala s potenciálem sdělení. Ovšem obálka je z marketingového hlediska naprosto dokonalá.

RadimB.
21.01.2023 4 z 5

Zajímavý nápad na knihu (virus vyhubí veškeré zvířata a z populace se stanou zvrácení kanibalové, kde se pěstují lidi na maso). Člověk si musí trošku obrnit žaludek na tu knížku :). Já jsem celkem přirostl k hlavnímu hrdinovi, proto pro mě byl závěr knížky docela šok, takže ještě připisuji jeden bodík navíc za poslední kapitolu :)

Kája041
21.01.2023 2 z 5

Tuhle knížku jsem si potřebovala přečíst,už kvůli obálce.
Bohužel pro mě celkem zklamání.Autorčin styl psaní mi moc nevyhovoval a když Marcos s někým mluvil trochu jsem se ztrácela vtom kdo vlastně mluví.Příběh pro mě byl takový nijaký a něco mi tam chybělo každopádně nápad to byl velmi zajímavý. :)

Mychaela
20.01.2023 4 z 5

Ačkoliv denně sleduju a čtu kriminálky a koukám na horory (takže si přijdu proti jakýmkoliv nechutnostem už celkem dost imunní a jen tak mě něco nerozhází), tak tahle knížka pro mě byla hodně silný kafe.
V jednom příspěvku se tu píše: "Prostě jen popis jatečního průmyslu, akorát z lidí" - NO PRÁVĚ, AKORÁT ŽE Z LIDÍ...!! Číst o chovných stanicích, o samicích, o lidských kůžích a (za mě jedna z nejhorších pasáží) o grilovaných žebírkách z malého kluka... Kdy je to všechno popsáno tak chladně, samozřejmě, nikdo se nad tím nepozastavuje...
I mě překvapilo, proč lidé nezůstali u rostlinné stravy, vždyť třeba takové luštěniny mají bílkovin habaděj. Ale člověk je zkrátka tvor masožravý, že.
Někdo tu zmiňoval, že to samé se děje už teď, ale se zvířaty - ano, přesně tak, se zvířaty. Ačkoliv zvířata miluju, ctím je a nikdy bych je netrápila a netýrala, tak stejně tak bych nikdy mezi ně a lidi nedávala rovnítko. Zvířata se chovají pro maso, pro obživu. Vždycky to tak bylo. Lidi se pro obživu a maso nechovají (a doufám, že se nikdy nedožiju chvíle, kdy se tak stane...)
Konec jsem popravdě moc nepochopila. Zarazil mě. Marně jsem hledala další stránky, které by to celé nějak uzavřely.

...nejhorší na celé té knize pro mě asi je, že dokážu uvěřit, že svět jednou takhle nějak podobně třeba fakt skončí.

Jancas.s
19.01.2023 3 z 5

Skvělý námět s velkým potenciálem, ale mohl být rozpracován víc. Škoda, 3*.

Lovana
19.01.2023 3 z 5

Od začátku, kdy se kniha objevila jsem přemýšlela, zda si ji přečíst nebo ne… Hodně mě zaujala obálka, která se opravdu povedla… (Taková perlička – kamarád, když ji viděl ležet na stole, tak si myslel, že je to kuchařka). Nakonec jsem se přihlásila do štafety na tuto knihu a byla jsem na ni velmi zvědavá.
První část příběhu přinesla přesně to, co jsem očekávala, pro toho, kdo ví, jak fungují jatka asi nic moc nového, ale já to jednak úplně nevím a jednak jsem se nedokázala oprostit od toho, že jsou to lidí, zejména také u označení těchto lidí… Místy mi tedy bylo poměrně nevolno a nedoporučovala bych u této knihy jíst…
Od druhé části už se mi kniha četla lépe, přestal už to být jen popis „fungování jatek“ a začalo se tam i něco dít a já byla hodně zvědavá jak, to dopadne. Druhá část už se mi i lépe četla, ubylo popisů „vražd“ a já rychle postupovala dopředu. To ale neznamená, že by už v této části žádné „nechutnosti nebyly“ a zejména strana 177, to mi opět bylo zle… Anebo potom část o lovu a slavných lidech, pro mě velmi zvrácená představa… Konec mě hodně překvapil, ale ten tady nebudu rozpitvávat, ať nespoileruju…
Přiznám se, že jsem od knihy čekala trochu něco jiného a překvapilo mě, že lidé byli s tímto „světem“ (alespoň navenek) v pohodě… Každopádně si myslím, že toto téma se dalo zpracovat mnohem lépe a zanedlouho knihu zapomenu.

Hodnocení 2,5*/5*

Erlif
18.01.2023 2 z 5

Nechala jsem se zlákat dobrým PR? Nevím, počkala jsem si, až bude kniha za 99 Kč :)

Bohužel jsem čekala příběh, kdy v první řadě půjde o hlavního hrdinu... jenže příběh Marcose je tam jen okrajově, nemá hloubku, je tam i skok v čase... z toho jsem usoudila, že o příběh jako takový, který bych v dystopii čekala, autorce nešel...

Autorka sází na nechutnost, ale pokud čtete tuhle knížku věcně, nechutné Vám to nepřijde, prostě to tak je a pokud víte zhruba jak se zpracovávají zvířata, tak tady jen zvěř vyměnila za lidi... A to že jsou lidi ujetý a jsou schopni sjíst cokoliv a říkat tomu delikatesa, to už známe z různých filmů. Takže mě se u knížky zle nedělalo, spíš mě zajímalo kam až chce autorka zajít...

A jestli poslední větou chtěla šokovat... no spíš mě definitivně otrávila a proto jsem knize dala dvě hvězdy, přemýšlela jsem nad třemi...

Takhle kniha prý rozděluje čtenáře na ty, kteří jsou nadšení a ti kteří jsou znechuceni... no tak já jsem ta třetí skupina, nejsem ani jedno a myslím si, že za pár měsíců si z knihy nebudu pamatovat nic zásadního... ale je to škoda, tohle téma mělo potenciál...

zsykorova
16.01.2023 5 z 5

Odporné, ale zároveň skvělé.

Katarzyny
15.01.2023 4 z 5

Sehnat tuto knihu byl opravdu nadlidský úkol. Ale mě se to po dlouhé době konečně podařilo a hned jsem se pustila do čtení. Kniha mě pohltila a nemohla jsem se odtrhnout. Nedivím se, ze se kniha tak rychle stala takovým trendem. A co se obálky tyče ? Naprostá bomba!

cornetka
14.01.2023 4 z 5

Teda to byla jízda, hned od začátku pěkně vostrá! Celkově je knížka za mě nechutná a jen jsem valila oči! Jsem realista, takže jsem si to až moc představovala a čtení pro mě bylo místy dost náročné. Svým způsobem se ale kniha četla rychle. Nicméně i tak děkuji za možnost účastnit se knižní štafety - s radostí posílám dál.

Nikusha
13.01.2023 3 z 5

Nevím jestli jsem takové hovedo, ale mně to nějak extra nechutné nepřišlo. Prostě jen popis jatečního průmyslu, akorát z lidí. Nápad dobrý, ale kurde dalo by se z toho vymáčknout víc. Ale přečetla jsem to do konce se zaujetím. Ta deprese hlavního hrdiny byla úplně hmatatelná. Každopádně jsem od titulu čekala víc tak jako ostatní.

FejKýý
13.01.2023 2 z 5

Tak v jednu chvíli tuhle knihu chtěl každý. Pak dokonce byla vyprodaná a musel se dělat dotisk. Tak jsem si řekla, že wau. Ale nejvíc mě na knize samozřejmě uchvátila ta obálka, to se jen tak nevidí.
Teď k příběhu. Jak jsem začala číst, už jsem věděla, že styl psaní mě nesedne ani během čtení. Věty byly často i dost krátké, ale to mi nevadilo. Nejen styl psaní mi nesedl, ale zároveň i "jmenování"osob. Bylo to pořád jen on/ona a já jsem se často ztrácela a nevěděla jsem o kom se mluví. Popravdě, i když párkrát bylo zmíněno jméno hlavní postavy, já ho nevím. Co se týče příběhu, byl drsný. Pro mě tedy přesněji byly šílené strany 30, 176 a 177. A pak samozřejmě úplný závěr. Vůbec jsem tedy netušila, že to takhle dopadne. Myslela jsem si úplně něco jiného. Dále si myslím, že nebylo úplně vše dořešené.. Jedlo se lidské maso, ale když vyhynula všechna zvířata, tak se neřešilo, kde se vzalo mléko či vajíčka apod.? A proč lidi tak toužili po masu, jak kdyby to bylo jejich jediné jídlo? Kniha nebyla můj styl a popravdě myslím, že samotná obálka, ač bizár je pomalu hezčí než vnitřek. Ale věřím, že lidem, co mají rádi drsné knihy s né moc dobrými konci tahle kniha může sednout a doporučuji. Protože věřím, že tohle.. tohle jste ještě nečetli.

domiii97
11.01.2023 1 z 5

Nejvíc diskutovaná obálka a anotace mě nakonec taky zlákala. No... Co k té knize říct.

Jako první slova, která mě napadla, byla, že to bude skvělý dystopický román. Lid zahubí zvířata kvůli nákaze, nemají co jíst, tak se rozhodnout ke kanibalismu a začnou chovat lidi na jídlo. Popsané části, jak se "maso" chová, jak přichází na porážku, co vše dělají z masa, kontroly, úřady... K tomu nemám jedinou výtku. Skvěle promyšlené. Na tom se dal postavit chutný a lákavý román. Jenomže tu máme ale.

Mohl to být perfektní román. Vždyť to téma je naprosto lákavé. Ze začátku to i tak vypadalo, myslím, že tak do poloviny knihy, ale pak se to zvrtlo. Po půlce jsem si říkala, jestli to vůbec chci dočíst, pak přišla scéna s lovem lidí, tak to bylo zajímavé. Pak smršť ničeho a konec?! Špatné, velice špatné. Nemluvě o tom, že název knihy je v knize zmíněn pouze jednou a to ještě nepochopitelně. Řekla bych, že název vůbec nesouvisí s dějem. Tedy až na tu mrtvolu a to tam opravdu není jen jedna.

Popravdě bych si už knihu nepřečetla a nebo pouze ty části, které mě zaujaly. Na to, jak to bylo propagované, mě to velice zklamalo.

vrana55
11.01.2023 2 z 5

Tak tohle byla slabota,a sklamani.
A upřímně kniha toho moc ani nenabízí,styl vyprávění je chatrný,svět je plochý,postavy jen bezduché šablony.přiběh je plný děr a nelogičnosti, celé to působí jak povidka s Wattpadu,a naprosto nedůvěryhodně,čimž to ztrácí na jakékoliv možnosti vtahnout čtenáře do děje,a ohromit ho a šokovat.
Zmiňovana nechutnost a brutalita neni nic nové ani neobvyklé,tohle je něco co se tady děje už od počátku lidské civilizace,jen se zvířaty.
Autorka nám sice nastavila zrcadlo,jak to v dnešní povrchní a konzumní společnosti chodí,ale tim jak povrchově to pojala to jen vyšumělo jak pára nad hrncem.za mě je to velky a nevyužitý potenciál
Nakonec se o knize víc mluví než kolik dává,až mi přišlo jakoby se snažili nalakat na brutalitu,nechutnost,a snad i promyšlonest s velkým dosahem, který tam nevidim hlavně z nedostatečného pojeti tématu

adelact
11.01.2023 3 z 5

2,5*/5*
Popravdě, čekala jsem víc.
Kolem knihy vzniklo tolik rozruchu a nakonec myslím, že je tu spousta nevyužitého potenciálu. Příběh je rozdělen na 2 části, které jsou nevyvážené.
První část se vleče, dlouze představuje svět jaký je "teď", což je vlastně to samé, jen si prostě místo zvířat na jatkách, v testovacích laboratořích, místo lovné zvěře, musíte představit lidi.
Uznávám, že to je celkem síla, asi po prvních 40 stranách, po představení chovné stanice, mi bylo fyzicky špatně a vážně jsem uvažovala, že knihu odložím. Taky by mě zajímalo: byl tam ten sex vážně nutný?
Druhá část je podle mě naopak až moc rychlá.
Jeden z důvodů proč jsem chtěla knihu přečíst byl "ten šílený zvrat" na konci. Částečně jsem čekala, že to bude nějaké velké odhalení, že za virus opravdu může vláda, ale chápu, že smyslem knihy byl život jedince v tomhle systému.
Nakonec, šílený zvrat vlastně ani nebyl tak šílený. Spíš byl, v celkovém kontextu, vlastně i očekávaný.