Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501610/bmid_znamenita-mrtvola-dbP-501610.jpeg 3 1605 1605

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Cadáver exquisito, 2017

Knihomolka134
23.12.2022 5 z 5

Co si ne/číst před Vánoci? Určitě Znamenitou mrtvolu! Citově založeným se bude dělat špatně už u první kapitoly, pro vegetariány nevhodné, pro citově ochrnuté fantastická dystopie s nečekaným závěrem. Výborná obálka, kterou si moje mamka vážně spletla s balením masa! Trochu mi chyběl jen celkový kontext - například jak se rozdělovali lidi na porážku, na jídlo a ti, kteří mohli svobodně žít. Studený, rezervovaný, odtažitý, bezemoční styl psaní mi naprosto vyhovoval, knihu jsem přečetla jedním dechem za pár hodin. V některých pasážích mi připomínala díla V. Vondrušky - Neviditelní.
Kolem a kolem můžu bez ostychu říct - byl to znamenitý čtenářský zážitek a doufám, že jen fantazií autorky i zůstane!

Khaleesi-13
21.12.2022 2 z 5

Že bude kniha morbidní, s tím jsem počítala. Odcizený, strohý styl vyprávění ke knize taky sedí. Mohla to být vynikají kniha, s neotřelým nápadem. Ale potenciál byl naprosto promrhán. Autorka se snaží šokovat a to jí stačí. Nic není do hloubky, o vše se jen tak otře. Žádné hlubší dopady, sociální situace, nic tam není. O konci není nutné mluvit, nic se nezměnilo, kniha žádný dopad, vyústění nemá.

L.Ady
17.12.2022 2 z 5

Dávám dvě hvězdičky za zajímavé téma, avšak nebojím se napsat, že tohle byla nejhnusnější knížka, co jsem kdy četla. Od začátku do konce plná realizmů, podrobností o zvrácenostech, které se tam dějí.. Jsem zvyklá na horory, true crime miluju, ale tohle na mě bylo opravdu hodně.

lenuskav
16.12.2022 4 z 5

Jako psala whiolet. Morbidní ale svým způsobem se mi líbila od začátku až do konce. Na začátku je jednoduché si představit pod slovem na S spoustu věcí. Pak už to máte všechno před očima. Stihla jsem jí přečíst za den a to jsem na ní ještě neměla tolik času kolik bych chtěla. Chvíli jsem přemýšlela, jestli to na mě není moc depresivní před vánocema, ale co...

Natyna3
15.12.2022 3 z 5

Tohle byla velká zvrácenost i na mě, jakožto milovnici žánru truecrime a nadšenkyně do tématu psychologie sériových vrahů a psychopatologie obecně… Když se člověk stane vrahem, je to děsivé, když vraždí celá skupina, je to ještě děsivější, ale když vraždí celá společnost a vražda se stane normou… To je už opravdu zvrhlé a nepředstavitelné… Právě proto mě tato kniha zajímala. Bohužel musím říct, že téma šlo zpracovat mnohem lépe, hlouběji a promyšleněji, než se to podařilo autorce.

Jajula75
14.12.2022 2 z 5

Další kniha s obrovskou reklamou a tak i já se nechala zlákat. No, příběh je silný a děsivý v tom, že si člověk představí, co kdyby náhodou to takhle jednou bylo. Fuj. Ale té surovosti a morbidnosti je tam na mě až příliš, a to jsem věděla do čeho jdu.

whiolet
11.12.2022 4 z 5

Morbidni, děsivá a svým způsobem ojedinělá kniha.
Líbilo se mi to od začátku až do konce.
Tak jako vždy se lidstvo chová jako ovce a věří, tomu co mu okolí říká.. slepě poslouchá a koná, upřímně bych se ani nedivila, kdyby nás tohle jednou čekalo.

adrianna0305
10.12.2022 4 z 5

4 z 5 řezníků doporučují knihu Znamenitá mrtvola :) Já bych to nedoporučila vegetariánům, citlivým duším a ochráncům zvířat. Psáno ponurým stylem, čekáte na něco optimistického, ale nedočkáte se :) Závěr zajímavý a myslím, že i vhodný.

Knihom_olka_
04.12.2022 5 z 5

Musím říct, že už jsem dlouho nečetla takhle dobrý příběh, který mi bude ještě pěkně dlouho ležet v hlavě.
Kniha se mi četla hrozně rychle, nejen kvůli formátu, ale i děje. Kniha je neskutečně originální, a trochu mě až děsí, jak něco takového někdo mohl vymyslet. A i přes znechucení u některých částí, jsem byla spíše fascinována.
A ten konec? Měla jsem tři infarkty za sebou a k tomu slzy na krajíčku.
Zkrátka to považuji za skvělé psychologické dílo, po jehož přečtení už nebudete stejní.

Vixiene
03.12.2022 2 z 5

Musím říct, že tím jak byla kniha prezentovaná, tak jsem čekala nějaký výživný thriller. Nicméněobsahem knihy je něco krapet jiného. Jedná se spíše o jednoduché vyprávění o tom, jak svět napadl virus, který infikoval všechna zvířata a proto lidé nyní nemají na talíři vepřové, ani kuřecí maso, nýbrž lidské.

"Speciální lidé", jinak také chovné kusy, samice, samci, maso, atd jsou chováni, množeni a následně pojídáni. Knihou nás provází hlavní postava Marcos, který je ředitel mrazíren. Marcos přemítá, zda je aktuální žití tou správnou cestou a postupně se dostává na hranice, které jsou společensky nepřijatelné.

Upřímně si myslím, že kdyby kniha nebyla tak krátká, tak bych ji ani nedočetla. Děj je velice plytký, víceméně celou knihu sledujeme jen vývoj hlavní postavy, avšak je vyprávěna tak, že pokud se snažíte si to promítnou to aktuálního reálného světa, tak máte velice nepříjemný pocit. O postavách se vlastně nic moc nedozvíte, velké mínus má kniha za scénu se štěňaty :/

Úplné zakončení se mi celkem líbilo, ale znovu se do knihy už nepustím.

Myslím, že ten obrovský boom a marketing okolo této knihy jí spíš uškodil, než pomohl. Kdybych neměla tak vysoká očekávání, možná bych si ji užila více, ač se snažím nebrat ohled na vnější vlivy :)

kazatell
02.12.2022 5 z 5

Kniha není uplně pro slabé povahy. Nás otřelé sadisty to nemůže rozhodit. Příběh nevypráví o ničem co by nebylo možné, až skoro ukazuje co by se klidně mohlo jednou stát. Trochu mi to přijde jak dřívější příběh na časové linii Harníčkova románu Maso.

Acinore
01.12.2022 2 z 5

Takový potenciál... a nic. 2,5 *

dawson321
01.12.2022 3 z 5

Nechápu lidi, co si tady stěžují, že kniha byla nechutná. Však samotná obálka i anotace říkají, že to asi nebude žádné medové čtení... Mně se líbil samotný námět knihy, zpracování ovšem trochu pokulhávalo. Ke knize jsem si nevytvořil žádný hlubší vztah a asi mi jen rychle prošumí hlavou.

Tyn_a
30.11.2022 odpad!

Popravdě..kde najít vhodná slova? Když to vezmu popořadě.
V prvních chvílích jsem se mi honilo hlavou, že námět je super, neotřelý, jiný, tak trochu temný. Byl temný, ALE! tak ukrutně špatně zpracovaný. Já opravdu nechápu jakto, že se kniha stala tak propagovanou. Psána byla fajn (četla se fajn), ale jakmile jsem se ponořila do hloubky a začala uvažovat co a kdy, jaké jsou souvislosti, jaký je vůbec TEN děj. Ke konci jsem hledala stále nepřicházející pointu. Asi se ztratila v překladu, netuším.
Možná kdyby kniha měla víc stran, možná kdyby autorka popsala události a celkový námět jinak, možná pak by to bylo mnohem lepší, ale možná a coby kdyby.

Veliké zklamání byl ale konec, který ten malý kousek pointy, který jsem nakonec našla, totálně zabil. Doslova a do písmene.

Takže, eh, od této autorky už nezkusím nic jiného.

MichaelaS081
28.11.2022 odpad!

Tato kniha nic pro mě. Nelíbil se mi námět a nebavila mě.

hanjana
26.11.2022 1 z 5

Všechno špatně, co tohle bylo? Připadám si po dočtení fakt zvráceně.

stesti.s.knihou
23.11.2022 2 z 5

Znáte ten typ knížek, jejichž marketingová kampaň vyvolá mezi čtenáři senzaci, avšak samotná kniha za nic nestojí?
Podle mě tam spadá právě kniha Znamenitá mrtvola. Anotace slibná, nápad a zápletka super, ale samotné zpracování o ničem.
Příběh popisuje svět, ve kterém bylo zvířecí maso napadeno pro lidstvo smrtelným virem. Lidé proto začali chovat lidské samce a samice na porážku. V knize je velmi podrobně popsán celý systém chovu, jak se tyto chovné druhy množí, kde se uchovávají, jak se zabíjejí a zpracovávají… Rozhodně to není nic pro slabé povahy. No, ale to je tak veškeré pozitivum. Psychologie postav veškerá žádná, nejzajímavější pasáž knihy byla úplně přeskočena a ani nemluvím o otevřeném konci, který nechal opravdu velký prostor pro představivost.
Celkově pro mě tedy kniha byla zklamáním a 2/5 dávám za již zmíněný zajímavý nápad, ale to je bohužel vše..

Kanylka
21.11.2022 2 z 5

Kdopak z nás si umí představit, že pojídáme sami sebe /člověk- člověka/co by "delikatesu"? Tedy za sebe musím napsat, že jsem měla co dělat, abych uklidnila žaludek.Čili jen pro otrlé? Jsou tací?

Vikinka224
20.11.2022 2 z 5

Kniha mě nalákala zajímavou anotací, ale provedení bylo špatné.
To, jak je v knize popisována porážka a barbarství lidí mi nepřišlo nějak nechutné nebo tak, je to úplně to stejné, co se dnes a denně děje zvířatům na jatkách a v laboratořích. Já v tom osobně nevidím až tak velký rozdíl. To stejné scéna se štěňaty.
Zvířata se zabíjí mnohem horšími způsoby a nad tím všichni přivírají oči. Ale jakmile se zabíjeným stane člověk, jsou z toho všichni znechucení. Nechápu tento dvojí metr.
Nelíbil se mi styl psaní, všechno bylo takové strohé a nudné. Taky mi tam chyběly nějaké detaily o chorobě, o tom, jak se společnost rozhodla jíst lidi a podobně. Jsme tu prostě vhození do světa, jehož historii moc neznáme.
Možná by pomohlo, kdyby nebyla kniha psaná z pohledu třetí osoby, ale třeba z pohledu Teja a Jazmín, to by mohlo být zajímavé.
No aspoň že kapitoly byly krátké a četlo se to celkem rychle.

zelenoockaa
19.11.2022 1 z 5

Knížka byla velké zklamání, v podstatě mě bavilo až posledních pár kapitol. Zbytečně nechutné podrobnosti, plytký děj, pocit nedokončení...